Rád bych tímto článkem začal na Maxiorlovi každoroční tradici, ve které vždy na konci roku shrnu seznam aplikací, které používám a s předchozím rokem porovnám, které aplikace jsem vyřadil. Budu rád, když tento článek nezůstane jen v mé režii a do komentářů doplníte alespoň stručná přehled toho, co používáte vy. Jdeme na to.
OS X – mám rád multiplatformní aplikace
Na MacBook Pro jsem plně přešel někdy v roce 2011, přesto do dneška slýchávám podiv nad tím, jak může programátor používat OS X. Inu, proč by nemohl? Ze začátku jsem se snažil investovat především do multiplatformních aplikací, abych si nezavřel cestu zpět na Windows. Tohle mě drží stále, byť si pozvolna uvědomuju, že kdybych byl nucen pořídit si nový stroj, opět to bude MacBook Pro.
Seznam aplikací, které používám v OS X bude nejrozsáhlejší, protože v něm trávím nejvíce času.
Soubory
Když jsem přešel na OS X, tak jsem hned koukal na správce souborů. Finder je pro mě něco jako Průzkumník, věc, kterou nechci moc používat. V aktuální verzi sice má třeba konečně podporu záložek (tabů), ale stejně mi nevyhovuje. Pokusy s Total Commanderem běžícím ve Wine jsem nakonec zavrhl a po několika pokusech jsem skončil u správce souborů ForkLift. Nabízí klasické dva panely, umí FTP, SFTP, SSH, prochází archivy, nabízí rychlý náhled jako Finder a mnoho dalšího.
ForkLift má jeden problém. S některými FTP servery si moc nerozumí a kopírování se přerušuje. Řeším to kombinací alternativních FTP klientů v podobě CyberDuck a muCommander. Do budoucna si vyberu jen jeden z nich. Pošilhávám i po aplikaci Transmit, která rovněž funguje spolehlivě a dovede napojit FTP jako novou jednotku, takže pro kopírování lze dále používat ForkLift.
Pro rozbalování non-zip archivů mám nainstalován The Unarchiver. Se soubory souvisí i nepořádek v počítači. Opět po několika pokusech jsem skončil u CleanGenius Pro pro správu nainstalovaných aplikací a CleanMyDrive pro automatické čištění smazaných souborů na flashkách. OS X to jaksi nedělá sám od sebe.
Grafika a fotky, video, hudba
Podobně, jako mi pro soubory chyběl Total Commander, postrádal jsem i Zoner Photo Studio pro úprav fotek. Rozdíl je v tom, že Zoner Photo Studio mi na Macu chybí dodnes. Po několika pokusech, do kterých jsem i investoval nějaké peníze, jsem skončil u kombinace Picasa, DxO Optics Pro 7 (nechce se mi upgradovat, plně mi vyhovuje starší verze rozumějící objektivům u mého fotoaparátu), XnConvert, XnViewMP, Fotor a Hugin (na tvorbu panoramat).
Pro úpravy portrétních fotografií používám vcelku povedený Portrait Professional, který jsem si kdysi koupil ještě pro Windows.
Nesmím vynechat Adobe Photoshop, a to neustále v aktuální verzi díky předplatnému Adobe Creative Cloud. Bez něj si tvorbu webů nelze představit. Grafiku sám moc nekreslím a drtivá většina podkladů mi přichází právě ve Photoshopu. Občas si na měsíc zaplatím Illustrator, nicméně podklady v tomto formátu jsou pro mě noční můrou.
Pravidelně startuji také malý prográmek ImageOptim sloužící k odstraňování nepotřebných dat z obrázkových souborů předtím, než se nahrají na web.
Nedávno jsem díky Tomáši Baránkovi objevil povedený program Sketch. Natolik mě chytl, že jsem se dokonce pustil do skromné tvorby grafických návrhů pro několik svých webů. Jsem zvědav, kam se s tím posunu v příštím roce.
Co se videa týče, používám především dvě aplikace. Častěji sahám po ScreenFlow pro tvorbu screencastů, které znáte z návodů i zde na Maxiorlovi. Využívám i iMovie od Apple. Pro občasné stažení videa z YouTube používám YouTube to MP3. Na občasné převody videosouborů používám Any Video Converter Lite.
Hudební programy u mě zastupují Audacity, GarageBand od Apple a Ignite, jehož licenci jsem dostal s nákupem kláves. Pro přehrávání čehokoli používám místo iTunes VLC.
Internet
Práce na internetu mě živí a pro tvorbu webových stránek potřebuji všechny webové prohlížeče, abych zde svá díla mohl otestovat. Proto ve všech mých počítačích najdete Firefox, Chrome, Operu a Safari. Primárně ale používám Firefox, byť mě štve stále více a uvažuji o přechodu na Chrome. Proč na OS X nepoužívám Safari? Těžko říci, možná kvůli přepínání na počítače s Windows, kam se mi Firefox synchronizuje.
Z dalších nástrojů pro internet používám aktivně oficiálního klienta pro Twitter. Na poštu mi dlouho stačil Gmail na webu, ale po změnách, které přineslo jeho aktuální vizuální rozhraní, se mi znelíbil. Poštu si proto stahuji do aplikace AirMail, což je jeden z mála klientů, které v OS X Gmail plně podporují včetně jeho způsobu archivace zpráv.
Na komunikaci si pouštím Adium podporující několik různých sítí, občas po domluvě s protějšky zapnu i Skype.
Programování a tvorba webů
Při tvorbě webu trávím nejvíce času v Komodo IDE 8, což je multiplatformní vývojové prostředí pro webové technologie. Základ aplikace běží na jádře z Firefoxu. Odlehčená verze Komodo Edit je mimochodem zdarma. Skoro stejně vytížený je u mě editor TextWrangler, který beru jako náhradu PSPadu. Některé soubory si ještě otevírám v grafické nadstavbě vimu, MacVim.
Spíše na hraní a na udržování znalostí mám momentálně nainstalovány Android Studio a Lazarus. V počítači mám samozřejmě i Xcode, ale nepoužívám jej. Startuji jenom jeho součást iOS Simulator.
Lokální provoz webových aplikací mi zajišťuje dvojice serverových řešení MAMP a Acquia Dev Desktop. První je univerzální, druhý pro vývoj na Drupalu.
V počítači mám také Artisteer pro naklikání šablon pro WordPress a Drupal, Integrity pro kontrolu odkazů, Sequel Pro pro prohlížení databází, MockSmtp pro lokální SMTP server a LoremBuilder pro generování výplňového textu. Spouštím je ale minimálně.
Hry
Přiznám se, že na hry už několik let nemám moc času. Vlastně od doby, co vyšla Jagged Alliance 2 a Starcraft mě další hry už moc nezaujaly. V notebooku mám ale jednoduché závodničky CSR Racing, a pokračování legendy - Diablo III. To spouštím, když se opravdu výjimečně najde volná chvilka, kterou chci trávit u počítače.
Ostatní – kancelář, bezpečnost, nástroje
Pro tvorbu dokumentů a rozsáhlejších článků jako je tento, používám Microsoft Office 2011 pro Mac. Je nezbytným pomocníkem také pro různé věci v Excelu a pro výměnu dat s vydavatelstvími, kam občas přispívám svými články. Pro účetnictví používám asi jediný dostupný software na Macu, který podporuje českou legislativu, a sice FlexiBee.
Ohledně bezpečnosti spoléhám na systém jako takový. Mám nicméně nainstalovány dva na vyžádání spouštěné antiviry – neběží tedy pořád. Konkrétně Bitdefender Virus Scanner a ClamXav. Doplňuje je AVG Link Scanner, především pro to, abych kontroloval weby klientů.
S běžně spouštěných aplikací mohu jmenovat Adobe Reader (má ale problém s kopírováním textů na rozdíl od systémového Preview), Evernote a Skitch na poznámky, Carbon Copy Cloner na zálohování, občas Google Earth, alternativu k AppStore jménem Bodega, čtečku Kindle, správce linuxových balíčků Fink Commander, myTracks pro stahování dat z GPS Holux M-241 a párování s fotografiemi, PhoneClean pro čištění iPadu, Wunderlist na úkoly (synchronizuje se s iPadem) a WineBottler na experimenty s balením Windows aplikací pro Wine do jednoho balíčku.
V systému mi běží ještě několik aplikací na pozadí, o kterých ani nepřemýšlím, přesto mi ulehčují nebo zpříjemňují práci. Alfred 2 nahrazuje či v mém případě spíše doplňuje Spotlight, Bartender spravuje ikonky v horní liště a dle potřeby je ukrývá, Battery Health zobrazuje při startu notebooku informace o baterii, Caffeine blokuje přechod do úsporného režimu, Cloud umožňuje sdílení souborů, HyperDock přidává náhledy oken v docku podobně jako to umí Windows, iStat Menus a System Lens zobrazují údaje o systému a hardwaru a Window Magnet připíná aplikace k okraji obrazovky, podobně jako Windows 7. Od výměny disku za SSD tu mám Trim Enabler.
Vyřadil jsem
V průběhu letoška (po pravdě při psaní tohoto článku) jsem odstranil následující aplikace. ACDSee Pro jsem zkoušel jako náhradu za bezplatnou Picasa, ale nakonec se mi do něj nechtělo investovat. Webový prohlížeč Amaya jsem měl v počítači z nějakého důvodu, na který si už nevzpomínám, takže šel pryč.
Balsamiq Mockups vypadal slibně, ale nakonec jsem se rozhodl na tvorbu wireframů používat Sketch. ICQ jsem používal jen v začátcích na Macu, více jak rok jsem jej nespustil, protože mi stačí Adium. Navíc mám pocit, že nikdo ze známých už skoro ICQ nepoužívá. LibreOffice a OpenOffice jsem v létě nainstaloval jen na zkoušku, zda mi nebudou po letech přeci jen vyhovovat, ale nestalo se tak.
Opera Mail se na rozdíl od AirMailu neosvědčil, pošťák Sparrow musel odejít kvůli ustrnulému vývoji. pro GIMP a Inkscape platí totéž, co pro alternativní kancelářské balíky. Ale možná se k Inskscape někdy vrátím. Get Tube jsem nahradil spolehlivějším YouTube to MP3. RSS čtečka NetNewsWire jde pryč ve prospěch webové čtečky Tiny Tiny RSS.
No a nakonec mě opustil Parallels Desktop. Je to dobrý virtualizační nástroj, ale při výměně disku za SSD jsem došel k závěru, že vlastně nechci a nepotřebuji ani Bootcamp. Na OS X jsem si zvykl tak, že po dvou letech už nepotřebuji mít v záloze Windows. Ty mi stačí na tabletu a v počítači.
Windows 8 – moderní rozhraní (Metro) spíše ignoruji
Operační systém od Microsoftu používám na tabletu Lenovo ThinkPad Tablet 2 a v počítači. Aplikací tu mám minimum, odpovídá to také tomu, kolik ve Windows trávím času. Našli byste u mě Adobe Photoshop, povedený pomocník pro úpravu fotek Fotor, samozřejmě Zoner Photo Studio, Total Commander a Ifran View na prohlížení obrázků. Nač nestačí Total Commander, doplňuje WinSCP.
Na tvorbu webů používám i zde Komodo IDE, k programování samozřejmě Visual Studio, které považuji za nejlepší vývojové prostředí. Nechybí mi PSPad.
Moderní uživatelské rozhraní Metro mě moc nechytlo, mám v tabletu především výchozí aplikace, nějaké jazykové kurzy a různé věci, které vyzkouším a po pár dnech smažu.
Android – v telefonu a tabletu
V telefonu HTC Desire C mám Android, stejně tak v tabletu MyAudio 708 DCC+. Intenzivně používám především aplikace pro Facebook a Twitter, vestavěný webový prohlížeč občas zaměním na Dolpin, jehož výhody jsem ale zatím nějak neocenil. Pro případ mám připraveny i Dropbox, Foursquare, ConnectBot, Fake GPS, Evernote, Mandrill, navigaci NDrive, Locus Free pro lov kešek.
Pravidelně zálohuji SMS do Gmailu pomocí SMS Backup. Pro rozpoznávání hudby mi slouží SoundHound, když vyrazím na kolo spouštím v mobilu Sports Tracker. Mimo domov občas spustím povedený Wifi Analyzer zobrazující mapu pokrytí.
Hlavně v tabletu používám Zoner Photo Studio pro Android a kancelář QuickOffice od Google. V tabletu mám i Total Commander pro Android, který se mi tu docela osvědčil.
iPad – každodenní pomocník
Tablety mám tři (iPad, Lenovo ThinkPad Tablet 2 s Windows 8 a MyAudio 708DCC+ s Androidem), ale každodenně používám jenom iPad třetí generace. Jakkoli jsem iPadům při jejich nástupu nevěřil, považuji trojkový iPad (i ten první, který už nemám) za skvělého pomocníka. Je to také první hardware, který po ránu beru do rukou, abych si přečetl poštu a novinky.
Běží mi na něm Skype, Facebook, Gmail, Kindle, iSSH, SoundHound, IM+ (komunikátor zde ale skoro nepoužívám), GarageBand, iPhoto, Skitch, Evernote, BlogPress, nějaké kuchařky, Koder, Photon (pro flashové weby), povedená aplikace Bodyweight a úkolníček Wunderlist.
V Kiosku odebírám časopisy Extra, Web Designer, iCreate a LinuxUser.
Linux – teď už hlavně na serverech
Když někomu řeknu, že Linux používám už od roku 1997, tak tvrdí, že by to do mě jako milovníka Windows a OS X neřekl. S Linuxem jsem se poprvé setkal na CD příloze tuším PC Worldu. Od té doby jsem jej měl střídavě jako hlavní systém v počítači, občas jako druhý na vyhrazeném diskovém oddíle botovaném přes XOSL (kdo si na něj pamatujete?), často na virtuálních serverech na internetu.
Momentálně mám jeden virtuál u Linode, na kterém mi běží Debian. Nemám tam žádné speciální nástroje, možná bych jen zmínil mtop pro sledování vytížení databáze, htop pro sledování výkonu serveru, cutycapt pro zachytávání screenshotů webů a xvfb-run jako náhradu X serveru, aby mohlo cutycapt fungovat.
Silně uvažuji o tom, že si někde zprovozním VirtualBox a v něm Ubuntu. Zvláště když vidím kamarády jako Pavel Hodál, jak jsou s Ubuntu spokojeni. Minimálně proto, abych nevyšel z obrazu. Ubuntu na desktopu, jak jsem jej znal a to současné, jsou zcela odlišné věci.
Jaký software používáte vy?
Zajímá mě, jaký software používáte vy. Budu rád, když se o své nejoblíbenější programy podělíte v komentářích pod tímto článkem. A ještě jedna věc mě zajímá – nainstalovali jste si někdy a používáte nějaký software, který jste objevili díky článku na Maxiorlovi?
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
S programy typu Lightroom mám jediný problém - co jsem naposledy koukal, nepracují se souborovým systémem, ale všechny fotky si nacucají do své databáze. Když pak chci rychle překopírovat něco na flashku nebo nasdílet, musím to z té aplikace nejprve exportovat. To je pak duplicita, mít něco jako soubory a totéž v obří databázi fotoprogramu.
Jsem jediný, kdo s tím má problém? Nebo jak to řešíte?
Lightroom nic neduplikuje, ale vytváří si vlastní datový soubor, který obsahuje seznam modifikací fotek. Máte tak jistotu, že fotky na disku zůstanou nedotčeny, nicméně v programu jsou ve finální verzi úprav. Vidím to jako geniální řešení, protože onen datový soubor lze uložit do adresáře s fotkami a pak práce nad jednou databází fotek z více počítačů je jen o nastavení. Záloha se provede prostým zkopírováním celého adresáře. Datový soubor má max. několik gigabyte pro desítky tisíc fotek.
Ano, záporným faktem pro někoho může být, že fotky ve výsledné formě lze získat pouze exportem, ale je to spíše logický důsledek. Už proto, že většina fotografů používá formát RAW a fotky je nutné vyvolat v barevném protostu, to nelze nijak automatizovat, ale je to funkcí použitého snímače ve fotoaparátu.
No tu duplikaci jsem myslel tak, že abych nemusel řešit export, měl bych to jednou na disku a jednou v dtb Lightroomu. Podobně jako Lightroom to dělá Aperture. Proto mi na Macu chybí Zoner Photo Studio, které, byť taky umí RAW, pracuje přímo se soubory. Pro fotografa amatéra myslím stačí.
Souborový manager: pathfinder - neustále přecházím mezi forkliftem a tímhle. Vyzkoušejte.
Na fotky vystačím v 99% s Lightroomem.
Na generování galerií jsem pořídil jAlbum.
Z textových editorů nedám dopustit na Sublime, byť cena je dost vysoká.
Dost ujíždím na tagování. Dlouho byl králem prográmek Tags. S Maverickem ale nějak vázne vývoj, tak jsem pořídil Leap a zatím to vypadá výborně.
Na kategorizaci fyzických položek pak používám luxusní HomeInventory, který v kombinaci s mobilním scannerem (iPhone aplikace, součást dodávky) funguje úplně božsky. Má iPhone aplikaci, díky níž mám domácí inventory vždy sebou.
Na knížky pak stojí za zmínku Calibre.
Na synchronizaci s pracovním PC pak používám Dropbox (konečně opravili podporu Maverics tagů).
K tomu Firefoxu x Safari. Nejnovější verze iCloudu na PC podporuje i synchronizaci s Chrome. Takže doma používám Safari (vypínání flashových cirkusů je k nezaplacení :) a v práci používám Chrome. Sync zajišťuje iCloud.
Třešničkou na dortu pak je iPhone aplikace ScannerPro, která mi umožňuje přez Dropbox scanovat všechny papírové dokumenty rovnou do počítače.