Ncdu: analýza využití disku v příkazovém řádku

Ubývá vám místo na disku? Potřebujete rychle zjistit, které složky okupují nejvíce prostoru, ale klasický příkaz du vám přijde nepohodlný? Zkuste textové udělátko pro příkazový řádek s názvem Ncdu.

O programech pro analýzu využití disku toho bylo napsáno mraky. Většinou se ale píše o programech pro grafické uživatelské prostředí. Spustíte je, nějakou dobu chroustají a pak vám vyjedou více čí méně přehledný graf s analýzou využití disku a obsazeností jednotlivých složek.

Na serveru, nebo obecně v příkazovém řádku máme nástroj du. Když jej spustíte v aktuální složce, začne vám chrlit informace o obsazeném prostoru pro všechny adresáře v aktuálním umístění. Můžete jej doplnit cestou ke složce, pak zobrazí jen její obsah.

Velikosti ukazuje v bajtech, což je pro čtení a srozumitelnost značně nepohodlné. Můj oblíbený tvar pro použití tohoto příkazu je du -sh složka. S jako summary, H jako human. Zobrazí tedy souhrnnou velikost zadané složky a číslo přepočítá na megabajty nebo gigabajty.

Nicméně používat toto pro zjišťování obsazenosti jednotlivých složek, když je jich v zadaném umístění více, je pořád krajně nepohodlné.

Takové vylepšené du

Naštěstí existuje příjemnější řešení, jak diskový prostor analyzovat v příkazovém řádku. Program se jmenuje Ncdu a spustíte jej na celé řadě platforem. Od Windows s využitím Cygwin, přes macOS s využitím brew až samozřejmě k Linuxu nebo FreeBSD.

Spuštění je jednoduché. Zadáte ncdu do příkazového řádku a program začne analyzovat aktuální umístění. Poté zobrazí přehledně seznam složek, jejich velikosti a naznačí také podíl na celkovém využití prostoru v součtu všech složek.

Ncdu

To ale není vše. V zobrazení se pohybujete pomocí kurzorových kláves nahoru a dolů, šipkou doprava nebo Enterem se podíváte do podsložky, šipkou vlevo se vrátíte o úroveň výše.

Potěšitelné je, že při zanoření do nějaké složky už další analýza neprobíhá, Ncdu si vše připraví při spuštění.

Pomocí kláves je pak možné řazení dle názvu položek, velikosti, počtu a data. Pozor, Ncdu umí také mazat. Pracuje i se skrytými složkami. Mou oblíbenou je klávesa g, kterou přepínáte kromě grafu i zobrazení procentuálního využití.

Ncdu

Doporučuji po spuštění stisknout otazník a podívat se na kompletní seznam kláves a přidružených funkcí. Věřím, že si toto pohotové udělátko zamilujete. Osobně mi to úplně stačí i na desktopu, nepotřebuji grafické zobrazení s hromadou animací. Jde mi hlavně o čísla.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru