Amazfit Pace: sympatické chytré hodinky nejen pro prvouživatele

Vyzkoušeli jsme chytré hodinky Amazfit Pace od společnosti Huami, dceřiné firmy známější značky Xiaomi. Zaujmou designem i dobře čitelným displejem. Jako vánoční dárek pro uživatele, kteří chtějí s chytrými hodinkami začít, se mi jeví jako správná volba.

Chytré hodinky jsem dlouho odmítal. Hlavním důvodem byl design. Když se podívám na hranatou a docela drahou obludu Apple Watch, měl bych při nošení pocit, že mám po letech na ruce digitálky koupené někde na burze po sametové revoluci. Moje klasické ručičkové hodinky několika značek jsou mnohem elegantnější.

Pak je to samozřejmě cena. Nebyl jsem si jistý, zda bych investované tisíce náležitě docenil. Současný trend, kdy se nadšenci ověsí senzory a vyrazí běhat, přičemž místo radosti z pohybu neustále kontrolují, zda už mají tu správnou tepovku, nechápu. Naopak chápu snahu třeba Apple, doplnit do hodinek vyhodnocování hladiny cukru v krvi. To má smysl bez debat.

Ale člověk nemá být škarohlíd a měl by jít s dobou. Zvláště, když má blog o IT technologiích a celý život se okolo nich motá. S potěšením jsem proto přijal možnost zápůjčky hodinek Amazfit Pace na recenzi zde na Maxiorlovi. Článek berte tak, že se na hodinky dívám pohledem člověka, jehož dosavadní zkušenost s podobnými věcmi byl náramek Xiaomi Miband, bez displeje, a navíc na zápěstí partnerky.

Naše dojmy z testování Amazfit Pace najdete na následujících řádcích.

Design a zpracování Amazfit Pace

Amazfit Pace se prodávají v pěkné černočervené krabici s průhledným víkem, ve které kromě hodinek samotných dostanete také dokovací kolíbku a USB kabel pro nabíjení. Adaptér chybí, takže pro nabíjení hodinky připojíte k počítači nebo nabíječce z telefonu. Hodinky opatřené gumovým řemínkem stejné kombinace barev, jako je krabička, mají leštěné keramické tělo ve své horní části okolo ciferníku. Spodní část je vyrobena z černého plastu.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Kruhový „ciferník“ je z tvrzeného skla a zobrazuje údaje i po přepnutí hodinek do úsporného režimu. I v něm tak vidíte, kolik je hodin a v závislosti na výběru ciferníku i další údaje. Poklepáním, stiskem jediného bočního ovládacího tlačítka nebo prostě otočením zápěstí hodinky probudíte a displej rozsvítíte. Displej není zcela kruhový, ve spodní části je oříznutý ve prospěch senzoru úrovně osvětlení.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Spodní strana hodinek Amazfit obsahuje čtyři kovové plošky pro spojení s nabíjecí kolébkou a zeleně blikající senzor pro měření tepové frekvence.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Na ruce se Amazfit Pace nosí pohodlně, měkký gumový řemínek není nepříjemný a hodinky netlačí. I když po celodenním nošení si od nich rádi odpočinete, nemyslím, že by v tom byl rozdíl oproti klasickým hodinkám.

Dle specifikací výrobce by 280mAh baterie měla vydržet 11 dní v případě, že je budete používat jen jako klasické hodinky, nebo až 5 dní v momentě, kdy zapnete i sledování svých aktivit. Se zapnutým průběžným sledováním tepové frekvence nám vydržely v provozu vždy okolo tří dnů, než jsme je dali pro jistotu na asi 3 hodiny do nabíjecí kolébky.

Chytré hodinky Amazfit Pace - nabíjecí kolébka

Pro fanoušky hardwarových specifikací:

  • Displej: TFT IPS, 1,34“, 320 x 300 px
  • Bezdrát: Bluetooth: 4.0, Wi-Fi: 802.11b/g
  • CPU: 2×1,2 GHz
  • RAM: 512 MB
  • Úložiště: 4 GB
  • Tloušťka: 12 mm
  • Odolnost: IP67 (prachotěsné a voděodolné do 1 m)

První spuštění chytrých hodinek a jejich nastavení

Po vybalení z krabičky jsem hodinky zapnul tlačítkem na boku, čímž se spustila bootovací animace, podobně jako u mobilních telefonů. Zapínací tlačítko, coby jediný mechanický ovládací prvek těchto hodinek, je umístěno hodně dole a ne vždy se pohodlně stiskne. Ovšem vzhledem k tomu, že většina činnosti na hodinkách probíhá na dotykovém displeji, nevidím v tom větší problém.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Po nabootování jsem byl vyzván k instalaci obslužného softwaru do mobilního telefonu a následně k naskenování QR kódu z displeje hodinek. Tím se hodinky spárovaly pomocí Bluetooth s telefonem a mohl jsem přikročit k nastavení několika svých údajů (jméno, pohlaví, výška, váha, datum narození…) do telefonu.

Obslužný software Amazfit

Pro spojení s hodinkami využívám aplikaci v Androidu. K dispozici je ale i verze pro iOS, která je vybavena stejnou sadou funkcí. Aplikace Amazfit slouží v první řadě k nastavení hodinek a instalaci případných aktualizací jejich systému postaveného na Androidu a umožní vám výběr displeje. Stačí kliknout v telefonu na jeho náhled a ihned se vám objeví v hodinkách na zápěstí.

Dále si v obslužné aplikaci přeskupíte „programy“ v hodinkách do pořadí, které vám bude vyhovovat. Nastavíte zde aplikace, které při zapnutém Bluetooth budou do hodinek posílat upozornění a zesynchronizujete naměřená data do cloudu.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Co se synchronizace dat o vašem pohybu a tepové frekvenci týče, to ostatní recenzenti hodinkám Amazfit vytýkají nejvíce. Data se sice odešlou do cloudu, ale aplikace samotná s nimi nijak speciálně nepracuje. Neuvidíte v ní žádné dlouhodobé statistiky a skutečně slouží jen na nastavení hodinek. Je zde ale možnost synchronizace běžeckých dat s aplikací Strava.

Co vše hodinky Amazfit Pace dovedou?

Ovládání hodinek probíhá na dotykovém displeji a na většinu činností hodinky nevyžadují spojení s telefonem. Pokud oželíte notifikace a informace o příchozích hovorech, pak Bluetooth klidně na telefonu vypněte.

Přepínání mezi aplikacemi na hodinkách se děje šoupáním po displeji ze strany na stranu. Základní obrazovkou je ciferník vycházející z nastavení obslužné aplikace. Na výběr jich je celá řada, některé jsou čitelnější, některé jsou na tom hůře. Snad ve všech případech vám ale hodinky na ciferníku kromě časového údaje zobrazí i počet ušlých kroků daný den, vzdálenost, kterou jste urazili, datum den v týdnu a aktuální stav baterie.

Vzdálenost a počet kroků symbolizují také dvě postupně vykreslované kružnice. Ty vycházejí z nastavení, kolik kroků a kilometrů chcete denně urazit. Na výběr jsou též metrické nebo imperiální jednotky.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Postupným přepínáním obrazovek Amazfit se dostanete k těmto aplikacím:

  • Měření sportovní aktivity
  • Předpověď počasí
  • Denní přehled
  • Tepová frekvence
  • Hudba
  • Budíček
  • Kompas
  • Stopky
  • Spánek
  • Trénink
  • Časovač

Měření sportovní aktivity

Jak jsem zmínil, nemám pro to moc pochopení, ale pro nadšence podporující nové technologie to bude asi nejdůležitější funkce chytrých hodinek. V této aplikaci si zvolíte sportovní činnost, do které se hodláte pustit: běh, chůze, běh na páse, kolo, rotoped, výšlap, trénink na eliptickém trenažéru.

Hodinky vám poté změří tepovku, uraženou vzdálenost, vypočítají spálené kalorie a ukáží další souhrnné výsledky. V nastavení je pak možné aktivovat hlídání tepovky a další věci se sportovními aktivitami související.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Předpověď počasí

Informace o počasí se v základu zobrazí s týdenním přehledem v tabulce. Číselné údaje minimálních a maximálních teplot jsou doplněny výstižnou ikonkou. Po rozklepnutí tabulky uvidíte ke každému dni i slovní vyjádření a posunujete si obrazovku po dnech.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Denní přehled

Jednoduchá statistika v další aplikaci vám ukáže, jak velcí jste byli ten který den peciválové, nebo kolik jste toho nasportovali. V základním grafu rozlišuje běh, chůzi, kolo a jiný pohyb. Po posunu obrazovky dolů pak vše zobrazí ještě rozepsané do čísel, ve kterých nechybí ani spánková aktivita (rozlišuje hluboký a lehký spánek) a detaily týkající se tepové frekvence.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Na další obrazovce je pak týdenní souhrn, kde mě zaujalo vyhodnocování, kolikrát šel uživatel pozdě spát, jak často se probouzel v pohodě a kdy se naopak málo vyspal.

Tepová frekvence

V základu vás Amazfit Pace změří poté, co se na tento program přepnete a vyžádáte si údaj o aktuální tepové frekvenci. Počkáte chvíli, než barevný ukazatel oběhne kružnici okolo ciferníku a dozvíte se aktuální tepovku. Kromě toho tu však zapnete i průběžné měření. To je sice trochu náročnější na baterii, ale zase vám pak poskytne lépe vypovídající údaje o průměrné, nejvyšší, nejnižší a klidové tepové frekvenci.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Hodinky vám tu ale ukážou i počet spálených kalorií a činnost v anaerobním režimu.

Hudba

Máte-li bezdrátová Bluetooth sluchátka, lze hodinky využít jako jednoduchý přehrávač. Třeba pro chvíle, když se vydáte běhat. Hudbu do hodinek nakopírujete klasicky z počítače, kdy hodinky spojíte USB kabelem. Chovají se pak jako flashdisk. Poté je nutné s nimi spárovat sluchátka a vše je připraveno.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Přehrávač na hodinkách je spíše jednodušší, umožňuje přepínání mezi skladbami. V nastavení najdete možnost je náhodně střídat a ovlivníte hlasitost.

Budíček

Nastavení alarmu, tedy stavu, kdy vám hodinky na ruce začnou vibrovat, je jednoduché. Určíte si prostě čas a dny v týdnu, kdy se má spouštět. Budíčků či upozornění si takto lze připravit hned několik.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Kompas

Hodinky obsahují zabudovanou GPS i podporu GLONASS. Po kalibraci otáčením na zápěstí vám zobrazí jednoduchý kompas, klepnutím se přepnete do režimu zobrazení zeměpisných souřadnic, nadmořské výšky a tlaku vzduchu.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Stopky

Ke stopkám asi nemám, co bych přesně popsal. V podání Amazfit Pace je to klasický sběr času s možností stopování jednotlivých kol a resetováním naměřeného času.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Spánek

Pokud vás zajímá spánková aktivita, pak vězte, že vám Amazfit Pace zobrazí údaje o celkové délce spánku, i o tom, kolik z ní bylo v hlubokém spánku a kolik času jste se v posteli mrvili. Data samozřejmě udržují historii jednotlivých dnů.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Trénink

Tréninková aplikace je pro ty z vás, kdo nad sebou potřebují bič v podobě alespoň virtuálního trenéra. Spustíte ji a budete se řídit instrukcemi. Funguje tak, že pro vás přichystá nějakou aktivitu, tu vám změří a vyhodnotí. Celkem je připraveno 56 dnů, které začínají lehkým během na dva kilometry (po 800 m + 200 m chůze) s doporučenou tepovou frekvencí.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Časovač

A konečně poslední aplikace, časovač, to je běžná minutka, jakou znáte například z kuchyně. Nastavíte si čas a po jeho uplynutí vás hodinky upozorní.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Ještě pár slov k ciferníku. I ten má více obrazovek. Kromě zase obvyklých přehledů s kombinací tepovky a aktivity je tu informace o počasí v daný den a přepínání do tichého režimu, do režimu letadlo (pak jsou měřeny jenom kroky), lze vypínat podsvětlení displeje a je zde i nastavení – jednotky, způsob nošení, spojení s dalšími zařízeními a podobně.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Další aplikace do hodinek nedostanete, uzavřený systém podporuje pouze tyto výchozí. Některé ovšem můžete v nastavení přes mobilní telefon vypnout. Po pravdě řečeno, vůbec mi to nevadí. Budu-li Amazfit Pace brát jako první chytré hodinky, se kterými mám tu čest, je těch aplikací až až.

V parametrech hodinek se také dočtete, že mají podporu pro WiFi. Ta se ovšem týká jen aktualizace systému, jinak ji hodinky nevyužijí.

Kde hodinky Amazfit pořídit?

Aktuální cena hodinek Amazfit Pace se pohybuje na českých eshopech od čtyř do čtyř a půl tisíce korun. Na eshopu GearBest je pořídíte za 114,76 USD (asi 2500 Kč), a to jak v černé kombinaci (s červenou barvou řemínku uvnitř), tak v obrácené červené.

Tamtéž koupíte i ochranný přelep na displej hodinek Amazfit, a to za 1,32 USD.

Po asi dvou týdnech nošení musím říci, že hodinky mi připadají povedené. Zpracování je kvalitní, design mě neodrazuje, aplikace reagují rychle, jen displej občas potřebuje trošku více síly, než bych čekal. Jako vánoční dárek někomu, kdo touží po chytrých hodinkách a dosud žádné neměl, je mohu s klidným svědomím doporučit. Tedy pokud nebude mít problém s anglickým ovládáním.

Chytré hodinky Amazfit Pace

Pro šťouraly a geeky, kteří si chtějí vše přizpůsobit na maximum, už bych byl s doporučením opatrnější, neboť zde není možnost instalovat další aplikace, než které jsou připraveny. O to spolehlivější ale hodinky jsou. Někoho možná zamrzí nemožnost synchronizace s jinou sportovní aplikací, než je Strava. Ale uvidíme, co přinesou další aktualizace.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Nemůžu najít aplikaci do telefonu na zpracování jak jsem jmenuje

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru