Jak se dostat do BIOSu. Vše, co potřebujete vědět

Do BIOSu je obvykle nezbytné vstoupit z několika důvodů. Prvním je konfigurace hardwaru, například nastavení řadiče disků, paměti nebo přetaktování procesoru. Druhým důvodem je řešení problémů, jako jsou chyby s hardwarem nebo nastavení bootovacího zařízení. Občas je nutné BIOS navštívit kvůli aktualizaci řídícího programu nebo údržbě systému. Jak na to?

Basic Input/Output System, známý pod zkratkou BIOS, má bohatou historii. Vyvinul se od jednoduchých postupů pro inicializaci hardware a nahrání operačního systému k dnešním komplexním firmwarovým rozhraním. První BIOS byl implementován v IBM PC v roce 1981. Původně byl vytvořený firmou IBM, postupně byl ale BIOS adoptován různými výrobci počítačů.

BIOS vs UEFI

V průběhu let prošel BIOS mnoha změnami, od tradičního BIOSu s omezenými funkcemi a 16bitovou architekturou k modernějším UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) s podporou 32 a 64bitových systémů, lepším grafickým rozhraním a pokročilými bezpečnostními funkcemi. UEFI se postupně stává standardem a nahrazuje starší BIOS; přináší s sebou nové možnosti a flexibilitu pro správu hardware. V UEFI můžete používat myš, což v BIOSu nebylo možné.

Image
Klasické rozhraní pro Award BIOS
Klasické rozhraní pro Award BIOS

Jak se dostat do BIOSu ve Windows nebo Linuxu

Většina počítačů (Lenovo, Acer, Asus, HP) umožňuje vstup do BIOSu nebo UEFI během startu systému. Postup může být mírně odlišný v závislosti na výrobci a modelu počítače, ale obecně se dá dostat do BIOSu následujícím způsobem:

Jak vstoupit do BIOSu na počítačích s macOS?

Na Macu není termín "BIOS" běžně používán, ale mluvíme o "EFI" nebo "UEFI." Pokud potřebujete vstoupit do UEFI na Macu, postupujte následovně:

Historie BIOSu na Macu: Dříve měly starší modely Maců tzv. Open Firmware, což byl systém ekvivalent k BIOSu používaný před přechodem na Intelové procesory. Open Firmware byl na Macích s procesory PowerPC a hrál roli při inicializaci hardware a startu operačního systému. S přechodem na Intelové procesory kolem roku 2006 přešel Mac na EFI (Extensible Firmware Interface), což je modernější a výkonnější nástupce BIOSu.

Jak se dostat do BIOSu na Chromebooku

Chromebooky využívají firmware nazývané "Coreboot" nebo "U-Boot" spolu s "Depthcharge" jako bootovacím prostředím, což je odlišné od tradičního BIOSu nebo UEFI. Pro vstup do tohoto prostředí postupujte následovně:

Přesný postup se může lišit v závislosti na modelu Chromebooku nebo jeho značce (např. Acer nebo Lenovo), takže doporučuji zkontrolovat dokumentaci k danému modelu nebo vyhledat specifické postupy pro vstup do bootovacího prostředí daného Chromebooku.

BIOS/UEFI a Raspberry Pi

Raspberry Pi nemá tradiční BIOS, jaký najdeš v běžných počítačích. Místo toho je během startu načítán bootloader, který může být konfigurován pomocí souboru config.txt na SD kartě nebo pomocí příkazů při startu systému.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru