Jak vypsat aktuální rok do patičky webu v různých programovacích jazycích

Co dělá řada webařů od začátku roku do poloviny ledna? Přece přemýšlí, na kterých webech ještě nemá automatické dopisování roku do copyrightu v patičce a ručně jej mění na aktuální čtyřčíslí. Pojďme začít rok odpočinkově a nastavit si automatiku jednou provždy.

Hned na začátek se samozřejmě přiznám. To přepisování číslic v patičkách webů mě čeká také. Z nějakého důvodu jsem to třeba u Drupalu a WordPressu řešil editovatelným blokem, resp. widgetem. Přišlo mi jako dobrý nápad, aby si klient mohl patičku webu měnit dle potřeby. Nikdo to ale nedělá.

U svých webů a vlastně loni u všech webů pro klienty to ale řeším natvrdo v šabloně, kde se zkrátka rok vypíše pomocí PHP, Twigu či jiného programovacího / webového jazyka. Pojďme si to shrnout.

Aktuální rok

Jak vypsat aktuální rok v PHP?

Myslím, že v PHP toto umí snad každý začátečník. Máme zde funkci date(), které stačí předat formátovací písmenka. Čtyřčíslí aktuálního roku tak vypíšete jednoduše pomocí:

<?php print date('Y'); ?>

Jak na aktuální rok ve Twigu?

Šablonovací systém Twig pracuje s filtrem |date, který přebírá stejná formátovací písmenka jako funkce date() v PHP. Stačí tedy Twig požádat, ať převede aktuální čas na rok takto:

{{ 'now'|date('Y') }}

Aktuální rok v šablonách pro Hugo a Go

Formátování data v šablonách pro generátor statických webů Hugo v šablonách jazyka Go mi přijde mi po dvou letech stále hodně zvláštní. Ale budiž. K zobrazení roku je potřeba formátovací řetězec 2006. Zobrazí samozřejmě aktuální rok, nikoli 2006.

{{ now.Format "2006" }}

Aktuální rok v JavaScriptu

Způsobů, jak zobrazit aktuální datum v JavaScriptu je celá řada. Mě se líbí například tento:

<script>document.write(new Date().getFullYear())</script>

Samozřejmě v praxi byste se přímému zápisu pomocí document.write() asi raději vyhnuli, tak to pro pořádek můžete zkusit i následovně:

document.querySelector(".year").innerText = (new Date().getFullYear());

Aktuální rok v Pythonu a Django

Pokud stavíte weby s Pythonem a frameworkem Django, použijte v jeho šablonách následující zápis z dokumentace:

{% now "Y" %}

Aktuální rok v C#

Teď se pustím na hodně tenký led, protože s .NET ani s C# jsem už několik let nepřišel do styku, ale pokud si to vybavuji správně, mělo by zobrazení aktuálního roku v šabloně být nějak takto. Kdyžtak mě prosím zkušenější opravte:

<%: DateTime.Now.Year %>

Jak zobrazit aktuální rok v Ruby

Kdopak tu používá Ruby? Pokud se nepletu, zobrazení aktuálního roku by mělo být nějak takto:

<%= Time.current.year %>

Pokud vás napadá nějaký další programovací jazyk používaný pro webařinu, budu rád, když zobrazení aktuálního roku pomocí jeho syntaxe přidáte do komentářů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru