Jak jsem se stala blogerkou
Od roku 2004 jsem pracovala v pobočce jedné americké IT společnosti, zabývající se vývojem internetových aplikací, mimo jiné coby copywriterka a seo konzultantka. Ačkoliv jsem vystudovala práva, nabídka práce, jejíž náplní byla tvorba textů pro webové stránky mě zaujala. Do té doby jsem vzhlížela k těm, kteří tvoří texty pro webové stránky s posvátnou úctou jako na ty privilegované, kteří umí sami publikovat články, které pak ostatní čtou.
Ta posvátná aura kolem psaní pro web v mé představě brzy padla, když mi došlo, jak jednoduché je cokoliv na internetu publikovat. A velký podíl na tom mají právě redakční systémy. V naší firmě jsme sice nevyužívali žádný z veřejně dostupných redakčních systémů, ale interně naprogramovaný CMS (content management system), nicméně hlavně díky němu jsem se odvážila pustit se do tvorby webových stránek v Joomla! sama.
Nebudu předstírat, že by mému výběru redakčního systému předcházela nějaká analýza všech dostupných redakčních systémů, ze kterých bych si vybrala právě ten nejlepší. Jednoduše mi redakční systém Joomla! doporučili dva mí kamarádi, kteří v něm tvořili své osobní blogy. Nejsem ten typ člověka, co by potřeboval návod krok za krokem, jak s něčím zacházet, prostě jsem Joomla! nainstalovala a metodou pokus omyl v něm začala tvořit svůj první osobní blog Bizy-bee.com, zaměřený zejména na ženy, těhotné a maminky, protože se mě toto téma v té době osobně dotýkalo.
Blog Bizy-bee.com jsem pojala jako svou osobní tělocvičnu SEO a zápisník pro mě a mé přátele - neboli když mě nějaké téma zajímalo, sehnala jsem si o něm maximum informací a napsala zcela nový článek, který shrnoval různé poznatky a názory včetně mého. Původní záměr byl opravdu jen takový, a ani ve snu mě nenapadlo, že se Bizy-bee.com rozjede natolik, že dnes má mezi 800 - 1000 unikátních návštěvníků denně.
Postupně mě různí mí přátelé žádali o vytvoření webových stránek, až jsem si po roce na mateřské dovolené řekla, proč se nezkusit živit tvorbou webových stránek v Joomla!, a tak jsem v září roku 2011 začala tvořit webové stránky v Joomla! na zakázku. Tolik na úvod a teď už se opravdu budu věnovat představení redakčního systému Joomla!.
Proč je Joomla! tak rozšířený redakční systém
Neexistuje sice žádná vědecká studie, která by potvrzovala to, co teď napíšu, ale vycházím čistě z osobní zkušenosti, a tak následujících pár odstavců bude spíš shrnutím toho, proč jsem se nadchla pro redakční systém Joomla! já sama.
Joomla! je zdarma
Na rozdíl od některých jiných redakčních systémů, je Joomla! zcela zdarma. Joomla! je open-source projekt, na jehož vývoji a na vývoji různých rozšíření pro něj pracuje obrovská spousta lidí zadarmo. V podstatě vás webové stránky v Joomla! nemusí stát ani korunu, pokud je umístíte na webhosting, který je zdarma a netrváte na registraci domény. A i v případě, že chcete opravdu "pořádné webové stránky", a zaregistrujete si vlastní doménu, a k ní si zaplatíte i dobrý webhosting, tak náklady na provoz takového webu nejsou vysoké.
Nemusíte umět programovat ani znát HTML
Ano, webové stránky v Joomla! si dokážete vytvořit, i když nevíte vůbec nic o HTML nebo programovacích jazycích. Neříkám, že jejich znalost není výhodou - obzvlášť, když si chcete něco upravit. Ale pokud vám stačí využít šablonu a rozšíření tak, jak je naprogramovali jiní, což většině lidí stačit bude, tak si s redakčním systémem Joomla! můžete vytvořit webové stránky během pár hodin.
Jednoduché a intuitivní ovládání
Na to, abyste se naučili zacházet s Joomla! nepotřebujete vysokoškolský titul, stačí trocha selského rozumu a odvahy zkoušet něco nového. Základní nastavení webu zvládnete podle jednoduchého návodu, který si stáhnete s instalačním souborem, na něco přijdete sami metodou pokus-omyl, a na zbytek se buď zeptáte nebo vyčtete z příspěvků ostatních uživatelů Joomla! třeba na českém webu a fóru redakčního systému Joomla!.
Administrační rozhraní Joomla!
Obrovská nabídka rozšíření zdarma i placených
Programováním rozšíření (komponent, modulů a pluginů) pro redakční systém Joomla! se zabývá spousta lidí po celém světě. Někteří z nich z prostého nadšení systémem vyvíjejí rozšíření zadarmo a někteří za úplatu. Každopádně, ať vás napadne jakákoliv funkce, kterou byste na svých webových stránkách nebo eshopu chtěli mít, určitě už ji někdo naprogramoval, a můžete si ji stáhnout v katalogu rozšíření Joomla!, nebo se stačí po ní zeptat na oficiálním fóru Joomla!. Pokud vám někdo neporadí, zcela jistě se vám ozve někdo z profesionálů, kteří rozšíření pro Joomla! programují, a nabídne vám jeho doprogramování za sjednanou cenu.
Joomla! je dostupná v mnoha jazycích
Díky celosvětovému rozšíření redakčního systému Joomla!, byl přeložen do většiny jazyků včetně češtiny a slovenštiny, a to nejen administrátorské rozhraní, ale i standardní prvky na webu, takže můžete Joomla! používat, i když neumíte anglicky. Stačí si ihned po instalaci redakčního systému do něj jednoduše pár kliky nainstalovat češtinu a můžete začít. Lokalizace do cizích jazyků se vám může hodit také v případě, že chcete vytvořit vícejazyčný web.
Tolik k dnešnímu představení redakčního systému Joomla! Doufám, že jsem vás neodradila, a že si jej přinejmenším vyzkoušíte, vždyť se dá skoro říct "za Joomla! nic nedáte".
Specialistka na redakční systém Joomla!, vedoucí projektu StaWEBnice.com.
Podobné články
Komentáře k článku
No, Maxiorel se vždycky orientoval na to, co zajímalo Polzera ;-) A Drupal ho zajímá dál, tak nebojte.
Co se Joomla! týče, v plánu je seriál článků s tipy pro tento CMS, podobně, jako je píšu já pro Drupal. Tento článek berte jako nějaký obecný úvod a začátek.
Taky jsme se vylekal :-)
Já bych se hned pisatelky zeptal ..... má Jommla vyřešeno forum? A má vyřešenu instatní fotogalerii? Tyto dvě vlastnosti kdysi v Joomla chybějící mě právě nakoply směrem k Drupalu ;-)
Vím že vývoj jde stále kupředu a že na Joomlu je toho teď už spousty a proto se ptám.
Zdravím, pokud jde o fórum, nabízí se třeba tyto: http://extensions.joomla.org/search?q=discussion+board , ale upřímně řečeno, nezkoušela jsem je. Onehdy jsem nainstalovala fórum phpBB a nebyl problém ho propojit s webem v Joomla!
Nevím, čemu říkáte "instantní galerie", ale galerií je pro Joomla! obrovské množství...sama jsem jich vyzkoušela tak 7, ty které považuji za nej zmíním v některém z dalších článků. Pokud se pojmu instantní galerie nejvíc blíží galerie-modul, která zobrazuje fotky z určitého adresáře, bez toho, aby člověk musel vypisovat cesty ke všem souborům - a tím pádem pak uživateli stačí jen nahrávat fotky do adresáře pro jejich přidání na web, tak pak ano...
Už jsem se lekl, že se Maxiorel začíná přeorientovávat na konkurenci! :-) Nicméně číst poznatky někoho, kdo používá Joomla!, je určitě zajímavé. Jenom škoda, že se článek omezil na konstatování obecně známých faktů...