Úplně na začátek musím říci, že stále platí: nedám dopustit na své oblíbené Trello. Nedávno jsem měl opět příležitost fungovat v rámci projektu na Basecampu, ale je to stejná hrůza jako dříve. Naproti tomu Trello si stále drží svou jednoduchost doplněnou vybranými prémiovými funkcemi.
Nicméně správa úkolů v příkazovém řádku mě zaujala. Je to minimalistické řešení, ke kterému nepotřebujete žádné další aplikace nebo otevírání webových stránek. Pravda, zadané úkoly neuvidíte ve stejné podobě na mobilu a na všech ostatních svých zařízeních.
Jenže to právě může být někdy výhoda. Od ochrany soukromí až po jisté odpojení se od práce v momentě, kdy se vzdálíte od počítače. Co tedy Taskwarrior nabízí?
Úkolníček na příkazovém řádku
Veškeré práce s úkoly a projekty řídíte pomocí příkazu task. Pro začátek vyzkoušíte vkládání úkolů do jednoho velkého, nepojmenovaného seznamu:
task add Můj nový úkol
Postupně zjistíte, že by to chtělo pracovat s datem, na které si úkol naplánujete:
task add Můj nový úkol \ due:tommorow
task add Můj jiný úkol \ due:2020-05-06
Taskwarrior vám nabídne prioritizování úkolů, práci s projekty nebo štítkování.
Máte hotovo? Není nic jednoduššího, než to dát Taskwarrioru vědět:
task 2 done
Samozřejmostí jsou příkazy pro úpravu popisků, data plnění, zařazení do projektů… A Taskwarrior také nabízí několik pohledů na váš úkolníček:
task list nebo obdoba task long – zobrazí přehled úkolů
task calendar – abyste věděli, jak jste na tom v dalších třech měsících
task burndown.daily – přehled plnění úkolů po dnech, k dispozici i měsíční a jiné přehledy
Doplňky a rozšíření pro Taskwarrior
Na webu aplikace najdete doslova hromady dalších skriptů a prográmků, které s úkolníčkem propojí jiné služby nebo k němu přidají další výstupy. Nechybí webové rozhraní k úkolům nebo napojení a synchronizace k mému oblíbenému Trello. Zajímavá je také synchronizace oproti vlastnímu serveru s úkoly.
Nejčastěji se jedná o aplikace vytvořené v Node.js nebo skripty v Pythonu.
Kde jsou uložená data?
Za silnou stránku Taskwarrioru považuji systém ukládání dat. I díky tomu totiž vzniklo a vzniká tolik rozšíření. Základní nastavení najdete v souboru .taskrc ve svém domovském adresáři.
Tamtéž najdete složku .task. V ní je několik souborů s příponou data. Zajímat vás bude především pending.data, ve kterém jsou aktivní úkoly. Další soubory obsahují hotové úkoly a podklady s historií.
Soubory jsou běžné textové, každý úkol je zde uložen jako serializovaný řetězec hodnot (jméno úkolu, datum, projekt, uuid). Není tedy těžké vytvořit skript, který s tím bude pracovat podle vašich potřeb.
Na pozadí běžící proces také pracuje s hooky specifikovanými ve složce hooks. Příkladem takového využití je propojení Taskwarrioru s podobnou aplikací na příkazovém řádku – Timewarriorem. Ten slouží jako stopky nebo měřič délky práce na úkolech. Data obou aplikací lze propojit.
Nemyslím si, že bych okamžitě přecházel z Trello, nicméně evidenci úkolů v příkazovém řádku si rád vyzkouším souběžně. A kdo ví…
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář