Půl roku s Macbookem Air: zkušenosti z praxe

Je to zhruba půl roku od doby, kdy jsem si domů donesl nový Macbook Air z loňského podzimu. Rád bych se tímto podělil o své zkušenosti a názory na tento zajímavý notebook od Apple. Půl roku v tomto případě je myslím dostatečná doba na bilancování.

Loňský rok jsem dlouho uvažoval o nákupu nového malého netbooku, který bych si brával na práci v kanceláři, různé schůzky s klienty nebo jen tak na cesty. Nadšený z první generace iPadu jsem si pořídil netbook Lenovo Ideapad S10-3t s otáčecím dotykovým displejem a Windows 7.

Stále jsem ale cítil, že to jaksi není to pravé ořechové. Nakonec mě nahlodaly oslavné ódy na nový Macbook Air, videa ukazující jej v praxi a články na zahraničních portálech. Nepovažuji se za člověka, který se nechá zviklat pozlátkem nebo tím, když mu ukážou efektní přepínání mezi aplikacemi v Mac OS X s využitím Exposé. (Opravdu nechápu, proč to tolik lidí používá zrovna tohle jako argument k přechodu z Windows na Mac OS X.) Macbook Air jsem si po návštěvě obchodu iStyle v brněnské Olympii nakonec koupil - a to přesto, že jsem si jej nejdříve chtěl jen „osahat".

Macbook Air a první dojmy

Na první pohled mě Macbook Air uchvátil. Nízká hmotnost, malé rozměry (pořídil jsem si jedenáctipalcový model), dlouhá výdrž baterie a ten skvělý design... Nutno také dodat, že Macbook Air je skutečný notebook s plnohodnotným procesorem, nikoli výkonově ošizený netbook. To vše se mi jevilo jako ideální pro moje potřeby tedy lehký a dostatečně výkonný nástroj pro práci na cestách a v kanceláři, kde netrávím osm hodin denně.

Absence české klávesnice u pořízeného modelu mi nevadila a dosud nevadí. V Mac OS X lze bez problému nastavit české rozvržení kláves, diakritiku si u kláves s čísly domyslím, na přehozené Z a Y si lze zvyknout také - svalová paměť v prstech pomáhá. Za problém jsem při nákupu nepovažoval ani absenci optické mechaniky. Kdy jsem naposledy něco vypaloval si už nepamatuji, nový software pořizuji elektronickou cestou a v případě potřeby mám pod stolem klasický počítač.

Po několika dnech práce s Macbookem Air jsem si nemohl vynachválit jeho rychlost, a to i v porovnání s Lenovo T61, který jsem donedávna používal jako hlavní pracovní počítač. Výdrž na baterie je skvělá, plus minus odpovídá udávaným hodnotám od Apple. Navíc jsem měl konečně možnost pracovat s Mac OS X a zjistit, co je na něm vlastně podle fanoušků Apple tak „skvělého".

Druhé dojmy

Ovšem jak už to bývá, časem přijde vystřízlivění. Jako první problém se ukázalo propojování na externí monitor. Specialitou Apple je konektor, se kterým se sice připojíte k jeho externím monitorům, ale na VGA či HDMI si musíte nechat zajít chuť. Takže hurá pro redukci z Mini Display Portu na HDMI - investice několik dalších stokorun, na můj vkus docela dost za malou neforemnou kostku rušící dojem z kompaktního notebooku.

Klávesnice - psaní českých znaků na noteboocích Apple je bez problémů, to ano. Nezávisle na tom, zda jsou n klávesách natištěny, nebo zda si je musíte domyslet. Ovšem rozložení kláves mi několik týdnů lezlo na nervy. Mac OS X využívá úplně jinak klávesy Alt, Ctrl a Command (obdoba klávesy Win) než Windows a zvyk je železná košile. Už se postupně sžívám, ale po pravdě - psaní všemi sedmi až deseti prsty v prostředí Windows mi stále přijde efektivnější.

Moc to nevyřeší ani externí klávesnice. K Macbooku Air připojíte myši i klávesnice určené původně pro Windows (zkoušel jsem myši a klávesnice od Microsoftu). Běžné klávesy bez problémů, ovšem zapomeňte na to, že byste mohli psát speciální znaky a využívat míněné Alt a Ctrl windowsovým způsobem. Pokud se mýlím a jde to nějak obejít, budu vděčný za radu.

V současnosti jsem si na těchto pár „ale" u Macbooku Air zvykl a nevadí mi. Otázkou je, zda je to tak správně. Stroj by měl vyhovovat člověku a jemu se přizpůsobit, nikoli opačně.

Od počátku považuji za skvělou věc multidotykový touchpad - posouvání stránek ve webovém prohlížeči nebo plochy v některých programech je s použitím více prstů skvělé a v podstatě u Macbooku Air ani nepotřebuji myš, abych dosáhl značné efektivity ovládání.

Hardware a zpracování

Dílenské zpracování Macbooku Air považuji za vynikající. Tělo označované jako unibody z jednoho kusu hliníku má něco do sebe. Všechny další notebooky, které jsem viděl, včetně nových modelů renomovaných značek, mi připadají nezajímavé a nedokonalé v porovnání s bezešvými Macbooky Air a Pro, a to i přes výčty novinek v designu konkurentů Applu.

Několik známých mě varovalo před tím, že víko Macbooku Air rádo praská, měli zkušenosti s předchozí generací tohoto notebooku. Já tuto skutečnost nepotvrzuji. Na svůj Macbook Air jsem přiměřeně opatrný, otázka je, jak by se mu líbilo hrubé zacházení, ale prasknutí víka bych se rozhodně nebál.

Také jsem byl prostřednictvím různých článků varován před přehříváním tohoto notebooku. Nic takového jsem nepozoroval ani při náročnějších úkolech. V takových případech poprvé uslyšíte větráček Macbooku, jak usilovně nasává vzduch, jinak je Macbook Air zcela neslyšný. Zahřívání při vyšším výkonu je úplně v pohodě. Trpíte-li zimomřivostí, pak vám příjemně ohřeje ruce nebo stehna, ale v žádném případě si nemyslím, že by tu hrozilo riziko popálení, jak se můžete dočíst v katastroficky líčených recenzích.

Svůj jedenáctipalcový Macbook Air jsem si pořídil v konfiguraci s 128 GB diskem, 2 GB RAM, 1,4 GHz CPU Intel Core 2 Duo, grafika NVIDIA GeForce 320M. Velikost paměti není nijak velká, na dnešní poměry je spíše malá, stejně tak taktování procesoru (jinak ale plnohodnotného, nejde o žádný Atom z netbooků).

Trochu omezující je velikost úložiště (128GB je maximální dostupné), ale pro notebook, který slouží jen k přenášení pracovních věcí, to postačí. Důležité však je, že úložiště je řešeno speciálním diskem SSD, kterému Macbook Air vděčí za svou úžasnou rychlost.

Okamžité probouzení je společné všem Macbookům. Rychlý start, v podstatě okamžité spouštění běžných aplikací, bezproblémové zvládání velkého rozlišení na externím monitoru, to jsou všechno skutečnosti, které hovoří ve prospěch Macbooku Air.

Mac OS X a software na Macbooku Air

Mac OS X je kapitola sama pro sebe. Pokud uvažujete o přechodu z Windows, pak vězte, že rozhodně nebude bezbolestný, jak budou slepí příznivci Apple tvrdit. Práce na notebooku totiž není jen o prohlížení internetu, přehrávání písniček a sledování videa.

Známé multiplatformní aplikace jsou k dispozici i pro Mac OS X - používám webový prohlížeč Firefox se synchronizací přes Firefox Sync, vývojové prostředí Eclipse, různé malé utilitky. Co mi chybí, je výkonný správce souborů a nástroj pro připojování na FTP a SFTP. V Mac OS X obsažený správce souborů Finder a bezplatný nástroj Cyberduck rozhodně nemohou nahradit Total Commander a WinSCP, to mi nikdo nevymluví.

Instalace softwaru je podobná jako ve Windows, odebírání je o něco snazší, aplikaci stačí smazat. Abyste se zbavili jejích dat, je třeba použít nějaký doplňkový čistič, na což mnozí zapomínají. Zatím jsem vyzkoušel bezplatný TrashMe.

Aplikace můžete do Mac OS X instalovat několika způsoby. Klasika je samostatně stažený instalátor, v systému je k dispozici Apple App Store. Občas jej používám ještě ve spojení s alternativním správcem dostupných aplikací Bodega.

Problémy s nedostupností některých mých oblíbených aplikací na Mac OS X a s neexistencí stejně komfortních alternativ, jsem vyřešil jednoduše - využil jsem licenci k Windows XP a na Macbook Air jsem je nainstaloval do virtuálního počítače Parallels Desktop 6.

Běhá to svižně i na zmíněných 2 GB RAM, aplikace z Windows je možné spouštět v koherentním režimu, kdy nevidíte plochu Windows, ale tyto programy startují přímo v prostředí Mac OS X. Považuji to za lepší řešení, než se zabývat dvojitým bootováním přes nástroj BootCamp. Start aplikací z virtualizovaných Windows XP je stejně svižný, jako u nativních programů, navíc se mi zdá, že spuštění Parallels Desktop na pozadí nemá vliv na výdrž při provozu na baterie.

Nedostatek výkonu Macbooku Air pocítíte při náročnějších úkolů, jako je překódování videa. Zde i Macbooku Air takový úkol trvá jako běžnému stroji, možná o něco déle. Ale je otázka, zda si budete Macbook Air pro takovou činnost pořizovat jako primární stroj - i s ohledem na kapacitu jeho úložiště.

Macbook Air vs. Lenovo Ideapad S10-3t

Pokud bych srovnal notebook Macbook Air s netbookem Lenovo Ideapad S10-3t, pak ve prospěch stroje od Apple hovoří vyšší výkon, vyšší rychlost, menší hmotnost. Lenovo zase nabízí větší úložiště, v porovnání s Macbookem Air je ale opravdu pomalé.

Dotykové ovládání otáčecího displeje u Lenova S 10-3t je spíše pro parádu než pro praktické použití. Windows 7 se prstem ovládat nedá, a když, tak s velkým sebezapřením. Na druhou stranu se tohoto netbooku zbavit nechci - minimálně pro účely schůzek, kde počítám s připojením k projektoru - jako správný notebook s Windows má totiž univerzální VGA výstup. Stroj od Lenova stál navíc asi jen polovinu toho, co Macbook Air.

Dobrá koupě?

Za necelých třicet tisíc je Macbook Air pro spoustu lidí asi zbytečně drahý stroj. Na druhou stranu, pokud preferujete rychlost a chcete skutečně mobilní a plnohodnotný stroj (nikoli pseudomobilní), pak to bude dobrá investice. Já jí rozhodně nelituji. Jen upozorňuji ty z vás, kdo by po Macbooku Air zatoužili kvůli požadavku na stroj s Mac OS X: Jestliže si chcete tento systém vyzkoušet, pak sáhněte po základním Macbooku nebo možná ještě lépe po Mac Mini.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user koho

A jak to Honzo vidíš s efektivitou práce? Přeci jen - šasi, váha, konektory - to vše jsou jen technické údaje. Proč by měl člověk přecházek z WIN na jiný systém? Já bych asi jako první důvod viděl: Ušetří mi čas, používá se snadněji, splním úkol rychleji, má dokonalejší SW... Je to pravda? Notebook je nástroj, stejně jako kladivo nebo sešit. 

Profile picture for user Jan Polzer

Co se práce s Mac OS X týče a přechodu z Windows, to by asi bylo na samostatný článek. Musím říci že mi Windows 7 jako takové až moc nechybí. Momentálně pracuju na Macbooku Pro z letošního jara a musel jsem do něj přes virtuální počítač Windows doplnit. Ani ne snad proto, že by mi chybělo jeho rozhraní, jde čistě jen o aplikace.

Obecně - pokud bych srovnal efektivitu práce v obou systémech, nevidím výraznější rozdíl v tom, že by mi jeden nebo druhý přinášel nějaké výrazné usnadnění něčeho.

Dokonalost SW - případ od případu, jak jsem naznačil, raději mám multiplatformní aplikace, jak open source, tak uzavřené a placené, to je mi fuk. Ono to chce asi zkusit :-)

Teď řeším problém s fotkama. Součástí Macbooku Pro i Airu bylo iPhoto '11, mám trialku Aperture, ale ani jedno mi nepřijde tak fajn, jako Zoner Photo Studio. Asi zůstanu u iPhoto, Aperture pro moje potřeby je zbytečně drahé.

návštěvník

Tak asi jste nikdy MacBook nevlastnil a jen zavidite, ze si ho nemuzete koupit. Rizdil je tam vice, nez vyrazny.

návštěvník

Pro a proti vidím víceméně nastejno. Až na jednu podstatnou věc a tou je cena, která se mi jeví víc než zbytečně vysoká. Když spočítám plusy a mínusy tak nevidim důvod, proč platit za nulu (plusy/mínusy) o tolik víc.

Profile picture for user Jan Polzer

Přisává? Jako vzduch? No řekl bych, že ano, vypadá to tak. Ale jak říkám, 99,9% času je to tak potichu, že nějaké větrání není poznat.

návštěvník

Děkuji za plnohodnotnou recenzi. Neustále zvažuji nákup nějakého stolního zařízení od Apple. Hrozně mě láká spolehlivost a rychlost systému o které se často mluví. Z Vaší recenze nicméně vyplívá, že jste výrazné zrychlení oproti klasické sestavě notebook s Windows nezaznamenal přínos efektivity při práci. Jde mi o maximální rychlost při správě různých web aplikací (eshop,účetnictví,banky,gmail) + rychlá práce se souborovým systémem a fotkama. Nemohu už déle snést jak se mi pořád zpomaluje windows... kliknu na Word a čekám 5 sekund než se spustí... takhle si rychlou práci nepředstavuji. Je možné že tohle Mac OS změní k lepšímu? Cena není podstatná. Za dobré služby si rád zaplatím. Kupovat to nejlevnější na trhu a pak čekat a čekat až se mi otevře třeba fotka to není můj styl... 

PS: Recenze je opravdu velmi pěkná, mám rád recenze od běžných uživatelů. Jsou nejhodnotnější. Nějaké testy a grafy od profíků mi nic neřeknou k tomu jak se to ovládá. Ještě jednou díky.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den. No, v podstatě, když mi někdo říká, jak je Apple a Mac OS pro práci rychlejší a ukazuje mi hejblata a hračky typu Mission Control nebo Launchpad, tak si klepu na čelo, protože v tom nevidím nijak výrazné zrychlení. Spíš mi i po několika měsících chybí Aero Snap z Windows 7, tedy připnutí okna na půlku obrazovky :-)

Je fakt, že se mi Mac ani po doplnění několika aplikací nijak nezpomalil, je pořád stejně rychlý, jako na začátku. Vězte, že Word se tu bude taky spouštět 5 sekund, pokud nemáte SSD disk. Jasně, může startovat okamžitě, ale jen v případě, že je jakoby spuštěn na pozadí a čeká - i když není zrovna otevřen žádný dokument. Umí to všechny aplikace v Mac OS, ale musíte počítat se spotřebou paměti.

Jinak, Macbook Air jsem si koupil ze zvědavosti a jsem tomu rád. Je to fajn přenosný počítač. Teď pracuju už několik měsíců na Macbook Pro s upgradovanou pamětí na 8 GB a ten jsem si kupoval kvůli hardwaru. Kdyby to mělo Windows klávesnici a Windows 7 by tam běhaly nativně jako na normálním stroji (ne přes Bootcamp), tak dám OS X Lion pryč. Takto spouštím Win7 přes virtuální počítač, využívám maxima z obou systémů a nestěžuju si :-)

Omlouvám se za dlouhou a možná trochu splácanou odpověď.

návštěvník

Reaguji jenom na to připnutí okna na půlku stránky. Můžu jenom doporučit program Cinch. V současné době mám na MAcbook pro 10.7 i 10.6 OS a tahle aplikace zplešuje práci s Fullscreenem. A jde to i hodit na půlku....nevím, jak to lépe popsat :)  ale snad si rozumíme.

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za tip, podle obrázků to vypadá dobře. Otázkou je, zda za to platit přes šest dolarů.

návštěvník

zdravim, jsem novacek s macbookem a netusim, jak psat diakritiku, i kdyz ji mam na klavesach. Na predchozim HP s Windows jsem si prepinal Angl./CS klavesnici, ale tadz nevim, jak na to. 

Poradite, prosim? Diky

P.S. ani ostatni znaky nejsou tam, kde jsou zobrazeny...??

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, to je dotaz do fóra, ne pod článek. Českou klávesnici si můžete zapnout v System preferences > Language & Text > Input sources.

návštěvník

Řešili jste někdo problém s diakritikou ve wordu? místo Ř se mi zobrazují u písma Georgia čtverečky, nejsem schopen takovou banalitu řešit, tak mám widle v Parallels a soubory přeukládám ve wordu na widlich, coz neni uplne idealni reseni. Mate napady?

Profile picture for user Jan Polzer

Hm, teď jsem o zkusil v aktuální verzi Microsoft Word for Mac 2011 a Řř v písmu Georgia se mi ukazuje v pořádku. Ale občas se setkávám s tím, že Excel má problém s kódovou stránkou znaků u souborů vytvořených ve Windows. Řešení bohužel neznám (nedá se vygooglit?).

návštěvník

Dobrý den, chtěl bych Vás pochválit za hezký článek. Mám malý problém. Když připojím k mému Macbook Air externí monitor (Samsung SyncMaster TA350), zobrazuje mi hezké barvy jen pod rozlišením 1360 x 760. Když rozlišení zvýším, zredukuje se mi počet barev a nevypadá to hezky. Nevíte čím by to mohlo být?
Děkuji Jan

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, koukal jste se do System Preferences, zda to není omezeno nějakým špatným nastavením monitoru tam?

návštěvník

Vyzkoušel jsem v Preferencích všechno a bez efektu. Možná je to nějakými drivery. Nezdá se mi, že by Air nezvládal vyšší rozlišení..

Profile picture for user Jan Polzer

Vyšší rozlišení určitě zvládá, též to používám s externím monitorem Samsung. Nedovedu říct, kde je problém.

návštěvník

Už jsem na to přišel. Monitor (Samsung SyncMaster TA350 - píšu tu přesný typ pro ty co třeba tápají jako já) má ještě různé profily zobrazení. Např. pro kameru, DVD, PC, a ještě další zařízení.. (source-tools na ovladači) Tam bych to nehledal, protože Windows na mém druhém notebooku mi nedělá problémy a tam se to zobrazí skvěle hned. Pro Mac to tam musím nastavit. Takže vyřešeno :-)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru