Softwarová inventura 2022: moje aplikace a online služby pro vývoj webů, SEO a grafiku

Tradiční rekapitulace softwarového vybavení, které používám nejenom jako tvůrce webů, je tu. Letos jsem se na desktopu rozloučil jenom s trojicí programů, podobný je i počet novinek v mém přehledu.

Když jsem pročítal své předchozí softwarové inventury, přišlo mi, že jsou na dnešní dobu až příliš upovídané. Pro letošek jsem se rozhodl přejít na stručný seznam s poznámkami. Pro mě samotného bude přehlednější a doufám, že i pro vás. Jednotlivé kategorie neřadím podle abecedy, ale podle významu, který pro mě programy v nich mají.

softwarová inventura

Tvorba webu a programování

PhpStorm – jakožto vývojář pracující primárně s PHP se bez tohoto nástroje zkrátka neobejdu. Protože si hraji s Go a Pythonem, chvíli jsem zvažoval další aplikace od JetBrains, ale kvůli nedostatku času už na ně nedošlo.

Visual Studio Code – na rychlou editaci a malé projekty bez online deploymentu ideální. Používám jej i pro projekty postavené s generátorem Hugo.

Apache, MySQL, PHP, sphp – ne, pořád jsem nepřešel u desktopu na Docker, webserver a PHP mám instalované přes Homebrew a podle potřeby si verzi PHP přepínám skriptem sphp.

Gitea & Drone – Docker mám naopak na svém Synology NAS a kromě jiného mi tam běží git úložiště Gitea a deployment nástroj Drone. Nemůžu si je vynachválit. Gitea nahradila Gogs, který jsem používal dříve bez Dockeru.

Shell skripty – připravené instalačky Drupalu, WordPressu a dalších věcí vždy zaktualizuji a rozkopíruji do nových projektů pomocí vlastních shell skriptů. Automatizace šetří čas a eliminuje chyby. Samozřejmě mi řeší i odpovídající záznamy ve vzdáleném git storage, deployment skripty a řadu dalších opakovaných úkolů.

Postman – loni nainstalovaný, letos využívaný ve větší míře, neboť jsem více pracoval na webech, které nějakým způsobem komunikují přes různá API. Zatím mi ale stačí bezplatná verze.

DB Browser for SQLite – šikovný pomocník pro prohlížení jednosouborové databáze

Koa11y – pomocník pro kontrolu přístupnosti webů. Stále více mám pocit, že automatizace v této oblasti není tak přínosná a člověk se to zkrátka musí naučit dělat sám od sebe. Začal jsem využívat i placené poradenství specialistů na přístupnost.

Meld – jednoduchá aplikace porovnávající rozdíly v souborech a případně je spojující do jednoho

Webové prohlížeče

Firefox – můj výchozí webový prohlížeč doplněný o podporu 1Pasword, Feed Preview, Gmail Mod, HTTP Version Indicator a Ugly Email pro blokování sledujících prvků ve zprávách v Gmailu.

Firefox Developer Edition – upravená verze mého každodenního pomocníka doplněná o Wizdler a Xdebug Helper.

Polypane – v minulé inventuře jsem o něm uvažoval, nyní jej mám už zakoupený jako stabilní software, který mi pomáhá s vývojem webů.

Chrome – bohužel, Firefox není nejpoužívanější webový prohlížeč a řada věcí se v implementaci pro Chrome liší. Takže se bez Chrome neobejdu a navíc, Google Meet zde umí rozmazat pozadí, zatímco ve Firefoxu ne.

Safari – no ano, Safari. Používám Mac, takže při vývoji webů jej přece musím brát v potaz. A navíc jej používám pro online hry.

Grafika, fotky, video

Adobe XD – přechod na Figmu je dost bolestivý a navíc, spolupracuji s řadou grafiků, kteří teprve objevují, že kromě Photoshopu a Illustratoru existuje i Adobe XD. Takže se jej držím.

Affinity Photo, Designer, Publisher – před časem jsem ale vše ostatní od Adobe opustil a nahradil programy Affinity. S Designerem se sžívám trochu hůře a pořád s láskou vzpomínám při úpravách SVG na Sketch. Letos proběhl placený upgrade na dvojkové verze v rámci kterých jsem získal i Publisher. Pokud jej během roku nevyužiji, tak jej zase odinstaluji.

SEO

Sitebulb – momentálně jediná desktopová aplikace týkající se přímo SEO, kterou mám v počítači nainstalovanou. Prodloužení předplatného jsem chvíli zvažoval, protože SEO není můj denní chleba, ale kontrola webu pomocí Sitebulbu je tak dobrá, že mi investice dává smysl.

Kancelář

Word, Excel, PowerPoint – i když hodně často pracuji s online kanceláří od Google, na seriózní práci je tato trojka zkrátka nezbytná.

Pages, Numbers, Keynote – ano, kancelář má i Apple. Letos jsem několikrát využil jenom Numbers, a to zejména díky skvělé podpoře CSV.

OpenOffice – protože mi občas někdo posílá dokumenty z této kancelářské sady, tak ji v počítači trpím. Jinak bych ji nepotřeboval.

MacDown – zatím hledám ten nejlepší editor pro přípravu textů v markdownu. Toto je můj momentální oblíbenec. Líbí se mi možnost okamžitého náhledu.

Freeform – novinka v macOS 13.1 nabízí virtuální nástěnku. Zatím aplikaci zkouším, absenci online verze vnímám trochu jako hendikep.

DeepL – desktopový klient pro oblíbený online překladač. Zaplatil jsem si Starter plan a využívám i překlad dokumentů.

Nástroje a systém

1Password – správce hesel. Používat jsem jej začal před lety, když jsem si názorně vyzkoušel, že dávat stejné heslo do více služeb, je opravdu špatný nápad. Navíc tento správce nabízí i podporu pro weby s dvoufaktorovým ověřováním.

ForkLift – správce souborů pro macOS ve stylu Total Commenderu. Dva panely, podpora SFTP a všechny oblíbené vychytávky, které mi starší potřebujeme pro práci.

Optimage – nezbytný pomocník pro optimalizaci velikosti souborů s fotkami na web. Dovede optimalizovat také SVG a letos jsem zjistil, že má výborné výsledky při optimalizaci videa.

Backblaze – skvělý program na zálohování celého počítače.

Synology Drive Client – užitečný pomocník, díky kterému jsem nahradil všechny ty online úložiště. Bezplatný Dropbox se mi synchronizuje do něj přímo v NAS, takže nemusím mít v počítači dvě podobné aplikace.

Owly – jednoduchá ikonka do lišty na horní části obrazovky, kterou zakážu usínání počítače.

TripMode – tuhle aplikaci mám na notebooku, kde chci omezovat ostatní programy v jejich připojování k internetu na cizích Wi-Fi. Nezatěžuju přenos na návštěvách u klientů, na školení a hlavně ani na hotspotu.

Dropzone 4 – pomocník, ve kterém mám definované rychlé přesuny souborů do NASu a vygenerování sdílených adres.

Slack – komunikátor oblíbený nejenom o vývojářů. Používám jej pro notifikace z deploymentu a sledování různých skupin.

Signal – používám jej především z mobilu, ale občas po něm sáhnu i v počítači. To když potřebuju psát spolupracovníkům a Facebook by odváděl mou pozornost.

ScreenFlow – aplikace pro nahrávání videa z obrazovky. Ano, v macOS to umí přímo QuickTime, ale toto mám ze zvyku z doby, kdy jsem aktivněji točil videa na YouTube.

Keka – když potřebujete rozdělit archivy na více souborů nebo zaheslovat archiv, už si s tím neporadí zabudovaná funkce v macOS. Pak nastává příležitost pro tento program. Používám jej ale asi jednou za rok.

Zoom – není to úplně můj oblíbenec, ale protože se světem komunikovat musím, mám jej nainstalovaný. Používám jen pro připojení k videohovorům, ne pro jejich vytváření.

CopyClip – rozšíření schránky, díky kterému si Cmd+C (Ctrl+C) pamatuje více, než jen poslední vloženou položku.

Movavi Video Editor – letos jsem neměl potřebu jej využít, ale stále mám tento videoeditor připravený. Přijde mi intuitivnější než iMovie.

Midnight Commander – správce souborů pro terminál občas používám pro spojení s některými (S)FTP servery, kde to ForkLiftu nejde.

LittleIpsum – jednoduchý pomocník pro generování výplňových textů

Tunnelblick – nástroj pro spojení s některými VPN. S tou domácí jsem po letech rozběhal i výchozí VPN v macOS.

Online aplikace

Nástrojů a služeb fungujících ve webovém prohlížeči používám celou řadu, vybral jsem jen ty nejzajímavější.

GitHub – ano, používám Gitea a Drone, ale GitHub je pro některé projekty vhodnější. Používám placenou verzi s GitHub Pages, kde mi běží polzer-sw.com a také zde vystavuji své skromné ukázky kódu.

Trello – skvělý úkolníček, který dnes a denně používám v placené podobě. Poslední měsíce ale přemýšlím, jestli mi Notion nenabídne to samé a ještě něco navíc.

Notion – letos jsem začal tento nástroj pro uchovávání poznámek a úkolů používat nejenom jako pasivní konzument informací. Postupně v něm zkouším duplikovat své nástěnky z Trello a užívám si možnosti rychle definovat vlastní databáze a rozhraní k nim. A hraju si také z API, viz můj nástroj pro kontrolu zpětných odkazů s PHP a Notion.

Google Docs – online kancelář Google. Zejména pro konferenční poznámky s automatickým ukládáním ideální.

Mastodon – když všichni začali v panice z Elona Muska a jeho výstřelků opouštět Twitter, objevil jsem tuto decentralizovanou sociální síť a kouzlo fediverse. Z Twitteru jsem neodešel, ale zde vnímám pohodovější atmosféru a především vidím jen to, co mě skutečně zajímá.

SymfonyCasts – loni jsem si o Vánocích zaplatil za poměrně hodně peněz SensioLabs University. Investici po roce nevnímám jako nejlepší, systém otázek s nepříliš dobře zpracovanými správnými odpověďmi a řadou nefunkčních odkazů na dokumentaci mě neoslovil. Naopak, opětovně jsem si předplatil samostatnou součást v podobě skvělých videonávodů SymfonyCasts.

Pulsetic – povedený nástroj pro sledování dostupnosti webů. Používám pro své i klientské weby.

Plausible – alternativa ke Google Analytics, která funguje bez cookies. Na jednodušších webech s menší návštěvností ji mám jako jediné řešení.

Ahrefs Webmaster Tools – placenou verzi tohoto skvělého nástroje bych nevyužil, ale jednotýdenní kontrolu webů zadarmo využívám.

YouTube Music – zatímco všichni kamarádi jedou na Spotify, já zůstávám věrný Google.

Rozloučil jsem se

ResponsivelyApp – bezplatný prohlížeč zobrazující web v různých rozlišeních najednou. Nahradil jsem jej nástrojem Polypane.

SEO PowerSuite – Sitebulb mi stačí a tak jsem se této sady nástrojů zbavil.

Avocode – povedená služba pro zpracování grafiky na weby bohužel skončila a spojila se s nástrojem Ceros, takže pokračuji s Adobe XD a Affinity. Bezplatný prohlížeč grafických podkladů ale funguje zatím dál na této adrese.

Budu rád za případné postřehy k mému výběru aplikací z vaší strany a případně i tipy na cokoli zajímavého, co oslovilo vás. Rád si rozšířím obzory.

A co můj hardware? Letos žádná změna. Pracovní stroje jsou stále dva poslední iMacy s Intel procesorem, ke kterým přibyl třetí v agentuře. Stejně tak můj Macbook Air je poslední model s Intel procesorem. V kanceláři mám navíc stále stařičký (2009) počítač s Manjaro Linuxem a když jej čas od času zapnu, žasnu, že se ten stroj prakticky vůbec nezpomaluje ani po aktualizacích systému. Vlastně, kdybych jej musel začít používat jako primární stroj, dovedu si to s touhle linuxovou distribucí představit. Což u notebooku s Windows 10 nehrozí. Když jej zapnu jednou za čtvrt roku kvůli aktualizacím, trvá to celý den, než začne být použitelný.

 

 

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz