Jak provést upgrade z Debianu 9 na Debian 10

V souvislosti s novým Drupalem 9 jsem potřeboval jeho instalaci na svém vývojovém serveru, který pohání Debian 9 Stretch. Nároky Drupalu ovšem vyžadují novější software, takže jsem se rovnou pustil do aktualizace na Debian 10. Není to nic složitého.
reklama

U Linode provozuji několik virtuálních serverů. A jeden používám pro vývoj nových webů. Když nyní vyšel Drupal 9, chtěl jsem si rozběhnout ukázkovou instalaci, i v souvislosti s knihou tipů a triků, kterou opět připravuji.

Jedním z minimálních požadavků, které Drupal 9 má, je databázový server MariaDB 10.3. Jenže starší Debian, který mi na serveru běžel, novější MariaDB neumí a zůstával i po aktualizaci na verzi 10.1. Nechtělo se mi experimentovat se systémem balíčků, navíc Debian Stretch je již pár let starý a neviděl jsem nic, co by bránilo aktualizaci na Debian 10 Buster. Alespoň jsem měl důvod se do něj pustit.

Debian 10 Buster
Debian 10 Buster. Zdroj obrázku.

Upgrade Debian 9 -> 10 krok za krokem

Povýšení Debianu na novější verzi naštěstí není nijak složité a stačilo asi 20 minut času. Možná méně, nejel jsem jako stroj okamžitě vyťukávající příkazy do klávesnice.

I po letech provozu vlastního VPS se podobných kejklí vždy trochu bojím. Ale jak vidno, není to nic složitého. Navíc díky pravidelnému zálohování webů z Virtualminu i zálohování celého serveru přímo na Linode, jsem dostatečně jištěný.

Tagy
Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru