Stalo se mi to už několikrát. Firefox mi zhavaroval ve chvíli, kdy jsem do něj pracně vyplňoval text s článkem, nahrával obrázky a upravoval další údaje ve formulářích na nějakých webech. Tedy, nestává se to moc často, ale většinou v ten nejméně vhodný okamžik. Protože si veškeré texty připravuji bokem ve Wordu (už kvůli kontrole pravopisu a gramatice), o texty po pádu prohlížeče nepřicházím. Ale dovedu si představit, co to udělá s uživateli, kteří píší své webové příspěvky rovnou v editoru na stránce.
Ztráta textu z webových formulářů, ale i obyčejné vyplňování dat od začátku, jsou přinejmenším otravné. Opera nebo Firefox někdy dovedou data do formulářů vrátit, problém je však s vizuálními editory (TinyMCE, CKeditor), ty se tomu bohužel brání a tak jejich JavaScriptový kód nahodí nad textovou oblast editor s prázdným obsahem.
Pokud používáte webový prohlížeč Firefox, můžete se pokusit ztrátě dat z formulářů zabránit. Pomůže vám s tím jednoduché rozšíření nazvané Lazarus (pozor, neplést s vývojářským nástrojem stejného jména). Po instalaci a restartu Firefoxu se Lazarus objeví jako funkce v kontextové nabídce formulářových políček. Je-li k dispozici automaticky uložený obsah, pak jej v případě potřeby obnovíte funkcí Restore, která zobrazí buď datum a čas posledního uložení nebo rovnou text, který je uložen.
Lazarus a automatická ukládání formulářů ve Firefoxu
Nastavení pomůcky Lazarus si zobrazíte přes Správce doplňků. Okno s nastavením je rozděleno na tři části, v první si vybíráte zobrazení textu nebo času uložení v obnovovací nabídce. Aby ukládaná data nenarostla do příliš velkých objemů, doporučuji se přepnout na kartu Security a zapnout odstraňování uložených formulářů po nějaké době. Týden je zřejmě ideální. Na kartě Database můžete odstranění uložených dat provést ručně.
Lazarus a automatická ukládání formulářů ve Firefoxu
Lazarus jsem vyzkoušel jak v kombinaci s běžným textovým polem ve formuláři, tak s vizuálním editorem TinyMCE. V obou případech funguje bezvadně a mohu jej doporučit jako užitečnou pomůcku pro nápravu škody způsobené pádem prohlížeče.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Dobrý den, je i nějaké řešení pro Drupal, které by ukládalo koncepty článků, podobně jako to umí Wordpress?