Neustále se mluví o potenciálně nebezpečných aplikacích, které se maskují za antiviry, tahají z vás peníze nebo provádějí v telefonu nějakou neplechu. Ale už se trochu zapomíná na o, že i zdánlivě běžné aplikace, které jste si nainstalovali o své vůli a používáte je k plné spokojenosti, mohou odesílat data o nejrůznějších věcech, které v telefonu najdou.
Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno z vašeho telefonu odchází? Komunikace na web? Chat na Facebooku? Nějaké statistiky o hrách? Něco jiného?
Zkuste si nainstalovat jednoduchý prográmek viaProtect. Najdete jej v Google Play. Po svém spuštění program začne sledovat odcházející komunikaci a na vyžádání vám pak zobrazí její statistiku.
Základní informace o internetovém provozu v telefonu
Po spuštění vám viaProtect zobrazí celkový stav telefonu podle jím zjištěné analýzy. Z domovské obrazovky máte přístup k trojici hlášení: organizace, země a šifrovaný provoz. V každém z těchto hlášení se můžete přepnout mezi dnešní, týdenní a měsíční statistikou.
Například v případě zemí uvidíte, do kterého státu data z vašeho telefonu odcházejí nejčastěji. V mém případě to byly Spojené státy, což není nijak překvapivé a předpokládám, že na tom budete podobně. Překvapilo mě ale Japonsko a Nizozemí.
Detaily o internetové komunikaci
Když si na některou z položek v reportech kliknete, dozvíte se víc. Já, jelikož jsem byl překvapen komunikací do Japonska, jsem klikl na tento stát a dozvěděl se, že do něj byla uskutečněna trojice spojení, jednou přímo Androidem, což nechápu, po druhé aplikací ASTRO File Manager, což chápu ještě míň, nepamatuji si, že bych ji spouštěl.
Zpět do základního přehledu se dostanete klepnutím na tlačítko vlevo nahoře v červené liště. Doporučuji omrknout i statistiku šifrovaného provozu a podívat se, zda když z telefonu odcházejí nějaká data, jestli jsou alespoň zašifrovaná, nebo jen tak letí „vzduchem“. V mém případě to bylo zhruba půl na půl.
A co sensory?
Po stisku levého horního tlačítka na základní obrazovce viaProtect uvidíte menu programu, kde je možné se přepnout do položky Sensors. Zde vám viaProtect zobrazí základní informace o telefonu, jako jsou datové připojení a hlavně přehled aktivních sensorů. Těmi myslí v podstatě spouštění různých aplikací a procesů v telefonu v určitý čas bez vašeho zásahu.
Z programové nabídky je možné se přepnout do uživatelského profilu, odkud se po zadání e-mailové adresy u viaProtect zaregistrujete. Na e-mail pak dorazí jednorázový přihlašovací odkaz, na kterém si nastavíte heslo. Data o komunikaci z telefonu si pak můžete prohlížet i pohodlně na obrazovce počítače ve webovém prohlížeči.
Jen je trochu škoda, že hlášení nejdou trochu více do hloubky. Mimochodem, i samotný viaProtect komunikuje s internetem, kam posílá informace o komunikaci telefonu k analýze a zpřístupňuje vám je pak přes web.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář