Co jsem používal na Windows před rokem 2011 si vybavuji už jenom matně. Pravděpodobně šlo o kombinaci VertigoServ a Acquia Dev Desktop. Když jsem pak přešel na Mac, používal jsem řadu let nástroj MAMP Pro.
V poslední iteraci řešení, jak rozběhat na počítači podporu pro Apache, PHP a MySQL jsem používal postup doporučovaný autory redakčního systému Grav. Tedy samostatnou instalaci PHP, Apache a MySQL pomocí Homebrew s řešením lokálních adres pomocí Dnsmasq.
Fungovalo to dobře, nachystal jsem si různé skriptíky, které mi rozběhly instalaci Drupalu, WordPressu a jiných webů spolu se změnou konfigurace lokálního Apache a příslušných záznamů v databázi.
Postupem doby jsem však vnímal nedostatky v tom, že pokud naklonuji projekt pomocí Gitu z jednoho počítače na druhý, musím řadu věcí v konfiguraci znovu chystat. Začal jsem hledat jiné řešení. Shodou okolností jsem objevil aplikaci PHP Monitor, začal ji trochu více zkoumat a na nový počítač už putovala coby výchozí řešení pro můj lokální vývojový server.
Instalace PHP aplikací lusknutím prstu
PHP Monitor je jednoduchá aplikace pro macOS, která sleduje konfiguraci PHP ve vašem počítači, umožňuje jednoduše přepínat aktuálně používanou verzi a měnit její nastavení. Mnohem více možností se v ní zpřístupní poté, co si do počítače doinstalujete ještě Laravel Valet. To je specializovaný lokální server určený nejenom pro vývoj aplikací ve známém PHP frameworku.
Laravel je znám jako elegantní framework pro rychlý vývoj webových aplikací. Po pravdě, kdybych měl čas se učit něco dalšího kromě Symfony, byl by to první kandidát. Jednou z vychytávek, které nabízí, je také Laravel Valet, vývojové prostředí pro macOS. Je založeno na serveru Nginx, pro lokální adresy používá Dnsmasq a automaticky podporuje několik webových aplikací.
Co znamená automatická podpora? Poté, co pomocí Homebrew Laravel Valet nainstalujete do počítače, stačí do složky ~/Sites nakopírovat libovolný projekt v Drupalu, WordPressu, Symfony, Joomle, ExpressionEngine a řadě dalších frameworků. Ihned jedou. Není nutné upravovat konfiguraci webového serveru a sdělovat mu, ve které podsložce je document root daného projektu.
Valet se také postará o vygenerování TLS, abyste mohli lokálně testovat weby na zabezpečeném připojení s rychlým HTTP/2. Skoro se mi chce napsat, že už tímto toho umí více než některé rádoby kvalitní české webhostingy.
PHP Monitor Laravel Valet automaticky detekuje a nabízí správu lokálních domén, pokud se nechcete spokojit s automatickou konfigurací. Pomůže vám jednoduše nastavit odlišné konfigurace PHP pro jednotlivé projekty a spravovat rozšíření PHP. Navíc je open source, což pro mě v poslední době hraje čím dál větší roli.
A co databáze? Mohl bych ji vidět?
Snadné rozběhnutí PHP projektů na lokálním serveru je jedna věc. Pravdou je, že drtivá většina z nich se neobejde bez databáze. Hledal jsem tedy nějaké pěkné malé řešení, které by mi doplnilo dvojici PHP Monitor a Laravel Valet.
Našel jsem nástroj DBngin. Jde opět o malé udělátko sloužící ke správě MySQL, PostgreSQL a Redisu. Snadno s ním v počítači rozběhnete hned několik databázových serverů na různých portech v různých verzích. Zatím trochu zápasím s tím, že nerozumí pojmenování localhost, ale musím používat číselné označení 127.0.0.1.
Aplikace DBngin je propojena s nástrojem k prohlížení databází a spouštění SQL příkazů TablePlus. Nainstaloval jsem si zatím jeho bezplatnou verzi (omezenou počtem otevřených záložek), ale po pravdě, moc mi nesedí. Je to pravděpodobně schopný nástroj, ale lépe se mi pracuje s DBeaver. Jak to dopadne, uvidíte na konci roku v mé softwarové inventuře.
Honzo, slyšel jsi někdy pojem Docker? Pravděpodobně by se mě dříve či později někdo zeptal na Docker a proč jej při vývoji nepoužívám. Jednoduše mi na počítači vadí. Možná je to tím, že dříve na Macu neběhal úplně dobře (to se prý už změnilo), možná tím, že mi to celé přijde kostrbaté. A moje praxe je taková, že vlastně v počítači nepotřebuji více než PHP a databázi. Složitější řešení nevytvářím. Úplně se tomu ale nebráním, Docker využívám na serveru a svém Synology NAS, pro deployment i pro pokusy s různými aplikacemi.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář