Letošní rok znamenal změnu v hardwarovém vybavení. S přelomem let 2023/2024 jsem přesedlal z iMacu na Macbook Pro M3, takže jsem revidoval dosud používané nástroje. Těch změn ale nakonec příliš nebylo. Pojďme v rychlosti na věc.
Tvorba webu a programování, SEO
Absolutně nejvíce času trávím v PhpStorm. Slouží mi pro vývoj webů na Drupalu, Symfony i v Hugo. Na WordPressu dělám menší projekty a vystačím si s Visual Studio Code, ve kterém ani nechystám nový projekt, funguje to jenom jako rychlý editor. Na podzim jsem začal používat editor Zed s tím, že zahodím VSCode, ale pořád jsem se vlastně ještě nerozhodl.
Pro běh lokálního vývojového prostředí používám PHP Monitor, případně přímo webserver vestavěný v PHP. Komunikaci s různými API ladím v nástroji Postman, přístupnost čas od času v Koa11y. Databáze prohlížím buď přímo v PhpStorm nebo s pomocí DBeaver. Ten jsem mimochodem několikrát opustil a pak se k němu zase vrátil.
V počítači mám samozřejmě Xcode, ale využívám z něj pouze iOS Simulator pro ladění webů v Safari. Z MacOS věcí používám také Automator pro rychlé konverze souborů, hlavně obrázků na weby. S generováním výplňových textů mi pomáhá LittleIpsum.
Co se týče SEO věcí, spoléhám především na vlastní reporty v R Studio a Google Search Consoli. Neprodlužoval jsem tak už předplatné pro Sitebulb. Občas potřebuji proskenovat strukturu nějakého klientského webu, tak sáhnu po Greenflare. Weby mám také napojené do bezplatné verze Ahrefs.
Z toho, co je online nebo hostuji sám, tak: Gitea a Drone pro git a deployment, GitHub a GitHub Actions pro totéž.
Webové prohlížeče
S Firefoxem jsme letos oslavili dvacetileté výročí. Protože musím weby kontrolovat i v jiných prohlížečích, tak mám v počítači i Chrome (a využívám některé doplňky) a Safari (samozřejmě).
Grafika, fotky, video
Zde je to už pár let beze změny i bez experimentování:
- Affinity Designer 2 a Photo 2
- Figma
- Optimage pro optimalizaci obrázků
- Screenflow pro záznamy obrazovky a návody pro klienty
Kancelářské programy
Bez základní trojice Word, Excel a PowerPoint nedám ani ránu. Minimálně bez prvních dvou. Protože však Excel není schopen ani po letech pohodlné práce s CSV, využívám ještě Numbers od Apple. Zbylé kancelářské programy od Apple sice v počítači mám, ale letos jsem je nespustil.
Stejně tak si nedovedu představit pracovní život bez Trello a Planyway. Notion využívám jako databázi znalostí a ve spojení s Make pro různé automatizace. Chvíli jsem zkoušel jejich zapouzdření do desktopové aplikace, ale nakonec je používám jenom ve webovém prohlížeči. Ve Firefoxu mám Planyway přišpendlený a otevíraný automaticky při startu, Trello dle potřeby.
Čas od času startuji Datovku. To, když mi přijdou e-mailové notifikace o pokutách nebo zprávách z jiných úřadů.
Systémové nástroje aneb utility
Pro správu souborů na Macu vnímám ForkLift jako nezbytnost. Občas využívám v Terminálu Midnight Commander, na který nedám dopustit ani na linuxovém serveru s Debianem. Pro rychlé kopírování do NAS Synology používám Dropzone.
Zálohování řeším s pomocí Backblaze a BeeDrive. Synchronizaci s cloudem mi řeší NAS a notebook s NASem u vybraných složek pak Synology Drive Client. Správu hesel 1Password a správu položek ve schránce CopyClip. Proti usnutí počítače je lékem Owly. Nechtěnou komunikaci na cizím WiFi spolehlivě zařízne TripMode a zaheslované archivy vytvoří Keka.
Online komunikace
S kolegy i přáteli jedeme hlavně Facebook Messenger. Kromě toho jsem pak ve spojení s různými protějšky na Signalu, WhatsAppu a Slacku. Pokud je potřeba se vidět, tak preferuji Google Meet. Nainstalovaný mám i Zoom. Pokud klienti preferují Microsoft Teams, využívám Chrome a jejich webovou podobu.
Umělá inteligence
Kdo dneska AI v našem oboru nepoužívá, tak podle mě nepracuje efektivně. Já pracuji s kombinací placeného ChatGPT a GitHub Copilota. Občas sáhnu po bezplatném Claude. ChatGPT mi řeší i případné potřeby generování obrázků. Pokud jde o něco většího, poprosím kolegy s Midjourney.
Zkusil jsem a opustil
Sitebulb jsem opustil, protože SEO se nevěnuju do takové úrovně, abych nástroj využil. Některé jeho části jsem nahradil vlastním řešením. Prohlížeč Edge momentálně v počítači nemám, frontend nechávám na jiných, takže nepotřebuji tolik testovat. Navíc je Edge vlastně Chrome.
Letos jsem zkoušel novou verzi Carbon Copy Cloneru. Ale nepotřebuji jej. TablePlus mě jako nástroj pro práci s databázemi nebavil. Neinstaloval jsem znovu Movavi Video Editor, ale pokud bude potřeba něco s videem, asi se k němu vrátím. Naopak Upscayl na zvětšování fotek pomocí AI jsem vůbec nepotřeboval.
DeepL nakonec používám jen v online verzi a desktopové aplikace jsem se zbavil. Navíc mi vadí, že zřejmě nejde spojit placená verze překladače a napojení na API, je třeba to platit dvakrát. Využívám spíše to API, takže placenou verzi překladače zruším.
Uspořádat okna jsem si zvykl i bez nástroje Magnet. Tunnelblick jsem do notebooku neinstaloval, protože mi VPN domů funguje spolehlivě už i bez něj.
Nerad jsem opouštěl TimingApp. Pořád ji považuju za skvělý nástroj pro evidenci času stráveného nad jednotlivými projekty, zejména díky automatickému sledování. Ale zjistil jsem, že příliš podrobná evidence mě velmi stresuje. U vlastních projektů tak používám evidenci v mém malém CRM/účetnictví, které jsem si naprogramoval. A pro agenturní věci Excel se zaokrouhlováním na půlhodiny.
Tolik má softwarová rekapitulace. Pokud by vás zajímalo něco více z mého života, mrkněte na Můj souhrn roku 2024: webařina, vyhořívání, skvělé cestování, plavby a spousta konferencí.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář