Softwarová inventura 2014: nové programovací IDE a zahozené synchronizátory s cloudem

Loni jsem se s vámi na konci roku podělil o seznam aplikací, které každodenně používám při své práci na OS X a Windows. Letos bych rád navázal s novými objevy nebo informacemi o tom, kterých programů jsem se zbavil.

Jestliže v minulém článku jsem chtěl začít nějakou tradici každoročního seznamu aplikací v mém počítači, tak teď v tom musím pokračovat. V článku najdete přehled mých oblíbených aplikací nacházejících se především v Macbooku Pro. Ale nebojte, většina programů, které používám, je multiplatformní, takže pokud vás osloví, určitě je můžete zkusit nainstalovat i ve Windows.

OS X – můj věrný společník

Od roku 2011, kdy jsem plně přešel na OS X a platformu Apple, jsem postupně přestal být závislý na aplikacích z Windows, zahodil jsem Parallels Desktop i diskový oddíl rozdělený přes Bootcamp, disk v Macbooku nahradil za SSD, zvýšil paměť na maximum a nic mi nechybí. Pevně doufám, že tato konfigurace mi vystačí i pro další rok.

Soubory – ForkLift vše jistí

Na Finder jsem si od minulého roku stále nezvykl, takže mým hlavním programem pro práci se soubory v počítači i pro jejich kopírování na (S)FTP zůstává ForkLift. Placený souborový správce má drobnou nevýhodu ve vypadávání spojení s FTP u některých serverů, ale s posledními aktualizacemi se to děje stále méně. Navíc jsem nenašel jiný, který by mi vyhovoval, a že jsem jich vyzkoušel...

Dvojkou je Midnight Commander, který používám v okně Terminálu, když si bastlím nějaké věci na příkazovém řádku. V počítači mi zůstal také FTP klient CyberDuck, ale používám jej stále méně a méně. S rozbalováním mi stále pomáhá The Unarchiver, o odstranění smazaných souborů na externím disku a flashkách se stará CleanMyDrive.

Grafika a fotky, video, hudba

Vždycky jsem říkal, že mi na OS X chybí Zoner Photo Studio. Teď bych o tom přemýšlel možná o to více, že Aperture je určeno k zániku a nový program na fotky od Apple zatím nepřišel. Ale stejně mi Aperture kvůli katalogovému systému místo práci se soubory nevyhovovalo.

Nicméně docela jsem si v posledních měsících zvyknul na Lightroom, který mi Adobe přibalilo spolu se slevou k předplatnému Creative Cloud (to mám kvůli Photoshopu). Čím více si s ním hraju, tím mám dojem, že některé úpravy zvládá jednodušeji nebo lépe, než Zoner Photo Studio. Jen ten systém práce se soubory mi v něm stále moc nevoní. Uvažuji o návštěvě nějakého kurzu zaměřeného na úpravy fotek v Lightroomu.

Jinak z hlediska správy a úpravy fotek se u mě nic dalšího nemění. Správu stále svěřuji programu Picasa, s některými úpravami mi pomáhá DxO Optics Pro 8, který se mi povedlo letos ze sedmičky bezplatně upgradovat. Na občasnou retuš portrétních fotek používám Portrait Professional.

Ze všech programů pracujících s fotkami a obrázky startuji nejčastěji ImageOptim. Slouží k optimalizaci velikosti souborů s grafikou a odstranění nepotřebných dat. Sketch určený k návrhu grafiky mi v počítači sice zůstává, ale po skončení spolupráce s melvil.cz jej už nespouštím. Navíc jsem našel skvělého grafika Ondru a tak nemám důvod si sám něco kreslit.

Koncem roku jsem se opět pustil do tvorby videonávodů a spolu s tím jsem aktualizoval na nejnovější verzi ScreenFlow. Nabízí vše, co pro tvorbu screencastů potřebuji. V počítači mi zůstávají i YouTube to MP3 pro stahování z YouTube a převaděč Any Video Converter Lite.

Protože jsem je letos ani jednou nespustil, zbavil jsem se dvojky XnConvert a XnViewMP, stejně jako programu Hugin pro tvorbu panoramat a aplikace Fotor. Tu vám ale doporučuji jako kvalitní bezplatný editor fotek pro rychlé úpravy.

Zahodil jsem také Audacity, letos jsem jej ani jednou nespustil. Z hudebních programů mi tak v počítači zůstávají GarageBand od Apple a Ignite. Jako výchozí přehrávač všeho mám místo iTunes VLC.

Internet

Na internetu jsem každý den, v pracovní době i ve volné chvíli. Kvůli testování webů mám v počítači všechny významné webové prohlížeče, tedy Firefox, Chrome, Operu a Safari. Primárním je ale Firefox. Chrome používám pro přehrávání hudby přes Google Music a Safari pro online hru Forge of Empires. Operu běžně nespouštím.

V mém počítači byste našli také oficiálního klienta pro Twitter. Jeho alternativy mě nijak neoslovily, respektive výchozí program mi postačuje. Pro práci s poštou stále používám poštovního klienta AirMail 2.

V počítači mi z minule zůstávají i Adium a Skype, ale zapínám je výjimečně. S rostoucím počtem kontaktů se tyto programy při práci stávají značně rušivými elementy. Pomalu si také začínám zvykat na Messages pro příjem zpráv z Facebooku.

Programování a tvorba webů

S programovacími nástroji trávím každý den, stejně jako s internetovými prohlížeči. Momentálně jsem na rozpacích, zda dám přednost Komodo IDE nebo PhpStorm. Druhý jmenovaný je velice povedené IDE, ke kterému jsem se dostal poté, co jsem navštívil kurz programování v Symfony 2. PhpStorm jej perfektně podporuje. Mimochodem, podporuje i Drupal a na školeních Drupalu v Gopasu můžete na PhpStorm dostat 50% slevu.

Pro rychlé editace zůstává mým pomocníkem TextWrangler. V počítači mi zůstává samozřejmě i Xcode, z nějž ale nejčastěji používám jen simulátor iOS. Čas jsem si nenašel ani na Android Studio a Lazarus, ale v počítači si je dál nechávám.

Asi měsíc se seznamuji se Sublime Text 3. Je to povedený editor, ale třeba podpora Symfony 2 zde není taková, jako v PhpStorm, takže přemýšlím, zda jej do budoucna vůbec využiju.

Lokální webový server MAMP jsem upgradoval na placený a lépe vybavený MAMP Pro. Pro lokální instalace Drupalu stále používám perfektní Acquia Dev Desktop. S generováním výplňových textů mi pomáhá LittleIpsum usazený v horní liště OS X. Možná jste jej viděli v akci v některém z posledních videonávodů. K prohlížení databází někdy používám Sequel Pro.

Kvůli nevyužívání nebo exspirované licenci jsem se zbavil vizuálního návrháře témat vzhledu Artisteer a lokálního SMTP serveru MockSmtp.

Hry

Loni jsem tu psal o dvou hrách. Diablo III mi v počítači zůstalo, ale už si nevzpomínám, kdy jsem jej přestal hrát. Možná před letní dovolenou. CSR Racing naopak začal nudit a můj počítač opustil. Jak jsem již zmínil, hraju teď spíše jenom „onlajnovku“ Forge of Empires. Také pokukuji po Jagged Alliance Flashback.

Ostatní – kancelář, bezpečnost, nástroje

Dokumenty, články a připravovanou knihu o Drupalu 8 vytvářím v Microsoft Office 2011 pro Mac. Už se těším na novou verzi, první vlaštovka v podobě Outlooku je již venku. S účetnictvím mi pomáhá FlexiBee.

K občasné kontrole počítače spouštím bezplatný Bitdefender Virus Scanner. ClamXav jsem odstranil, stejně jako AVG Link Scanner (mimochodem jeho odpárání z OS X je docela dlouhá záležitost). Jeden antivir stačí.

Odstranil jsem také Adobe Reader. Výchozí Preview v OS X PDF zvládá v pohodě, lépe z něj umí kopírovat texty a hlavně – nezpůsobuje okamžitý start větráčků a hučení notebooku jako Adobe Reader.

S poznámkami mi stále pomáhá dvojka Evernote a Skitch, se zálohováním zase Carbon Copy Cloner. Zbavil jsem se Google Earth a AppStorové alternativy Bodega. Za rok jsem je nespustil.

V počítači naopak ponechávám Fink Commander a myTracks pro stahování dat z GPS Holux M-241 a párování s fotografiemi. Na úkoly používám multiplatformní Wunderlist.

Několik aplikací mi startuje hned po spuštění a čekají na povel v horní liště systému. Konkrétně jde o Caffeine potlačující úsporný režim, HyperDock zobrazující náhledy oken po najetí myší do docku, SystemLens zobrazující vytížení systému a Window Magnet pro přichytávání oken k okrajům obrazovky. Dříve mi umožňoval rychle maximalizovat okno, nejnovější verze OS X to ale umí dvojklikem do záhlaví okna, stejně jako Windows.

V počítači mi běží také Trim Enabler kvůli SSD a Bartender umožňující poskládat ikonky běžících programů z horní lišty do speciální lišty vyvolávané jedním kliknutím. Užitečné pro případ, že máte jaksi přeikonkováno.

Zbavil jsem se celé řady programů z této kategorie. iStatMenus nějak zlobily s poslední verzí OS X. U CloudApp mi zase vypršelo předplatné a na další rok mi přišlo už poněkud drahé. Ceny šly hodně nahoru. A vzhledem k tomu, že jsem si pořídil NAS od Synology, vyřešil jsem funkcionalitu CloudApp právě kombinací NAS a jednorázového poplatku za program Dropzone.

Přemýšlím, co s aplikací Alfred. Aktuální podoba Spotlight v OS X jej totiž dostatečně vykrývá, alespoň, co se mých potřeb týče.

Vyřadil jsem – co není zmíněno výše

Zbavil jsem se také editoru MacVim, různých doplňkových programů a programovacího prostředí MonoDevelop.

Stejně tak jsem zrušil aplikace pro synchronizaci s Dropboxem, OneDrive a Google Drive. Proč? Jednoduše proto, že tato dovede zařídit NAS Synology a je zbytečné, aby mi v počítači běžely další aplikace dělající totéž. Stačí mi se připojit na síťový disk k NASu. Na mobilních zařízeních tyto aplikace nechávám, takže obsah se mi stále dostane různými cestami do počítače.

Mimochodem, víte, kolik tyto aplikace spotřebují paměti při nečinnosti? Alespoň na mém OS X je to takto:

  • Dropbox 96,9 MB
  • OneDrive 44,6 MB
  • Google Drive 110,6 MB

Nově příchozí software

Z těch významnějších aplikací, které jsem letos začal používat, je to určitě PhpStorm, zmínil jsem ho už výše v textu. Pro synchronizaci a ukládání hesel k webovým stránkám nyní používám 1Password. Plochu monitoru mi ve spojení s iPadem pomáhá rozšířit Air Display (je i pro Windows).

Předtím, než jsem pořídil NAS, jsem sáhl po online zálohovací aplikaci Backblaze. Běží tiše na pozadí, zálohuje do cloudu a umožňuje pohodlné obnovení dat. Nechávám si jej, i když už mám NAS. Není od věcí zálohovat tzv. offsite.

Protože jsem začal používat externí Full HD monitor jako výchozí displej u notebooku (a ten umístil na hliníkový stojánek), pořídil jsem si také externí klávesnici od Apple. Na ní mi nevyhovuje ovládání Home, End, PageUp/PadeDown. Hledal jsem něco, co mi umožní fungovat podobně jako ve Windows, a našel to v podobě aplikace Karabiner. Ta umožňuje předefinovat chování některých kláves.

Po asi roce jsem opět stáhl TeamViewer, protože jsem potřeboval na dálku něco ukázat v jiném počítači a provést tam servisní zásah. Na programu se mi líbí, že jej zvládne na druhé straně obsloužit i začátečník a navíc přes něj můžete mluvit „do druhého počítače“. S testováním různých linuxových operačních systémů mi pomáhá virtuální počítač VirtualBox.

Windows 8 – jen jako stroj pro vývoj

Svůj Lenovo ThinkPad Tablet 2 jsem předal o dům dále a ze strojů s Windows mi tak zůstal jenom čtyři roky starý počítač s Windows 8 nainstalovanými díky MSDN. Používám jej především pro vývoj, takže zde najdete Visual Studio. Nechybí (koupený) Total Commander, WinSCP, IrfanView a samozřejmě Zoner Photo Studio. Pro rychlou editaci kódu je připraven PSPad.

Android – v telefonu a tabletech

iPad – každodenní pomocník

Na iPadu jsem provedl čistku a smazal celou řadu různých nepoužívaných programů. Ty, které zůstaly, v podstatě vystihuje loňský seznam: Skype, Facebook (včetně jeho chatovací aplikace), Gmail, Kindle, iSSH, SoundHound, GarageBand, iPhoto, Skitch, Evernote, Koder, Photon (pro flashové weby), povedená aplikace Bodyweight a úkolníček Wunderlist. Pěkná videa z dovolené včetně komentáře umí vytvořit Adobe Voice.

Nově zde mám programy SimpleResize a Write pro blogování na cestách, které jsem zmínil v článku iPad s doplňky je vše, co potřebujete k blogování na cestách. Používám také MailChimp a Linode k prohlížení statistik u stejnojmenných služeb.

Přibyl mi také Word, klientská aplikace pro Air Display a povedený program pro tvorbu myšlenkových map MindMeister. V Kiosku odebírám časopisy Web Designer, iCreate a LinuxUser.

Linux – teď už hlavně na serverech

Minule jsem tu psal, že Linux používám od roku 1997, ale v poslední době hlavně na serverech, tedy z příkazového řádku a bez grafického rozhraní. Nic na tom nezměnilo ani Raspberry Pi, kde jsem vyzkoušel dvě linuxové distribuce sloužící jako webový server.

Na jednom starším počítači jsem si však nedávno rozběhal kompletní linuxovou distribuci včetně grafického prostředí. Jde o Linux Mint s grafickým prostředím Mate. Je zajímavé sledovat, jak se změní zátěž starého počítače s 1 GB RAM v porovnání s Windows Vista. Navíc je Linux Mint docela příjemná distribuce pro běžné používání. I pro začátečníka, řekl bych.

A to je vše. Budu rád, když mi stejně jako loni napíšete, jaké zajímavé programy používáte vy sami, případně, co jste letos objevili zajímavého.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den, děkuji za tipy, některé jsou velmi užitečné!

Na základě Vašich potřeb bych Vám doporučil podívat se na programy BetterTouchTool (přichytávání oken a předefinování klávesnice) a Transmit (souborový správce pro FTP, SSH).

Profile picture for user Jan Polzer

Díky. Transmit znám, zkoušel jsem ho loni. Líbí se mi na něm možnost napojení vzdáleného umístění jako lokální složky. Na druhou stranu to není klasický nástroj pro práci se soubory na místním disku, takže se mi nechtělo jej kupovat jenom kvůli kopírování na FTP, když jej i ForkLift s občasnými problémy zvládá.

BetterTouchTool jsem měl kdysi kvůli Magic Mouse, ale pak jsem jej dal pryč. Nevím, co mi na něm vadilo. Jak teď koukám na jeho web, nejsem si jist, jestli pro předefinování klávesnice umí tolik věcí, jako v článku zmíněný Karabiner.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz