Softwarové události v roce 2009 pohledem Maxiorla

Končí další rok plný zajímavých novinek nejenom v oblasti softwaru, tedy programového vybavení počítače. Pojďme si některé významnější novinky připomenout. Které nové aplikace a vylepšené verze si pro nás vývojáři v roce 2009 připravili?

Významných událostí roku 2009 je spousta. Protože se Maxiorel.cz věnuje především softwaru, programování, tvorbě webu a souvisejícím věcem, je následující přehled zaměřen především na tyto oblasti.

Máte-li k doplnění nějakou událost, kterou považujete za významnou ze svého pohledu, určitě o ní dejte vědět do diskuze pod článkem.

Zima - Sazka a internetové sázení, konečná pro Invex

Od ledna roku 2009 spustila Sazka svoje internetové sázky. Ty během roku prodělaly určité změny, způsob zpracování i fungování se nevyhnul kritice, ale (pro řadu lidí) konečně to přišlo. Podrobněji jsem psal v článku Internetové sázení od Sazky je tu.

Google Chrome 2.0 nabídl podporu profilů a uživatelských skriptů. V lednovém článku jste si mohli přečíst, jak si stáhnout nejnovější vývojovou verzi tohoto prohlížeče.

V lednu jsem také informoval o úvaze Driese Buytaerta, že Drupal 7 přijde koncem roku 2009. Jak vidíte, nestalo se tak. Splnil se však příchod telefonu Palm Pre, na český trh začaly pronikat zařízení s Google Androidem. Drupal oslavil osm let, likvidovali jsme červa Win32/Conficker a vypalovali jsme soubory ISO.

Domovský web oblíbeného redakčního systému Drupal přešel na verzi 6 a my jsme se podívali, jak Jak patchovat moduly pro Drupal. Dozvěděli jsme se, že veletrh Invex ve své původní podobě skončil. V zimních měsících se také objevily Google Earth 5.0, Safari 4 a Skype 4.

Jaro - Visual Studio 2010, Artisteer a Drupal 7

Také v březnu jsme se věnovali redakčnímu systému Drupal. Sepsal jsem mimo jiné stručný přehled novinek v Drupalu 7. Google spustil další nástroj, takže jsme mohli začít řešit Jak zapnout a vylepšit úkolníček Google?. Všechny webové vývojáře pracující s technologiemi od Microsoftu tato firma potěšila novým nástrojem Microsoft Expression Web SuperPreview, který umožní zobrazit stránku v jednom okně vykreslenou pomocí různých verzí jádra Internet Exploreru. Program zároveň lákal na tehdy ještě připravované Microsoft Expression 3.

V dubnu jste si mohli přečíst o programu Artisteer, s jehož pomocí jednoduše vytvoříte šablony pro Drupal, WordPress nebo Joomla. Vyzkoušeli jsme stahování tapet na plochu z Google, klikání webových formulářů a bezpečnostní program Panda Cloud Antivirus. Google spustil Apps Status Dashboard, službu informující o výpadcích jeho webových aplikací. S Caption Tube jsme se naučili přidávat titulky do videa na YouTube.

V druhé polovině května Microsoft uvolnil Visual Studio 2010 a .NET Framework 4 ke stažení. Zatím tedy jen ve formě betaverze, tu finální můžeme očekávat na jaře 2010.

Léto - Chrome OS, Microsoft Expression 3, Delphi 2010

V červnu posílil maxiorlí tým redaktor Petr Hájek a začali jsme s pravidelnými denními aktualitami, které doplňují rozsáhlejší články. Adobe reagovalo na vývojářské nástroje Microosftu a nabídlo ke stažení svůj Flash Builder 4 Beta, Microsoft zase vylepšil svůj Photosynth o nové vlastnosti. Dozvěděli jsme se, že Windows 7 budou distribuovány od 22. října 2009, což se splnilo.

Vlna zájmu okolo Google Wave vyústila v podrobnější článek i na Maxiorlovi. Jako alternativu k Microsoft Expression Web SuperPreview spustilo Adobe svůj nástroj nazvaný Adobe BrowserLab. Dozvěděli jsme se, že TomTom bude i pro iPhone, přišel WordPress 2.8, Hotmail spustil webový Messenger a objevili se první informace o mobilním telefonu s Google Androidem, HTC Hero. GNU guru Stallman se pustil do open source implementace .NET Frameworku Mono, Google začalo chystat Chrome OS a Microsoft představuje Silverlight 3 a Expression 3.

Podívali jsme se v rychlosti na Microsoft Office 2010. Skončil provoz dle mého názoru zajímavého projektu Microsoft Popfly a objevil se Windows Home Server Power Pack 3 Beta. Zjistili jsme, jak to bude webovými Office 2010.

Začátkem srpna Microsoft uvolnil Windows 7 RTM pro vývojáře a dozvěděli jsme se, že IE6 to bude až do roku 2014. Google zůstal králem vyhledávání, přišel Chrome 4.x a koncem srpna také Delphi 2010. Před začátkem školního roku jsme se ještě stihli podívat na AVG 9.0.

Podzim - jeden oslavenec za druhým

Na podzim roku 2010 internet oslavil 40 let existence, 50 let zase slavil programovací jazyk COBOL. 11 let pak slavilo Google. 10 let slavila linuxová distribuce Gentoo. 5 let oslavil Firefox. Koncem září jsme se podívali na to, jak zprovoznit Microsoft Office Web Apps, a na vypalování v linuxovém Nero 4.

Přišly Visual Studio 2010 a .NET Framework 4 ve verzi Beta 2 ke stažení, Microsoft uvolnil Windows 7 do prodeje, Nigérie zahájila tažení pro spamu a Google předvedl vývojářům Android 2.0. Google uvedl nástroje pro práci s JavaScriptem - Closure Tools, objevil se prohlížeč virtuálních počítačů VMware View 4.0.

The Pirate Bay po dlouhých soudních sporech skončilo (alespoň tedy v původní podobě). Google uvolnilo zdrojový kód Google Chrome OS ke stažení, objevil se avast! 5.0 Beta.

Prosinec - WordPress 2.9

S nástupem zimy jsme zkusili zrychlit internet, podívali se na zajímavé detaily Opery 10.10, prohlédli si nový nástroj Visual Studio Test Elements a nový WordPress 2.9.

Windows 7

Přestože sám píšu o Windows 7 především na web ExtraWindows.cz, zajímavé články o tomto operačním systému jste mohli v uplynulém roce najít i na Maxiorlovi. Namátkou vybírám:

Microsoft Office 2010

Zvláštní pozornost si zaslouží také detailní pohledy na jednotlivé programy z připravovaného kancelářského balíku Microsoft Office 2010.

Nejvíce vás zaujal Outlook 2010, následovaný Wordem a PowerPointem. Alespoň dle čtenosti jednotlivých článků.

Drupal

Výběr loňských článků o Drupalu, které byste neměli přehlédnout:

Na závěr dovolte, abych vám jménem naší malé maxiorlí redakce popřál úspěšné vykročení do nového roku. I v roce 2010 se budeme snažit přinášet vám články a zajímavosti z dění okolo softwaru, programování a tvorby webu. Jak jste si jistě všimli, obsah Maxiorla postupně doplňují také recenze tiskáren, v čemž budeme pokračovat také.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru