Jak jsem hledal to správné řešení pro svou wiki

Spektrum informací, které musím udržet v hlavě, je čím dál širší a některé problémy vyžadují tak specifickou posloupnost kroků, že vzpomínat nebo zkoušet metodou pokus omyl, není efektivní. Nastal čas postavit si vlastní wiki, neboli databázi znalostí. Pustil jsem se tedy do hledání vhodné platformy pro tento úkol.

Jako příznivce open source řešení jsem se samozřejmě vrhnul do zkoumání této cesty, ale brzy se ukázalo, že to v mé situaci nebude pravé ořechové. Prozkoumal jsem i řešení, která nejsou primárně určena na encyklopedické informace a kupodivu jsem u jednoho z nich zůstal.

Moje požadavky na soukromou wiki

  • Musí být zdarma nebo za nízký poplatek
  • Spolehlivé řešení bez starostí o provoz, aktualizace a zabezpečení
  • Snadné ovládání
  • Uzavřený přístup k informacím, do budoucna jednoduché sdílení
  • Aby to trošku moderně vypadalo

Pátral jsem v okolí, koukal přes ramena kolegům, díval se u jiných firem a docela mě překvapilo, jak odlišné potřeby každý má a jaké řešení si zvolil. A vlastně jen v jediném případě jsem viděl, že vsadili na open source produkt, jinak všichni mají nějaké komerční produkty a služby, resp. dost často tzv. freemium v bezplatném režimu.

MediaWiki

Tento software velmi dobře znáte, protože jste určitě zavítali na Wikipedii. MediaWiki pohání desetitisíce dalších projektů podobného charakteru. K jejímu rozběhnutí potřebujete server s podporou PHP. V případě, že nečekáte vysokou zátěž, tak stačí informace ukládat do jednosouborové databáze SQLite bez potřeby dalšího nastavení.

Vzhledově je to bohužel minulá dekáda, na druhou stranu se stránky bleskurychle načtou. Moje požadavky neplní kromě vzhledu ani jednoduchostí údržby. Opravdu nechci sledovat aktualizace dalšího softwaru, nehledě na nutnost něco ručně rozbalovat a kopírovat.

A vlastně mi přijde pro účely malé soukromé databáze znalostí, z níž občas nasdílím pár tipů kolegům, předimenzovaná. Více viz www.mediawiki.org

Image
MediaWiki
MediaWiki dnes působí dosti zastaralým dojmem

Wiki.js

Na první pohled pěkně vypadající rozhraní, open source záležitost, moderní řešení postavené na JavaScriptu. Nechal jsem se zlákat a na svém NAS Synology jsem roztočil další image pro Docker a tuto wiki jsem tam nainstaloval. Přiznám se, že konfigurovat kontejner tak, aby se mi nesmazaly po automatické aktualizaci obrazu data, mi způsobilo velký bolehlav.

Pár dní jsem si s Wiki.js hrál a dal jí šanci. Nakonec jsem si ale uvědomil, že mi na ní vadí více věcí, než kolik jich vyhovuje. Předně, když jsem tam začal plnit svoje chytrosti a taháky pro Drupal a další redakční systémy nebo tipy na Symfony, už to tak pěkně nevypadalo. Musel bych se více zamyslet nad členěním a ikonkami v postranním panelu s osnovou.

Vkládání textů přes markdown je sice fajn, ale jejich zobrazení už ne. Frontend aplikace vykresluje texty přes celou šířku okna, což se ve výsledku na širokém monitoru hodně špatně čte.

Administrace se mi nakonec také přestala líbit a já si uvědomil, že jsem PHP programátor. Nikoli nadšenec do javascriptových záležitostí. Když si vzpomenu, jak mi dají zabrat různé konflikty u pomůcek instalovaných přes Node.js, tak opravdu nechci mít na krku údržbu této aplikace. Ale koukněte se na ni, třeba vás zaujme. Web je js.wiki

Image
Wiki.js
Wiki.js zaujme podporou markdownu

Trello

Viděl jsem také pokusy o interní wiki na bázi Trello. Jako velký zastánce Trello a kanbanu ovšem říkám kombinaci wiki a Trello velké ne. Systém na úkoly prostě na něco takového naroubujete jen velmi obtížně, prohledávání a strukturování kartiček na nástěnce je velmi krkolomné při snaze mít z toho databázi znalostí. Ale pokud hledáte, jak chytře na evidenci úkolů, mrkněte na můj článek o Trello.

Google Sites / Weby Google

Tohle je zajímavější řešení. Hostované, bezplatné, s možností omezit přístupy a vybrat si design z řady šablon. V práci na tom zkoušíme postavit vlastní databázi informací, viděl jsem poměrně rozsáhlý projekt z jiné webové firmy, kde právě Google Sites využili k vybudování interního wiki nástroje. Proč ne.

Zatímco v práci jsme se vydali touto cestou a kolegyně už chystají obsah, já si řekl, že pro moje potřeby je to moc… Moc práce. Nechce se mi vytvářet seznamy, ručně vše prolinkovat, nepotřebuji to sdílet ve velkém, vlastně se mi ani nechce přemýšlet, jak si to sám pro sebe rozvrhnu.

Notion? Ano, to je můj favorit

Nakonec jsem skončil u nocode platformy, která v sobě kombinuje správu textů s možností stavět pokročilejší databáze s propojením na třetí strany. K Notion mě kdysi přivedl Linki, který zde sdílí informační hub pro absolventy jeho školení linkbuildingu. Chvíli jsme s Notion koketovali v práci jako náhradou za Trello, což se ukázalo jako slepá cesta, ale já jej na různé věci používám dál.

Notion mi neslouží jako úkolníček a ani jako správce dokumentů nebo zápisů z porad. V tom jsem konzerva sázející na Dokumenty Google. Ale intenzivně používám Notion na databázové informace – evidenci informací o aktualizacích webů, paušálech klientů, automatickou kontrolu výměny odkazů a další tabulkové přehledy.

V aplikaci je na výběr celá řada šablon, mezi kterými nechybí ani wiki. Jednu takovou jsem si stáhl a osekal pro svoje potřeby. Začal jsem budovat wiki pro Drupal, vyházel jsem štítky a výchozí rozcestník jsem nechal bez nich. Teď mi dochází, že budu totéž potřebovat i pro WordPress, takže se pravděpodobně ke štítkům vrátím a vytvořím lepší členění v rámci jedné větší wiki než několika podobných.

Image
Notion
Na wiki v Notion využívám výchozí šablonu s členěním podstránek pomocí osnovy

Na Notion oceňuji bleskurychlé vkládání různých obsahových komponent do stránky. Osnova s prokliky, nadpisy, seznamy nebo části kódu, vše okamžitě dostupné i při ovládání čistě pomocí klávesnice. Přeskupení stránek je zase otázkou několika tahů myši, není třeba nic složitě editovat a propojovat.

Image
Notion
V Notion je možné rychle vložit do textu celou řadu obsahových komponent

Podstatné plus je, že se nemusím starat o provoz a pro vlastní potřebu to mám zadarmo. Kdybychom chtěli v týmu, už bych potřeboval placenou verzi, proto to zkoušíme i s ohledem na strukturu informací jinou cestou, nicméně pro jednotlivce jsem si Notion označil za favorita. Určitě dejte Notion šanci, třeba vás přesvědčí mé další články na toto téma

A proč ne Drupal? Pro člověka, který žije tímto redakčním systémem, by se to přímo nabízelo. Jistě, mohl bych postavit promakanou informační aplikaci. Ale to není v souladu s mým zadáním zmíněným na začátku článku: rychle a bez starostí o provoz.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

ahoj,

riesil som podobné a urobil som kruh od apple notes aj cez obsidian alebo notion a vrátil sa k apple notes. vyhody: rýchlosť, offline, cloud, previazanost s iným apple sw a hw. nevyhody notion: online, rýchlosť, dizajn (subjektivne)

Profile picture for user Jan Polzer

Já se k těm Notes pořádně nedostal. Kolega je třeba používá intenzivně. Synchronizace je fajn, ale nemám telefon od Apple, takže si říkám, kdybych někdy potřeboval data v terénu, je pro mě Notion přístupnější.

návštěvník

Ja som kedysi objavil BookStack a pouzivame to dodnes. Udrzba je minimalna pozostavajuca z git aktualizácie.

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za tip, to zní dobře. Mrknu na to pro případné další projekty. Na první pohled ani nevypadá nějak zle.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru