Maxiorel.cz je tu s vámi 10 let

Přesně před deseti lety jsem napsal do stávající databáze redakčního systému na Maxiorlovi první článek. Zprvu jednoduchý blog urazil za tu dobu dlouhou cestu, připojilo se k němu několik doplňkových nástrojů, psalo pro něj několik autorů.

 

Když jsem v říjnu před deseti lety zaregistroval doménu maxiorel.cz, nebyla to moje první doména a nebyla to ani první adresa webu s názvem Maxiorel. Před dvěma lety jsem se pokusil shrnout, jak Maxiorel vypadal v dobách před vlastní doménou v článku Proměny Maxiorla od roku 2000.

Maxiorel může za to, že jsem propadl Drupalu

Když jsem začínal Maxiorla v současné podobě budovat, sáhl jsem po redakčním systému Mambo. Nevyhovoval mi, neměl tehdy dobře řešenou češtinu, jeho administrace mi přišla těžkopádná a tvorba šablon taktéž. Ostatně pokud vím, je Mambo minulost a časem se z něj vyvinula stále z podobných principů těžící Joomla.

Skutečnost, že jsem tedy vsadil na Drupal a ne na do budoucna mrtvého koně, se ukázala jako šťastná volba. Zpětně jsem za ni rád. Už po pár dnech jsem psal, že v Drupalu se velmi snadno tvoří vzhledové šablony.

Drupalu se držím i po deseti letech. Přinesl mi spoustu příležitostí, změnil směr, kam se ubírala moje činnost na volné noze, měl jsem příležitost napsat několik knih o tomto redakčním systému a dodnes s ním pracuji a školím jej. Nic z toho by nepřišlo, nebýt Maxiorla.

Od blogu, přes magazín, zpět k one man show

Když jsem Maxiorla spustil, ani v nejmenším mě nenapadlo, že by šel někam dál, za hranice malého blogu. Nicméně v té době bylo SEO hračkou a stačilo pár triků k tomu, aby se člověk umístil na prvních příčkách ve výsledcích hledání. A protože jsem se snažil psát články o tom, co by lidi skutečně mohlo zajímat, postupně se mi zvyšovala návštěvnost.

Časem jsem tedy dospěl k názoru, že by bylo zajímavé psát na něm různé aktuality ze světa IT. Jednak jsem se začal orientovat jen a pouze na tuto oblast, jednak tehdy do Česka přišlo AdSense a možnost zisku z blogů. Přišli různí autoři, kteří psali krátké aktuality i články s návody. Dodnes si nejsem jist, zda to byl přínos nebo ne. Finančně to s autory bylo na nule, určitě jsem na tom neprodělal, ale výrazné zvýšení návštěvnosti to nepřineslo.

Některé autory jsem čas od času musel vyměnit. Buď kvůli upadající kvalitě jejich textů, nebo jednoduše proto, že šli za lepším. Řada z nich má dnes vlastní projekty. Všem ale děkuji za spolupráci.

Doplňkové nástroje

Maxiorel od počátku sloužil nejenom jako blog, ale také jako místo, kde jsem nabízel nejrůznější své služby a také programy ke stažení. Nějakou dobu jsem se věnoval tvorbě programů a pár freewarových věcí jsem umístil na internet.

Postupně jsem všechno stáhl, v podstatě poté, co jsem se rozhoupal a zaregistroval si vlastní doménu pro nabídku svých služeb www.polzer.cz. I tak ale na Maxiorlovi zůstalo několik online nástrojů jako generátor MD5, online pexeso, nebo vyhledávání informací o doménách.

V posledních letech přibyla také sekce hostingy, kterou aktualizuji zhruba jednou za půl roku a najdete v ní přehled českých webhostingových programů.

Videa a videonávody

Do videonávodů, které bych rád publikoval častěji, jsem se pustil poté, co jsem je viděl na jiném webu. Je to už také řádka let a už si nevzpomínám, kdo a kde mě tak inspiroval. Zato si vzpomínám na první nekvalitní videa tvořená v softwaru Wink, ze kterého jsem pak přešel na osvědčené Camtasia Studio (ve Windows) a ScreenFlow v OS X.

Soudě dle reakcí jsou videonávody docela oblíbené, takže určitě v nich budu pokračovat. Nejvíce se jich týkalo Drupalu. Poslední dobou jsem s ničím novým nepřišel, nicméně vězte, že Drupal 8 přináší spoustu inspirace i v tomto směru.

Závist?

Lze závidět něco blogu, který nikdy neměl pravidelnou návštěvnost vyšší, než 2500 lidí denně (sezónní výkyvy nepočítám)? Zřejmě ano. Několikrát jsem musel řešit, proč píšu na Maxiorla lepší články, než jinam, proč na něj píšu vůbec, že z něj mám zřejmě astronomické zisky a podobně.

Vězte však přátelé, že i přes přítomnost reklam, které mi kompenzují výdaje na provoz serveru a alespoň částečně strávený čas, nemám Maxiorla jako dojnou krávu, ale jako koníček. A to je důvod, proč je tu i po deseti letech a nekončí. Zisk z něj pro mě není podstatný, dokud budu mít jinou obživu. Dělám to zkrátka pro radost a s vědomím, že poznatky, které tu zveřejňuji, občas někomu pomohou.

ISSN a ochranná známka

A protože bych nerad, aby mě o mého koníčka někdo připravil, je Maxiorel od letošního roku ochrannou známkou zaregistrovanou na mé jméno. Proces to byl zajímavý, pokud bude zájem, připravím nějaký článek se shrnutím, co vše to obnášelo a na jaké podvodníky můžete narazit.

Maxiorel má rovněž své ISSN, což je ovšem už starší záležitost a sloužící jen čistě pro dobrý pocit.

Návštěvnost

Už jsem naznačil výše, v dobách největšího rozkvětu měl Maxiorel návštěvnost okolo 2500 lidí denně. Od doby, kdy se Google více zaměřil na odstranění balastu, musím přiznat, že návštěvnost Maxiorla poklesla.

Články, které sloužili pro přilákání návštěvníků, už tak netáhnou. Na druhou stranu zde lidé tráví více času a přečtou si více obsahu, což mě vlastně těší více, jak vysoké číslo prosté návštěvnosti. Určitě tomu přispělo užší zaměření webu. Ustoupil jsem od všehochuti z oblasti IT, ponechal jen recenze programů, tipy pro programátory a tvůrce webů a jen výjimečně nějakou hardwarovou recenzi.

Současnost

Aktuální návštěvnost se pohybuje do tisíce lidí denně. Přes Vánoce očekávám vzestup a uvidíme, jak se mi podaří vás zaujmout v novém roce.

Momentálně na web píšu jen já sám a po nějakou dobu to tak zůstane. Už nemám ambice budovat z Maxiorla cokoli většího, než jen blog s vlastními články. Jistě jste zaznamenali i menší četnost nových článků. To není proto, že bych neměl inspiraci, spíše nedostatek času. Téměř čtyři desítky dalších projektů mě berou čas, navíc mou prioritou je tvorba webů a webových aplikací pro ostatní. Plánuji ale některé ostatní své projekty omezit ve prospěch Maxiorla.

Budoucnost

Chci minimálně dotáhnout všechny připravené díly seriálu o JavaScriptu a jQuery, připravit sadu návodů pro Drupal 8 a věnovat se v článcích více aktuálním webových technologiím a trendům. Je to zajímavý svět a určitě si zaslouží zpopularizovat každým malým článkem, který někdo napíše.

Díky všem za přízeň a doufám, že se nad podobnými řádky setkáme za dalších deset let. Tedy pokud bude něco jako internet a web stále existovat ;-)

Jan Polzer

Jan Polzer, provozovatel Maxiorla

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Honzo, díky za všechny ty informace a hlavně za inspiraci. Maxiorla čtu rád. I když ne všem technicky zaměřeným článkům tu rozumím, pořád platí, že se sem vracím rád.
Pavel H.

návštěvník

Já osobně zavítal na maxiorel.cz úplnou náhodou díky jedinému článku. Od té doby zde čtu pravidelně.
Přeji proto maxiorel.cz k jeho "kulatinám" vše nej minimálně v další desítce. Díky a přeji úspěch.
PS : článek o ochranné známce za mou osobu prosím - ANO.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru