Jak lokalizovat a najít mobilní telefon: kompletní přehled

Chytré telefony umožňují zobrazení své polohy na mapě, aniž byste o to primárně usilovali. Existuje hned několik možností, jak najít ztracený telefon, případně jak lokalizovat pozici svého známého, partnera nebo kamaráda. Zde je přehled těch nejvyužívanějších řešení.

Jedním z každodenně navštěvovaných článků zde na Maxiorlovi je šprýmařský textík o tom, jak lokalizovat pozici mobilního telefonu přes internet. Popisuje webovou stránku, do které zadáte telefonní číslo, počkáte na lokalizaci a zůstanete nevěřícně zírat. Přes satelit uvidíte majitele telefonu, jak si s někým užívá v posteli.

Je to samozřejmě žert. Možná pro někoho nepovedený, ale žert. Na druhou stranu, možnosti nalezení ztraceného, ukradeného či prostě jen partnerova telefonu existují. Připravil jsem přehled možností lokalizace telefonů s Androidem a iOS (iPhony).

Find my iPhone a hledání telefonu od Apple

Budeme-li mluvit jen o telefonech od Apple a zařízeních s Androidem, tak lze říct, že všechny telefony v sobě mají funkci pro ukládání polohy zařízení.

V případě iPhone (ale i tabletu iPad) je nejprve nutné, aby byla aktivní funkce Najít iPhone (Najít iPad v případě tabletu). Aktivujete ji jednoduše tak, že spustíte aplikaci Nastavení, kde klepnete na řádek s fotkou a jménem uživatele.

Vpravo se objeví seznam zařízení, kde kliknete na ikonku telefonu či tabletu. Na další obrazovce potom najdete funkci Najít iPhone/iPad, kterou lze klepnutím aktivovat či vypnout.

Jestliže je funkce na zařízení zapnuta, pak vám k jeho nalezení stačí jakýkoli jiný telefon či tablet od Apple, na kterém spustíte aplikaci Najit iPhone/iPad. Ta vám zobrazí přehled zařízení spárovaných s vaším uživatelským účtem. Klepnutím na zařízení se vám upraví pohled na mapě a uvidíte, kde se telefon nebo tablet nachází. Funguje to i pro počítače a notebooky Apple.

Lokalizace telefonu iPhone

Jestliže jiný telefon od Apple nemáte, pak je tu možnost najít ztracené zařízení z webu. Stačí přejít na adresu www.icloud.com/#find, přihlásit se stejným účtem, na který je iPhone zaregistrován a ihned jej budete moci lokalizovat na mapě. Standardně jsou na mapě zobrazena všechna zařízení, klepnutím na tento výraz v horní části stránky se přepnete na nalezení jen zvoleného telefonu.

Lokalizace telefonu iPhone

Nutno dodat, že při přihlášení do webové aplikace přijde majiteli účtu e-mailové upozornění, že se tak stalo.

Jak najít telefon s Androidem?

Velice podobně lze vyhledávat také mobilní telefony, na kterých běží systém Android. Podmínkou pro vyhledání je samozřejmě zpřístupnění této funkce v telefonu. Standardně by měla být aktivní. Jak to ověřit?

Ovládání telefonů s Androidem se může lišit, ale měl by fungovat tento postup. Otevřete si Nastavení a přejděte do Služby Google > Poloha > Historie polohy Google. Zde by mělo být zapnuté Používání historie polohy.

Když se pak v jakémkoli počítači podíváte na Mapy Google a budete přihlášeni stejným účtem, jako v Androidu, zkuste si ve vyhledávacím políčku kliknout na tlačítko s třemi čárkami pro zobrazení nabídky.

V bočním panelu vám vyjede menu, kde vyhledejte a rozklepněte funkci Vaše časová osa. Zobrazí se vám přehled míst na mapě, která jste se sledováním polohy kteréhokoli ze svých telefonů navštívili.

Historie pohybu telefonu s Androidem

Přehled je možné filtrovat podle data, puntíky na mapě lze rozkliknout a zjistit tak detaily, kdy jste je navštívili, jaká byla vaše trasa, jak dlouho jste se zdrželi. Případně zde uvidíte i pořízené fotografie, pokud je ukládáte do cloudu od Google.

Kromě zobrazování historie polohy na mapách nabízí Google ještě speciální stránku pro případ, že telefon nemůžete najít. Jste doma sami a potřebujete jej prozvonit. Nebo vám jej ukradli a rádi byste jej dohledali.

Přejděte na adresu www.google.com/android/find. Pokud nejste přihlášeni, tak to učiňte. Na boku se objeví přehled vašich zařízení s poslední známou informací o jejich poloze, stavu baterie a názvem připojené sítě. Přepnutím se ihned upraví mapa s lokalizací telefonu.

Jak najít telefon s Androidem

Na výběr máte trojici funkcí:

  • Přehrát zvuk – pomůže, když máte telefon doma a nelze jej najít. Na rozdíl od klasického prozvánění z jiného telefonu bude zvuk slyšet i při nastavení telefonu na tichý režim.
  • Zabezpečit zařízení – telefon se uzamkne a odhlásí od účtu Google. Půjde nadále najít, ale nebude v uzamčeném režimu použitelný.
  • Vymazat zařízení – pokud vzdáváte naději na to, že i při nalezení pozice telefonu na mapě jej dostanete zpět do svých rukou, můžete jej alespoň na dálku vymazat.

Tip: K vyhledávání pozice telefonu pomocí Google se dostanete jednoduše i prostým zadáním výrazu najdi můj telefon do vyhledávacího políčka. Nad výsledky hledání se zobrazí náhled pozice, který vás po kliknutí vezme na výše uvedenou stránku.

Sdílení polohy s ostatními

Existují situace, kdy nepotřebujete najít telefon jako takový, ale hodilo by se vám sdílet pozici s někým dalším, případně znát místo, kde se dotyčný nachází. Pro tyto účely se nabízí hned několik aplikací.

Když zůstanu u Google, můžete jak v iPhone, tak v telefonech s Androidem zapnout sdílení polohy s dalšími uživateli. Spustíte Mapy od Google, kliknete na trojčárkované tlačítko pro menu a vyberete funkci Sdílení polohy.

Otevře se jednoduchý průvodce, ve kterém si zvolíte, jak dlouho chcete svoji polohu sdílet a být tak k nalezení. Na výběr je konkrétní čas nebo prostá volba – dokud funkci nevypnete. Polohu lze následně sdílet s konkrétními osobami – vyberete si je ze seznamu svých kontaktů. Google jim pošle odkaz a oni vás uvidí jako pohybující se bod na mapách Google.

Sdílení polohy na Mapách Google

Dáváte-li přednost odkazu pro anonymní sdílení, prostě vyberte odeslání formou Zprávy SMS. Když nikoho nezvolíte, odkaz se zkopíruje do schránky.

Abych pravdu řekl, mnohem pohodlnější mi přijde aplikace Glympse. Psal jsem o ní v článku Jak ostatním z mobilu ukázat, že jste opravdu na cestě. Má jednodušší ovládání, nastavíte si čas sdílení, text zprávy (třeba Jsem na cestě), volitelně cílovou destinaci. Ten, kdo obdrží odkaz pro sledování pak vidí, jak se k němu blížíte. Při zvolené destinaci může sledovat i odhadovaný čas vašeho příjezdu.

Aplikace Glympse

Lze na internetu lokalizovat mobil podle telefonního čísla?

Občas v souvislosti se šprýmařským článkem zmíněným na začátku, dostávám dotazy, zda lze opravdu lokalizovat ztracený či ukradený mobilní telefon tím, že někde na internetu zadáte telefonní číslo. Jistě, operátor a třeba bezpečnostní složky mohou za pomoci vysílačů mobilního signálu telefon takto vystopovat.

Ale určitě to není pro běžného člověka. I když by to jistě bylo sebevětší přání žárlivců i reálně podváděných lidí, takovýto zásah do soukromí prostě nefunguje. Týká-li se vás to, máte jedině možnost využít výše zmíněné aplikace pro sdílení polohy, případně se přihlásit k historii polohy účtem svého protějšku. Tím se ovšem dostanete na tenký led toho, co je a není legální. Používat cizí přístupy určitě legální není.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru