Můj souhrn roku 2024: webařina, vyhořívání, skvělé cestování, plavby a spousta konferencí

Letošek pro mě byl poměrně turbulentní záležitostí. Nenechal jsem svou stopu snad ani v tolika projektech jako loni, nicméně pracovně a psychicky byl rok 2024 tak vyčerpávající, jak už dlouho nepamatuju. Pokud vůbec. Přesto jsem si našel čas i finance na cestování, návštěvy kamarádů a milovaných míst.
Image
Jan Polzer

Webařina byla dřina

Lukášem jsme pracovali na řadě webů postavených na WordPressu. Daří se mi navazovat kontakty na jiné freelancery i agentury (zdravím do Smeczky) a také přímo na majitele webů, kteří potřebují pomoci se svou webovou vizitkou. Stavíme především na základním blokovém editoru, aby byly weby co nejvíce kompatibilní a bez problémů aktualizovatelné. Např. Lukany.cz.

V rámci Lesensky.cz jsme se tradičně pustili do větších firemních webů. Střechy Comax byl projekt, který přišel přímo za mnou, nakonec jsme mu dali péči v rámci agentury a získali třetí místo na letošním WebTop100. Potěšilo mě 100 % v dílčím hodnocení technického zpracování.

Image
Lukáš Polzer, WebTop100
Kolegyně chtěla na Facebook foto z WebTop100. A takto vznikla asi nejlepší fotka z akcí, co se mi letos povedla. Brácha vděčně o pauze zapózoval.

Stejně tak jsem spojil síly s kolegy z agentury u projektu Kempy-Chaty.cz, který rovněž přišel přímo za mnou. Proměna, které se mu dostalo, je neuvěřitelná, stejně tak nárůst konverzí. Více viz případovka.

Z dalších webů bych zmínil například firemní prezentace ENBRA (domo vodo energo) nebo OR-CZ (software). S animacemi jsme si pohráli u Bert solutions. Z větších projektů ještě zmíním SAKO (odpady), z těch středních refresh Fayn (telekomunikace) a Lingua Centrum (jazykovka). Z malých například MŠ Novoměstskou.

Všechny uvedené weby jsme postavili na Drupalu, s výjimkou mateřské školy, kterou pohání WordPress. Používám samozřejmě i jiné platformy (Symfony nebo Hugo), ale Drupal je snadno použitelný pro obsluhu webu a pro mě coby vývojáře zrovna tak. Pokud jej tvůrce webu zvládne do hloubky, práce v něm neskutečně odsýpá.

Edou jsme zabodovali na Web Excellence Awards, hned na začátku roku. Přihlásili jsme web LK denta, Eda připravil skvělou prezentaci pro hodnotitele, já přihlášku a podařilo se.

Moje projekty

Kombinace náročné práce, psychického vypětí a nedostatku času si na mých vlastních projektech vybrala ošklivou daň. Pravidelně se věnuji jenom tomuto blogu. Na profesní Polzer.cz jsem nesáhl kromě doplnění několika referencí. Podobně na BrnoMasáže.cz, kde jsem plánoval větší změny, ale zůstal jsem jenom u doplnění a aktualizací masérů.

U loni jsem se rozhodoval, zda nějaké další projekty pustím. Teď jsem o tom přesvědčený, nicméně spíše než prodejem to asi dopadne propadnutím domén a dávkou nostalgie.

Ale ať nejsem jen negativní. Loni jsem na Maxiorlovi zrušil AdSense a nechal si jen skutečně pasivní příjem z affiliate. A byl jsem více než překvapen. Desítky tisíc na provizích bez větší snahy jsou příjemný bonus. I toto mě pohání dělat Maxiorla lepším a fokusovat se na jeden projekt místo na spoustu drobností všude možně.

Školení

Aniž bych to plánoval, měl jsem letos více školení než loni. Tedy těch, na kterých předávám já své znalosti ostatním. Školil jsem jak u sebe v kanceláři, tak jsem vyrazil i do terénu mimo Brno. Témata? Tvorba webů na Drupalu a základy SEO plus různé poradenství.

Role konzultanta mě velmi baví. Je totiž hrozně návykové sledovat, že jsem někomu okamžitě vyřešil jeho problém nebo jej alespoň nasměroval. Což už tvorby webu, kde často ani nepřijdu do většího styku se zadavatelem, postrádám.

Kariéra a stres

Tím se plynule dostávám k pracovnímu přepětí, které jsem letos zažíval. Nebyla to otázka jen letoška, trochu se to ve mně hromadilo delší dobu. Do detailů zacházet nebudu. Užil jsem si rok coby marketing director a vrátil se s úlevou zpět čistě jenom k webařině. Protože co si budeme povídat, švec se má držet kopyta a programátor svých nástrojů a klávesnice. 

Úleva to byla ale jenom částečná a příští rok budu pravděpodobně hledat ztracenou rovnováhu. Rád bych se věnoval opravdu jenom programování, zdokonaloval se v něm a neřešil věci okolo. Loni jsem se také těšil, jak zapracuju na fyzické kondici. Bohužel, stal se pravý opak a přestože jsem ještě na jaře zvládl objet na kole Pálavu, momentálně nezvládnu bez zadýchání dojít ani k trolejbusu nebo přejít parkoviště.

Navštívil jsem přednášku o syndomu vyhoření. Po pravdě, našel jsem tam mnoho paralel se svým stavem. I nějaké tipy, jak to řešit, o které se pomalu pokouším.

Sociální sítě

Pokračuju v budování sítě spojení na LinkedIn, kde se mi to docela daří. Do roka bych rád docílil tisícovky sledujících. To považuju za reálný cíl. Facebook jsem odepsal, minimálně ten firemní a Maxiorlův. Říkám si, zda není cesta publikovat vše jen pod osobním profilem.

Konference a přednášky

Co se mých přednášek týče, přehled bude rychlý. Žádné se nekonaly. Loni jsem povídal na čtyřech akcích, letos mě nikam nepozvali. Ve skutečnosti jsem tomu nešel nijak naproti a ani neměl náladu někde vystupovat. Tak se to pěkně sešlo.

Jako divák jsem ale opět navštívil celou řadu akcí, z těch větších samozřejmě pořídil své poznámky do článků tu na blogu:

Kromě toho jsem se zúčastnil také Synology Media Event Czech, kde jsem posbíral hned několik cen v soutěžích a užil si povídání o víně, košt a samozřejmě i představení produktů Synology ve společnosti specialistů, kteří tomu rozumí více, než já coby běžný uživatel jejich produktů. Vzpomínám si, že už tehdy v březnu to pro mě bylo velmi žádané psychické vypnutí.

Image
WebExpo 2024
Po letech jsem navštívil WebExpo 2024, povedená akce

Samotného mě překvapuje, že začínám pravidelně vyrážet do okolí. Na Slovensko jsem se letos na žádnou konferenci sice nedostal, zato jsem vyrazil dvakrát do Polska a jednou do Rakouska. I příští rok to bude velmi podobné.

Hardware a práce na jednom monitoru

Loni jsem si ke konci roku pořídil Macbook Pro M4 a monitor Dell U2723QE. Používám jej na Macu v režimu s rozlišením 3360 x 1890. Není to výchozí rozlišení, poskytne mi tedy více místa na monitoru, ale není to úplně to maximální, kde bych už písmenka musel luštit. Nahradil jsem touto sestavou iMac s jiným monitorem Dell, mám více místa na stole a až na výjimky si s jedním monitorem a tímto rozlišením komfortně vystačím.

Notebook mám ve stojánku a připojený k monitoru jediným kabelem, který se postará o přenos obrazu i napájení z monitoru. Mimochodem, monitor má také USB konektory, které jsem využil pro bezpečnostní token a webkameru.

Půjčil jsem si Chromebook Acer a vyzkoušel si vůbec poprvé několik dní práci na této platformě. Zůstanu věrný Macbooku, ale nebylo to vůbec zlé.

Cestování po Česku i v zahraničí

Objevil jsem řadu zajímavých míst na procházkách v okolí, například že množství konikleců lze na jaře fotit nejenom na profláknuté koniklecové louce u Kamenného vrchu v Brně. Toulali jsme se po jarním Tišnově, Soběšicích, okolo Baťova kanálu od řeky Moravy do Veselí, koukli na nový kostel v Nesvačilce, s kamarádem prošli Bernartice, podíval jsem se do Olomouce, stal jsem se štamgastem ve výletním bistru u nás v údolí, 

První větší výlet bylo samozřejmě Nizozemí na tradiční velikonoční plavbu s kamarádkou a kapitánkou Janine na 126 let starém dvoustěžníku Zevenwouden. Nerad se vydávám na 1000 km dlouhou cestu sám. Tentokrát se mi nečekaně snadno podařilo zlanařit Vojtu Bruka s dalším kamarádem, takže jsme po cestě probírali v autě tvorbu webů a SEO. Moc díky za společnost!

Na lodi jsme se toulali v našem oblíbeném rajónu IJsselmeer a Waddenzee. Protože jsme byli jedna z prvních plachetnic v sezóně, která se vydala na ostrov Terschelling, zpestřil nám plavbu cvičný zásah pobřežní hlídky na palubě při simulovaném zranění turistky. Bylo zajímavé sledovat, jak se jim daří přirazit k lodi, dostat se na palubu a vynést zraněnou z útrob lodi. Samozřejmě jsme museli také pomáhat a odměnou nám bylo svezení se na rychlém záchranném člunu.

Image
Paluba Zevenwouden
Paluba Zevenwouden. Miluju střídání plachet, motoru, fyzické práce, lehára, občerstvení a povídání s přáteli z Německa a Nizozemí.

Návštěva Varšavy byla spíše pracovní kvůli konferenci, ale i tak zbyl čas na návštěvu centra města. Určitě se vrátím. Na dovolenou jsme se vydali do Chorvatska na náš oblíbený ostrov Krk, kde jsem konečně byl několik dní zcela bez kontaktu s prací. Celou dobu jsem to sice nevydržel, ale odpočinul jsem si, zaplaval a navštívil různá historická místa.

Image
Noční Varšava
Pohled z hotelu na noční Varšavu

Toulání se pěšky nebo na kole okolo Baťova kanálu je sice fajn, ale v červenci jsem to už nevydržel a po pár letech si zase půjčil člun. A o měsíc později se mi podařilo ukecat kamaráda a vydali se po hladině Baťáku na skvělý celodenní výlet. Tak se nám to líbilo, že člun jsme vrátili až hodinu po zavíračce.

Image
Baťův kanál
Baťův kanál má sice do těch holandských daleko, ale kouzlo a atmosféra mu nechybí

V srpnu jsme se vydali na výlet po jihovýchodě Slovenska. Navštívili Devín, Komárno, Štúrovo a pak se vrátili do Sence. Navštívili jsme také Trnavu nebo Trenčianskou elektrickou železnicu.

V říjnu pak přišel čas na hlavní výlet. Cítil jsem, že se potřebuji někam vydat sám, bez parťáka. Práci jsem dal na deset dní sbohem, sedl do auta a vzal to do Kielu a Laboe. Prohlédl si muzeum německého námořnictva a původní ponorku z druhé světové, která potopila několik lodí. Zvláštní pocit procházet se na palubě tak zajímavého technického zařízení, když zároveň víte, k čemu sloužilo a co má za sebou. 

Pokračoval jsem přes ponorkový bunker Valentine u Bremerhavenu do Nizozemí za kamarádkami na Brandaris Race. Nazpátek jsem se ještě zastavil v Brémách a přijel akorát na festival Freimarkt. Při cestě domů jsem se zastavil u kamaráda na kafe, které se protáhlo i díky místnímu pivu na skoro celý další den. A když jsem si pak doma orazil, vydal se zase do polské Visly na konferenci o PHP.

Image
Brandaris Race 2024, Jan Polzer
Díky plavbám na Brandaris Race jsme poznal spoustu přátel

Závěr roku už byl opět jen výletový, například do Skalice na farmářské trhy. A samozřejmě i na vánoční trhy ve Vídni, když už jsem tam byl na SymfonyCon.

Kultura

Moc času ani nálady nebylo. Ale navštívil jsem dvakrát vystoupení Django Jet, přijal pozvání na koncert jubilanta Vlastimila Pešky v brněnském planetáriu, předčasně odešel z koncertu Master Boot Record a před Vánocemi ještě stihl adventní gospely Stelly Jones v brněnském Sono Centru.

Na co se (ne)těším v roce 2025?

Nebudu si dávat předsevzetí typu více se věnovat blogu, zlepšit si fyzičku, zvládnout to či ono. Obvykle to pak působí kontraproduktivně a nic z toho se mi nepodaří. Nechám čas plynout.

První zajímavý počin asi bude lednové natáčení podcastu. Ještě jsem hostem v žádném nebyl, tak se těším, co vznikne. Určitě bude spousta konferencí, takže opět přijdu se souhrny z událostí o SEO, programování a Drupalu.

Lodě budou též, už teď vím, že bychom se měli s kamarádkama vydat do míst, která jsem ještě nenavštívil, tak se těším na překvapení.

Pracovně mě čeká pokračování spolupráce s Lesensky.cz, ale také s novými kolegy z několika jiných agentur. Je to osvěžující a obohacující. A zároveň motivační v tom, že chci zanechat kladný dojem ze spolupráce se mnou. Dále pokračuji s Drupalem a doplňuji znalosti v kurzech na DataCampu.

Další reporty freelancerů

Pokud vás baví číst si reporty lidí z mého a podobných oborů, mrkněte na následující:

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Poslední komentáře