Tip na víkend: DNS Benchmark a zrychlení internetu

Většina z nás používá internetové připojení v té podobě, v jaké nám jej doporučí poskytovatel připojení, nebo v jaké se automaticky nastaví díky serveru DHCP. Víte, že úpravou nastavení DNS můžete zrychlit svoje připojení k internetu?

Připomeňme si ve stručnosti, co to je DNS, k čemu je dobré a pro jej potřebujeme. DNS je zkratka označující výraz Domain Name Server. Ten slouží k tomu, aby převáděl slovní názvy adres v internetu na jejich číselné vyjádření v podobě IP adresy. Na servery DNS jdou tedy všechny požadavky na vaši činnost na internetu jako na první v řadě. To jinými slovy znamená, že pokud je váš server DNS pomalý, bude pomalá i jakákoli činnost spojená s internetem.

Servery DNS vašich poskytovatelů jsou většinou nejblíže vašemu umístění, tudíž by měly být nejrychlejší dostupné pro vaše konkrétní připojení. Ale občas tomu tak není. Navíc, protože každé připojení využívá primární a sekundární server DNS, tak se někdy může stát, že druhý v řadě je rychlejší než první. Jednoduchou změnou nastavení vašeho internetového připojení můžete své brouzdání a stahování dat o něco urychlit. Alespoň co se týče jejich prvotních požadavků.

Jak otestovat rychlost DNS?

Nabízí se otázka, jak tedy zjistit, zda jsou vaše DNS servery ty nejrychlejší dostupné, případně jak z veřejně dostupných DNS serverů vybrat ten, který je vzhledem k vašemu momentálnímu připojení ten nejrychlejší. S tímto úkolem vám pomůže jednoduchý freewarový prográmek Domain Name Server Benchmark.

Program po spuštění zobrazí seznam veřejně dostupných DNS serverů. Do tohoto seznamu si po stisku tlačítka Add/Remove přidejte IP adresy vašich aktuálně používaných DNS serverů. Poté klepněte na tlačítko Run Benchmark.

Počkejte, než DNS Benchmark provede testy. Je-li zapnuta volba Sort Fastest First, tak se DNS servery s nejrychlejší odezvou zobrazí na prvním místě.

Domain Name Server Benchmark

Domain Name Server Benchmark

V mém případě dopadl test pro DNS servery nastavené Telefonicou O2 docela příznivě. Jediným problémem je skutečnost, že sekundární DNS server se jeví rychlejší, než primární. Jak dopadl test rychlosti DNS u vás? Pochlubte se.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Jen chci za sebe a mého kamaráda poděkovat. Šikovná utilita. :)

návštěvník

tak ja nevim jak vam, ale me nejdou pridat vlastni ip :(

Profile picture for user Jan Polzer

Pozor na to, pokud tam ty Ip kopírujete přes schránku. někdy se tam vloží na začátek mezera. Stačí ji smazat a ujistit se, že je IP ve správném formátu.

návštěvník

Chtel jsem to testnout, bohuzel to ale nejde. Stranky z odkazu se otevrou, ale po kliknuti na odkaz s exe souborem se zobrazi jen chybova hlaska :-(
Skoda

Profile picture for user Jan Polzer

Stáhnout mi to jde bez problémů odkazem Download a copy to your computer - úplně dole na stránce.

návštěvník

Dobrý den, prosím Vás mám od O2 CDMA protože ADSL nemohou zatím zavést a chtěla bych se zeptat zda je možné zrychlit toto připojení. V noci mám 1,5 Mb a teď v zimě přes den max. 200 kB. Je to šílené platit 1000,- za tuhle hrůzu ale nemáme jinou možnost jsme v dolíku a ani WIFI nepřipadá v úvahu, jen to CDMA. Díky Viola

návštěvník

Dobrý den, prosím Vás mám od O2 aktivovaný internet v mobilu na měsíc zdarma.Bylo mi řečeno, že rychlost stahování je prý 50 kb/s. Já mám rychlost stahování pouze kolem 20 kb/s. Prosím poraďte mi, jakým způsobem mohu zvýšit rychlost stahování na zmiňovaných 50 kb/s.
Děkuji Vám za odpověď
Karel

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru