Už loni v květnu jsem na SvětCMS psal, že autor Drupalu Dries Buytaert oznámil vznik nového balíčku označovaného tehdy jako Drupal Starshot, později i dnes jako Drupal CMS. Cílem je poskytnout redakční systém vybavený konfigurací a moduly tak, aby byl co nejvíce dostupný masovému použití.
To bychom ostatně chtěli asi od každého redakčáku, ne? Nainstalovat a místo spousty práce s konfigurací se rovnou pustit do vkládání obsahu. No, nechtěli. Takto to nemá ani nejpopulárnější WordPress. A nebude to mít ani původní Drupal Core. Z dobrého důvodu, zkušený tvůrce chce mít kontrolu nad tím, co postavil. Ale ne každý má roky zkušeností. Proto vznikl Drupal CMS.
Tedy stručně řečeno:
Drupal Core, ten dosavadní Drupal, jak jej známe, zůstane nadále stavebnicí, se kterou si nad jádrem systému postavíte web na míru.
Drupal CMS nabídne rychlejší stavbu webu a předpřipravený systém, ve kterém doladíte pár věcí a začnete pracovat s obsahem. Alespoň takový je záměr tvůrců.
Oboje samozřejmě zůstává nadále zadarmo, osobně to vnímám spíše jako marketingovou záležitost, která má pomoci rozšíření Drupalu i k těm tvůrcům webu, kteří se jej zatím báli. Případně k těm, kdo měli zkušenosti se starou generací Drupal 7 a platformu kvůli vyšším nárokům na znalosti opustili.
Co je zabaleno v Drupal CMS?
Přestože je Drupal CMS pořád Drupal, jak jej známe, liší se už od prvního kroku instalace. Na začátku proběhne kontrola systému, kterou možná ani neuvidíte – pokud máte vše (PHP, databáze) v pořádku.
Poznámka: Drupal CMS si stáhnete na hosting nebo (lokální) server pomocí Composeru. Na klasické kopírování milionů souborů z rozbaleného balíčku už zapomeňte. Viz Bez Composeru si už v Drupalu neškrtnete.
Vylepšený instalátor
Poté už následuje novinka. Výběr typů obsahu, která vám Drupal CMS připraví. Podle toho, jaký stavíte web, si zvolte Blog, Případovky, Události, Novinky, Osobní profily nebo Projekty. Nebo všechno, zaklikat lze více možností.
Zadejte název webu a pokračujte klasickým vyplněním údajů pro spojení s databází. Následuje vytvoření přihlašovacích údajů, zadáte pouze e-mail a heslo. Průvodce instalací je tedy čistější, zjednodušený (netřeba k e-mailu ještě jméno) a nezatíží uživatele hned na začátku nějakým zadáváním časových zón, zmatením mezi e-mailem webu a e-mailem administrátora atd. Palec nahoru.
Podle toho, co jste na začátku zvolili, proběhne instalace a aplikují se tzv. recepty. To je novinka v současném Drupalu 11, kdy kromě tzv. instalačních profilů máme i recepty s dílčí konfigurací, kterou lze snadno aplikovat do webu.
Hezčí administrace
Po doběhnutí instalace vás přivítá administrační nástěnka. Na první pohled si všimnete, že Drupal CMS nevyužívá standardní admin vzhled Claro, ale vylepšený Gin. Přijde mi úsměvné, že místem plýtvající a zároveň do nebe oslavované Claro nakonec stejně nahradili něčím, co je pro praxi použitelnější. Také dávám na webech, které stavím, přednost Ginu.
Původní horní admin lištu / toolbar nahrazuje boční panel, taktéž novinka z Drupalu 11. Jinak jde o standardní Drupal, jak jej známe. Tedy se správou obsahu, médií, ale i novinkou – košem. Užitečná vlastnost, modul Trash doporučuji. Objevil jsem jej nedávno právě díky Drupal CMS a hned jsem si uvědomil, kolika slzám to mohlo zabránit.
Práce s obsahem v Drupal CMS
Zase, pořád si uvědomme, že je to klasický Drupal, jenom už dopředu nakonfigurovaný a doplněný o některé moduly navíc. Tedy i práce s obsahem neskrývá žádné obrovské překvapení. Ale určitě je pro seznámení se systémem a jeho možnostmi fajn, že typy obsahu odpovídající výběru při instalaci se navzájem liší ve svých políčkách, máte možnost vyzkoušet práci s médii při vkládání obrázků, jsou zapnuté revize, moderování stavu článku, automatické generování URL, dokonce je tu i funkce pro rychlé duplikování obsahu.
Co bych ještě očekával, tak přednastavený modul Metatags pro práci s popisky pro vyhledávače a sociální sítě. To by byl vhodný timesaver.
Co najdeme ve frontendu?
Vzorový připravený obsah je i naplněný, když se přepnete na domovskou stránku webu kliknutím na jeho logo, uvidíte odpovídající obsahové stránky a výpisy. Ne, tohle není klasické drupalovské demo v podobě webu s recepty.
Toto je na míru sestavený webík s jednoduchým a líbivým tématem vzhledu Olivero. To má ostatně Drupal jako výchozí. V Drupal CMS by mělo mít Olivero nějaké vychytávky navíc, ale zatím jsem po nich nepátral.
Drupal CMS zapojuje Layout Builder, takže si rychle vyzkoušíte změnu rozložení prvku na stránkách výpisů. V detailech článků už musíte použití modulu nejprve povolit a nakonfigurovat.
Instalace modulů
Drupal CMS obsahuje Automatic Updates a Project Browser, díky kterým se výrazně zjednodušuje správa modulů. Cože, opět to půjde přes administraci? Jasně, za určitých předpokladů.
Na serveru musíte mít aktuální Composer, nastavení serveru musí umožňovat spuštění Composeru webovému procesu a pak to půjde hladce. Že by to bylo úplně bez zaškobrtnutí, to říci nemohu. Project Browser mi u webu nachystaného přes Virtualmin na Debianu tvrdil, že jeho domovská složka není jeho vlastní a tedy není bezpečná. Ovšem zapsal to do logu a pak pokračoval v práci a moduly instaloval.
Instalace přes administraci trvá výrazně déle než přes příkazový řádek, je to docela nepříjemné, pokud to porovnáme třeba s WordPressem. Nevím, zda je to podmíněno nastavením serveru.
Kromě práce s moduly najdete v Drupal CMS i procházení receptů, tedy rychlé instalace klidně i více modulů najednou včetně jejich nastavení. Takto lze přidat třeba SEO vylepšení, o kterém jsem se zmínil výše.
V rychlosti moduly, které jsou zde navíc oproti Drupal Core a zaujaly mě:
- AI (Artificial Intelligence) – od generování textů, popisů obrázků, přes překlady k automatizacím a AI prohledávání
- Autosave Form – konečně ukládání rozdělané práce
- ECA a BPMN – naklikávání různých workflow, akcí a reakcí, báhrada kdysi populárních Rules
- Geocoder a Geofield pro vkládání map a souřadnic
- Easy Email pro posílání HTML mailů
- Focal Point zajišťující ořezy obrázků tak, aby v nich nezmizela ta zásadní obrazová část
- Coffee pro rychlou navigaci pomocí našeptávače
- Editoria11y pro kontrolu přístupnosti v obsahu stránky
- Klaro Cookie & Consent Manager – dnes bohužel skoro nezbytnost
- Webform pro tvorbu formulářů
Těch modulů oproti Drupal Core je tu samozřejmě mnohem více, zmínil jsem ty zásadní.
Drupal CMS a Experience Builder
V blízké budoucnosti přijde do Drupal CMS ještě Experience Builder, tedy nové rozhraní pro práci nejen s layoutem, ale i vzhledem webu. Jsem docela zvědav, jak se to jeho finální verzi podaří.
Změní Drupal CMS popularitu Drupalu? Budu jej používat?
Pokud bych to měl hodnotit opravdu velmi střízlivě, je Drupal CMS nejlepší distribucí redakčního systému Drupal. Není to ale málo? Debaty, přednášky, prezentace, marketingové haló a v neposlední řadě vývoj, to vše vyústilo v slavnostní uvedení Drupal CMS včera odpoledne v přímém přenosu.
Otázkou je, zda to pomůže dostat Drupal mezi tvůrce obsahu, marketéry a site buildery. Tedy nejen mezi programátory. Je to samozřejmě dobrá cesta, kromě marketingové kaše okolo vidím jako nejdůležitější systém receptů, které začátečníkovi Drupal přednastaví.
Minimálně v českých podmínkách to narazí na několik problémů. Skoro žádný marketér a tvůrce obsahu a jen některý tvůrce webů má k dispozici server či hosting, který podporuje Compooser, schopnosti to tam alespoň jedním příkazem rozběhnout a zbytek řešit přes administraci. A nezapomínejme, že pro reálné nasazení nikdo nebude chtít používat výchozí vzhled.
Ano, v zahraničí je to trochu jiné, přímo na webu Drupal CMS zmiňuje možnost snadného rozběhnutí na vybraných cloudových službách. Ty české bohužel sice mají klikačku, která Drupal nainstaluje, ale je to jen tupé rozbalení instalačního balíčku. Ne doporučená a v případě Drupal CMS jediná verze na Composeru.
Bavíme-li se o marketingu, pak to musí zapadat do firemních barev a vizuálu. Ve výsledku se bez programátorů a kodérů s alespoň základní znalostí Twigu a PHP neobejdeme.
Pro sebe beru Drupal CMS jako velký zdroj inspirace. Co je možné nastavit, jaké se objevily nové moduly. Bude pro mě takovým pískovištěm pro experimenty, určitě zlepší můj vývoj a ve výsledku i to, co doručuji klientům.
Ale jako základ budu v dohledné době dál používat vlastní sadu modulů a nastavení nad Drupal Core. Jednak si to dovedu nachystat, jednak dávám přednost stavbě webu jen s těmi komponentami, které daný web opravdu potřebuje. Kvůli rychlosti i bezpečnosti a stabilitě. Přidávat lze vždycky.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář