Klasické navigace GPS z automobilů nejsou pro pořizování informací o provedené cestě stavěny. GPS určené do terénu jsou na tom sice lépe, ale v řadě případů jsou zbytečně velké a nepraktické. Pokud hledáte jen záznamník informací o tom, jakou jste prošli trasu, pak potřebujete zařízení nazývané jako GPS logger, nebo záznamník GPS, chcete-li český výraz.
Holux M-241 je jedním z takových zařízení. Od mnoha svých konkurentů ve stejné cenové relaci se liší tím, že nabízí také displej a bezdrátové propojení s počítačem pomocí rozhraní Bluetooth.
Výbava Holux M-241
Sympatická žlutá krabička ve tvaru filmu do klasického fotoaparátu, kterou si můžete pověsit na krk a vydat se s ní na cesty, je napájena jednou tužkovou baterií. Ta by měla vystačit zhruba na dvanáct hodin provozu. Zkoušel jsem maximálně šestihodinový záznam a baterie stále ukazuje plnou kapacitu. Předpokládám tedy, že výrobcem udávaná výdrž baterie je velice blízko realitě.
Jak jsem již zmínil, Holux M-241 obsahuje jednobarevný grafický displej. Informace na něm zobrazené je možné přepínat pomocí dvojice ovládacích tlačítek. Hned po zapnutí se tento GPS záznamník pokusí najít aktuální pozici. Běžně mu to trvá okolo půl minuty. Ve výchozím režimu je na displeji zobrazena aktuální pozice a jedním z ovládacích tlačítek můžete spustit záznam.
Holux M-241
V dalších režimech je Holux M-241 schopen zobrazovat aktuální čas, zeměpisnou šířku a délku, rychlost a směr pohybu, počitadlo kilometrů a nastavení. Počitadlo kilometrů je užitečná pomůcka, kterou můžete používat nezávisle na záznamu trasy.
V nastavení Holux M-241 je možné vybrat udávané jednotky, nastavit interval pro ukládání bodů na trase, nastavit záznam podle času nebo vzdálenosti, upravit podsvícení displeje nebo nastavit Bluetooth. Interval pro ukládání záznamu je možné nastavit již od jedné vteřiny.
Holux M-241
Na rozdíl od některých jiných záznamníků GPS neukládá Holux M-241 záznam o trase automaticky, ale čeká na ruční spuštění záznamu. Pokud vám toto nastavení nevyhovuje, můžete automatický záznam trasy v nastavení aktivovat.
Poznámka: Zmíněné vlastnosti jsou dostupné s použitím firmware 1.13. Starší verze umožňovaly minimálně pětisekundový interval pro záznam pozice a nenabízely automatické ukládání trasy.
Drobné nedostatky Holux M-241
Holux M-241 pracuje poměrně spolehlivě, nezaznamenal jsem u něj zatím žádný problém se záznamem nebo detekcí signálu. Hardwarové zpracování tohoto záznamníku GPS je rovněž docela kvalitní, se dvěma drobnými připomínkami. Ta první směřuje ke krytu baterie, jehož zavírání je velmi podivně řešeno a není úplně jednoduché. Druhá výtka se týká otevřeného konektoru pro připojení kabelu USB. Neškodilo by, pokud by byl kryt například gumovou zátkou.
Holux M-241
Doplňkový software pro Holux M-241
Holux M-241 je dodáván se softwarem pro Windows a Mac OS X. Bohužel nefunguje jako USB mass storage, pro přístup k datům je nutné nainstalovat speciální ovladač. Dodávaný software Holux ezTour for Logger funguje bez problémů i ve Windows 7 a, co je pro českého uživatele velmi důležité, jeho rozhraní je lokalizováno do češtiny.
Po připojení GPS záznamníku si do programu stáhnete uloženou trasu ve speciálním formátu, který však můžete tímto softwarem převést do známého formátu KMZ. Data o trase jsou uchovávána ve formě projektů, každý projekt může mít přiřazeno několik tras.
Holux ezTour for Logger
Téměř přes celou plochu programu ezTour je zobrazena mapa Google s klasickým přepínáním mezi různými režimy. Po přepnutí do režimu Úprava trasy můžete pomocí myši přemístit jednotlivé body na trase. V programu nechybí zobrazení informací o nadmořské výšce, vzdálenosti nebo rychlosti u vybrané trasy.
Přímo z aplikace ezTour je možné spárovat fotografie podle data pořízení s místem, které je v tu dobu zaznamenáno na vaší trase. V tomto směru ale není ezTour příliš pohodlný nástroj, mnohem lepším řešením je export trasy do souboru jednoho z formátů GPX, NMEA, KML nebo CSV a spárování fotografií například v Zoner Photo Studio.
Specifikace GPS loggeru Holux M-241
- 32 paralelních vyhledávacích kanálů
- Frekvence: 1023 MHZ
- Přijímač: L1, 1575,42 MHz
- Citlivost signálu: -159 dBm
- Rozměry: 32,1mm x 30mm x 74,5mm
- Váha: pod 39 g
- Napájení: 1x AA baterie
- Rychlý start: 1 sekunda
- Studený start: 36 sekund
- Kapacita: 130000 bodů
Kde koupit Holux M-241?
Holux M-241 nabízí množství eshopů, můžete si tedy vybrat dle své libosti. Já jej pořídil za cenu 71,22 USD v eshopu DealExtreme s poštovným zdarma. Pokud byste náhodou zakoupili verzi se starším firmware, můžete si stáhnout aktuální verzi firmware pro upgrade zdarma z webových stránek výrobce Holux.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
To jsem rád
Dobrý den,
děkuji za pěknou a výmluvnou recenzi na daný proodukt. Tato mašinka se mi velmi zamlouvá, ale měl bych jeden dotaz: v jakých režimech je přístroj schopný zobrazovat aktuální pozici? Konkrétně mě zajíma zda je možné zobrazovat MGRS souřadnice (vycházející ze systému UTM), které mají formát např. 4QFJ1234567890 ??
Dobrý den, přímo na displeji zobrazuje buď Long/Lat nebo zápis ve formátu 104729Free. Jiné nastavení jsem nenašel.
Ja ho mám asi dva roky. Na geotagovanie fotiek to stačí. Má svoje muchy: /1/ výpočet nadmorskej výšky niekedy dáva pekné "haluze", /2/ dodávaný ezTour software mi na Win7 neomylne padá, skúšal som aj novšiu verziu 1.05 a padá tiež, /3/ nechodí mi to s akumulátormi, žiada si kvalitné alkalické AA články. Varta MAX TECH mi v tom vydrží jeden deň, teda asi 10-12 hodín prevádzky.
Ale dá sa tým fungovať.
Zdravim,
ad 1) vypocet nadmorske vysky je mnohem mene presnejsi nez urceni pozice. Plati to obecne, bez ohledu na typ pristroje.
ad 2) ez Tour opravdu meni moc povedeny, vyuzivam data ve formatu kml + Google Earth.
ad 3) to je divne, na aku MiMH (CP2700 mAh) je v mem pripade doba provozu kolem 10 hodin a uz aku maji svuj lepsi cas davno pryc (dva roky ve fotaku).
K velke spokojenosti ho pouzivam k zaznamum tras, prirazovani fotek a v posledni dobe i k geocachingu. To posledni neni moc pohodlne, ale jde to taky.
M-241 používám bez problémů druhým rokem, s NIMH (ReCyko 2100 mAh - asi 10 hodin) bez problémů, pouze se slabší baterií se někdy odmítá zapnout.
Zkusil jsem v ezTour vyexportovat html (trasa s fotkami pro Google maps), ale program nešikovně zmenší fotky (při polovičním rozlišení mají dvojnásobnou velikost než původní).
nevíte, jestli se dá nějak ezTour "domluvit", aby upravil fotky při exportu pro html na jinou velikost, nebo ještě líp na ně radši nesahal vůbec ??
dík
Jindra
Dobrý den, to bohužel netuším, začal jsem Holux M-241 používat s jiným prográmkem, co nevidět o něm na webu napíšu.
Dobrý podvečer.
Děkuji za info. Chtěl bych zpracovat některé výlety a snažím se najít cestu, jak co nejrychleji z uložených fotek a záznamu trasy vygenerovat rozumné info (okomentovat zajímavá místa atd...). ezTour by celkem vyhovoval - kdyby nezmenšil fotky na rozměr "skoro k ničemu" - rozlišení 360x480.
Budete-li mít alternativu, budu rád za každé info.
J. Kubec
Ahoj
Taky jsem si pořídil tento logger, ale doslova mě šokuje citlivost na GPS signál v uzavřených prostorách (místnosti, vlak, auto, ...). Lépe řečeno necitlivost, protože stačí být ve vlaku za zavřeným oknem a už přístroj ukazuje 'GPS Searching...'. Venku jede dobře, ale to je mi osobně popravdě k ničemu. Pozorujete někdo stejné chování nebo ho jen neumím ovládat/nastavit? Díky za reakce.
Zdravím, signál Holux M-241 v budově mě netrápí. Ve vlaku jsem nezkoušel, ale myslím, že tam bude problém v tom, že má nějaký kov ve skle, kdysi se něco podobného řešilo kvůli problému se signálem mobilních telefonů ve vlacích.
V autě mi M-241 funguje bez problému, stačí ho mít pověšený na krku, ani nemusí být na palubní desce.
Hodně zajímavá věcička, bez tvého blogu bych ani nevěděl, že něco takového existuje. Začíná se mi tu líbit.