V souvislosti s novým Drupalem 9.3.0 jsem potřeboval jeho instalaci na svém vývojovém serveru, který poháněl Debian 10 Buster. Nároky Drupalu v této verzi ovšem vyžadují novější PHP, takže jsem se rovnou pustil do aktualizace na Debian 11. Není to nic složitého.
U Linode provozuji několik virtuálních serverů. A jeden používám pro vývoj nových webů. Když vyšel Drupal 9.3.0, chtěl jsem upgradovat svoje weby, ale narazil jsem na problém. Zatímco při přechodu z Debianu 9 na Debian 10 kvůli první verzi Drupalu 9 jsem řešil povýšení databáze na alespoň MariaDB 10.3.x, nyní bylo impulsem k upgrade povýšení PHP na osmičkovou řadu. Ostatně, PHP 7.4 je už pouze v režimu bezpečnostních oprav a letos přestane být podporované.
Některé instalace u klientů mi stále fungují v kombinaci PHP 7.4 a Drupal 9.3.0, ale u většiny webů dojde na starším PHP k chybám. Není ostatně důvod u starého PHP zůstávat, proto na osmičku přejděte také, jestli stále váháte.
Kromě novějšího PHP 8.0 obsahuje Debian 11 Bullseye také novější verzi databáze, a to MariaDB 10.5.x. Povýšení operačního systému není složité, zabralo mi zhruba čtvrt hodinky. Postup je vlastně podobný, jaký jsem měl v původní verzi tohoto článku, kdy jsem popisoval přechod z Debianu 9 na 10:
Upgrade Debian 10 Buster na Debian 11 Bullseye
Začnete klasickou aktualizací pomocí příkazů apt update && apt upgrade. Pokračujete příkazem apt-get dist-upgrade. A k tomu dpkg -C pro kontrolu zbytečných balíčků.
Příkazy apt-mark showhold a dpkg --audit zjistíte, co by případně bránilo hladkému povýšení vašeho Debianu.
Nyní zeditujte soubor se zdroji instalačních balíčků. Buď otevřením souboru /etc/apt/sources.list v oblíbeném editoru nebo zavoláním příkazu apt edit-sources.
V seznamu zdrojů stačí nahradit všechny výskyty distribuce buster za bullseye. Podobně jsem postupoval, když jsem server aktualizoval z Debianu Stretch.
Pokud máte další balíčky s vlastními soubory zdrojů, převeďte je na nový Debian stejným způsobem. Najdete je ve složce /etc/apt.
Spusťte apt update a zkontrolujte, zda stažení seznamu balíčků funguje. Pokud ne, zeditujte chyby a doplňte ověřovací klíče k dalším zdrojům.
Příkazem apt list --upgradable zobrazíte seznam balíčků schopných aktualizace. Tu spusťte klasickou posloupností apt-get upgrade a apt-get dist-upgrade.
V průběhu instalace asi budete dotázáni na přepis některých konfiguračních souborů. Vybavuji si nastavení mailů, PHP a právě databáze. Vždy jsem ponechal stávající. Aktualizace balíčků s databázovým serverem trvala nejdéle, chvíli jsem si myslel, že proces upgradu vytuhnul.
Pro dokončení upradu na Debian 11 ještě celý server restartujte příkazem reboot. Po naběhnutí zkontrolujte informace o systému příkazem hostnamectl. V jeho výstupu byste měli vidět informace o Debianu 11.
Pokud si chcete udělat pořádek, vyťukejte ještě příkaz apt --purge autoremove, který odebere již nepotřebné balíčky.
I po letech provozu vlastního VPS se podobných kejklí vždy trochu bojím. Ale jak vidno, není to nic složitého. Navíc díky pravidelnému zálohování webů z Virtualminu i zálohování celého serveru přímo na Linode, jsem dostatečně jištěný.
Upozornění: Virtualmin zatím Debian 11 plně nepodporuje, alespoň ne oficiálně. Já kromě nefungujícího ProFTPD nezaznamenal po upgrade problém. Ale řada uživatelů zmiňuje problémy s instalací Virtualminu na čisté instalaci nového Debianu.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.
Přidat komentář