Pokud si dobře pamatuji, tak první speciální zobrazení obsahu nějakého webového článku nabídl Apple ve svém iPadu. Prohlížeč Safari zde lze přepnout do čtecího režimu, ve kterém zmizí navigace, postranní panely, patičky, reklamy a další prvky stránky a zůstane jen samotný obsah a obrázky.
Něco podobného nyní nabízí i Internet Explorer 11 ve Windows 8.1. Samozřejmě, že v dotykovém Moderním rozhraní. Načtěte si úvodní stránku nějakého webu a následně si rozklikněte nějaký článek. Po úplném načtení stránky (to znamená i po natažení reklam) se za okamžik v adresním řádku prohlížeče objeví nová ikonka přepínající zobrazení do speciálního režimu pro čtení. Pokud sedíte u zařízení s klávesnicí, můžete použít i klávesovou zkratku Ctrl+Shift+R.
Čtecí režim zrušíte opětovným kliknutím na ikonku v adresním řádku nebo stiskem klávesy ESC.
Co dělá režim pro čtení v Internet Exploreru 11
Po přepnutí do tohoto speciálního čtecího režimu zůstane jen text s obrázky a v případě širokoúhlého zobrazení například na tabletu si můžete obsah článku posouvat zprava doleva. Pokud si tablet postavíte na výšku, pak se z článku stane jedna dlouhá nudle a nutno říci, že mi v tomto režimu přijde čtení pohodlnější, než při šudlání do stran.
Pro čtecí režim bylo vytvořeno nové patkové písmo nazvané Sitka. Pracovali na něm lidé stojící za vyhlazovací technologií Clear Type. Abych pravdu řekl, nějak si na něj nemohu zvyknout. Za ty roky už jsem zvykl vídat patkové písmo jenom v tištěných materiálech.
Pokud vás zajímají podrobnější informace o novém fontu Sitka, koukněte na článek Introducing Reading View in IE11 na IEBlogu.
Zaujalo mě jedno vylepšení v tomto čtecím režimu – pokud má článek kapitoly, tak si s tím Internet Explorer 11 (prý) dovede poradit a nenutí vás ve čtecím režimu překlikávat na další strany článku. Načte je automaticky. Ovšem zatímco u většiny jednostránkových článků funguje čtecí režim v pohodě, u vícekapitolového obsahu na několika webech, které jsem zkoušel, si automatika neporadila.
Jak připravit web pro čtecí režim v Internet Exploreru 11
Přehled vlastností DOM struktury, kterou zpracovává čtecí režim Internet Exploreru 11 najdete na stránce Reading View Guidelines.
Titulek stránky je jednoduchý, stačí mít správně specifikované tagy <title> a <h1>.
Pro rozpoznání data musíte tuto informaci na stránce obalit značkou <div> se třídou dateline, případně použít metatag displaydate a v jeho contentu datum uvést. Nějak nechápu, proč IE11 není schopen tuto informaci převzít například z RDF. Minimálně v Drupalu by pak nebylo nutné nic předělávat.
Autora specifikujete obsahem značky <div> se třídou byline-name, vydavatele IE11 pro změnu rozpoznává ze značky pro Open Graph, tedy z metatagu og:site_name.
Hlavní obrázek, který je zobrazován na začátku textu článku se generuje z prvního obrázku v článku, který vyhovuje pravidlu minimální šířka nad 400px a poměr stran 1:3. Chcete-li obrázky zobrazovat s popisky, použijte značky <figure> a <figcaption>.
IE11 rozpoznává informaci o copyrightu, pokud ji máte někde na webu uvedenou se symbolem ©. V opačném případě ji můžete specifikovat metatagem copyright.
A konečně, pokud chcete režim zobrazování svých článků v IE11 úplně potlačit, pak stačí relativně jednoduchá úprava webu – doplňte do něj metatag v této podobě: <meta name="IE_RM_OFF" content="true">.
Jsem z toho trochu na rozpacích. V článku na IEBlogu autoři uvádějí, že jsou si vědomi, že jejich režim pro čtení není první, ale že jej chtějí v IE11 udělat lépe. Nejsem si však ze základních instrukcí jist, zda tomu tak opravdu je. Na první pohled mi to totiž připadá nekonzistentní. Některé informace čtecí režim přebírá z textu, jiné z metatagů, další z Open Graphu, RDF zřejmě neumí. Taky mi chybí informace, jak upravit články s více kapitolami.
Uvidíme, jak se čtecí režim IE11 ukáže v praxi. Budete jej nějak u svých webů řešit? Třeba jen jeho potlačením pomocí výše uvedeného metatagu?
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář