Statistiky se různí, ale WordPressu přisuzují, že pokrývá běh minimálně třetiny celého webového prostoru. Je to suverénně největší open source platforma pro publikaci obsahu postavená na PHP.
Zakladatel WordPressu Matt Mullenweg stál s kolegy u spuštění první verze WordPressu v roce 2003. O sedm let později vznikla nadace WordPress Foundation s cílem podpořit vývoj redakčního systému a jeho komunitu.
Mezitím Matt založil také společnost Automattic, pod jejímiž křídly je dnes spousta populárních pluginů (JetPack, WooCommerce, Akismet…). Hodnota Automatticu se pohybuje v řádech jednotek miliard dolarů, patří jí WordPress.com (což je hostování WordPressu, domovská stránka open source projektu je WordPress.org).
Postupem času vznikla také celá řada společností nabízejících placené pluginy či hostingové služby zaměřené cíleně na WordPress. Není se co divit, jeho popularita přitahuje peníze. Spousta menších vývojářů se konsolidovala a například společnost WP Engine dnes kromě hostingových služeb ovládá celou řadu populárních a dříve samostatných pluginů, včetně ACF pro práci s políčky ve WordPressu.
Tolik stručný úvod do aktérů děje posledních dní. Máme tu tedy tyto persony:
- Matt Mullenweg, zakladatel WP, majitel Automattic, šéf WordPress Foundation
- WP Engine, konkurence Automatticu, jeden z velkých WP hráčů
Začátek sporu během konference
Během zářijové konference WordCamp se Matt Mullenweg navezl do WP Engine s tím, že málo investuje do rozvoje celé WordPressové platformy. Následoval spor o ochrannou známku patřící WordPress Foundation s tím, že WP Engine uvádí způsobem jejího používání své zákazníky v omyl. Ti se pak domnívají, že WP Engine je nějakým způsobem vyvolená.
Mattovi též vadí, že jeho Automattic vynakládá na rozvoj WordPressu stonásobek hodin oproti WP Engine a že tedy tato společnost na WordPressu pouze vydělává, ale nic nevrací. Jeho očekávání, že WP Engine se k tomu nějak finančně postaví, se nenaplnila.
Majitelé webů jako rukojmí
Další eskalace přišla s odříznutím přístupu WP Engine k úložišti kódu WordPress pluginů. Majitelé webů hostovaných u WP Engine tak nemají možnost stahovat z administrace aktualizace nebo instalovat nové moduly.
WP Engine zareagovalo prostřednictvím svých právníků tím, že Matt Mullenweg zneužívá své postavení, poškozuje WP Engine i důvěru komunity ve WordPress. A místo, aby v roli šéfa WordPress Foundation vystupoval jako nezávislý rozhodčí, staví se na jednu stranu.
Matt se ostatně vyjádřil, že WordPress.org patří jen a pouze jemu a nebude propagovat společnost, která jej právně ohrožuje a poškozuje ochrannou známu WordPressu.
Další Mattův návrh, kdy WP Engine měla platit licenční poplatek ve výši 8 % svých příjmů Automatticu nebo nadaci, nevyšel.
Ne každý s Mattem souhlasí a 8 % zaměstnanců jej opustilo po nabídce šestiměsíčního odstupného. Sám Matt to vnímá jako očištění firmy.
„Násilné“ převzetí pluginu Advacend Custom Fields
Vývoj celé záležitosti je poměrně překotný a nejnovější gradace nastala tento víkend. Poté, co byli vývojáři WP Engine odříznuti od serverů WordPressu, tak nadace ohlásila, že kvůli absenci bezpečnostních oprav v jednom z nejpopulárnějších modulů ACF, převezme jeho vývoj pod sebe. Ovšem jak měli bez přístupu vývojáři WP Engine něco opravovat?
Výsledkem je, že adresa pluginu v repozitáři WordPressu sice zůstala, místo Advanced Custom Field je ale stejně vypadající a fungující plugin Secure Custom Fields coby fork původní verze. Autorem je nyní WordPress.org. Viz oznámení.
Pokud máte ve své instalaci WordPressu ACF a provedete aktualizaci, změní se vám nyní na SCF, tedy plugin udržovaný jinou skupinou vývojářů. Používáte-li placenou verzi ACF Pro, tam se nic nemění, jeho aktualizace byly a jsou napojeny přímo na servery WP Engine.
Chcete-li zůstat u bezplatné verze Advanced Custom Fields s původními vývojáři, stáhněte si balíček s aktuální verzí ručně z domovské stránky. Tamtéž najdete instrukce, jak se vrátit zpět z SCF.
Doplněno: V pondělí 14. 10. ráno WordPress na svém X/Twitteru informoval, že ACF sice ve své verzi pluginu udělal nějaké úpravy, ale nevyřešil bezpečnostní problém, který prý řeší aktualizovaná verze SCF.
Další kolo odcházení
Po tomto v očích mnohých únosu pluginu nastalo další kolo odcházení vývojářů od platformy jako takové. Například Scott Kingsley Clark pracující na WordPress Fields API ukončil přispívání do jádra a celého projektu WodPressu.
Je třeba říct, že jsou i přechody z WP Engine do Automatticu, například Jason Bahl se takto přesunul vyvíjet WPGraphQL.
Komunita nebo velký šéf?
Celé toto praní špinavého prádla ve výsledku poškozuje důvěru ve WordPress jako takový. Každý ví, že bez pluginů s ním není možné postavit cokoli většího než malý blog. A chcete investovat finance a čas do vývoje webu s ověřenými pluginy, jejichž vývojáři mohou velmi rychle přijít o možnost je udržovat?
Na druhou stranu, ekosystém WordPressu se stal přebujelým světem freemium pluginů, jejichž administrace v redakčáku pak vypadá jako reklama na nejrůznější upsell. Nikdy jsem nepochopil, že někdo může stavět takové weby pro klienty. Čistě z tohoto pohledu, kdy vnucování placených verzí odpadne, může být změna ACF na SCF dobrý krok. Z původně bezplatné verze pluginu s možností komerčního upgrade se stává bezplatné čistě open source rozšíření.
Ukazuje se, že ač je do platformy WordPressu zapojena neskutečně velká komunita, rozhodující slovo má jediný člověk. Nevím, jestli je to dobře, ale určitě mu nemohu upřít jeho právo, dělat si se svým majetkem, co jej napadne.
Jen se bojím, že se vše utrhlo z řetězu, začínají se blokovat kritické názory na celou situaci i jen jejich náznaky. Sám jsem zvědav, kam se svět WordPressu posune za pár týdnů a měsíců. Za rok nad tím možná mávneme rukou, možná klesne jeho podíl, ale nevěřím, že by to znamenalo konec platformy nebo její výrazné rozštěpení.
Že bude čím dál více vývojářů i majitelů webů zvažovat alternativy, je jasné. Koukal jsem na Google Trends, že v posledních dnech se zvedla hledanost menších redakčních systémů (Grav, October CMS, Ghost.org). Na hledanost Drupalu nebo Joomly to zatím vliv nemělo.
A pak tu máme další hledisko probírané v open source obecně. Kdo dává, kdo bere a jak je to vyvážené. Tady je to k zamyšlení na každém z nás, kdo stavíme weby. Podpořili jsme nějak vývojáře bezplatných nástrojů, díky kterým máme často dost slušné živobytí? Sám za sebe říkám, že mám nějaké rezervy v tomto směru. Jsem pravidelným přispěvatelem poplatků do Drupal Association, ale třeba u WordPressu jsem se nijak výrazněji nezapojil.
To zapojení do vašich oblíbených projektů nemusí být jen finanční. Každý dle svých možností. Někdo pomůže kódem, někdo s dokumentací, další zase radami méně zkušeným uživatelům. To je přece na open source to příjemné.
Další zdroje k problematice:
- Matt Mullenweg ovládá WordPress Foundation a tlačí na konkurenci (Root.cz)
- Historie Matt vs. WP Engine den po dni
- WP Engine (x.com)
- ACF (x.com)
- Matt Mullenweg (x.com)
- WordPress (x.com)
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář