Noisli: 16 zvuků na pozadí a soustředění přijde samo

Už jste slyšeli o Noisli? Pokud máte problémy se soustředěností a dělá vám nejen při práci na počítači problém zaměřit svou pozornost na jeden úkol, pak jej vyzkoušejte. Zní to možná bláznivě, ale pomůže vám s využitím „hluku“ na pozadí. Nevěříte?

Asi to zažil každý. Nemusíme být hyperaktivní nebo mít nějakou z tolik propíraných poruch soustředění. V mém případě stačí přečíst si nějaký e-mail či vyslechnout neodolatelnou nabídku na investici od telefonického otravy a je rázem po koncentraci. Lhostejno, zda jsem předtím psal článek nebo programoval a zda poté telefon vypnu, maily zavřu nebo si vše nechám dále na očích. Soustředěnost je ta tam a kolikrát se tepající žilka na hlavě projevuje ještě desítky minut poté.

Obvykle mi při práci hraje hudba z Google Play. Střídám nejrůznější žánry. Od sakrální, funerální, popík, rock až po metal. Ale jsou dny, kdy mi hudba leze na nervy, včetně nejoblíbenějších písniček. Možná proto, že se soustředím, abych nepropásl to skvělé kytarové sólo, nebo si zabroukal text, který mě zaujal. Pro koncentraci nad prací je to tedy kontraproduktivní.

Ale objevil jsem Noisli. Něco podobného jsem zkusil už před pár lety, ale nijak mě to nezaujalo. Zřejmě nebyla vhodná doba. Noisli funguje na principu nekonečné zvukové smyčky, kterou si poskládáte z jednoho nebo až šestnácti kombinovaných ruchů či zvuků.

Máte rádi ptáčky v lese? Líbí se vám procházky v dešti? Uklidňuje vás praskání ohně? Právě podobné zvuky má Noisli v nabídce. Nemusíte se nikde přihlašovat, stačí si otevřít webovou stránku, poklikat na ikonky zvuků, které chcete do nekonečné zvukové smyčky zakomponovat a je to. Uklidňující hluk se začne přehrávat.

Na výběr je momentálně těchto šestnáct ruchů:

 • Déšť
 • Bouřka
 • Vítr
 • Zvuky lesa
 • Padající listí
 • Vodní proud
 • Voda u pobřeží
 • Běžná voda
 • Táborák
 • Letní noc
 • Kavárna
 • Vlak
 • Vrtule
 • Bílý šum
 • Růžový šum
 • Hnědý šum

U každého aktivního zvuku se vám navíc objeví táhlo pro nastavení hlasitosti. Pravděpodobně nezapnete veškerý hluk, který je nabízen. Komu vyhovuje les a praskání ohně, asi nebude chtít slyšet hluk kavárny. I když, kdo ví? Táhlem hlasitosti u každého zvuku každopádně namixujete výslednou zvukovou smyčku tak, aby vám co nejlépe „ladila“.

Noisli

Funguje to? Kupodivu ano

Ze začátku jsem byl skeptický, zda může nějaký zvuk lesa nahradit skutečný relax v lese. Samozřejmě nemůže, ale o to nejde. Jde o navození atmosféry, při které zapomenete na rušivé vlivy okolí. Noisli jsem vyzkoušel v momentě, kdy jsem měl v hlavě přesnou náplň článku, za sebou nervózní dopoledne a před sebou várku desítek mailů k vyřízení.

Namixoval jsem si vodu, les a vrtuli, takže jsem si trochu připadal jako při plavbě na kanálu a pustil se do psaní. Ke konci článku jsem zjistil, že jsem vlastně zvuk ignoroval a stejně tak všechno ostatní. Nějak jsem neměl potřebu kontroloval další maily a podobné věci.

Totéž se opakovalo po pár dalších pokusech. Vlastně, Noisli mi šustí i při psaní tohoto článku. Nejde už o pokusy, ale o společníka v mém pracovním procesu.

Co získáte registrací Noisli?

V základu je Noisli možné používat bez nějakého přihlašování. Pokud se ale zaregistrujete nebo přihlásíte účtem z Google či Facebooku, získáte možnost ukládat si svoje namixované zvukové smyčky.

Navíc vám Noisli zpřístupní textový editor s podporou syntaxe markdown a zobrazením náhledu. Jde vlastně o nekonečné textové pole v rámci webové stránky. Vaše uši zaměstná zvuk na pozadí, před očima se vám bude prolínat několik barev, ale neuvidíte žádné rušivé ovládací prvky. Jen text a vy.

Jakmile pohnete myší, objeví se tlačítko pro zobrazení formátovaného náhledu a uložení textu do počítače nebo na Dropbox.

Editor v Noisli

Jediné ale

Nosili je tak jednoduché, jak jen může být. Nabízí vám pomoc s koncentrací, a tedy neobtěžuje reklamou, milionem sdělení nebo všemožnými tlačítky. Jedinou výtku mám k barvám, které se střídají u editoru. Ta červená je fakt hrozná.

Abych pravdu řekl, editor ale nepoužívám. Zůstávám věrný Wordu. K potřebě pisátka, které nemá žádná rušivá tlačítka se dopracuju možná zase za dalších pár let. Ale vlastně i ve Wordu je možné jeho nástrojovou lištu jedním kliknutím sbalit. Takže uvidíme.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Rád bych dodal vysvětlení, proč tohle skutečně funguje.

Člověk se nevyvíjel v prostředí, kde by konstantně hrála hudba, ale ani v prostředí, kde by bylo dokonalé ticho. Vývojově je pro člověka nejpřirozenější prostředí s mírným monotónním šumem v pozadí – šumění listí na stromech v mírném vánku, šumění řeky opodál, zpěv ptactva…

Příliš velké ticho mozek paradoxně zaměstnává, protože v přírodě je ticho „podezřelé“ a často nastává například v situaci, kdy je v blízkosti predátor. Mozek se pak v takovém tichu snaží zachytit jakýkoliv zvuk, zvyšuje citlivost sluchu a i vzdálený průjezd auta někde stovky metrů opodál ho rozptýlí (upoutá to pozornost).

Problém hudby je ten, že nese obsah, který také často nechtěně upoutává pozornost.

Ideálem na koncentraci je pracovat v přírodě, tedy v přirozeném prostředí :), ale jelikož to často není možné, uspokojivou alternativou jsou právě takové aplikace, které umí přirozené přírodní prostředí jakž takž simulovat.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru