Softwarová inventura 2018: jak vařím weby na strojích Apple

Posledních pár let na konci roku rekapituluji svoje programové vybavení. Pracuji na strojích Apple a živím se především tvorbou webů. Přesto dávám přednost multiplatformním aplikacím. Krátký přehled používaných programů si dovolím i letos. Oproti loňskému roku jsem něco vyměnil a celou řadu programů zahodil.

Co se hardware týče, u něj jsem neměl důvod k jakékoli změně s výjimkou mobilního telefonu. Pokud by vás tedy zajímalo, které stroje a doplňky používám, mrkněte na přehled z roku 2017. Přibyl mi jen Magic Trackpad 2.

Kromě strojů s Apple mám jeden notebook s Windows 10, který jsem letos otevřel jen párkrát kvůli aktualizacím. V kanceláři si vystačím s počítačem, na kterém běží Ubuntu. Telefon si kupuju zásadně s Androidem, čímž vyvolávám neustálé dotazy přátel, jak je to možné. Vždyť jinak funguje na Apple. Inu, síla zvyku.

Jak tedy vypadá moje programové vybavení na konci roku 2018?

Softwarová inventura 2018

Tvorba webů a programování

Dlouhá léta tvořily nerozlučnou dvojku mých aplikací pro vývoj webových stránek PhpStorm a Atom. PhpStorm zůstává. Miluju jeho vychytávky pro vývoj malých i větších projektů. Rozumí si se Symfony, Drupalem i WordPressem, což mi stačí ke štěstí. Letos jsem začal intenzivně používat zabudovanou podporu pro git a veškerý kód ukládám do NASu, na kterém mi běží alternativa GitHubu s názvem Gogs.

Na Atom jsem nedal dopustit. Bránil jsem jej před fanoušky Visual Studio Code tak vehementně, až jsem nakonec sám konvertoval. Nemůžu říci, že by mi v Atomu něco chybělo nebo že by Visual Studio Code mělo pro mě nějakou zásadní funkci navíc. Obojí je navíc stejně ukrutně pomalé při svém startu.

Jenže v Atomu mi začal zlobit doplněk pro přímou editaci souborů na SFTP (já vím, to není ukázková praktika…). Několikrát mi přepsal upravované soubory prázdným obsahem, což jsem už dále nechtěl snášet. Visual Studio Code s pluginem Remote FS funguje zatím spolehlivě.

Pro rychlou editaci stále používám TextWrangler, přestože jde o již opuštěný software, který po každé aktualizaci macOS signalizuje, že není pro současný operační systém optimalizovaný.

Weby připravuji s pomocí Firefox Developer Edition, ale samozřejmě testuju i v aktuálních verzích běžných prohlížečů. Na běžné brouzdání mám tedy normální Firefox. Ten doplňuje Chrome. Jen na závěrečné testování spouštím Operu. V Safari mi většinu času běží jenom onlajnovka Forge Of Empires. Sem tam se podívám, jak vypadají weby bez reklamy v prohlížeči Brave. Mimochodem, jeho koncept platby autorům webů místo shlédnutí reklamy kryptoměnou, je mi moc sympatický.

Pro vývoj webů používám jednu instanci serveru u Linode, lokální vývoj provádím na MAMP Pro a Acquia DevDesktop. Druhý zmíněný jsem kupodivu letos asi ani nespustil. Je v něm zaparkováno jen pár záloh starších webů.

Do mé vývojářské výbavy patří také iOS Simulator z Xcode, coby jediná součástka tohoto vývojářského balíku, kterou využívám. Pro správu databází občas sáhnu po Sequel Pro, častěji je to ale nakopírovaný a následně smazaný Adminer. Častěji než dříve využívám pro některé aplikace psané v Symfony jednosouborovou databázi SQLite. K jejímu prohlížení mi stačí zabudovaný nástroj v PhpStormu, ale přesto mám pro jistotu nainstalovaný DB Browser for SQLite.

Když jsem se začal trochu více ponořovat do optimalizací rychlosti načítání webů, stáhl jsem si malinkaté udělátko s názvem Minify. Na malý čtvereček přetáhnete svoje CSS a JS a prográmek se postará o jejich zmenšení. V prosinci jsem si vzpomněl na CodeKit zakoupený před šesti lety. Obnovil jsem jeho licenci, začlenil jej do svého workflow při vývoji webu na WordPressu a nemůžu si jej vynachválit. Od doby, kdy jsem CodeKit použil naposledy, urazil kus cesty.

Nedílnou součástí práce tvůrce webů je samozřejmě hromada udělátek na příkazovém řádku, od composeru k yarnu. Nebudu je zde zmiňovat, ale jejich hladký běh v Terminálu je jedním z důvodů, proč jsem věrný macOS a ne Windows.

Fotky a grafika

Tady asi není co řešit. Bez Photoshopu si práci tvůrce webu nedovedu představit. I přesto, že se prosazuje stále více různých jiných a v zásadě i efektivnějších nástrojů pro tvorbu vizuální stránky webu. Většinu podkladů ale dostávám právě ve Photoshopu.

Platím si u Adobe předplatné, ve kterém je kombinace Photoshopu s Lightroomem. Ten mám nainstalovaný ve verzi CC i jako Classic CC. Přiznám se ale, že jsem jej letos ještě nespustil. Fotky si třídím do složek a pomocí aplikace na NASu, takže mi už ani nechybí Zoner Photo Studio jako pár měsíců po přechodu z Windows. Fotím hlavně mobilem a na drobné úpravy mi stačí Snapseed.

Mám nainstalováno několik drobných prográmků v podobě Creative Kit 2016 od Macphun, dnes Skylum. Stejně tak Nik Collection z doby, kdy byla zadarmo pod Googlem. Občas si na drobné úpravy pustím BeFunky Express.

Když jsme u těch obrázků… Screenshoty típám výchozí aplikací v macOS, pokud potřebuji dopsat popisek, použiju Skitch. Je to síla zvyku, současný nástroj v macOS už také umí popisky a kreslení do screenshotů.

A konečně poslední grafická appka je Sketch. Letos jsem nedostal žádnou grafiku webu, která by v něm byla připravena, ale používám jej relativně často na drobné úpravy SVG grafiky.

Pomůcky pro SEO

Pro kontroly, optimalizace a sledování webů používám spíše různé online aplikace (věci na Moz.com, Search Console, Marketing Miner, Web.dev). V poslední době především vlastní udělátko sledující pozice webů pro různá klíčová slova. Vím, že to umí elegantně Collabim, ale jeho uživatelské rozhraní mě strašně vadí. Jen jediná webová aplikace mě tak svého času odpuzovala, a to byl Basecamp. Takže jsem si za odpoledne připravil v Symfony vlastní, spolehlivě fungující nástroj a ještě ušetřím pár stovek.

Z aplikací, které mám nainstalované v systému, je na prvním místě klasika v podobě Screaming Frog SEO Spider. Ovšem jen bezplatná verze omezená na 500 adres v rámci webu. Koupenou mám alternativu v podobě macOS aplikace Scrutiny. Její rozhraní je ovšem tragédie. Čas od času sáhnu po bezplatném nástroji Integrity, který kontroluje funkčnost odkazů na zadaném webu.

V prosinci jsem si zaplatil plnou verzi nástroje Checkbot. Rozšíření pro Chrome kontroluje nejenom SEO, ale i zabezpečení webových stránek.

Hudba a video

Velmi rychle jsem pochopil, že YouTuber ze mě nebude, a znevýhodnění tvůrců s menším zásahem mě i nějak znechutilo přípravu videonávodů. Občas si říkám, že by nějaký další neškodil, ale motivace je slabá. Aplikace jako Audacity, iMovie a ScreenFlow mám tak jenom připravené v pohotovosti. Poslední zmíněný používám pro přípravu videonávodů pro klienty.

Klávesy odpočívají na poličce pod stolem a čekají, až někdy opět spustím GarageBand. Pro přehrávání hudby a videa používám přednostně VLC místo iTunes. Nejčastěji mi ale podkres k práci hraje online v Chrome z Google Play Music.

Kancelářské aplikace

I letos zůstávám věrný kancelářskému řešení od Microsoftu a předplácím si Office 365. Nejčastěji spouštím Word, potřebuju ale i Excel i PowerPoint. OpenOffice a kancelář od Apple najdete v mém počítači také. První pro bezproblémové zobrazování CSV, se kterým si Excel kupodivu poradí až po všelijakých kejklích. Kancelář od Apple spustím vždy po nějakých aktualizacích, abych zjistil, jestli je pořád taková divná. A pak ji nechám zase spát.

Se změnou účetní jsem od ledna opustil FlexiBee (v počítači zůstává jen pro přístup ke předešlým rokům). Loni jsem tu psal, že možná zkusím Fakturoid, nakonec jsem si napsal vlastní správu zakázek, projektů, zákazníků a faktur v Symfony, do které jsem začlenil i pomůcky pro SEO, viz výše. Je to řešení zcela podle mých potřeb a představ, takže vytváření faktur a evidence úkolů k fakturaci je tam mnohem rychlejší, než to bylo ve FlexiBee. Funkčnost přidávám podle toho, co mi opravdu chybí.

Jako komunikační program mám nainstalovaný Skype, ale zapínám jej několikrát ročně po předchozí domluvě s klienty. Mám také dvě desktopové varianty webových aplikací. Twitter startuju poslední půl rok výjimečně, spíše koukám na webové rozhraní TweetDeck. Aplikaci pro Trello jsem asi letos nespustil, dávám přednost webovému rozhraní a mobilní aplikaci. Obecně ale s Trello pracuji intenzivně.

Různé další pomocné programy

Na závěr přehledu jsem si nechal takovou všehochuť. Prográmky, které slouží jako pomocné nástroje pro každodenní práci s iMacem.

1Password – poté, co mi kdysi sebrali Twitter kvůli stejnému přihlašování, které uniklo od Adobe, jsem začal správce hesel používat bezvýhradně. Na tomto se mi líbí synchronizace napříč zařízeními a také vestavěná podpora dvoufaktorového přihlašování.

360fly Director – pomocný nástroj pro úpravu videa z mé 360° kamery.

Backblaze – ano, zálohuju pomocí Time Machine do NASu, ale využívám také cloud.

Caffeine – jednoduchá pomůcka bránící přechodu počítače do režimu spánku. Sídlí v horní liště macOS a kliknutím se aktivuje dle potřeby.

CopyClip – vylepšení schránky v systému. Už žádné nechtěné přepsání obsahu pomocí Ctrl+C (tedy na Macu CMD+C).

Dropzone 3 – takový terčík v systémové liště, na který přetáhnu soubory a ty se mi nasdílí do úložiště v NASu.

Etcher – nástroj pro vytváření bootovacích médií.

ForkLift – asi nejlepší správce souborů pro macOS, který jsem kdy vyzkoušel. Dlouho jsem myslel, že se nerozvíjí, až mě napadlo mrknout na jeho web. Pak stačilo odebrat verzi z AppStore, nasadit samostatně instalovanou a od té doby si užívat neustálého vylepšování tohoto nástroje. Bez něj bych byl na polovině produktivity.

ImageOptim – jednoduché udělátko pro zmenšování velikosti obrázků, nejenom pro web.

LittleIpsum – další udělátko, které sídlí v horní liště a generuje na požádání výplňový text.

Tuxera Disk Manager – kdysi jsem potřeboval přístup na disky s NTFS a tak mi tento program už zůstal.

Midnight Commander – legendární správce souborů v příkazovém řádku. Někdy jej využívám jako alternativu k ForkLiftu.

Webové služby a aplikace

To je k používaným programům v počítači asi vše. Na stroji s Ubuntu mám jenom výchozí sadu programů, které byly v distribuci, doplněnou o Screaming Frog SEO Spider a Visual Studio Code. Obojí používám při školení SEO a tvorby webů.

Do přehledu bych ale rád doplnil ještě pár tipů na webové služby a aplikace, které používám. Něco už zaznělo na předchozích řádcích. Doplnil bych BrowserStack pro ladění webových stránek v Internet Exploreru, Blábot coby českou alternativu LoremIpsum, Gmail a Outlook.com, Moqups pro tvorbu wireframe.

A pro uvolnění stresu občas chodím na webovou stránku Miluji svoji práci.

Redakční systémy

V rámci rekapitulace programového vybavení bych rád zmínil, že pro tvorbu webů samozřejmě nadále používám především Drupal následovaný WordPressem. Pár mých vlastních webů dožívá na GetSimple. Čím dál častěji dělám také aplikace na míru pomocí frameworku Symfony.

V roce 2019 bych rád postavil nějaký web na slibném forku Drupalu s názvem Backdrop.

Sbohem a šáteček

Softwarová inventura by nebyla kompletní, kdybych nezmínil programy, které v letošním roce můj počítač opustili. Pro nadbytečnost, duplicitu, nevyužití a překonanost jsem dal sbohem těmto:

Transmit – povedený SFTP klient, dokonce jsem si jej zaplatil, ale současná verze ForkLiftu mi nabízí vše, co pro kopírování na vzdálené servery potřebuju.

VirtualBox – virtuálních strojů jsem se zbavil…

Docker – chtěl jsem, opravdu ano, ale nepřišel jsem workflow s Dockerem na chuť.

DxO Optics Pro 8 – software od DxO byl stálicí v mém vybavení, ale protože jsem jej už dlouho nespustil, putoval do koše.

Photolemur – proč jsem zahodil tento program si přesně nevybavuju, ale něco mi říká, že i tak mi zůstalo několik alternativ.

iSkysoft Video Editor a VideoPad Video Editor – upgradoval jsem ScreenFlow a trochu více se zajímal o jeho možnosti. Zjistil jsem, že vlastně umí více, než jsem myslel a jiný program na úpravu videa nepotřebuju.

Wunderlist – jakkoli jsem měl tento úkolníček rád, po seznámení s Trello pro mě přestal mít smysl.

Evernote – smazaný při přípravě tohoto článku. Dlouho jsem jej nespustil, dříve jsem hodně používal pro synchronizaci zápisků z iPadu do počítače. Dnes jsem jej po delší době nastartoval a zjistil, že se nějak změnily licenční podmínky. Uvědomil jsem si, že pro poznámky používám Google Docs a tak Evernote putovalo do koše.

Slack – jak se říká, co rok nepotřebuješ, vyhoď. A Slack jsem za poslední rok nespustil.

Atom – už jsem zmínil na začátku článku. Dříve obhajovaný program začal zlobit, takže jej nahradilo Visual Studio Code. Mimochodem, Atom měl na Macu 844 MB, zatímco jeho náhrada má 193 MB.

Sitebulb – s tímto nástrojem jsem si hrál, když jsem hledal něco pěknějšího, než je Scrutiny. Musím říci, že Sitebulb vypadá moc dobře, doporučuji jej vyzkoušet. Běhá i ve Windows. Ovšem cena mi přišla poněkud vysoká na moje potřeby. Živím se vývojem, SEO je doplněk. A pro vlastní potřeby jsem si naprogramoval svoje nástroje.

Be Focused – tento program jsem smazal také při přípravě tohoto článku. Vlastně ani nevím, kde se mi v počítači vzal. Sloužil k měření času stráveného na projektech. Ovšem pracovní disciplínu mám i bez něj.

A to je vše přátelé. Doufám, že i letos budu svým přehledem někoho inspirovat. Děkuji za přízeň v letošním roce a přeji software bez chyb v tom příštím.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru