Softwarová inventura 2020 pohledem webaře: sbohem nejen pro Adobe

Tradičně na konci roku rekapituluju svoje softwarové vybavení. Tentokrát byly změny razantnější, protože jsem měnil počítač, což byla ideální příležitost pro hluboký řez do seznamu programů. Mrkneme i na pár webových aplikací.

Kdo čte moje texty na Maxiorlovi pravidelně, tak dobře ví, že už řadu let používám jako hlavní pracovní nástroje počítače od Apple. Poslední roky je to iMac a Macbook Air. Oboje jsem letos měnil. V iMacu z roku 2015 mi na podzim odešel disk a já jej tak nahradil za nový iMac Retina 5K, 27palcový 2020, 3,8GHz Intel Core i7 a 32 GB RAM.

Na jaře jsem po delší době jsem upgradoval také svůj notebook, takže momentálně mám 13palcový Macbook Air s Intel Core i5, 8 GB RAM a 256 SSD úložištěm. Trochu přemýšlím, jak dobře či špatně mi to u obou strojů časově vyšlo, když Apple platformu Intelu opouští.

Každopádně, výměna počítačů byla ideální příležitost si říci, které programy chci opravdu používat, a které už instalovat nebudu. Nejsem fanoušek přenášení dat ze stroje na stroj pomocí TimeMachine, takže jsem začal z čisté vody.

Softwarová inventura 2020

Programování a tvorba webu

Živí mě především tvorba webových stránek. Základ vyvíjím ve Firefoxu, weby kontroluju také v Chrome. Na Macu mám samozřejmě i Safari, ale spouštím v něm prakticky jen online hry. Další webové prohlížeče nepoužívám a podporu pro IE11 už jsem dlouho nemusel řešit.

Můj kód vzniká primárně v PhpStorm, který stále považuji za nejlepší vývojové prostředí pro PHP, ale i frontend. Kdybych nepotřeboval PHP, tak bych samozřejmě používal WebStorm. Mou dvojkou je Visual Studio Code, coby rychlý editor s přímým přístupem na FTP. Taky podpora generátoru statických webů Hugo se mi zde zdá lepší než s pluginem v PhpStormu.

Co se týče databází, využívám především zabudovaný prohlížeč v PhpStormu, příkazový řádek na serveru a Adminer. I na nový stroj jsem nainstaloval Sequel Pro, ale je to horký kandidát na vyřazení v roce 2021. Už jej téměř nepoužívám.

Jelikož jsem se chtěl obejít bez instalace 13 GB Xcode kvůli pár doplňkovým nástrojům, hledal jsem různé alternativy. V reálu vlastně potřebuju jenom porovnávač rozdílů mezi dvěma soubory. Kde nemám Git, pomáhá mi šikovný freeware Meld. Funguje i ve Windows.

Od chvíle kdy nosím roušku a kvůli zamlžování brýlí chodím po venku bez nich, jsem začal řešit přístupnost webů. Holt, každý máme ty své impulsy nastavené nějak jinak. Vyzkoušel jsem několik udělátek a momentálně se mi nejvíce líbí Koa11y, který kromě nalezených problémů navrhuje i příslušná řešení. Opět jde o prográmek fungující na Macu, ve Windows i v Linuxu.

Vše okolo SEO

Předchozí roky jsem pravidelně řešil SEO a také jej školil na kurzech propagovaných na serveru Naučmese. Letos se těch školení mnoho neuskutečnilo a já byl tak vytížen programováním, že jsem vlastně i SEO samotné na vlastních projektech odsunul trochu do pozadí.

Přesto jsem udělal velkou čistku v používaných nástrojích a zůstal u jediné sady, kterou jsem pořídil místo předplatného SEMrush. Velice spokojen jsem tak se SEO PowerSuite, ze které spouštím především Website Auditor pro kontrolu webů a SEO SpyGlass, který má zajímavé informace třeba pro kontrolu exspirujících domén.

V Chrome mám ještě rozšíření Checkbot, ale jen proto, že jsem včas nezrušil jeho předplatné. SEO PowerSuite mi jej plně vynahrazuje.

Fotky a grafika

Taktéž v oblasti zpracování fotek a grafiky jsem radikálně změnil svou softwarovou výbavu. A impulsem nebyly finance. Ano, předplatné softwaru je stále otravnější, ale třeba u Adobe mi devět éček za Photoshop a Lightroom nepřišlo mnoho. Jenže. Lightroom jsem nepoužíval. Ve Photoshopu jsem se nakonec omezil na změny velikostí fotek.

Na rozebírání grafiky pro weby totiž používám Avocode nebo online verze Adobe XD nasdílené od zadavatelů. Není tedy důvod mít zabrán tak velký diskový prostor programy od Adobe.

Alternativa se nabídla sama. Affinity mělo zrovna nějakou akci, takže jsem pořídil jejich Photo a Designer za zvýhodněnou cenu. Po pravdě, není to svým ovládáním tak propracované, jako Photoshop. Affinity Photo umí hodně věcí, ale ovládá se prostě jinak. Na to se dá zvyknout. Co mě irituje, je jistá nedotaženost v uživatelském komfortu. Proč nejsou políčka, kde v dialogu mám něco psát, hned zaměřená kurzorem a vyžadují kliknutí?

Designer mě zklamal trochu více. S novým počítačem jsem se zbavil také nástroje Sketch, jehož předplatné jsem neobnovil už dříve. Affinity Designer mu není rovnocennou alternativou ani omylem. Zejména minifikované SVG nedovede správně otevřít.

Do této kategorie ještě spadá program Optimage, kterým minimalizuji velikost souborů s grafikou, než je nahraji někam na web.

Hudba a video

Jelikož už byly předinstalované, mám v počítači samozřejmě GarageBand a iMovie. Stejně jako loni jsem je ještě nespustil, ale pořád si říkám, že třeba bude zase čas si v GarageBandu zahrát.

Na přehrávání mi postačuje QuickTime. Nedávno jsem jej použil i pro nahrávání podcastu, který připravuje kolega drupalista. Dále bych měl napsat, že tvořím screencasty ve ScreenFlow a stříhám video v Movavi. Já si je při prvním použití doinstaluju, ale od podzimu pro ně ještě nebyla příležitost, takže zatím je v počítači nemám.

Kancelářské programy

Platím si Office 365 a zejména Word jsem letos využil bohatě při přípravě knihy 333 tipů a triků pro Drupal 9. Excel občas také potřebuji. Naopak se úplně objedu bez Outlooku. Kvůli některým klientům musím mít v počítači OpenOffice, na CSV občas používám kancelář od Apple. Mimochodem, má docela pěkné šablony i pro dokumenty.

Dokumenty nesynchronizuju přes cloud. Proč si jej platit, když mám NAS a povedenou appku Synology Drive.

Ostatní vychytávky

V počítači mám také celou řadu nástrojů, z nichž řada je nenápadných a tiše slouží na pozadí. Jiné fungují v prostředí příkazového řádku.

1Password – můj oblíbený správce hesel, který umí i dvoufaktorovou autentizaci

Backblaze – online zálohování. Nastav a zapomeň. Přišlo mi vhod, když se mi rozbil disk v iMacu. Na rozdíl od věčně problémové zálohy s Time Machine, se kterou nejsem spokojen ani v nejmenším.

CopyClip – úžasná vychytávka uchovávající historii položek ve schránce

ForkLift – správce souborů, bez kterého bych nedal ani ránu

LittleIpsum – pohotový generátor výplňových textů

Owly – občas potřebuju, aby mi počítač neusínal. S Owly stačí jedno kliknutí.

Homebrew – jednoduchý instalátor různých utilit, jako například Midnight Commanderu. Mám díky němu rozběhnutý ApacheMySQL a různými verzemi PHP. Docker nepotřebuju, tolik platforem při vývoji nestřídám, abych musel testovat bambilion konfigurací.

Software na notebooku a v Linuxu

Na Macbooku mám v podstatě stejné programy jako v desktopovém iMacu. Je tu jeden rozdíl navíc. Používám zde ještě prográmek TripMode. Za pár kaček umožňuje omezit využívání Wi-Fi na cestách.

Linuxový počítač v kanceláři mi slouží pro potřeby školení. Letos jsem více školil online, takže jsem to zvládal z domu nebo přes Macbook. Mohu tedy říci, že na Linuxu mi stačí Firefox a výchozí sada aplikací v linuxové distribuci Manjaro.

A co můj postarší notebook s Windows? I ten jsem letos otevřel. Dvakrát. Kvůli instalaci aktualizací. Pravděpodobně jej někomu daruji. Dříve, než bude úplně k ničemu.

S díky se loučím

Výše jsem naznačil, kterých programů jsem se zbavil. Respektive, které jsem na nový počítač už neinstaloval. Je jich ale více:

Adobe Photoshop – zmíněno výše, zrušil jsem předplatné a nahradil jej sadou od Affinity (dříve Serif). Ještě jedna záležitost od Adobe opustila můj počítač. Flash Player.

Caffeine – ochrana před uspáním počítače už není vyvíjená, nahradil jsem ji tedy programem Owly.

Dropzone – používal jsem pro rychlé kopírování věcí do NASu. Zatím mi chyběla jen párkrát, ale možná ji ještě nainstaluji.

Etcher – pomůcka pro přípravu bootovacích karet pro Raspberry Pi. Letos jsem si s malinovým počítačem ale moc nehrál.

Opera – nějak jsem přestal mít potřebu tento webový prohlížeč využívat i při vývoji.

MAMP Pro – platil jsem si komerční verzi tohoto řešení Apache, MySQL a PHP. Jelikož to na předchozím iMacu padalo stále více a byl nutný restart celého počítače, tak jsem tohle řešení opustil. Lokální server pro vývoj mám rozběhnutý přes Homebrew.

Minify – jednoduchá utilitka pro minifikaci CSS a JS. Používám jiné workflow.

CodeKit – podobný nástroj, jen více propracovaný. Ale též už funguji bez něj.

SEMrush – stále jej považuji za jednu z nejlepších online služeb pro účely SEO. Ale byl až příliš drahý na to, kolik času jsem letos této problematice aktivně věnoval. Nahradil jsem jej za výše zmíněnou SEO PowerSuite.

Screaming Frog SEO Spider – jde sice o povedený nástroj pro kontrolu webu, ale platit jsem jej nechtěl a limit bezplatné verze mi pro některé weby nestačil. Opět nahrazeno SEO PowerSuite.

Scrutiny – pomůcka pro kontrolu webů, ale ve srovnání se SEO PowerSuite i SEMrush působila amatérsky.

Sketch – tady mi vadilo jeho předplatné. Ovšem občas narážím na to, že Affinity Designer nedovede totéž.

Sublime Text – Visual Studio Code už startuje o něco rychleji než dříve, takže tento editor nebyl potřeba.

Skitch – pomůcka na screenshoty. Ale zatím zvládám screenshoty na novém počítači bez popisků a jen s klávesovou zkratkou.

Nik Collection, BeFunky Express, Creative Kit 2016 – různé prográmky na úpravu fotek. Letos jsem cvakal jenom mobilem, na víc nebyl čas. A upravovat fotky zvládnu snad i s pomocí Affinity Photo.

Tuxera Disk Manager – dlouhé roky jsem jej měl pro případ, že budu připojovat NTFS disk. Nebudu.

VLC – zjistil jsem, že Quick Time už přehraje i kdejakou kravinu, co mi občas přijde v řetězovém mailu. Takže proč další přehrávač?

Skype – zatím s novým počítačem odolávám. Do doby, než bude chtít nějaký klient skajpovat a ne zoomovat či meetovat. Na Skype mi v posledních letech vadilo, že jsem jej spustil párkrát v roce a vždy měl jinou podobu a ovládání než předtím.

Online služby

Na závěr jsem si nechal ještě rychlý přehled některých online služeb a nástrojů, které si předplácím a pravidelně je využívám:

Gmail a Outlook.com - to je asi jasné. Na Gmail každý poslední dobou nadává, ale mě se s jeho službami maily i kalendář organizují docela dobře.

BrowserStack – když chcete otestovat weby v různých prohlížečích na různých platformách, je to nejrychlejší řešení. A levnější než ta zařízení opravdu vlastnit.

Adobe XD – stále více grafiků předává podklady vytvořené v tomto nástroji a nasdílené pro vývojáře v podobě webového rozhraní.

Avocode – na druhou stranu, s Avocode se mi pracuje mnohem lépe. Zvládne i podklady z Photoshopu nebo Sketche a často do něj nahrávám i soubory z Adobe XD, pokud mi je grafik poskytne.

Figma – letos jsem se dostal k projektu, jehož grafika byla připravena v tomto nástroji. Z mého pohledu absolutní hrůza. Pomalé, nereaguje, jak má i při prezentačním režimu. Natož, když v tom máte grafiku rozebírat a připravit do podoby webu. Ale možná by to chtělo podklady od různých autorů, abych Figmu lépe posoudil.

Trello – letos jsem si nakonec pořídil i placenou verzi tohoto online plánovače a úkolníčku. Využívám jej ve spojením s exportem do kalendáře i pohledy na mapu. Akorát přemýšlím, jestli za něj teď neplatím více než za české Freelo. Budu muset znovu porovnat.

Google Meetup & Zoom – na závěr dvojice nástrojů pro online komunikaci. V době jarní karantény jsem se online školením bránil. Neubránil. Na podzim jsem odškolil několik kurzů o Drupalu právě s pomocí Meetupu. Na školitele i obsah kurzu to klade vyšší nároky, ale lze to. Co se týče Zoomu, z neznámého důvodu jej upřednostňuje řada klientů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Na diff som pouzival tiez Meld, ale PhpStorm ma uz zabudovany Diff - len to treba spustit cez actions, nema to skratku, je to trochu skryte.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru