Původní článek vyšel před dvěma lety v březnu 2017. Jelikož se situace u některých hostingů změnila a já sám mám také několik dalších zkušeností, rozhodl jsem se celý přehled zaktualizovat a vydat znovu. Původní komentáře ponechávám.
Patřím mezi lidi, kteří si pravidelně stěžují na zákazníky používají nevhodný webhosting nebo webhostingový program. Nevhodný vzhledem k požadavkům na jejich web. Mám pár oblíbených hosterů, ale ve většině případů je považuji za sbírku nejrůznějších bizarností a klišé, která je jen možná vymyslet.
Na druhou stranu, nejsem v tomto směru člověk, se kterým je jednoduché vyjít. Pravidelně mě vytáčí, když se mnou technická podpora hostingu jedná jako laikem, který absolutně nerozumí problému. Už to i dopředu hlásím, že podobné pokyny pro začátečníky můžeme přeskočit a začít problém řešit.
Podobně mám velký problém s tím, když někteří klienti mají web za desítky či stovky tisíc, ale dát více jak dvacku měsíčně za hosting se jim zdá už moc.
Typicky mě pobavil klient, který kvůli úspoře odešel se svým firemním webem z Blueboardu (79 Kč měsíčně) k hostingu s názvem Hukot (10 Kč měsíčně). Bylo to vážně hukot, skončila i naše spolupráce...
Jsem toho názoru, že pokud nemám měsíčně na provoz webu alespoň tolik, co utratím v restauraci za jednu večeři, nemá smysl projekt provozovat. Anebo zapomenout na web s redakčním systémem a zkusit statický web hostovaný zdarma.
Všechny hostingy v přehledu jsem kvůli přehlednosti seřadil dle abecedy, rozděleny jsou jenom na české a zahraniční.
České hostingy a moje zkušenosti s nimi
Active24
Hosting Active24 momentálně patří mezi ty, které doporučuji svým zákazníkům. Není nejlevnější, jeho multihosting není neomezený, ale připadá mi, že patří mezi ty nejspolehlivější a rychlejší.
Komunikace s technickou podporou je bez problémů, reagují ochotně i na hloupé dotazy o svátcích a v noci. Líbí se mi chat s operátorem, kde se nemusím maskovat za zákazníka.
Pokud bych měl uvést nějaké negativum, tak snad, že nechápu, proč v jejich administraci říkají hostingu pro jeden web virtuální server. Chápu, že asi používají terminologii Apache, ale je to trochu zmatečné.
Před dvěma lety jsem kritizoval občasnou nestabilitu u webů s Drupalem 8. Co se Drupalu týče, počítejte s tím, že velikost databáze u Active24 je omezena tuším na 1 GB, který by databáze webu neměla překročit. Vzhledem k cache v databázi se vám to s D8 občas stane. Doporučuji používat modul DB Maintenance, který velikost databáze drží na uzdě.
WordPress zde běhá bez problémů, snadno nastavíte i https. Jeden klient měl nějaký problém s mailováním z webu. Bohužel pro eshop podstatnou záležitostí. Nakonec to skončilo přechodem jinam. Active24 taky nepodporuje staré verze PHP. To asi není důvod ke kritice, jen mi to vystalo na mysli jako jeden z posledních úkolů, který jsem tu pro jednoho klienta řešil.
AVONET
S AVONETem mám zkušeností jen málo a jsou spíše vlažné. Jediný můj zákazník zde má několik svých webů. Už se to delší dobu nestalo, ale jeden čas tu byly časté výpadky, kdy zřejmě opakovaně stěhovali hosting ze serveru na server, web třeba neběžel desítky minut. Zda to zákazníkovi řekli nějak dopředu, netuším.
Z mého pohledu je zde zásadní, že Drupal zde neběží úplně ideálně. Po nakopírování je problém s právy a Drupal tak nemůže provádět aktualizace modulů. Lze to nicméně vyřešit po několika mailech s technickou podporou. Nepřijde mi to pohodlné. Mají rovněž problém s nastavením PHP execution time.
Výše uvedený popis vztažený k AVONETu je z roku 2017. Se zmíněným klientem už spolupracuji jen nárazově, takže aktuální informace k tomuto hostingu nemám. Navíc je jejich webhosting jen jednou, ne zrovna tou hlavní, nabízenou službou.
Blueboard
O tomto hostingu jsem se dozvěděl poté, co jej vychválil kamarád Ondřej Pohorský. Podle jeho zkušeností na něm běží zcela bez problémů WordPress, já hosting mohu doporučit i pro Drupal. Co je zde zajímavé, tak zákaz komunikace webu na jiné servery v internetu. Což znamená třeba problém při stahování externích dat nebo aktualizací redakčního systému. Vzdálené servery je třeba povolit v jakémsi firewallu v administraci. Poté vše šlape bez problémů. Hosting se tak jistí, že případný nakažený web nebude dělat více škody, než je nutné.
S odstupem dvou let musím zmínit několik problémů týkajících se databáze. První, že velikost databáze je poměrně malá a omezená – 250 MB, po žádosti navýší na dvojnásobek. Pro nějaký běžný WordPress je to bez problémů. U jednoho webu na Drupalu 7 mi začala přesahovat limit, přestože šlo o malý webík o pár stránkách (ach ta cache v databázi...). Podpora Blueboardu mi sdělila, že jejich hosting je vhodný spíše pro malé weby a pro projekt o max. dvaceti stránkách, ale na Drupalu si mám pořídit virtuální server.
Druhý problém vidím v tom, že se velikost databází sčítá v rámci všech hostovaných webů. Těch lze mít deset, ale obsazená velikost pro databázi je sčítána.
Líbí se mi možnost uzamčení přístupu do administrace na potvrzovací kód zasílaný do SMS. Pokud však řešíte problémy za klienta, který vám jej dostatečně rychle nepřeposílá, není to úplně flexibilní.
Czechia
Zkušenosti s klasickým hostingem Czechia nemám. Několik klientů zde má domény, Czechia často pořádá slevové akce na nákupu domén, které podle mě kompenzuje vyššími prodlužovacími poplatky, než má konkurence.
Z nabídky jejich služeb, které nejsou přímo o hostování, bych možná vypíchl vyhrazený SMTP server pro posílání pošty a nabídku nejrůznějších typů SSL certifikátů, kterou mají opravdu zmáknutou.
Jeden klient zde nicméně provozuje virtuální server a nezaznamenal jsem žádný problém s dostupností webů na něm umístěných. Několikrát jsem díky spolupráci s Czechia zkoušel jejich virtuální servery, ale možnosti správy těchto strojů mi přišly daleko za konkurencí. Czechia je ukázkou konzervativního hostingu orientujícího se na stabilitu služeb, ovšem trochu jim podle mě ujíždí vlak.
Nabízejí speciální hosting pro open source redakční systémy. Klasický instalátor na jedno kliknutí, jako konkurence. Pozor, u Drupalu mají toho času popsané neplatné informace týkající se jeho systémových nároků.
Ebola
U hostingu Ebola má web opět jediný zákazník, takže moc zkušeností zmínit nemohu. Web funguje bez nějakých větších problémů, vzpomínám si jenom na jeden zásek s technickou podporou. V mailu naopak vidím pár věcí, které technická podpora vyřešila ke spokojenosti zákazníka. Když jsem při psaní tohoto článku před dvěma lety porovnával rychlost Drupalu s ostatními hostingy, připadlo mi to zde subjektivně pomalejší.
Forpsi
Tohle je jeden z nejstarších českých hostingů, alespoň co má paměť sahá. Někteří mí klienti zde mají domény, někteří i weby. Nemohu říci, že by Forpsi byl vyloženě špatný hosting, ale řekl bych spíše, že je nepružný. Vybavuje se mi komunikace ohledně SSL, které zpoplatňují částkou 50 Kč za měsíc (takový ten trik, že SSL je zadarmo, ale musíte si doplatit SNI).
Je s podivem, že je takový příplatek živý i v dnešní době. Připomíná mi to příplatek za zadní stěrač v autě. Myslím, že dnes by mělo být SSL v základní ceně, stačí se mrknout, co dělají prohlížeče na běžném http.
Vtipné bylo rovněž to, když klient požádal o SSL pro web, který u nich má hostovaný a oni odepsali, že je to pouze pro domény, které běží u nich. Nějak si nevšimli, že hosting je vedený pod jednou doménou, kdežto ta, kterou klient zmínil, je u nich také, ale jako alias.
Klientkám zde běží web na Drupalu 8, zcela bez problémů. Samozřejmě, když odmyslím skutečnost, že mít kvůli správě a aktualizacím Drupal 8 na běžném hostingu s FTP není nejlepší nápad.
Hosting90
Na Hosting90 je hostována hned celá řada webů, které jsem vytvářel. V minulosti se všichni rozhodli pro tarif, který stál dvacku měsíčně, ale neumožňoval zapnout SSL ani za příplatek. Což mě poněkud vytáčelo. Jak směrem ke klientům, tak směrem k hostingu. Te'd v červenci 2019 ale koukám, že SSL a Let's Encrypt je v ceně i u nejlevnějšího tarifu, který Hosting90 nabízí. Palec nahoru.
Komunikace s hostingem je více méně bezproblémová, rozhraní administrace je pěkné, byť to neznamená, že je dokonale přehledné. Občas se mám problém vyznat v nastavení, a to zejména u správy domén.
Master Internet
Jeden větší (a bývalý) klient zde měl hostovaný server. Z hlediska spolehlivosti to bylo v pořádku, pokud se prováděly na serveru nějaké zásahy, dopředu vše oznámili, šlo se domluvit i na noční nebo brzké ranní hodiny. Ke konci spolupráce začala být řada věcí problém, je nicméně otázkou, zda to nebylo spíše nějakou nechutí pokračovat v barterové smlouvě. Jak moc byla pro obě strany výhodná, netuším.
Každopádně poslední komunikace, která mě napadá, byla o nechuti Masteru instalovat na server cokoli, co mělo něco společného s Javou. Byť na desktopu taky věci v Javě moc nemusím, nemyslím si, že je Apache Solr takové strašné zlo.
OneBit
V tomto případě mohu zprostředkovat zkušenosti, kdy jsem s nimi komunikoval za několik klientů. Rychlost odezvy technické podpory OneBit byla při srovnání s konkurencí podobná, jsou ale velice vstřícní. Mohu to potvrdit v průběhu několika let.
Pozor na výrazně omezenou velikost databáze u nejlevnějšího tarifu (100 MB). Ani 500 MB databáze u následujícího tarifu není nějak velký limit. Rozjet zde na běžném tarifu větší Drupal je tak značně problematické, v případě vyššího tarifu zase výrazně přeplacené. Většina konkurentů to umí lépe a levněji. Přesto zde má weby na Drupalu 7 hned celá řada klientů.
Měl jsem řadu výhrad i k rychlosti hostingu, který velmi často kolaboval na chybě 5xx a trvalo, než se opět odemknul. Po optimalizaci webu po jiném tvůrci se toto již nestává. I tak ale není OneBit zrovna rychlík. Co se administrace týče, ta již s odstupem dvou let sice nepůsobí zastarale, jak jsem tenkrát psal, ale připadne mi výrazně nepřehledná.
Při překročení velikosti databáze, byť o dva megabajty, okamžitě a nekompromisně následuje vypnutí zapisovacích dotazů, takže weby mohou kolabovat. Na druhou stranu posílají upozornění, pokud si jej klient dodatečně zapne (pochybuji, že to udělá, když to není jako výchozí volba).
Pipni
Z dávných dob jsem měl o Pipni spíše špatné mínění a docela mě překvapilo na konci roku 2016, že se s ním jeden klient vytasil. Na druhou stranu tam měl přes 13 let starý web napsaný čistě v HTML.
Překvapilo mě, že Drupal 8 byl schopen na Pipni běžet bez problémů. Tedy skoro bez problémů. Dokonce zde lze nastavit složku, do které není přístup z prohlížeče, takže poslouží pro privátní soubory, ke kterým řídí přístup redakční systém.
S Pipni se však klient nakonec stejně rozloučil a přešel k Blueboardu (navrhnul jej sám). Důvod? Ani po několika týdnech totiž technická podpora Pipni nebyla schopna vyřešit problém se stahováním souborů na https. Měli jsme tam relativně malý soubor (9 MB), který se po http stáhnul bez problémů, pokud však k němu šel někdo přes https, stáhlo se vždy něco málo přes osm megabajtů a přenos zkolaboval. Pipni to řešilo vším možným, ale nevyřešilo. Čili, pokud chcete https a hosting, Pipni nedoporučuji.
Výše uvedené jsem napsal před dvěma lety a od té doby jsem o Pipni opět neslyšel.
Savana
Tento hosting uvádím spíše jen pro pořádek. Aktuální zkušenost se Savanou nemám, ale někdy v roce 2015 jsem tam pro známého zkoušel rozběhat Drupal 7 s eshopovým modulem Drupal Commerce. Měl tehdy zvolený nejvyšší tarif, a přesto jsme nebyli schopni dorazit ani do konce instalace, padalo to na limitu pro běh PHP skriptu. Což o to, 30 s je docela standardních, ale to by ten hosting musel běhat. Podle mě byl přetížený a pak kvůli tomu nestíhal.
Zaujalo mě (červenec 2019), že na svém webu propagují jako nejoblíběnější tarif Managed VPS za 80 Kč. To vážně někdo nabízí za méně jako stovku měsíčně "menežovaný" virtuální server? Ano, je v tom háček. Cena platí pro virtuál na HDD a ne SSD a nemáte tam root přístup, musíte se spokojit s tím, co je napevno nastaveno (např. memory limit v PHP).
SnackHost
Webhosting SnackHost nabízí zajímavý koncept s přístupem k příkazovému řádku, na kterém lze spouštět Composer i nástroje pro práci s Drupalem přes příkazový řádek. Nechybí ani Midnight Commander a řada příkazů pro práci se soubory. Přitom je to stále hosting, u nějž se nemusíte starat o správu serveru nebo nějaké zabezpečení. Moje zkušenosti shrnuje tento článek.
Pozitivní zkušenost z doby před dvěma lety vystřídalo zklamání. Jistě, přístup na SSH je fajn. Pro Drupal 8 jako dělaný. Je to hosting, nemusíte se starat o aktualizace a údržbu jako u virtuálního serveru. Ale je to krutě pomalé. Opravdu, velmi výrazně.
SnackHost jsem od roku 2017 postupně doporučil řadě klientů, u kterých jsem si tím body rozhodně nepřipsal. Stránky se načítají věčnost, aktualizace na příkazovém řádku přes Drush, která má proběhnout v řádu jednotek sekund, dává prostor na uvaření oběda. Nemluvě o rychlosti případných zásahů spojených s mazáním cache Drupalu.
Prý měli nějaký problém s přístupy na SSD úložiště a měli to řešit. Netuším, jak to dopadlo, klienti odešli jinam, protože v řádu měsíců se nic nezlepšilo. Za sebe říkám, je to škoda, koncept mi připadal a připadá dobrý a nic podobného v Česku asi není.
Ještě jeden postřeh. Jeden z klientů zmiňoval, že sice můžeme přidávat neomezený počet webů do tohoto hostingu, včetně subdomén, ale nenašel možnost vytvořit samostatné FTP jen pro přístup do dané subdomény.
Station
Hosting Station patřící momentálně pod Gransy bych si asi nikdy sám o své vůli nevybral a nikomu ani nedoporučil. Před dvěma lety vypadal neskutečně zastarale (a ještě horší byla administrace). Na jaře 2019 dostal nový kabátek, ale ten vypadá spíše jako nějaký studentský projekt, nehledě na nefunkční odkazy v patičce a odkazování se na původní administraci.
Jeden kolega zde má několik webů na Drupalu 7 i 8, ale postupně je migruje jinam.
Váš Hosting
Nevím, jak dlouho projekt Váš Hosting existuje. Když jsem psal první verzi tohoto článku v roce 2017, tak jsem jej neznal. To jsem pak koncem roku napravil a o své zkušenosti se podělil v článku. Jedna věc je ale vyzkoušení, druhá prověření bojem. A to mám myslím v případě tohoto hostingu už za sebou.
Na první pohled se mi docela zalíbil, takže jsem prodloužil zkušební provoz na další rok. Po pravdě, server jsem převedl na bratra, který zde hostuje několik svých projektů. Ale protože vidím, že vše šlape, doporučuji teď toto řešení všem klientům jako první v řadě. Často sem přecházejí od SnackHostu. Váš Hosting mi totiž přijde fajn pro provoz webů s Drupalem 8.
Je to sice virtuál, ale aktualizace zde probíhají automaticky, máte k dispozici přehledné administrační rozhraní pro vytváření domén, databází nebo FTP přístupů. V měsíční ceně je také hodina poradenství zdarma. Hodí se například, když potřebujete upravit nastavení antispamových filtrů na serveru. Váš Hosting hlídá i maily, které odcházejí z webů na něm uložených.
Technická podpora nereaguje vždy stejně rychle, ale reaguje. Nejsou velká firma jako moje oblíbené Linode, ale nedávno jsem si s podporou psal o víkendu mezi půlnocí a půl druhou v noci. Funguje to.
vpsFree.cz
U tohoto poskytovatele virtuálních serverů jsem měl delší dobu umístěný server se svými weby. Nebo jinak, byl jsem členem tohoto sdružení. vpsFree totiž není klasický komerční poskytovatel VPS, ale sdružení nabízející svým členům momentálně VPS s 4 GB RAM, 120 GB disk, 8x CPU, místo v NASu a další věci.
Na začátku mě oslovila cena, přístup i spolehlivost. Ke konci jsem měl nervy na pochodu. Komunita okolo sdružení je sice fajn, ale vadily mi neustálé výpadky způsobené problémy v použité virtualizační platformě. Pomalu nebylo dne, kdy by nešel nějaký mail s hlášením výpadku, který bude řešit nějaké patchování jádra, ZFS deadlock a bůhví co všechno.
Těsně před odchodem ke konci roku 2015 jsem se ptal na aktuální stav a dostalo se mi odpovědi, že už asi vědí, co s tím, ale člověk, který to má na starosti, míří do nemocnice. Jakkoli to lidsky chápu, nemohl jsem se smířit s tím, že web budu mít někde, kde je to závislé na zdraví jednoho člověka. Vzájemná výměna informací pak šla už tím směrem, jestli jako nespokojenec nejsem náhodou já, kdo server vytěžuje, takže jsem to rázně ukončil. Neviděl jsem světlo na konci tunelu. Po asi dvou letech jsem odešel. Kdyby vše fungovalo spolehlivě, bylo by to zajímavé řešení.
Občas tuto partu sleduji na sociálních sítích a zjevně to není projekt, který by ustrnul. Máte někdo aktuální zkušenosti? Nabídka komerčních VPS se dnes dostala už jinam, je široce rozšířená i levnější a výkonější, tak by mě zajímalo, jak se v aktuálních vodách sdružení vpsFree daří.
VSHosting
S VSHostingem mám jen malou zkušenost a spíše pozitivní. Klient, který byl dříve u Master Internetu, přešel s managed serverem k VS Hostingu. Komunikace s nimi byla bezproblémová, byli velice ochotní a řekl bych, že na začátku určitě ochotnější a rychlejší než jejich předchůdci. Pak jsem ze hry ale vypadl já, takže nevím, jaké to bylo po nějaké době.
WEB4U
Hosting Web4U byl první, se kterým jsem přišel do styku, když jsem si pořizoval domény. A už jsem u nich zůstal. Nejprve jsem vyzkoušel nejrůznější varianty jejich hostingů, později nějaké virtuály, byl jsem hodně v kontaktu s jejich technickou podporou.
Za celou dobu jsem nezaznamenal větší technický problém. Pro Drupal jsem několikrát potřeboval zvednout výchozí memory limit, což technická podpora učinila obratem. Na druhou stranu to asi není věc, kterou by rozpoznal laik při instalaci redakčního systému. Některým klientům zde Drupal stále běží, já jsem v průběhu let přešel k řadě konkurentů, protože s rostoucím počtem webů pro mě přestala být nabídka WEB4U finančně zajímavá. Stále je ale doporučuji jako bezproblémový hosting.
Webhosting C4
Tohle je velká zvláštnost. Při pohledu na domovskou stránku Webhostingu C4 by jeden řekl, že je to nějaká pofiderní firma se zastaralým webem. Dlouho jsem kritizoval jejich příšernou administraci, která se skládala jen z nijak neupravených formulářů v HTML. Bez stylů. To dnes již úplně neplatí, rozhraní administrace tohoto hostingu dostalo moderní menu. Když si v něm ale cokoli otevřete, vyskočí na vás staré rozházené a nepřehledné formuláře. Škoda.
Na druhou stranu, tohle je hosting, kam jsem během řady let poslal mnoho klientů s Drupalem 7 a neslyšel jsem ani nezaznamenal žádný problém. Vše funguje v pohodě a když si na začátku projdete tou hroznou administraci, máte vystaráno.
Dvanáct stovek za hosting včetně domény si drží už řadu let, nepodbízejí se cenou. Na rozdíl od některých levných konkurentů si nepočítají nic jako příplatek za zprovoznění SSL. Weby zde má i mnoho mých známých, nejenom klienti. Drupal, WordPress i Joomla zde běhají bez problémů. Potřebujete-li někde umístit jeden menší web a nehledáte-li multihosting, tak vřele doporučuji.
Webzdarma
Klasika, kterou známe všichni, co říkáte? Myslím, že všichni legendární bezplatný hosting Webzdarma znají. Za dlouhé roky se zmodernizoval, ale pořád si sem můžete umístit web zadarmo. Funguje to tak, jak popisují, takže proč ne, pokud vám nevadí vložená reklama. Jejich placené programy jsem nezkoušel. Otázkou samozřejmě je, jak obstojí do budoucna v konkurenci umožňující si web naklikat coby nějakou službu.
WEDOS
Jeden čas jsem si myslel, že není na českém trhu nic lepšího, než je WEDOS. Možná to tak opravdu bylo. Já k němu přešel z HostGatoru. Byl to jeden z prvních poskytovatelů v Česku, který nabízel něco jako multihosting. Příjemná administrace a možnost umístění více webů do jednoho účtu oslovily celou řadu lidí. Myslím, že příchod WEDOSu donutil konkurenci se zamyslet a dnes najdete multihosting v celé řadě tarifů u konkurence.
Nikdy jsem osobně nevyzkoušel základní tarif, vždy jsem měl NoLimit Extra. Ze začátku pohoda, později začaly výpadky a DDoS útoky, kvůli kterým jsem odešel. WEDOS svou aktivitou na Facebooku, kde se ohledně odolávání DDoS dosti chlubí, přilévá oleje do ohně, což mi moc nevyhovovalo.
Pokud mohu soudit na základě webů, které tam mají moji klienti, kvalita služby šla za poslední rok a půl dosti dolů (míněno a psáno v 2017). Weby běhají na můj vkus dosti pomalu, jakoukoli snahu o řešení technici odpálkují odkazem na tester rychlosti webu a odkazem na optimalizace obrázků a CSS. Že je ve hře i nějaká serverová režie, to prý neřeší. Velká škoda. Podle mé skromné analýzy je problém v databázových serverech, které budou pravděpodobně přetížené.
Pro jednoho klienta jsem to vyřešil otravováním podpory tak dlouho, až přesunuli jeho databázi na jiný server, čímž web začal být použitelný. Co ostatní na tom serveru, kteří neprudili, těžko říci. Trochu se mi nelíbí, že je SSL (nebo spíše k tomu nezbytné SNI) za u základního tarifu No Limit za desetikorunový příplatek. SSL by mělo být vždy v základu, řekl bych.
Co mi s odstupem času vadí, je koncept, kdy se WEDOS tváří jako multihosting, ve skutečnosti však o žádný multihosting, jako to dělá třeba Active24, nejde. Máte jediný prostor, kde vše řešíte jakýmsi rozcestníkem v .htaccessu. Což může u složitějších webů způsobovat různé problémy. Musejí pracovat s absolutně nastavenou cestou, i tak třeba Drupal nebo WordPress někdy zlobí a jako titulka se vám načte adresadomeny.tld/domains/…adresadomeny.
Dalším dopadem tohoto řešení je skutečnost, že pokud vám někdo napadne jeden ze zde umístěných webů a chtějí jej odstřihnout, tak jim nezbývá nic jiného, než vám vypnout celý účet i s dalšími weby.
Pokud má někdo omezený rozpočet a výše uvedené jej netrápí, tak proč ne. Tak širokou nabídku služeb a tak benevolentní nastavení PHP, jaké nabízí WEDOS, u konkurence v Česku nenajdete. Tedy ve sféře klasického hostingu. U VPS je to jiné.
Pohledem roku 2019 vnímám, že Wedos trochu ubral na machrování a více se soustředí na rozvoj služeb. Staví druhé datacentrum. Změnili vzhled webu, který sice pořád nabízí hromadu dárků k hostingu, ale nepodbízí se tak vlezlým způsobem jako dříve.
Na konci května 2019 výrazně navýšili parametry hostingového tarifu No Limit a přecházejí na novou cloudovou infrastrukturu. Letos chtějí nabídnout i GIT, což zní velice zajímavě. Držím palce.
Zahraniční poskytovatelé
A2 Hosting
Jednoho dne jsem se dostal na stránky A2 Hostingu, kde mě oslovila jejich nabídka rychlého hostingu slibujícího neskutečný výkon a umístění více webů. Maxiorel tam vydržel jeden den a poté mi hosting zablokovali s tím, že má moc velkou návštěvnost (tehdy cca 1500 lidí za den).
Jeden klient tam má několik malých webů v PHP a jeden Drupal 7 s návštěvností desítek uživatelů denně, funguje to více méně spolehlivě. Má to však řadu ale. FTP je strašlivě pomalé. Na webu nemůžete používat externí SMTP, neboť takové spojení z PHP schválně blokují. Zabralo mi několik hodin bádání, kde dělám chybu, než jsem si přečetl jejich provozní podmínky a tuto skutečnost zjistil. Ani výrazné omezení souběžných spojení a přístupů do databáze mě moc nepřesvědčilo.
Shrnuto a podtrženo, A2 Hosting nebrat.
Gandi
Francouzský hosting Gandi nabízející klasickou paletu služeb se mi dostal do rukou opět díky jednomu klientovi. Dojmy z něj mám rozporuplné. Po většinu času se na něj nemusí sahat, ovšem jsou období, kdy několikrát do měsíce přijde mail s požadavkem, aby si klient restartoval svůj virtuální server kvůli provedení nějakých aktualizací.
Mnohokrát se mi pak stalo, že server nenaběhl se síťovým rozhraním a nešlo se do něj připojit. Ochota technické podpory nebyla zrovna velká. Vše se sice nějak vyřešilo, ale připadalo mi, že spíše otravuji, jako bych si to zavinil sám.
HostGator
Po dlouhé roky moje srdcovka. Zkušenosti s HostGatorem mám kladné. Vzpomínám si, jak jsem kdysi coby klient Web4U užasl, že „v té Americe“ mají hosting, na který lze v rámci ceny za jeden účet dát nekonečně mnoho webů. Líbil se mi cPanel a zálohování. Byl jsem spokojen s technickou podporou i s nastavením PHP.
Jak moje projekty rostly a začaly se objevovat virtuální servery, už jsem tak spokojený nebyl. HostGator byl spolehlivý hosting, ale kopírování čehokoli trvalo přes SFTP věčnost (ano, kromě FTP umí i SFTP a SSH). To byl důvod, proč jsem pak odešel a začal místo hostingů využívat virtuální servery.
Linode
Srdcovka. Nedám na ně dopustit. Bez přerušení jsem klientem Linode od roku 2010. Neříkám, že jsem tam měl vždy všechny své weby, ale jeden virtuál tam od té doby mám a v průběhu času jsem přidával nebo odebíral další.
Výrazné výpadky si za celou tu dobu pamatuji dva. Jinak si nevzpomínám, že by mi někdy server nejel nebo že by mi monitoring hlásil nějaký problém. Pomíjím samozřejmě stavy, které jsem navodil sám. Linode průběžně mění infrastrukturu, takže obvykle při zachování stávající ceny dostanete mnohem výkonnější VPS. Někdy získáte navíc operační paměť, jindy diskový prostor.
Mají celou řadu tarifů, nejlevnější začíná na 5 dolarech. Zbožňuji jejich administraci. Mohu si vybrat z celé řady linuxových distribucí. K dispozici je klonování stroje do jiného. Pohodlné zálohování s vlastním slotem pro ruční zálohu navíc. Snadná administrace. Monitoring stavu serveru. Popis by asi vydal na samostatný článek, ale nejvíce si cením spolehlivosti.
A tu potřebuji. Chci rozjet web a zapomenout na starosti s tím, že kvůli serveru na něm něco nefunguje. Tohle mi Linode beze zbytku splňuje. Navíc, když mám čas, pořád je zde možnost se šťourat v nastavení a ladit výkon.
Moje cesta
Tolik tedy hostingy, na které jsem v průběhu života na volné noze narazil. Buď je mají mí klienti, nebo je používám já sám. Jak možná víte, momentálně mi většina věcí běží na Linode, konkrétně na dvou serverech s 4 GB RAM.
Cesta k Linode byla následující:
- WEB4U – první hosting a domény
- HostGator – protože nabízel u nás tehdy nevídaný multihosting
- Linode – začalo to kvůli potřebě virtuálu pro vývojové věci
- WEDOS – protože mi přišel na začátku inovativní a má dobře nastavené limity PHP
- A2 Hosting – jen jeden den a byla to chyba
- vpsFree – dva pěkné roky, ošklivý konec
- Linode – s pokorou jsem se vrátil tam, kde je to dražší, ale naprosto bez problémů. Za eliminaci starostí si rád připlatím.
Perličky pro pobavení – když web hostují svépomocí
Tolik tedy přehled mých zkušeností s webhostingy v Česku i v zahraničí. Tímto článkem nemám ambice měřit rychlost odezvy, dělat nějaký benchmark a podobně. Jen jsem se chtěl podělit o zkušenosti. Ostatně, výkonové testy jsou podle mě stejně zavádějící, protože vždy záleží na konkrétním projektu, který na hosting umístíte.
Pokud jste dočetli až sem, mám pro vás několik perliček z komunikace se správci serveru, kteří se starají o stroje mých klientů. Ne každý má hosting, někdo je poučený a provozuje svůj server. Bohužel někteří v kanceláři pod stolem, což je ještě horší řešení než hosting.
Na připomínku, že klientovi o víkendu nejede eshop a server není dostupný, jsem dostal odpověď, že o víkendu je stejně zavřeno.
Jiný správce serveru mě přesvědčoval, že není třeba, aby se CSS a JS agregovalo do jednoho souboru, že se mu web načítá dostatečně rychle.
Nedostupnost webu jedné kulturní akce v Brně kvůli špatně nastavenému DNS zdůvodnil pán takto: v Brně tu funguje a nikdo mimo Brno sem kvůli tomu stejně nepojede. (Zajímalo by mě, co na to pořadatel té akce).
Pořád jsme řešili napadení webu. Dopadlo to tak, že se mnou vytvořený web dal pryč, ale další weby na serveru stejně byly pořád infikovány znovu a znovu. Nakonec se zjistilo, že správce serveru neprováděl aktualizace a byla nějaká díra v dané verzi PHP.
Chtěl jsem klientovi pomoci s doručitelností mailů z webu, neboť správcovská firma nechtěla/neuměla nastavit SPF a spol. Dohodli jsme se na posílání přes SMTP. Tak správcům píšu a dostal jsem odpověď: to stejně nebude spolehlivější, protože my ten jejich mailserver máme tady v kanclu na ADSL a kdo ví, jestli to vůbec funguje přes noc.
Po požadavku, abych mohl po připojení přes SFTP zapisovat do struktury webu: Vy jako chcete pane Polzere říct, že musíte při požadavku na změnu funkcionality sahat do kódu a nejde to udělat přes administraci?
Pracovník klienta: Omylem jsem smazal dvacet stránek obsahu, jde to obnovit ze zálohy?
Já: ano, řekněte si správci serveru.
Pracovnice klienta k jinému webu: Pane Polzere, zmizely mi dnešní a včerejší úpravy webu, čím to je?
Já: nevím, řekněte správci, ať vám obnoví data ze včerejška ze zálohy a dnešek holt dopište znovu.
A jak možná tušíte, správce dokola obnovoval vždy komplet celý virtuální server s různými weby, takže po dvou dnech jsme teprve došli na to, proč obsah střídavě mizí lidem pod rukama na jednom a pak na druhém webu.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
nedam dopustit na czechii mam u nich dve VPS a weby jsem tam mel vzdycky. Podpora skvela, vzdycky vse vyreseno rychle pruzne. Za ty roky nikdy nezklamali naopak. Od klientu jsem sem tam musel resit veci s jinymi hostingy zde bych podobne vypichl active24 ktery me posledni dobou prekvapuje /pozitivne/. Libi se mi ze lidi vystrizliveli od wedosu :) vysvetlujte to klientum. Savana je zvlastni jak kdy jednou good podruhe by je clovek poslal nejradeji do *** taky tam je myslm nejaky zvlastni rezim partnerskych spravcu to je vec. Na Forpsi jsem alergicky
zdravim,
na savane mam v ramci multihostingu nekolik webu (vcetne ruznych homemade prasackych reseni typu shel exec ffmpeg (pssst! :) a vsechno bezi jak ma bez problemu. Administrace dostatecna, moznost ssh primo shellu na serveru (obcas se hodi).
Minus v nemoznosti lets encrypt a https obecne (aspon u meho stredniho tarifu), ale pry se na tom pracuje.
Po uteku od pipni pred X lety je to raj na zemi. ;)
Pozn. Zadna reklama, zadnej profit, zadnej vztah k savane - jen spokojeny zakazni :)
pěkný přehled, vidím, že se to za ty roky moc nezměnilo. Osobně mám dobrý vztah k web4u, jednou mě mile překvapili z odborností jejich technické podpory u server hostingu, nepamatuji si, že bych v ČR při řešení problémů narazil na schopnější lidi než tady.
Linode a Heroku jsou zase moji favoriti, ale stejně jako autor, jsem po interacích skončil u vlastního řešení, v ČR není v nabídkách pokročilý webhosting s HA na více lokalitách, s čistěním provozu od dos/ddos, s možnosti logovat a analyzovat spojení. Jsou klienti, kteří to požadují a umí si to zaplatit, jen nabídka chybí.
Tech zakazniku kteri tohle zaplati je v CR jako safranu a podobna sluzba v CR nema sanci na preziti. Pokud by to nekdo opravdu byl ochoten zaplatit tak reseni jsou: Acquia, Platform.sh, Pantheon.
Pěkný přehled, díky za něj. Osobně již několik let provozuji weby (používám CMSMadeSimple) na GIGASERVER a jsem maximálně spokojený. Zatím jsem nenarazil na nic, kvůli čemu bych je nedoporučoval i známým.
Diky za souhrn zkusenosti, obcas mne hodnoceni trochu prekvapilo. Nejvice asi ve vztahu k A24, uz je to tedy par let co jsem jim zamaval, ale tehdy ve mne zanechali dojem bandy amateru, co ze sebe zkousi delat hogo fogo. Rychlost a dostupnost sluzeb taky zrovna nejaka uzasna nebyla, na to co jsem vsude slysel za (sebe)chvalu, velke zklamani. Treba je dnes situace jina, i kdyz tomu moc neverim, tak jak firma obvykle zacne, tim je vetsinou nacichla uz naporad, v jejich pripade zejmena arogance az do nebe. A mmj. na jejich chude administraci mi tehdy vadilo spoustu veci, jako ze se na kazdy s prominutim prd musel zasilat autorizovany pozadavek mailem, vc. takovych zakladnich ukonu, jako dobehnuti nejake sluzby.
V tomhle mi kdysi prisel jako z jineho sveta Wedos, kde jsem si naklikal kde co a nemusel jsem se porad o neco prosit, ale to uz je dnes standard dobrych hostingu i jinde. Wedos sel dolu a z pohledu vykonu taky podezrivam pretizene databazove servery, takze tady zcela souhlasim. U WP prezentaci posledni dobou trvalo i 5+ vterin nez se zacalo neco vubec nacitat. Ja jsem sise na tyhle molochove redakcni systemy bytostne alergickej, ale holt dnes fusuje do webu kazdy, tak je treba to brat v potaz.
Ze zahranicnich jsem mel dlouhou dobu u nas trochu malo znamy OVH (Francouzi), prave jeste pred Wedosem, ve sve dobe takovy rozsah moznosti na multihosting u nas nikdo nenabizel. tam kdyz se clovek prokousal tim technicky silenym resenim, slo nastavit vsechno mozne, na muj nenarocny multihost vse fungovalo bez problemu, na MFA weby ideal (ale zadne redakcni molochy jsem nezkousel). Nedavno jsem do te jejich od te doby inovovane administrace nahlednul znovu a je to snad jeste vetsi divocina, hlavne ten preklad do "cestiny" stoji za to.
Jinak mam zkusenosti jeste s Ebolou z jejich rannych dob a tehdy mi prisla lina, jak ctu moc se asi nezmenilo, i kdyz se dnes uz tvari supermoderne nemam v ne duveru, a ten nazev... Dalsi hostingy co jsem prosel jako Pipni, Flyweb aj. povazuji dnes uz za zavan historie, obligatni kdysi jeste PES (Forpsi) mam ve stejnem chlivku jako A24.
To já díky za další zkušenosti. OVH jsem chtěl kdysi vyzkoušet, ale byl tam nějaký problém s generováním faktury nebo platbou, nešlo to nějak platit kartou. Muselo se klasickým převodním příkazem, což mě odradilo.
Zde je pár rozdílů mezi levným českým hostingem (Wedos a Český Hosting) versus zahraniční profi wpengine. Může to být zajímavé srovnání https://www.wpmax.cz/7-rozdilu-levnym-drahym-webhostingem/
Nevím proč vychvalujete Web4u. Za mě naprosto tragická firma v přístupu supportu. A proč?
Mám u nich managed VPS - nechápu jakn si může správce serveru dovolit mě říkat co mi na svém serveru můžu. Až po nátlaku nadřízeného nám spustil požadovanou funkci.
Další věc, napíšu mail na podporu a jako vždy bez odpovědi... žádám o rozšíření VPS na helpdesku a jen mi odpoví, technik že to nejde rozšířit na stávajícím serveru, ale musí se udělat nový Ok chápu. Ale stejně jim ten mail nepředá. A hromada dalších věcí...
Právě řeším kam OVH??? Špatné reference, Javapipe - parada... mno uvidíme
Vychvaluji, není to správné sloveso. Mám s nimi jen dobré zkušenosti. V článku je nevychvaluju. Pokud někoho vychvaluju, je to Linode.
U managed serverů je obvyklá praxe, že tam úplné kejkle dělat nemůžete. Pokud je to managed, mají nějakou zodpovědnost za to, že to bude běhat spolehlivě a pokud uznají, že se to kříží s vašimi požadavky, nemusejí to chtít udělat. Záleží na konkrétních podmínkách spolupráce. Setkal jsem se s tím mnohokrát, nemyslím, že by popisovaný přístup WEB4U byl něčím odlišný od konkurence.
Co se týče pohodlnosti správy VPS, rozšiřování a podobně, v Česku jsem nenašel nic stejně komfortního, jako to má Linode, případně asi i Digital Ocean.
Web4u mě svou laxností dovedla k odchodu a hledal jsem dlouho kam. Všude v ČR mi to připadá úplně stejné. Naleštěná bída - ještě tak možná ignum.
A po dlouhém hledání, čtení diskuzí jsem zvědav na javapipe.com a jejich škálovatelnost, ale to vám budu moci popsat za pár měsíců....
Díky za zasvěcený článek!
Nemáte nějaké zkušenosti s webhostingem od Web4ce https://www.web4ce.cz/ ?
Ptám se proto, že jsem u nich měl několik webů řadu let. Některé věci tam byly fantastické, zvlášť pro kutila, který nepoužívá redakční systémy, ale vytváří si weby na míru. O cokoli jsem požádal technickou podporu, v tom mi vyhověli (a to jsem chtěl i takové bizarnosti jako je přístup do databáze z externí aplikace). A to jsem měl tarif Mini jen 69 Kč za měsíc.
Pak se mi ale stalo, že měli asi dva výpadky v pro mě nešťastnou dobu, a já bez jakékoli jiné zkušenosti s webhostingem, propadl přesvědčení, že u souseda je tráva zelenější a nakonec jsem se přestěhoval na WEDOS, kde jsem teď. A trhám si vlasy, jaký jsem byl nevděčný hlupák - ve srovnání s tím, co jsem měl, je WEDOS katastrofa. Vše je zde omezené, pevně dané, nulová flexibilita. Říkal jsem si, že to je daň za dokonalou stabilitu a spolehlivost, ale za posledního tři čtvrtě roku (2018), jsem kvůli výpadkům psal na technickou podporu asi dvacetkrát (ano, dali mi za to jako omluvu své služby zdarma asi na dva roky dopředu, ale k čemu takové služby, že...).
A teď si říkám, že se buď vrátím k Web4ce nebo si najdu něco jiného. O Web4ce se nikde nepíše (což mě trochu znervózňuje), a kromě svých vcelku dobrých zkušeností se moc nemám čeho chytit. Nemáte k tomu Vy nějaké doporučení?
Bohužel, ani já osobně, ani žádný z klientů, kterým jsem web stavěl, u Web4CE nic nemá.
Téměř 30let zkušeností a střídání provozovatelů:
WEB4U - kluky jsem podporoval, když začínali a dohazoval jim klienty. Sympatická partička, se kterou jsem si psal přes (tuším) ICQ. Dneska? Po řadě velmi špatných zkušeností, výpadků, arogantní komunikace (samozřejmě už se zaměstnanci), nemám u nich NIC.
WEDOS - přes opakované nadšení jsem vždy spolupráci ukončil a vše od nich stáhl. NoLimit Extra je třeba na WordPress pomalý. Složitější šablona, několik základních pluginů (seo, google analytics, newsletter atd.) a web jede doslova šnečí rychlostí.
C4 - na doporučení jsem k nim šel, dva roky spokojenost. Rychlé, poradí na fóru, připraveni vše řešit. Administrace zoufalá, ale dá se. Cena 1200 se dá i dost zásadně snížit u málo navštěvovaných webů. Nakonec jsem od nich odešel kvůli neúctě k zákazníkovi. Po několika výpadcích v měsíci, kdy jsem nemohl pracovat a jen čuměl na nefunkční weby jsem se dozvěděl, že jestli se mi něco nelíbí mam odejít - a tak jsem odešel.
ACTIVE24 - jsem měl hned několik multihostingů, to nejlepší co nabízeli - zoufale, zoufale pomalé, nepoužitelné
SAVANA VPS - zrušeno ještě ve zkušební lhůtě. Nebyl jsem schopný k nim vůbec přesunout webky. FTP neustále přerušované, navíc s nějakou ochrannou prodlevou před dalším připojením. I přes nějakou komunikaci s adminem a snahou to rozchodit jsem se rozhodl, že nemám čas řešit takovéto základní banality, kdy si zákazník k nim ani nemůže nahrát data při migraci webu.
ČESKÝ HOSTING - momentálně využívám VSko. Smíšené pocity. Velmi smíšené. Složitější WP mají třeba 10 vteřinovou prodlevu, než vůbec server zareaguje, což je samozřejmě nepoužitelné. Podpora snaživá, přidávali jsme paměť, jádro - nic nepomohlo. Teď řeším odchod - a už do zahraničí.
a co takhle aws od Amazonu? Je to dražší záležitost, za všechno se tam platí, ale nemá to chybu. Navíc aws nabízí to žádná česká firma. Úplný provoz v cloudu
S tím moc do styku nepřijdu, stejně jako s Windows Azure.
Zdravím, supr článek!
Přidám svoji několikaletou zkušenost. U Active24 jsme měli webhosting i VPS několik let a nemůžu si na ně stěžovat. Za ty roky vypracovali svoji administraci tak, že dnes už téměř nepotřebujete kontaktovat podporu. Takže za mě určitě palec nahoru.
U Master Internet máme VPS Business Cloud a, nechci to zakřiknout, ten šlape jak má. Podporu také mohu pochválit a doporučit.
Potom mám ještě zkušenost s Ignumem, kde je podpora rychlá, ale myslím, že bych ho nedokázal s klidným svědomím doporučit. Jejich servery mi přijdou nějak línější v porovnání s konkurencí ve stejné cenové hladině.
Také mám nějaké domény a nyní i webhosting na Forpsi, ale pouze krátce, takže nemohu moc hodnotit. Podpora je ale rychlá.
Díky za zkušenosti.
Díky za článek, který je stále aktuální. Každá společnost má bohužel svoje a pokud se vždy specializují na jeden obor, tak vždy bude něco v čem budou pokulhávat - tech support, znalostní báze, nastavení serverů apod.
Většinou se to dost odráží na ceně za služby i když se tím třeba Wedosáci rádi ohánějí, že když jsou low-cost, tak to přeci neznamená, že jejich služby jsou horší, než služby ostatních, ale opak je pravdou.
Když se tady občas řeší VPS, tak doporučuji DigitalOcean.com, protože i přesto že mají spoustu příjemných funkcí, které poskytují spíše cloudy jako AWS, tak nejmenší server s 1 GB RAM a 30 GB SSD stojí 5 $ měsíčně i při účtování na minuty.
I když jsem zvyklý každému webu dat jeho server a nasazovat to přes GitLab CI, tak to pořád stojí dobré peníze.
Vidíš, na konkurenci Linode občas zapomínám. Pořád jsem se nedokopal k tomu, něco si na Digital Oceanu vyzkoušet. Za poslední roky se hodně posunuli od obyčejného VPS.
Osobně považuji klasické hostingy za mrtvou záležitost, je to něco jako stará Oktávka TDI, ještě jich po silnici hodně jezdí, ale svět je již dnes jinde.
Pokud člověk chce provozovat pouze redakční systém, nebo e-shop, měl by zvážit nejvíce někoho kdo poskytuje komplexní řešení (WordPress.com hosting, případně WIX apod.). Stejně tak u e-shopu by dávalo větší logiku používat nějakou službu, jako Shoptet apod.
Osobně si myslím, že nějaký web na marketing je dneska pro spoustu menších firem prostě blbost, že daleko lepší je Instagram nebo Facebook účet, a je to zcela zdarma, případně krátká vizitka na Webnode.cz.
Pokud už to člověk myslí trošku vážněji, měl by se porozhlédnout po cloudu, AWS, Google, Azure. Dnešní software a jeho vývoj je už úplně jiný level, je potřeba mít nějaké dev prostředí, staging, CI/CD pipelines apod. Klasická VPS, jako má Wedos se velmi špatně spravují a migrují, management je noční můra.
Takoví ti "čeští klienti" co chtějí hosting za 20 Kč, a dát 200 Kč za hoďku studentíkovi co jim to naklepe v PHP, přeji jim mnoho úspěchů, ale moc takových úspěšných neznám, spíše u těhle lidí vidím postupný přechod ke službám (Shoptet atd.), nebo třeba k P2P tržištím (AirBnB, atd...) případně marketingu na sociálních sítích (Instagram, Facebook).
Je rok 2019! Osobně si myslím, že úspěšný byznys se naplno věnuje svému oboru, a to ostatní svěří odborníkům. Doba, kdy malé byznysy řešili nějaké IT je už podle mě dávno za námi.
Dnešní byznysy by podle mě měli pochopit, že vlastně žádný hosting už nepotřebují. Že si zaplatí za nějakou službu, a tu využívají a o technické detaily se vůbec nestarají. A ten ušetřený čas věnovat třeba správě obsahu, na což hodně lidí kašle a informace na jejich webech jsou vlastně enormě neaktuální. A to, jestli za hosting dám 20 Kč, nebo za službu s podporou 300 Kč, promiňte mi to, ale pokud to někdo řeší, tak ať radši nepodniká.
Ten "Hukot" mně pobavil, a musím dát za pravdu. Hukot je opravdu Hukot. VPS téměř na hraně použitelnosti. SSD zatuhávají. VPS mrzne a tuhne. O uploadu ani nemluvě. Kvalita odpovídá ceně, bohužel. Přitom co se týká komunikace směrem k zákazníkovi, tak tu mají příklanou (jako fakt). Ale bohužel za to si chleba nekoupím.
Za mne je hukot co se týče výkonu VPS ok. SSD hrozně rychlý. Ve srovnání u vpsFree jsou borci. Tam disky jeli extrémně pomalu že ani obyčejný prestashop v čisté instalaci bez jakékoli návštevnosti prostě nejel. Zatim hukot je pro mne ok a když budu potřebovat víc výkonu tak se dá připlatit.
Hukot vážně nebrat. To je parodie na VPS... :-/ Výkon sítě tristní. Tam je snad linka 100Mbps sdílena se 100 dalšími lidmi.
Dobrý den, poradíte mi, který hosting mi umožní staging? Děkuji a přeji Vám pěkný den.
Mám historicky dobré zkušenosti s Pantheon.io.
díky za přehled. Pomohl.