Už jste si v Drupalu omylem něco smazali? Redakční systém se sice při mazání všech entit ptá, zda mazání myslíte vážně, po potvrzení je však daná položka nenávratně pryč. O slzách uživatelů bych mohl vyprávět. Naštěstí existuje možnost přidat si do Drupalu koš podobně, jako to umí třeba WordPress.
Uživatelé nedávají pozor, to je známá věc. I kdyby se redakční systém nebo aplikace ptaly stokrát, zda myslíte mazání čehokoli vážně, vždy se najde někdo, kdo mazání omylem odsouhlasí. A neštěstí je na světě.
Historka z webaření. Paní sekretářka na nejmenovaném úřadě v malé obci u Prahy dostala za úkol smazat jedno telefonní číslo z kontaktů. Otevřela si stránku v editaci, v editoru číslo smazala a pak její zrak spočinul na dvojici tlačítek. Smazat a Uložit. Co dělá? Přeci maže telefon. Takže Smazat. Opravdu, ptá se Drupal. Opravdu, mažu telefon. A stránka Kontakt se odporoučela.
Podobným příhodám může zabránit použití koše. Tak jako v počítači při smazání souboru jde o poslední možnost záchrany i po potvrzeném mazání. Zatímco WordPress nabízí tuto funkci přímo v základu, do Drupalu je potřeba ji doplnit.
Jak přidat koš do Drupalu
Koš pro smazané entity, tedy obsah, média, soubory, ale třeba i data z formulářů, aktivujete následovně:
Přidejte do své instalace Drupalu modul Trash. Doporučeným postupem je samozřejmě použití Composeru, ale měl by fungovat i se starým způsobem instalace.
Po aktivaci modulu nakonfigurujte pětici jeho oprávnění. Administraci a vyprázdnění koše bych nechal jenom administrátorům, jeho prohlížení a obnovení položek i běžným editorům.
Poté přejděte do administrační části Nastavení > Vytváření obsahu > Trash. Odkládání smazaného obsahu do koše je aktivní automaticky, další požadované položky si zaklikněte. K dispozici je i možnost ukládat do koše jen vybrané typy obsahu.
Volba Enable Auto-purge zajistí smazání položek z koše poté, co tam budou déle než 30 dní nebo jiný interval, který si nastavíte.
Po uložení nastavení se pusťte do testování. Doporučuji samozřejmě vyrobit nějakou dočasnou nepublikovanou stránku, ať netestujete rovnou naostro.
Jakmile se pustíte do jejího mazání, upozorňovací hláška nově zmíní přesun do koše. Ten pak najdete v administračním menu Obsah > Trash.
Položky v koši lze kliknutím prohlížet podobně jako nezveřejněný obsah. Na konci řádku máte v seznamu u každé položky tlačítko Obnova, pro trvalé smazání položky jej lze rozbalit a zvolit funkci Purge.
Tip: v praxi na webech implementuji vždy roli editor, která má práva na editaci obsahu, ale oprávnění pro mazání ji většinou nepřiklepnu. To nechávám na administrátory. Koš je ale fajn pomůcka, protože každý z nás se může ukliknout.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář