WordPress je redakční systém určený primárně pro tvorbu blogů a článkových webů, ale mnoho lidí se jej snaží implementovat a použít i na jiné úkoly. Ve verzi 3.1 může tato snaha být zjednodušena díky podpoře nových funkcí redakčního systému dostupných programátorům.
Aktualizace je snadná, stejně jako v předchozích verzích ji stačí odsouhlasit v administračním prostředí WordPressu. Poté se můžete hned pustit do objevování novinek ve verzi 3.1. Jako první si možná všimněte přebarvené administrační části.
WordPress 3.1 s administrační lištou
Další novinkou WordPressu 3.1 je administrační lišta umožňující rychlý přístup k funkcím pro vytváření nového obsahu, ke správě komentářů, k nastavení témat, widgetů a menu a samozřejmě také do administrace jako takové a do úpravy uživatelského profilu.
Lištu uvidíte jen v uživatelské (frontend) části webu, a to v případě, že jste přihlášeni. Kromě zmíněných funkcí se v ní nachází ještě vyhledávací políčko.
Rychlé linkování na existující obsah
Když jsem kdysi napsal článek o modulu Node Picker, který umožňuje v editoru při psaní článku v Drupalu jednoduše vybrat některý již existující příspěvek a vložit na něj odkaz, spoustě čtenářů se toto řešení líbilo. Nyní je něco podobného možné i ve WordPressu, a to přímo v jeho základní instalaci.
Stačí, když v editoru označíte část textu, kterou chcete proměnit na odkaz a klepnete na tlačítko, kterým se odkaz vytváří. Zobrazí se klasické překryvné okno, ve kterém WordPress 3.1 doplňuje položku pro vyhledávání v seznamu existujících příspěvků. Pak už jen na některý kliknete a ihned se doplní příslušný odkaz.
Změny v rozhraní pro psaní textů
Administrační část, ve které vkládáte příspěvky na web, je ve WordPressu 3.1 mírně upravena tak, že řada položek je na první pohled ukryta a sbalena. Pokud byste je postrádali, stačí si rozklepnout Nastavení zobrazených informací a vybrat si vše, co chcete vyplňovat.
Formáty příspěvků ve WordPressu 3.1
Z pohledu vývojářů je WordPress 3.1 zajímavý podporou nových formátů příspěvků. Při tvorbě témat tak můžete snadno rozlišovat mezi různými typy obsahu a tomu přizpůsobit vzhled webových stránek.
Vylepšení WordPressu 3.1 coby CMS
Další vylepšení, se kterými přichází WordPress 3.1 zahrnují například archiv pro vlastní typy obsahu, předělávku systému pro export a import dat a možnost pokročilejšího dotazování na kategorie a obsahy políček. Objevuje se také nová část pro administraci sítě - zobrazí se vám v okamžiku, kdy začnete používat multisite instalaci WordPressu. Přesunuly se sem funkce z nabídky Super Admina a příslušné části z běžných administračních stránek.
Kompletní přehled změn ve WordPressu 3.1 najdete na stránce Version 3.1 (anglicky).
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Samozřejmě pokud používáte jiné, než výchozí nastavení, tak to neuvidíte.
Jak je to prosím s češtinou pro WordPress 3.1?
Oficiální čeština pro WordPress, tedy instalátor v češtině, je zatím jen pro WordPress 3.0.5. Ale pokud WordPress 3.1 nainstalujete anglicky a češtinu doplníte dodatečně, bude drtivá většina věcí ve WordPressu do češtiny přeložena.
Viz cs.wordpress.org.
aktualiozoval jsem asi tri weby a v zadnym nemam modrou administrativni cast