Každý z nás asi touží mít počítač v bezvadném stavu, připravený pohotově plnit naše požadavky. Proto používáme různé defragmentační programy, zkušenější si hrají s nástroji pro úpravu výkonu a nastavení práce s operační pamětí. A samozřejmě čas od času někdo sáhne po programu určeném k tzv. čištění počítače.
Podobných nástrojů najdete na stahovacích webech spoustu. Potíž vidím především v tom, že začátečník nedovede rozlišit, který z programů by mohl být kvalitní a který na to nevypadá. Pod kliknutím na tlačítko Opravit všechny chyby se skrývá řada úkonů, které v mžiku znemožní správné fungování některých instalovaných programů, v horším případě i samotného operačního systému.
Co to dělá?
Programy na čištění počítače fungují na jednoduchém principu. Snaží se najít co nejvíce tzv. zbytečných souborů a položek v registru, které následně odstraní. Lepší programy nabízí seznam přípon, podle kterých hledají ony zbytečné soubory. Seznam přípon můžete upravovat podle svého uvážení. Horší programy mají takový seznam natvrdo naprogramován bez možnosti změny a v podstatě nevíte, co hledají. Podobně to platí pro větve v registru Windows.
Kromě toho čisticí programy obsahují funkce pro vyprázdnění koše, alternativní nástroj pro odebírání programů ze systému a jiné vychytávky.
Kdo to dělá?
Hledání souborů na disku se programuje velice snadno, proto tyto programy vytváří hlavně jednotlivci a menší softwarové firmy. Každý z nich má jinou představu o tom, který soubor lze považovat za zbytečný. Čisticí prográmky vytváří spousta studentíčků, kteří si právě nainstalovali Delphi (dříve) nebo Visual Studio (nyní) a chtějí vytvořit svůj první „užitečný“ program. Svým dílem zaplevelují softwarové weby a past na začátečníky je připravena.
Jak to dělá?
Mezi čisticími programy se samozřejmě najdou i povedené kousky, jen je třeba je rozlišovat. Vůbec nevěřím programům, které po stisku tlačítka něco neurčitého provedou a řeknou vám, že počítač je po odstranění několika stovek nebo lépe tisíců chyb a zbytečných souborů opraven. Čisticí program by měl sdělit, co hodlá po vašem potvrzení provést.
Začátečníci programy hodnotí podle toho, kolik mají funkcí a co všechno dovedou. V případě čisticích programů je pro ně jasným vodítkem počet chyb, které v počítači naleznou. Už jsem zažil člověka, který o sobě tvrdil, že jako zkušený uživatel pozná, který čisticí program je kvalitní. Několik si jich nainstaloval, podíval se, kolik najdou chyb a program bez spuštění oprav vypnul. Ten, který našel chyb nejvíce, byl jeho favorit.
Takové uvažování je naprosto scestné. Výrobci softwaru o tomhle dobře vědí, a proto se snaží číslem různě manipulovat. Sčítají dohromady „chyby“ v registrech, počty duplicitních souborů, položky v koši, dočasné soubory, zbytečné soubory a bůhví co ještě. Výsledek je součet hrušek s jablky, který vám nic konkrétního nepoví. Začátečníka však vystraší a donutí jej bez dlouhého přemýšlení stisknout opravovací tlačítko.
Rady pro začátečníky
- Pečlivě čtěte, co se program chystá udělat.
- Pokud programu nerozumíte, nepoužívejte jej.
- Neumíte anglicky? Používejte jen programy v češtině.
- Nejlépe vůbec neinstalujte čisticí programy.
Poslední radu myslím vážně. Pokud nejste zrovna zkušený uživatel počítače, pak čisticí programy vůbec neinstalujte. I když vám totiž řeknou, co z počítače odstraní, s největší pravděpodobností tomu nebudete rozumět a stejně si zlikvidujete nějaké cenné nastavení. V praxi totiž úplně stačí, pokud budete pravidelně vyprazdňovat Koš a čas od času spustíte Průzkumníka (nebo okno Tento počítač), klepněte na disk pravým tlačítkem, zvolíte Vlastnosti a v dialogu klepnete na tlačítko Vyčištění disku.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
No právě - smazává přebytečné věci v registru. Podle čeho usuzuje, že jde o zbytečnost? Jedna věc jsou asociace souborů k odinstalovaným programům (což zbytečnost je), druhá věc je skutečnost, že čistící programy najdou spoustu takových věcí i na úplně čerstvém systému. Že by studentíci tvořící tento software věděli něco víc, než Microsoft? Pokud ano, pak už je to spíše tweakování než čištění ;-)
Však o také nesmaže záznamy stisknutím kouzelného tlačítka, ale ukáže všechny problémy a mazat je můzu jednotlivě. A jedná se především, jak sám píšeš, o asociace souborů a dalších zapisů, které se týkají odinstalovaných programů, pak různé neplatné odkazy,...
Mimo to, si můžeš nechat před smazáním vytvořit zálohu :)
Samozřejmě nic z toho by nebylo třeba, kdyby programy po odinstalaci po sobě uklízely pořádně :)
Podobným programům se snažím vyhýbat a když už chci "hrabat" v registru, tak raději manuálně procházím klíče a hledám záznamy po odinstalovaných aplikacích a tak podobně. Je ale fakt, že už jsem dlouho něco podobného dělat nemusel a Windows - jak XP, tak Vista, mi fungují spolehlivě. Asi je to ale také tím, že instaluji jen ověřené a skutečně potřebné aplikace a ne kdejakou blbost na kterou kde narazím na internetu, což se bohužel o spoustě tzv. BFU říct nedá.
Za sebe mohu skutečně doporučit snad jen dva programy, s nimiž mám v celku dobrou zkušenost.
Tím prvním je aplikace Total Uninstall. Nyní je k dispozici již koemrční verze, kterou nepoužívám, takže nemohu soudit, ale svého času jsem používal tehdy ještě free verzi 2.x. Program funguje na základě proskenování stavu registru a souborového systému před instalací a po ní. Výsledek uloží jako rozdíl a chce-li člověk následně odstranit nějakou aplikaci, tak Total Uninstall ji odstraní včetně všech (neblokovaných) klíčů registru, souborů a zástupců, které si aplikace při instalaci vytvořila. Často je to korektnější než normální uninstall, protože mnoho aplikací po sobě smaže jen svoji složku v Program Files, ale spoustu balastu v registru zanechají.
Druhým programem (dvojící programů) pro urychlení a "čištění" PC je program ERUNT a NTREGOPTIMIZER. Program dokáže v běžícím systému zálohovat soubory registru systému do zvolené složky a v případě potřeby je pak jednoduchým spuštěním exe souboru, např. ze spouštěcí diskety, nebo CD, nahrát zpět. Totéž sice člověk udělá i manuálně obnovou souborů registru ze složky System Volume Information, ale přesto je tento postup jednodušší. Druhým z dvojice je obsažený NTREGOPTIMIZER, který defragmentuje soubory registru a dokáže tak zmenšit jejich velikost o několik procent beze změn v samotném registru a tím často i o něco málo zvednout výkon systému. Program funguje bezchybně na Windows XP, pod Vistou jsem jej zatím nepotřeboval a nezkoušel, takže nemohu potvrdit, ale nepředpokládal bych problémy.
Mno tak já osobně, nevím proč, jsem taky někdy nadšený z toho kolik balastu mi to najde a jak to všechno můžu hezky vymazat :)
Jenže nemažu, respektive nemažu všechno. Taky nemám rád aplikace co mi najdou tisíce nějakých zbytečností (tedy věcí co si myslí že jsou zbytečné), ale prezentují mi to jen pouhým číslem a velikým tlačítkem "Smazat".
Více mi vyhovují aplikace, co zobrazí seznam nalezených potenciálních zbytečností. Např. vidím klíče v registru nějaké aplikace, co jsem už odinstaloval, tak šup s nimi pryč.
Rozhodně se nenechám nějakými aplikacemi přesvědčovat, že ten Windows Live Messenger, co běžně používám, nebo ATI Tray Tools co používám mnohonásobně častěji, je mi vlastně k ničemu a nemusí se po startu spouštět. Zajímalo by mě, jak na to některé aplikace vůbec přišly, potažmo jejich autoři.
Jinak teď když jsem dělal screenshoty z RegCure, mě docela pobavila hláška při odinstalaci: "RegCure detected 1311 errors. If you uninstall the software the errors will not be repaired...". Nebo podobný pokus jedné aplikace se zachránit před odinstalací - kdy mi placená aplikace nabídla jestli nechci získat plnou verzi zdarma - placené to nechci, tak mi aspoň vnutí verzi zdarma :)
Jinak jsem si teď všiml, že podobně jako čistící aplikace se množí všelijaké konvertory formátu XXX do YYY. Když se podívám na nové programy na Download.com tak vidím:
All Video to PSP Converter
All Video to RM RMVB Converter
All Video to SWF Converter
All Video to WMV Converter
All Video to Zune Converter
RM to AVI DIVX MP4 MPEG WMV Converter
WMV to AVI DivX MP4 MPEG RMVB Converter
RM RMVB to iPod PSP 3GP FLV SWF Converter
WMV to iPod PSP 3GP FLV SWF Converter
All Video Converter Pro
Star ASF Converter
Star DivX Converter
Star Video Converter
A to je prosím seznam programů, co mi přišly přes RSS přímo v tomto pořadí, není tam vynechána ani jedna aplikace, je to souvislý sled nově přidaných aplikací a to není poprvé.
Pomalu začínám mít pocit, že 80 % programů jsou nějaké konvertory tohoto do tamtoho a 20 % zbytek sem tam nějaké jiné aplikace.
Nevím proč, ale tyhle aplikace se opravdu nějak množí, jako houby po dešti, naštěstí však, narozdíl od čističů, většinou nic v systému nemažou, avšak to nic nemění na faktu, že je jich možná až nezdravě moc.
A to B super hyper convertor - jojo, taky typická ukázk studentského snažení. Většinou si berou na pomoc ffmeg nebo jinou utilitu pro příkazový řádek, udělají k tomu klikací prostředí a nová aplikace je na světě. Přitom málokdo dá do klikacího rozhraní všechny funkce.
Screenshoty RegCure - to je docela vtipná hláška :-)
Přesně tak. Vůbec nechápu, proč dělají pro konverzi z X do Y jeden program a z X do Z další program. Takhle za chvíli bude samostatný program i na každé možné cílové rozlišení, framerate, mono/stereo...
Jinak jsem na screenshots-archive hodil i tu hlášku z RegCure, kdy se snaží zabránit odinstalaci (normálně klasicky přes ovládací programy).
Dobrý den Pane Polzer,
sice trochu opožděně :-), ale přece...
Každý z nich má jinou představu o tom, který soubor lze považovat za zbytečný. Čisticí prográmky vytváří spousta studentíčků, kteří si právě nainstalovali Delphi (dříve) nebo Visual Studio (nyní) a chtějí vytvořit svůj první „užitečný“ program. Svým dílem zaplevelují softwarové weby a past na začátečníky je připravena
Toto je si myslím docela odvážné tvrzení a je trochu mimo mísu. Zase bych všechny programátory neházel do jednoho pytle. Já s oblibou používám již zmíněný CCleaner a jsem s ním naprosto spokojen (znám pár lidí co s ním mněli problémy,ale to je jen jejich blbost,že si nekontrolují co ten program vlastně chce smazat a nevytvářejí si zálohy).
Každopádně programátoři co tenhle prográmek dělali asi moc dobře vědí kde respektive jaké programy zanechávají za sebou bordel. Stačí se podívat do configu kde jsou definovány všechny prohledávané aplikace (tato "databáze" se s každou verzí zvětšuje jak jsem si všiml). Smysl článku je určitě správný jen v určitých částech jsem nabyl dojmu, že VŠECHNY programy, které nejsou součástí widlí jsou psané amatéry co neví co dělají. Což se mně jako občasného programátora trochu dotklo.
Ale nic ve zlém, vaše články se mi jinač líbí. Jen tak dál.
Dobrý den, díky za názor a za vyjádření k CCleaneru. Rozhodně nechci říct, že všechny programy tvoří amatéří, ale právě v této oblasti je takových snad až příliš.
máte pravdu ohledně čištění pc,také jsem čistil nakonec ta bila nová instalace op systému,dnes čistím s nástrojem ve win,aje klid.
No to je tady vše hezké, ale když mam office 2003 a do toho jsem nainstaloval office 2007, kde mi nešly otevřít některé soubory s tím že, mají stejný název databáze, tak jsem oba odinstaloval a nainstaloval jenom off 2007, u kterého se mi to kouslo a oprava instalace nejde provést, tak mám teď v registrech asi 7000 klíčů s názvem OFFICE a ručně to mazat klíč po klíči? už mi z toho hrabe asi po 400 kouscích :-)... na to máte nějakou dobrou radu jak to udělat?
Děkuji.
No, proč jste instaloval dvě různé verze téhož na jeden počítač? Tohle by vám mohlo pomoci http://www.mydigitallife.info/2009/01/03/microsoft-office-2007-complete-...
Za sebe musím doporučit CCleaner, který mi udržuje jednu instalaci XP už snad rok, což předtím bylo nemyslitelné :) Než program smaže přebytečná data, provede se analýza, kde se vypíše co všechno se smaže. Ještě předtím ale můžu nastavit, co má zanechat (cache prohlížečem, TEMP,...)
Navíc docela dobře promazává zbytečné záznamy v registru Windows, což asi nejvíc udržuje systém svěží :) (A vůbec to MS s registrem nějak nedomyslel, konfiguráky v linuxu mně přijdou logičtější a nenadělají tolik problémů)