Populární malý počítač Raspberry Pi si získal srdce uživatelů po celém světě. Britský výrobek je distribuován jako integrovaná deska s procesorem ARM, pamětí, síťovým připojením, Wi-Fi, HD výstupem na HDMI a USB porty pro připojení klávesnice, myši a dalších periferií. Jako úložiště slouží paměťová karta. Desce nechybí speciální komunikační porty a možnost připojení webové kamery. Vše můžete zabalit do některého z obalů od jiných výrobců nebo si vytvořit vlastní.
Raspberry Pi se hodí pro nadšence do technologií a i přes papírově malý výkon vás překvapí tím, co vše dovede. Můžete ji použít jako webový server, jednoduchou pracovní stanici, přehrávač videa nebo multimediání centrum. Existuje v několika verzích, původní a malé Zero lze napájet i přes USB.
Výchozím operačním systémem na počítačích Raspberry Pi je Linux a distribuce Raspbian vycházející s Debianu. Setkáte se zde ale také s Ubuntu nebo Arch Linuxem. Kromě toho můžete na počítači provozovat celou řadu dalších operačních systémů, včetně Windows 10.
Ve svých článcích o Raspberry Pi se budu snažit popisovat projekty a postupy, které jsem využil. Nejsem ovšem elektrobastlíř, složité projekty a články popisující relé a cokoli složitějšího, než je zastrčení konektoru, zde zatím nečekejte.
Vlastním tyto modely a příslušenství:
- Raspberry Pi 1 B+
- Raspberry Pi 2
- Raspberry Pi 3 B
- dvě oficiální krabičky, napájecí zdroje, senzor BME280, displej 4DPI-24-HAT a klávesnici Logitech K400 Plus
v kanceláři máme,…