Zkuste jednoduché ladění CSS bez úpravy na webu pomocí Chrome

Občas potřebuji provést nějaké změny v CSS na webu bez toho, že bych styly rovnou ukládal na server a ladil to před lidmi. Vývojová kopie webu není vždy dostupná. Co s tím? Řešení může nabídnout jednoduché rozšíření webového prohlížeče Chrome.

Často dostávám požadavek na nějakou změnu v CSS, která vyžaduje větší úsilí, než pár drobností, které lze naklikat přes pomůcku pro vývojáře, jíž disponuje dnes každý prohlížeč. Nebo přes Firebug. Posledně jmenovaný má tu výhodu, že v něm můžete jednoduše dopisovat vlastní kaskádové styly, nejste omezeni jen na naklikání vlastností CSS v prohlížeči DOM struktury.

Nicméně vše, co do Firebugu nebo do vestavěné pomůcky pro vývojáře naklikáte, zmizí po opětovném načtení stránky. Protože pozvolna přecházím z Firefoxu na Chrome, hledal jsem nějaké rozšíření, které by umožnilo napojit ke stránce vlastní CSS a zachovat je i poté, co stránku opustím nebo zavřu prohlížeč.

Stylish pro Chrome umožní připojit a uchovat vaše vlastní CSS

Pár rozšíření tohoto typu jsem vyzkoušel a nakonec jsem skončil u pomůcky s názvem Stylish, kterou lze bez problémů nainstalovat z Chrome Web Store. Rozšíření se klasicky objeví coby nová ikonka v panelu vedle adresního řádku prohlížeče.

Po jejím stisku přejdete do seznamu doplněných vlastních kaskádových stylů. Tlačítkem Write new style zobrazíte jednoduchý editor pro zápis CSS, kam vložíte vlastní kód. Nějak jej pojmenujete a především po stisku tlačítka Specify určíte, na kterých webových stránkách se má připojovat.

Chrome s rozšířením Stylish

Celé je to maximálně jednoduché a nejvíce se mi v porovnání třeba s Firebugem líbí, že mohu mít v jednom okně prohlížeč DOM, který Chrome nabízí a ve vedlejším právě zápis svých vlastních stylů. Ten zůstává k webu napojený za všech okolností a až jej odladím, mohu styly vzít a uložit přímo do webu.

Nevýhody to samozřejmě má. Stylish sice nabízí barevnou syntaxi, ale více by se mi líbilo, kdyby dovedl připojovat CSS přímo z disku počítače, tedy soubor, který určím. Pak bych mohl k úpravě těchto CSS použít libovolný editor, který mám momentálně v oblibě.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den, čím cachujete Drupal že to tak sviští? Předpokládám Boost, ale jede i něco na serveru, např. Memcache?

Profile picture for user Jan Polzer

Na Maxiorlovi je momentálně jenom standardní cache. Boost nesnáším, má spoustu nevýhod. Na serveru memcache není, jsem na hostingu u Wedosu, tarif noLimit Extra, databáze jim běží na SSD. Od chvíle, kdy ji tam přehodili, je to na rychlosti opravdu znát. Uvažuju ještě nad tím, že nasadím modul Authcache a Cache Expiration, aby byl web cacheovaný i pro přihlášené uživatele, což Drupal standardně neumí.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru