Základní funkcí programu je sledování, co uživatel píše na klávesnici. Všechny použité klávesy jsou postupně logovány a ukládány do souboru se záznamem, kde jsou opatřeny datem pořízení záznamu. Program je navíc schopen nahrávat obsah schránky, webové stránky a v závislosti na nastavení dovede ukládat snímky aktuálního stavu obrazovky daného uživatele.
KGB Employee Monitor samozřejmě běží na pozadí, takže běžný uživatel jeho přítomnost nezjistí. Pokud si pohrajete s jeho nastavením, pak můžete sledovat aktivitu uživatele pouze ve vybraných aplikacích. Po instalaci se program spouští v tzv. tichém režimu, kdy jste o jeho aktivitě informování pouze prostřednictvím informačních e-mailů, ve kterých je shrnuta veškerá aktivita sledovaného uživatele. Informace lze nahrávat také na FTP. Specialitou je informování administrátora v případě, že sledovaný uživatel použije předem definované klíčové slovo.
Nastavení špiona
Před tím, než program začnete používat, je potřeba nastavit jeho chování. S tím vám pomůže průvodce, který se zobrazí při prvním spuštění. V první fázi si vyberete, které události chcete monitorovat. Na výběr je zadávání z klávesnice, ukládání screenshotů, historie navštívených webových stránek, spouštění a práce s programy, sledování obsahu schránky a aktivita počítače.
Průvodce nastavením sledovacího programu KGB Employee Monitor
Ve druhé části průvodce nastavíte odesílání souhrnných zpráv na e-mailovou adresu v pravidelném intervalu. Standardně je nastaveno šedesát minut. Tímto nastavení končí, v závěrečné části průvodce můžete ještě vyvolat nastavení dalších položek a zapnout automatické zjišťování aktualizací programu.
Informace zjištěné sledování si můžete nechat zasílat na e-mail
Jak program funguje, se můžete kouknout na videu umístěném na stránkách výrobce. Uživatelské rozhraní ovládacího prostředí programu je snadno pochopitelné, nepotřebujete studovat žádnou složitou dokumentaci. Svým vzhledem zapadá do Windows Vista. V nastavení, které není součástí průvodce, můžete měnit interval pro pořizování screenshotů obrazovky, zapnout filtrování aplikací, nastavit, zda bude logována pouze úvodní stránka každého navštíveného webu nebo kompletní historie prohlížeče atd.
Jak se špionovi bránit?
Velikost souboru se záznamem by časem mohla narůst do příliš velké podoby, proto je vhodné ji podle potřeby omezit. Výchozích 512 MB by však mělo stačit pro sledování hodně dlouhého období. Co se týče ukrytí programu před zraky uživatele, nabízí se hned několik režimů. K zobrazení programu pak použijete netypickou klávesovou zkratku případně doplněnou o potvrzovací frázi. Samotné nastavení programu lze ochránit heslem.
Jakmile máte nastavení připraveno, stačí program spustit do sledovacího režimu a nechat uživatele, ať se věnuje své práci. Vřele doporučuji využít filtrování aplikací a nastavit některá klíčová slova, která budete sledovat speciálně. Většinou nemá smysl logovat aktivitu uživatele v aplikacích, se kterými má za úkol pracovat.
Záznam o tom, že uživatel zadal nějaký text pomocí klávesnice
KGB Employee Monitor se sice tváří jako neviditelný a pro nasazení u méně zkušených uživatelů to stačí. Ovšem stačí, aby si zvídavější uživatel spustil Správce úloh (CTRL+ALT+DEL nebo klepnutím na lištu úloh), v seznamu procesů našel MPK.exe a tento proces následně ukončil. Jestliže k takové akci má uživatel dostatečná oprávnění z hlediska nastavení jeho uživatelského účtu ve Windows, pak se může tohoto sledovacího programu snadno zbavit. Ukončením procesu MPK.exe jej pošle do dalšího restartu počítače na odpočinek. Ukrytí složky s programem spoléhá na to, že uživateli zakážete zobrazování skrytých složek.
KGB Employee Monitor je nejvíce vybaveným softwarem ze sady programů KGB, které nabízí ReFog Software. Nejjednodušší verzí je freewarový KGB Free Keylogger, z hlediska výbavy je na tom lépe KGB Spy, který nabízí veškerou funkcionalitu jako KGB Employee Monitor s výjimkou vzdáleného sledování v reálném čase. Program je určen pro Windows Vista, XP, 2000 a 2003, nicméně spustit se mi jej ve Windows XP nepodařilo. Ve Windows Vista fungoval bez problému.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Komentáře k článku
Dobrá neplacená reklama. Je vidět, co jste za šmejda.
Dnes je v nabídce spousta softwaru na monitoring či sledování zaměstnanců nebo jiných osob, takový je už trend.. Avšak 9 z 10ti těchto produktů řádně nefungují, zejména pokud jsou nasazovány do větších sítí (1000 a více stanic), neboť zpravidla příliv informací je tak obrovský, že tyto systémy kolabují. Vyzkoušeli jsme několik podobně zaměřených softwarů, ale spolehlivě a svižně funguje prakticky jenom jeden - monitorovací systém asistent od www.azprostor.cz
Vyzkoušejte, kdo to myslí s kontrolou zaměstnanců vážně, vlastně ani jinou smysluplnou alternativu nemá..