Taskwarrior: úkolníček pro geeky

Čas od času hledám různé nástroje pro příkazový řádek, které mi vylepší mé pracovní postupy. Nedávno jsem narazil na zajímavý nástroj Taskwarrior, který slouží coby úkolníček. Rozjedete jej prakticky v jakémkoli operačním systému a můžete ho synchronizovat na webu.

Úplně na začátek musím říci, že stále platí: nedám dopustit na své oblíbené Trello. Nedávno jsem měl opět příležitost fungovat v rámci projektu na Basecampu, ale je to stejná hrůza jako dříve. Naproti tomu Trello si stále drží svou jednoduchost doplněnou vybranými prémiovými funkcemi.

Nicméně správa úkolů v příkazovém řádku mě zaujala. Je to minimalistické řešení, ke kterému nepotřebujete žádné další aplikace nebo otevírání webových stránek. Pravda, zadané úkoly neuvidíte ve stejné podobě na mobilu a na všech ostatních svých zařízeních.

Jenže to právě může být někdy výhoda. Od ochrany soukromí až po jisté odpojení se od práce v momentě, kdy se vzdálíte od počítače. Co tedy Taskwarrior nabízí?

Úkolníček na příkazovém řádku

Veškeré práce s úkoly a projekty řídíte pomocí příkazu task. Pro začátek vyzkoušíte vkládání úkolů do jednoho velkého, nepojmenovaného seznamu:

task add Můj nový úkol

Postupně zjistíte, že by to chtělo pracovat s datem, na které si úkol naplánujete:

task add Můj nový úkol \ due:tommorow

task add Můj jiný úkol \ due:2020-05-06

Taskwarrior vám nabídne prioritizování úkolů, práci s projekty nebo štítkování.

Máte hotovo? Není nic jednoduššího, než to dát Taskwarrioru vědět:

task 2 done

Samozřejmostí jsou příkazy pro úpravu popisků, data plnění, zařazení do projektů… A Taskwarrior také nabízí několik pohledů na váš úkolníček:

task list nebo obdoba task long – zobrazí přehled úkolů

task calendar – abyste věděli, jak jste na tom v dalších třech měsících

task burndown.daily – přehled plnění úkolů po dnech, k dispozici i měsíční a jiné přehledy

Doplňky a rozšíření pro Taskwarrior

Na webu aplikace najdete doslova hromady dalších skriptů a prográmků, které s úkolníčkem propojí jiné služby nebo k němu přidají další výstupy. Nechybí webové rozhraní k úkolům nebo napojení a synchronizace k mému oblíbenému Trello. Zajímavá je také synchronizace oproti vlastnímu serveru s úkoly.

Nejčastěji se jedná o aplikace vytvořené v Node.js nebo skripty v Pythonu.

Kde jsou uložená data?

Za silnou stránku Taskwarrioru považuji systém ukládání dat. I díky tomu totiž vzniklo a vzniká tolik rozšíření. Základní nastavení najdete v souboru .taskrc ve svém domovském adresáři.

Tamtéž najdete složku .task. V ní je několik souborů s příponou data. Zajímat vás bude především pending.data, ve kterém jsou aktivní úkoly. Další soubory obsahují hotové úkoly a podklady s historií.

Soubory jsou běžné textové, každý úkol je zde uložen jako serializovaný řetězec hodnot (jméno úkolu, datum, projekt, uuid). Není tedy těžké vytvořit skript, který s tím bude pracovat podle vašich potřeb.

Na pozadí běžící proces také pracuje s hooky specifikovanými ve složce hooks. Příkladem takového využití je propojení Taskwarrioru s podobnou aplikací na příkazovém řádku – Timewarriorem. Ten slouží jako stopky nebo měřič délky práce na úkolech. Data obou aplikací lze propojit.

Nemyslím si, že bych okamžitě přecházel z Trello, nicméně evidenci úkolů v příkazovém řádku si rád vyzkouším souběžně. A kdo ví…

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru