Hlasové ovládání mobilního telefonu, nebo například tabletu s Androidem, vám může ušetřit nějaký čas, na druhou stranu, zázraky od něj nečekejte. Bezchybné rozpoznávání vašich pokynů tak, jak jej znáte možná z některých filmů, se zkrátka nekoná. Dalším problémem je rozpoznávání češtiny. Většina aplikací pro rozpoznávání hlasu, včetně Siri na iPhone 4S, si poradí jen s angličtinou, v lepším případě s některými dalšími světovými jazyky.
Pro Android existuje několik bezplatných aplikací, které dovedou rozpoznávat hlasové pokyny. Některé si s češtinou poradí, na jiné musíte mluvit anglicky a některé kombinaci čeština + angličtina nerozdýchají. Já jsem vyzkoušel dvě takové aplikace.
Google Voice Search
Začněme nejprve s tím, co nabízí přímo tvůrce mobilního operačního systému Android, tedy Google. Jeho aplikace Google Voice Search vám umožňuje rychle prohledávat web pomocí vyhledávače Google, hledat místa na mapě, vytáčet čísla na telefonu a prohledávat kontakty. Ovládání je jednoduché - tam, kde byste normálně zadávali text pomocí dotykové klávesnice a kde to Google Voice Search podporuje, se zobrazí tlačítko mikrofonu. Po jeho stisku můžete začít mluvit a aplikace se pokusí převést vaši řeč do textu.
S češtinou si Google Voice Search rozumí výborně. Budete-li dobře artikulovat, neměli byste mít s Google Voice Search v českém prostředí problém.
Iris
Zatímco Google Voice Search funguje primárně pro vyhledávání na internetu a je doplněn do dalších aplikací vedle webového prohlížeče, další aplikace, které chci zmínit, se už svému vzoru Siri přibližují více. Nemusíte totiž nejprve spouštět aplikaci, ve které chcete použít hlasový pokyn (prohlížeč, kontakty, mapy). Příslušná aplikace se spustí sama, na základě pokynu rozpoznaného hlasovým ovladačem.
Program Iris nese jméno, které je vlastně pozpátku Siri. Po jeho spuštění klepnete na modré tlačítko/logo a můžete začít mluvit. Pokud vyslovíte něco bez klíčového slova, provede se hledání vysloveného výrazu na internetu. Pokud uvedete požadavek s klíčovým slovem, můžete si nechat vytočit telefon někoho ze seznamu kontaktů, odeslat SMS, nebo vyhledat kartu kontaktu.
Iris je momentálně ve vývojové fázi, což znamená, že je sice funkční, ale do finální podoby má ještě daleko a vývojáři neustále přidávají nové funkce a program zdokonalují. Co se týče češtiny, Iris ji bohužel rozpoznává podivným způsobem. Ve většině případů zkoušel najít podobně znějící anglický výraz. Na druhou stranu mi pro řadu anglických výrazů vytvářel česká slova. To může být výslovností, každopádně si mně tím program moc nezískal.
Hlasové ovládání Iris
Vlingo
Druhý program pro rozpoznávání hlasu, Vlingo, má oproti Iris více nastavení a také „lépe chápe" hlasové pokyny. Češtinu zkrátka úplně ignoruje, což asi nepotěší uživatele nevládnoucí angličtinou, na druhou stranu, pokud na program budete mluvit anglicky, poslouží lépe, než Iris.
Vlingo dovede psát zprávy, vytáčet telefon, hledat na mapě, otevírat webový prohlížeč s vyhledávačem a řadu dalších věcí, které ovládání telefonu usnadní. V jeho nastavení můžete zvolit webový vyhledávač - podporuje nejenom Google, ale také Bing a Yahoo. Líbí se mi, že může naslouchat přes Bluetooth, takže ovládání telefonu je tak ještě pohodlnější.
Hlasové ovládání Vlingo
Další tipy?
Programů pro Android, které se snaží napodobit Siri, je dnes v Android Marketu celá řada. Například Edwin, Speaktoit Assistant nebo Skyvi. Pokud vyzkoušíte nějaký další, budu rád, když se tu podělíte o své zkušenosti.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Rozpoznává jen řeč. Není to tak, že byste si namapoval nějaký konkrétní zvuk, slovo nebo tlesknutí k některé funkci. Alespoň ne v těch dvou programech, které zmiňuji.
Vlingo umí naslouchat přes Bluetooth, jeden z nich pak umí čekat na pozadí a poslouchat pořád. Ale jakkoli jsem včera to nastavení viděl, dnes jej nemohu najít, takže zatím neřeknu, který z těch dvou programů to nabízí.
Dik za reakci, take jsem zbezne mrknul na videa tech programu, ale vsude se klika, po te se objevi ikona "mluvte"-reakce mobilu-kliknout-mluvte... Priznam, ze nechapu to pozdvizeni a ani vyuziti (tedy krome specialnich pripadu od nevidomych po rizeni auta. Normalnim zpusobem, tedy kliknutim na pozadovanou ikonu budu rychlejsi a presnejsi a neotravuji okoli. A tuto "novinku" jsem mel na Windows mobile pred 5 lety.
Muzete upresnit (tak, jak u GVoice, tam to nejde), zda je pro aktivaci nutne mackat nejake tlacitko? Tedy, jestli nektery z programu umi reagovat, ikdyz je mobilv sleepmodu? Pripadne, zda je fixovan na rozpoznavani reci nebo je mozne pouzit i jine zvuky, napr. tlesknuti? Nekdy se mi stava, ze hledam telefon, tlesku, mobil odpovi "tady jsem"), rano zvoni budik, reknu "ticho" a budik se deaktivuje, nekdo mi vola reknu "zvedni" a telefon se prepne do hlasiteho modu a zvedne linku atd.