Jestli může být u většiny programů určených pro tvorbu bootovacích USB flashdisků, SD karet nebo microSD něco problémového, pak je to výběr cílového média, na které se má bitový obraz operačního systému či jeho instalačky nakopírovat. Omylem přepsaných disků bychom jistě našli nespočet.
Jednoduchý „vypalovací“ program Etcher to řeší. Na Macu, ve Windows či v Linuxu vám zobrazí okno o třech krocích. V prvním vyberete soubor s bootovatelným obrazem systému, který chcete na paměťové médium nakopírovat.
Následně vyberete cílové umístění, přičemž Etcher zobrazí je paměťová média, nikoli disky v počítači. Třetím krokem je pak samotné vytvoření bootovacího média.
Tip: Etcher využijete například pro vytvoření bootovací paměťové karty pro Raspberry Pi. Nedávno vyšla nová verze operačního systému Raspbian.
Bezplatný a užitečný program Etcher stáhnete z jeho webu na adrese balena.io/etcher. Pro Windows je dostupný také v přenosné verzi bez nutnosti instalace
Příloha | Velikost |
---|---|
screenshot ncdu | 109.09 KB |
screenshot ncdu | 100.02 KB |
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Jasně, proč by to nešlo. Pokud budete mít soubor ISO, stačí jej přes Etcher nakopírovat na USB.
S tímto programem mám špatné zkušenosti. Vždy dojde k fyzickému zničení disku. A nejsem sám, viz diskuze u výrobce produktu.
Asi záleží na konstrukci disku. Mne to z důvodů přílišného optimismu stálo už 3 flešky s velikostí 2 a 4 GB (což může být příčina - staší konstrukce)
Fakticky? Já použil Etcher mnohokrát a zatím bez problémů.
jj dnes mi odpálil 2 flešky, prevít :))
Zdravím pane Polzer, mám instalacky win10 a zabaleny do zip. Při načtení se objeví hláška, že jsou to pravděpodobně instalačky WIN a, že mám použít jiný SW.
Já už delší dobu Windows neviděl, takže těžko říci.
Šlo by bootovací USB disk využiť aj na používanie nejakej odľahčejej verzie Linuxu?