Bing Webmaster Tools: jak si váš web vede ve vyhledávači od Microsoftu?

Bing má podle různých zdrojů v rámci českého vyhledávání podíl v nižších jednotkách procent, což není mnoho, ale pomalu roste. Hlavně od příchodu AI, ke kterému nabídl bezplatný přístup. Už jste začali sledovat, jak si v Bingu vede váš web?

Už v roce 2009 jsem na Maxiorlovi psal v původní verzi tohoto článku povídání o nástroji Bing Webmaster Center, který nahradil ještě starší nástroj pro vyhledávač Live Search předcházející Bingu. Ale na historii se nikdo neptá. Co vám nabídne a jak vám pomůže současný nástroj Bing Webmaster Tools?

Pohled na výkon vyhledávání s pomocí Bing Webmaster Tools

Nový web přidáte do Bing Webmaster Tools buď ručně jeden po druhém nebo importem z Google Search Console. Pro ověření je třeba nahrát do kořenové složky webu nabídnutý soubor XML, doplnit metatag do HTML nebo přidat CNAME záznam do DNS.

Po ověření vám Bing Webmaster Tools začnou ukazovat výkon webu ve vyhledávání, což je podobné, jako to umí například Google Search Console. V grafu sice chybí průměrná pozice, najdete ji ale v tabulce, stejně jako počty prokliků, zobrazení ve výsledcích hledání na Bingu a průměrnou míru prokliku.

Data lze filtrovat i pro jiné zdroje než web – zprávy, obrázky nebo video. Jinak je to klasika. V tabulce se přepínáte mezi seznamem klíčových slov a stránkami, seznam si seřadíte kliknutím do záhlaví tabulky například podle impresí a zjistíte tak, který stávající obsah by na webu stálo za to vyladit, abyste si zvýšili návštěvnost bez vytváření nových stránek.

Image
Bing Webmaster Tools

Sitemapa a IndexNow

Kdybyste měli udělat jedinou věc, tak do Bing Webmaster Tools zadejte adresu mapy svého webu. Tedy té pro vyhledávače, nejčastěji souboru sitemap.xml. 

Přehled IndexNow vám zobrazí seznam posledních stránek, které jste tímto protokolem odeslali k okamžitému indexování. Že neznáte? Mrkněte na článek s návodem, jak posílat data do IndexNow v CMS Drupal, WordPress a Joomla.

Nastavte si, když vás Bing navštíví

U webů, které by příchod robota Bingu mohl překvapit a způsobil by zpomalené načítání stránek živým návštěvníkům, využijete funkci Nastavení procházení. S její pomocí definujete, kdy je web nejvíce navštěvován a kdy naopak je vhodné, aby si jej Bing vzal co nejvíce do parády a pořádně prošel.

Image
Bing Webmaster Tools

Zpětné odkazy a klíčová slova

Na aktivní linkbuilding mě příliš neužije, ale minimálně si rád zjistím, jak si mé weby vedou v počtech zpětných odkazů. Bing Webmaster Tools vám odpoví, o kolika z nich ví vyhledávač Microsoftu. Vtipně kreativní český překlad nazývá texty odkazů jako Ukotvené texty.

V přehledu klíčových slov vidíte imprese, ale také trendy, což se hodí nejenom pro přizpůsobení sezónní návštěvnosti. Nenápadný pomocník poslouží i jako zdroj klíčových slov pro nový nebo optimalizovaný obsah na vašem webu.

Image
Bing Webmaster Tools

Testování webu

Bing Webmaster Tools nabízí kontrolu zadané webové adresy, zda neobsahuje nějaké chyby nebo zda je možné ji vůbec indexovat. Zaujalo mě, že sice vyhodnocuje délku titulku a popisku v meta, ale samotný ten nástroj má vážné problémy s diakritikou.

Image
Bing Webmaster Tools

Problémy má také tester souborů robots.txt. Minimálně ve Firefoxu má tak veliké řádkování, že to vypadá, jako by z celého souboru načetl jenom první řádek. Každopádně problémy nalezne, jsou-li. 

Nástroj Skenování webu umožňuje zvolit stránky, doménu nebo vstup z mapy webu a překontrolovat kód stránek. Nechcete-li si web přetížit, je možné kontrolu omezit na maximální počet URL nebo hloubku. 

Zaujalo mě, že Bing vidí jako problém, pokud je HTML kód stránky větší než 125 kB. V takovém případě prý hrozí, že nebude kompletně vyhodnocena. Google má tento limit mnohem volnější. Zvládne až 15 MB, což už je samozřejmě z pohledu webu extrém i na dnešní poměry.

Tip: Microsoft má i další nástroje, které by vás z pohledu provozovatele webu nebo online marketéra měly zajímat. Nedám dopustit například na Microsoft Clarity, které bez použití cookies nahrává anonymizované záznamy chování uživatelů na webu a zpřístupňuje vám je formou nahrávek a heatmap.

Google Search Console nabízí mnohem zajímavější informace ve vztahu vašeho webu ke Google než co nabízí Bing Webmaster Tools ve vztahu k Bingu. Těch pár chyb Bingu odpusťte a alespoň ze zajímavosti do tohoto nástroje koukněte. Třeba vám pomůže k dalšímu zdroji zajímavé návštěvnosti.

Historií jsem začal, historií skončím. Pamatujete si, jak vypadal Bing Webmaster Center? Je to veliká změna proti současné verzi. Chcete-li vidět i jeho předchůdce a historickou verzi nástrojů od Google, koukněte do článku Google Webmaster Tools a Live Search Webmaster Tools.

Image
Bing Webmaster Center

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru