Softwarová inventura roku 2023: rekapitulace po deseti letech článků

Je tu má tradiční rekapitulace a seznam programů, které používám v roli tvůrce webů, amatérského SEO šťourala, člena skvělé PR a marketingové party, blogera a běžného člověka, který prostě má rád počítače a internet.

Poslední z restů, které mám vůči roku 2023 je provedení softwarové inventury. Sepisuji ji každý rok počínaje 2013. Letos je to tedy deset let. Rok 2016 jsem sice vynechal, ale to mi nezabrání se ohlédnout zpět v rámci kulatého výročí.

Stále zůstávám u operačního systému macOS, takže moje softwarové vybavení se nezměnilo nijak zásadně. Pořídil jsem si ale nový Macbook Pro M3, což byla příležitost si říci, zda opravdu chci některé programy znovu instalovat.

Image
Softwarová inventura 2023

Tvorba webu a programování

Primárním nástrojem pro vývoj webů je v mém počítači stále PhpStorm. Využívám jej pro práci na Drupalu, větší weby na WordPressu a také pro projekty psané v Hugo. Druhým editorem je stále Visual Studio Code, který mi slouží jako rychlý editor souborů, ale i coby vývojové prostředí pro projekty v Pythonu a menší weby v PHP. Také jej používám pro projekty v Hugo a vlastně jsem se nerozhodl, který z nástrojů se pro to hodí lépe.

Pořád nemám na desktopu Docker, ale původní kombinaci Apache, MySQL, PHP, sphp a skriptů ze shellu a Brew jsem nahradil za poněkud komfortnější ovládání přes PHP Monitor.

Deployment řeším přes dvojici Gitea a Drone. Výhledově se Drone plánuji zbavit, protože letos přišla Gitea s podporou vlastního deploymentu. Používám také GitHub včetně nasazování přes GitHub Actions.

Jako přibývají požadavky pro propojení webů s nejrůznějšími API, používám stále častěji Postman. Vlastně mám pocit, že jej mám letos otevřený většinu dní v týdnu. Na kontrolu přístupnosti webů sice mám stále Koa11y, ale letos jsem dával více přednost online nástrojům.

Na nový stroj jsem už neinstaloval prohlížeč DB Browser for SQLite ani chvíli používaný DBeaver. Využívám vestavěné prohlížeče databází ve vývojových nástrojích. Stejně tak jsem neinstaloval znovu Meld. Nový notebook má totiž větší disk, takže jsem se vrátil k X Code a jeho File Merge. Plus mám konečně zpět jeho iOS Simulator.

Webové prohlížeče

Řekl bych, že setrvalý stav. Primární prohlížeč Firefox se souputníkem Firefox Developer Edition. Pro kontrolu webů nechybí Chrome a samozřejmě v macOS přítomné Safari. S ním jsem si letos užil zejména při ladění složitějších efektů na webových stránkách.

Kvůli nástupu AI chatu do vyhledávače Bing jsem si nainstaloval zpátky Microsoft Edge, ale už jsem jej opět nějakou dobu nespustil.

Opustil jsem Polypane. Ačkoli je to fajn pomocník s řadou funkcí, usoudil jsem, že mi naprosto stačí kombinace ostatních prohlížečů, a především vývojová lišta ve Firefoxu.

Grafika, fotky, video

Figma je nyní náš primární nástroj, ve kterém vzniká grafika pro weby, takže už mám v počítači i desktopového klienta. Zůstává mi samozřejmě i Adobe XD. Jsem zvědav, kam s ním Adobe zamíří a zda jej znovu oživí poté, co jim v prosinci zatrhli sloučení s Figmou.

Dále používám dvojkovou řadu Affinity PhotoDesigner. Pracuji s nimi několikrát týdně na drobných úpravách. Nevyužívám ani třetinu toho, co tyto nástroje umí, ale vzhledem k ceně je to odpovídající investice.

Pro jednoduchou úpravu videa používám Movavi Video Editor, pro nahrávání obrazovky pak ScreenFlow. Obrázky pro web optimalizuju pomocí Optimage. Novinkou je nástroj Upscayl pro zvětšování fotografií s pomocí AI.

V průběhu roku jsem odinstaloval Affinity Publisher, nenašel jsem pro něj využití.

SEO

Jediná desktopová aplikace určená čistě pro práci s technickým SEO je v mém počítači Sitebulb. Protože už jeho funkce nevyužívám moc intenzivně a ve výsledku se omezuji na nějaké scrapování a kontroly odkazů na webu, přemýšlím, zda jej nenahradím nějakou levnější alternativou.

Pravidelně využívám Ahrefs Site Audit, tedy bezplatné řešení populárního online SEO nástroje. Stále častěji si hraji s daty z Google Search Console a přijde mi, že výstupy, které nabízí, jsou často nedoceněné.

R Studio sice není nástroj určený primárně k práci se SEO, ale já s jeho pomocí zpracovávám různá data a generuji grafy. Docela mě to chytlo a snažím se jazyk R více naučit.

Kancelářský software

Tradiční trojkombinace Word, Excel, PowerPoint mi v počítači samozřejmě nechybí. Letos o trochu více využívám PowerPoint. Jak se posunuje moje kariéra, přichází na řadu potřeba výroby alespoň nějakých prezentací.

Z kancelářské sady od Apple mám sice nainstalované všechny tři (Pages, Numbers, Keynote), ale v reálu jsem v roce 2023 otevřel jenom Numbers. Zatím je stále nepřekonaný v pohodlné práci s CSV soubory.

Desktopového klienta pro DeepL používám pro nejrůznější překlady.

Naopak jsem opustil OpenOffice, letos mi naštěstí nikdo neposlal dokument, který bych jinde neotevřel. Znovu jsem neinstaloval ani povedený editor MacDown. Pokud potřebuji něco psát v markdownu, stačí mi momentálně Visual Studio Code. Loni jsem zkoušel virtuální nástěnku od Apple s názvem Freeform, ale nakonec s ní nepracuji.

Dříve jsem asi nikde nezmínil Kalendář. Používám ten výchozí od Apple s napojením několika kalendářů z Google. Kromě toho mám v prohlížeči v připnutých záložkách Planyway, kde mám napojeno totéž plus úkoly z nástěnek v Trello.

V uchovávání různých informací jsem trochu rozpolcený. Zápisy z porad si píšu do Google Dokumentů, nějaké poznámky v nich mám též, jiné si zapisuji do Notion. Slouží mi spíše jako evidence výměny odkazů a pro podobné databázově orientované seznamy.

S novou legislativou jsem mezi aplikacemi uvítal Datovku od CZ.NIC. Chci si uchovávat zprávy z datové schránky i poté, co z ní po uplynutí nějaké doby zmizí.

Nástroje a systém

Když přijde řeč na soubory, jsem stará škola a potřebuji dvoupanelový správce souborů. V tomto případě je to ForkLift, samozřejmě v aktuální čtvrté verzi. Trochu mě potrápil import FTP ze staré verze, na druhou stranu tu výrazně lépe funguje synchronizace přes iCloud místo Dropboxu. Coby alternativu mám nainstalován i v terminálu běžící Midnight Commander. Chvíli jsem zkoušel FileZilla a pak ji opět poslal k vodě.

Keka je malá aplikace pro vytváření zaheslovaných archivů. CopyClip pomocník pro udržování historie ve schránce. LittleIpsum pohotově vygeneruje výplňový text. Tunnelblick řeší spojení s domácí VPN.

1Password jako správce hesel. Backblaze na zálohování počítače i celého NAS od Synology. Zmínit musím i Synology Drive Client pro synchronizaci souborů mezi několika počítači i NASem. Owly zamezuje usnutí počítače, TripMode řeší přístupy k WiFi na cestách, Dropzone pro snadné nahrávání souborů do NASu.

Magnet je šikovný pomocník pro práci s okny v macOS. Pomalu začínám využívat systémové funkce pro přepínání mezi plochami a přilepování aplikací do půleného fullscreenu.

Desktopový klient pro Slack by si zasloužil více mé pozornosti, teď jsem jej využíval hlavně pro notifikace z deploymentu a pro komunikaci ohledně vídeňského DrupalCampu, kde jsem pomáhal organizátorům. Z komunikátorů mám v počítači kvůli klientům Zoom a Teams, osobně bych si vystačil s Google Meet.

V online prostoru jsem samozřejmě na Facebooku, LinkedIn, X, Mastodonu, Instagramu a nově se rozkoukávám na Threads.

Novinkou v tomto seznamu je Timing App, povedený nástroj pro sledování času stráveného na schůzkách, projektech i v konkrétních aplikacích.

Odinstaloval jsem desktopový Signal. V mobilu mi ale zůstává.

Linux a Windows?

Dvakrát jsem letos zapnul svůj stařičký stroj s Windows. Aktualizace zabraly asi den a půl a poté jsem jej opět nechal spát zimním spánkem. Platforma je pro mě v tuto chvíli mimo. Linux na po letech stále stejně rychlém desktopu mám nadále Manjaro Linux a na serverech jsem věrný Debianu.

A rozdíl proti době před deseti lety?

Se zájmem jsem si přečetl, jaké softwarové vybavení jsem používal před dekádou. Už tehdy jsem fungoval s macOS (tedy tomu Apple říkal OS X) a měl jsem rád multiplatformní aplikace. Těch se vlastně dodnes držím, většina z používaných programů by běhala i ve Windows nebo má svou online podobu.

Už tehdy jsem pro práci se soubory používal ForkLift a řešil jsem problémy s FTP připojením na některé servery pomocí alternativních nástrojů. Tohoto neduhu se ForkLift postupem doby zbavil. Usmívám se, že jsem před deseti lety řešil mazání souborů z flashky. Kdy jste na ni něco kopírovali naposledy?

Stejně tak je komické, kolik času jsem věnoval nalezení alternativy k Zoner Photo Studio. Picasa, kterou jsem dříve používal, je dávno minulostí a vlastně mi na správu fotek stačí systém složek s ForkLiftem a rychlými náhledy. Protože fotím na zrcadlovku už minimálně, tak většina dění okolo fotek se odehrává ve Fotkách Google s automatickou synchronizací z mobilu. Používám i Synology Photos na svém NAS.

Před deseti lety jsem objevil Sketch. No, kde je mu dnes konec. Stejně tak nepoužívám žádné aplikace na úpravu audia. Zahodil jsem i AirMail, úplně mi stačí přístup do online rozhraní Gmailu.

Zajímavá je změna vývojových nástrojů. Než jsem přešel na PhpStorm, používal jsem Komodo IDE a jako rychlé editory TextWrangler nebo Vim.

Taky už nemám v počítači žádné hry a jediné, u kterých relaxuji, jsou onlinovka Forge of Empires a v mobilu Sudoku.

Nepoužívám ani software na účetnictví, to nechávám na svém účetním. Faktury vystavuji v nástroji, který jsem si naprogramoval sám. Nemám ani žádný antivirus, přijde mi to zbytečné. I tehdy to byl jen zvyk z Windows. Zbavil jsem se spousty drobných nástrojů, které se buď přežily nebo mají náhradu přímo v macOS.

Před deseti lety jsem se rozepisoval i o tom, jaké aplikace používám na tabletech. Po pravdě, popularita těchto zařízení tak nějak vyšuměla. Ani já nemám potřebu je pravidelně startovat. Tablet s Androidem nemám žádný (kromě starého vybitého Aceru) a pro tablet od Apple iPad Pro z roku 2016 sahám jen velmi zřídka. Doma mi stačí mobil a na cesty si raději beru notebook. Dříve Macbook Air, od prosince opět Macbook Pro M3.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Já bych Windows nehanil, používám je denně, a to pravděpodobně linuxu rozumím řádově lépe než vy (dělám linux admina 20 let). S těmi aktualizacemi mi nepřijde, že by to bylo tak hrozné,...

Spíše se divím, že neustále používáte deployment přes FTP, to mi přijde strašně old school. Ono vůbec ty PHP "hrůzy".

Strašně mi z toho popisu přijde, že jste trošku v "technologickém pravěku".

Dneska vše funguje trošku jinak, máme DevOps, CI-CD pipeliny, software se neřeší přes FTP, vývojový cyklus je jinde.

Profile picture for user Jan Polzer

Já je nehaním. Jsou pro mě mimo = nepoužívám je, nevyhovují mi, tím nevylučuju, že pro někoho jiného jsou to pravé ořechové ;)

Deployment dělám přes GIT a Composer v GitHub Action nebo v tom Drone, jak zmiňuji. Je to pravěk?

Co se FTP, resp. editace přímo na FTP týče, potřebuji to především pro staré projekty. A pro nějaké minizáležitosti, kde nemá smysl cokoli pokročilejšího řešit.

Že někam sahám po FTP, neznamená, že jsem dinosaurus.

návštěvník

Martine jak to myslite v technologickem praveku? Vy asi pracujete jen na novych projektech, ale nekdo musi odbavovat i ty PHP hruzy co bezi nekde sdilenem hostingu, kde dojde k updatu jednou za ctvrt roku :]

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Poslední komentáře