V Zoneru byli velice dlouho zafixovaní jen a pouze na platformu Windows. Co se desktopových verzí týče, tak něco jako Zoner Photo Studio pro OS X je zatím spíše jenom nevyslyšeným snem několika fanoušků, jejichž zakoupené licence nepokryjí vývoj pro další platformu. Zcela jiná je situace v oblasti mobilních zařízení. Zoner Photo Studio pro Android už máme a verze pro iOS se možná dočkáme.
Androidí verze oblíbeného správce a editoru fotografií je užitečný prográmek, který vám umožní rychle upravit fotografie v terénu na mobilním zařízení. Ideálně na tabletu, ale bude fungovat i na výkonnějším mobilním telefonu s Androidem.
Co umí Zoner Photo Sudio pro Android?
ZPS pro Android startuje jako jednoduchý prohlížeč obrázků, které máte uloženy buď přímo v mobilním zařízení s Androidem, nebo na externím úložišti (flashdisk, paměťová karta). Umí ale načítat i fotografie uložené někde na internetu. Podporuje Facebook a firemní galerii Zoneru, Zonerama.
V případě Facebooku se vám načtou vytvořená alba i fotografie z časové osy. Měly by. Ani na jednom z mých zařízení s Androidem se mi to bohužel nepodařilo. Co se propojení se Zoneramou týče, zde vše funguje bezvadně.
Prohlížení fotografií je jednoduché. Zleva si vytáhnete panel, kterým vybíráte úložiště, kliknutím na dlaždici přecházíte do hlubších úrovní složek. Možná by nebyla na škodu nějaká automatická prezentace. Na druhou stranu, proč promítat fotky třeba na mobilu.
Úprava fotografií na Androidu
Jakmile máte v Zoner Photo Studio pro Android zobrazenu nějakou fotografii přes celou plochu, objeví se vám v horním panelu tlačítko s tužkou. Jeho stiskem se přepínáte do režimu úpravy fotografií. Zde se vám nabídnou ve spodní části tlačítka pro jednoduché úpravy fotky, v první řadě s oblíbeným QuickFix. Jeho automatika vyřeší problémy na fotografii po jednom klepnutí. Nebo se o to alespoň pokusí. Těžko říci, co všechno provádí, ale po stisku zobrazí táhlo a to přímo ovlivňuje barevné vyznění snímku.
Táhlo pro nastavení zobrazí i ostatní funkce pro úpravu – teplota, expozice, kontrast, světla, stíny, zřetelnost, živost, saturace, zaostření, vinětace a tilt-shift. Nechybí funkce pro změnu velikosti obrázku a pro jeho oříznutí.
Úprav můžete postupně provést několik a až při závěrečném kliknutí na Hotovo se vás Zoner Photo Studio pro Android zeptá, zda má změny uložit.
Ovládání občas trošku skřípe
Nemohu říci, že by ovládání aplikace bylo nějaké složité nebo problémové. Když při úpravách posunujete táhlem ovládajícím intenzitu nějakého opravného efektu, vidíte změny na obrázku hned při posouvání táhla. Stejně tak klasicky reaguje prohlížení – prostě jen šoupete obrázky vlevo nebo vpravo.
V režimu úprav by možná nebylo od věci tlačítko Zrušit. Myslím, že je matoucí, když se rozhodnu změny v obrázku neukládat, nejprve klikat na Hotovo a pak sdělovat, že uložení změn nechci. Na první pohled to působí, že nemám šanci se uložení obrázku vyhnout.
Výhrady mám taky k přecházení mezi složkami. Vyjetím panelu zleva si mohu vybrat lokální nebo cloudové úložiště, které chci procházet. Pokud se ale potřebuji jenom posunou výše v adresářové struktuře, je (když to víte, tak to působí logicky) potřeba složky přetáhnout dolů.
Na slabším mobilu vás Zoner Photo Studio pro Android nepotěší
Zoner Photo Studio pro Android jsem zkoušel pár týdnů na telefonu HTC Desire C a na tabletu MyAudio 708DCC+. Tedy na žádných highend mobilních zařízeních, ale spíše na těch levnějších.
Zatímco na tabletu jede Zoner Photo Studio vcelku bez problémů, jen upravená fotografie se občas pomaleji překreslí, ve zmíněném telefonu je vůbec problém upravenou fotografii uložit. Dřívější verze ZPS pro Android tu také měly problémy se stabilitou. Program nezřídka spadl při ukládání.
Celkově povedený program na úpravu fotek v terénu
Až na pár drobností ale hodnotím Zoner Photo Studio pro Android kladně. V terénu na mobilním zařízení nepotřebuji žádné sofistikované úpravy fotografií a úprava, která vyžaduje jen posunutí nějakého táhla palcem, je plně dostačující.
Nebylo by možná na škodu, kdyby se objevilo i propojení s Google Plus, když už jsme ve světě Androidu. Jednoduchá funkce, která mi zde taky chybí, je například přepínání mezi původní a upravenou verzí obrázku v režimu úprav.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář