15 let blogování na Maxiorel.cz. Co všechno web zažil?

Letos v prosinci je to patnáct let, kdy jsem se pustil do blogování na vlastní doméně. Maxiorel.cz za tu dobu prošel zajímavým vývojem. Pomáhala mi řada dalších autorů, měnila se grafika, vyvíjel se i záměr, se kterým web píšu. To hlavní zůstává. Radost ze psaní a pomoc ostatním.

Jasně, Maxiorel rozhodně není nejstarší blog o ajťáckých věcech v Česku. Ale patnáct let je takové hezké číslo, které mi říká, že si tento blog zaslouží krátkou rekapitulaci svého vývoje.

Kromě toho, že mám slovo Maxiorel jako ochrannou známku, je to především moje dávná přezdívka. Její význam není tajný, ale rád si jej nechávám na osobní povídání. Kdysi to bylo také skvělé slovo pro název pracovní složky v MS-DOS. Má přesně osm písmen.

Jednou jsme seděli v hospodě se zakladatelem původního Webtrhu a bavili se o tom, že bych měl svůj blog přejmenovat. Není to prý dobrý název pro účely následného prodeje. Pravdou je, že já nikdy neměl spády se Maxiorla zbavit. Zato Webtrh se hodně posunul jinam.

Na internetu jsem měl několik projektů s tímto názvem. Až do roku 2005 šlo o nejrůznější subdomény. Už si to ani všechno nepamatuji, ještě, že mám po ruce sedm let starý článek Proměny Maxiorla od roku 2000.

Na podzim 2005 jsme se doma dohodli, že si pořídím další doménu. CZ tehdy stála mnohem více než dnes. Hostingy taky byly trochu jinde, já byl rok na volné noze a nebyl úplně stabilizovaný. Rozhodně jsem nebyl v situaci jako dnes, kdy domény všichni kupujeme jako na běžícím pásu.

První pokusy byly na redakčním systému Mambo, ze kterého je dneska Joomla. V prosinci jsem kvůli české lokalizaci zakotvil u Drupalu, aniž bych čekal, že na něm následně postavím svou profesní kariéru. A začal jsem postupně budovat blog o tématech, která se točí okolo světa IT, případně vzdáleně souvisejících věcí.

Je úsměvné si číst starý článek, kde popisuji, jak mi tvorba a úprava šablon pro Drupal přišla velice jednoduchá a celkově jsem Drupal vnímal jako svěží, čistý a odlehčený. Kde jsou ty časy.

Proč jsem začal blogovat

Ze začátku vlastně Maxiorel nebyl ani primárně blog. Chtěl jsem mít českou prezentaci a starší web na .com předělat do anglické podoby. V té době mi pro sebeprezentaci přišla doména s přezdívkou mnohem víc cool než s mým příjmením. I tu jsem samozřejmě později pořídil, naštěstí byla volná.

Blogování začínalo být v módě, Drupal měl přímo modul nazvaný blog. A tak jsem se do toho pustil. Se psaním článků jsem již měl zkušenosti. Přispíval jsem do časopisu Computer a na Živě, v prodeji byla jedna má kniha a chvíli po spuštění webu vyšla další.

Chtěl jsem se podělit o zajímavosti z programování a života zprvu ajťáka, později webaře na volné noze. Taky jsem měl pár námětů na články, které se do časopisů nehodily.

Vzpomínám si na dotaz jednoho čtenáře Computeru. Chtěl po mě vysvětlit, co to přesně blogování je. Jak bych jej definoval. A o čem takový blog může být. Když jsem pánovi odpověděl, že na vlastním blogu může psát o čemkoli, co jej napadne, ale je samozřejmě lepší, když se zaměří na pár témat, tak jsem to schytal. Pán měl za to, že do časopisu píšou větší odborníci, co jsou schopni dát po telefonu exaktní encyklopedickou odpověď. Slyším to jako dnes.

Drupal se mi stal osudný

Fakt, že jsem na Maxiorla použil místo Mambo Drupal 4.x, byl velice šťastný. Po nějaké době přišla příležitost postavit na Drupal web pro časopis Computer. Souhlasil jsem dříve, než si to pořádně rozmyslel, takže během stavby časopiseckého webu jsem se pár věcí učil za pochodu. Konkrétně si vzpomínám na modul Views.

Zanedlouho ale přišla z Computer Pressu nabídka napsat první knihu o Drupalu 5, který se stával stále populárnějším. Já o něm také začal psát i na Maxiorla a už mě to nepustilo.

Kdybych začal blogovat s WordPressem, byl bych dnes možná jeden z tisíců bezejmenných wordpressáků. Těžko říci, co by se dělo, kdybych zůstal u systému Mambo.

Čtveřice designových změn

Vzhled blogu neměním moc často. Ostatně, není důvod. Blog tu není od toho, aby oslňoval designem. Když ale porovnáte první verze a tu současnou, změny si samozřejmě všimnete na první pohled. Pro weby klientů využívám služeb grafiků, pro své vlastní se snažím vystačit si sám se sebou.

Maxiorel v roce 2006

Původní Maxiorel.cz byl na nějaké hotové šabloně pro Drupal, na kterou jsem postupně věšel další a další změny. Zásadní změna přišla s designem od Radka Martince ze severu Moravy, později přišla potřeba responze a design od Ondry Pohorského. Současná podoba upravená při loňském upgrade na Drupal 8 je jeho několikátou iterací.

Od blogu k pokusu o magazín a zpátky

Jak postupně obsah Maxiorla rostl, měl jsem tendenci jej přetvořit do podoby magazínu o IT. Články byly delší, častější, přibyly každodenní krátké aktuality. Neřekl bych, že to byla chyba, ale jsem rád, že jsem se pak pokorně přesunul zpátky k blogu.

Dneska totiž na českém internetu nevidím prostor k tomu, aby web píšící jen webových technologiích zkoušel prorazit aktualitami z IT obecně. Máme tu přece Živě, Lupu, Root, Diit a pár dalších. Kvalitní weby s celou redakcí a financemi velkého vydavatelství, s marketingovým týmem starajícím se o inzerenty. Moje představy byly poněkud zkreslené a naivní.

Na druhou stranu jsem po celou dobu spolupráce se dvěma vydavatelstvími slýchal, že na Maxiorla píšu lepší články než pro ně. Těžko říct, úmyslně jsem to nedělal. Pravdou je, že když nejsem omezen výběrem přiděleného tématu nebo rozsahem, píše se mi lépe. A dopřávám si ten luxus, psát na svůj blog pouze o věcech, kde mám pocit, že jim rozumím.

Taky vidím obrovskou chybu, kterou jsem tehdy udělal. Zprávičky o převzatých tématech z anglicky psaných webů. Podívejte se dneska na weby, které jsem zmiňoval. Kdyby ještě jelo Cnews.cz, řeknu, koukněte i na něj. Drtivá většina obsahu na českých ajťáckých magazínech je zpravodajský výcuc zahraničních portálů. Nevidím v tom přidanou hodnotu. Jde vlastně o papouškování obsahu napsaného někým jiným. Taky to zde tak bylo a byla to největší hloupost.

Ze začátku mě bavilo připravovat videonávody. Můj kanál na YouTube ale zůstává bez pravidelných aktualizací již delší dobu. Příprava videa zabere totiž více času než napsat článek. A protože sám si raději čtu, než sleduji video, kde se nedá tak snadno přeskakovat, tak i zde zůstávám spíše u článků.

Přišli další autoři… A zase odešli.

Vždy jsem seděl na více židlích. A co si budeme nalhávat, tvorba webů je jistější obživa než psaní na blog. V době, kdy jsem se snažil obsah rozšířit, mi tak s Maxiorlem pomáhalo více lidí. Prostřídalo se zde pár novinkářů a specialistů na jiné redakční systémy. Přišlo i pár guestbloggerů. Ještě předtím, než se začal tento termín u nás používat.

Všem moc děkuji, že jste svými řádky na Maxiorla přispěli.

Po pravdě řečeno, každodenní psaní aktualit nemělo zásadní vliv ani na návštěvnost, ani na příjem z reklam, takže jsem jej postupně utlumil. Návštěvnost a příjmy mírně poklesly, ale zase jsem ušetřil na odměnách redaktorů.

AdSense a boom českých blogů

Vzpomínáte si, jakou senzaci rozpoutal Google s příchodem AdSense do české kotliny? Okamžitě začala vznikat spousta rychlokvašených webů, kde bylo účelem co nejvíce nabouchat na reklamě. Obsah byl až jaksi na druhém místě. Dnes něco podobného dělá Seznam se svým nekonečným streamem nesmyslných článků na titulce.

Já na tu vlnu AdSense tehdy samozřejmě taky naskočil. Proč ne. Maxiorla jsem nepsal primárně pro peníze, ale jako přivýdělek to nikdy nebylo špatné. Něco podobného jako příchod AdSense je podle mě příchod automatických reklamních pozic. Až si říkám, jestli to už není přehnané. Pravděpodobně zde počet reklam utlumím. Ale předvánoční příjmy mě donutily úpravu nechat na příští rok.

Měl jsem také několik přímých inzerentů a vždy šlo o české hostingy. Pár let zde byl také jeden hlavní reklamní partner. Po letech a výměně marketingu na jeho straně jsme se nakonec neshodli na přínosu pro něj a spolupráci jsme ukončili. Pokles příjmů byl výrazný, ale já s těmi penězi vždy kalkuloval jako něčím navíc. Takže spíše vnímám, že mě už neváže smlouva o nutnosti zachovat určitý obsahový směr a četnost nových příspěvků.

Doplňkové služby a další obsah

Blog ze začátku nebyl primárním obsahem Maxiorla, ale brzy převážil. Češtiny do různých programů, můj freeware ke stažení i prezentace mých služeb ustoupily do pozadí a později se dočkaly vlastních webových stránek.

Zůstaly zde ale jako pohrobek různé online nástroje a hry. Generátor MD5 je dnes sice z bezpečnostního hlediska mimo mísu, ale stále jej někdo využívá. Stejně má návštěvnost udělátko pro zjišťování informací o doménách a online pexeso.

Trochu zapomenuté sekce o školeních jsem si po letošním roce plném zavíraček všimnul až nyní. Uvidíme, zda příští rok přinese v tomto směru určité zlepšení. Odškolil jsem navíc řadu kurzů online, tak to budu muset nějak zohlednit.

Svého času jsem se snažil na subdoméně o katalog českých hostingů a VPS. Nakonec se z toho stal komorní projekt založený spíše na mých osobních zkušenostech s různými službami. Mnohem dále to letos dotáhl takový Vladimír Pilný s hostingy.net. Podle jeho Twitteru má zřejmě přebytek volného času, protože stále rozjíždí nové projekty. Trochu mu závidím. Já se stále nedovedu vymanit z práce pro ostatní a své věci dávám do pozadí.

Maxiorel jako základ pro další projekty

Jako první se přesunula na samostatný web prezentace mých služeb. Vznikl polzer.cz. Občasné zpravodajství o redakčních systémech jsem vyčlenil na Svět CMS. Delší články ale nechávám na Maxiorlovi.

Anglická verze Maxiorla se moc nepodařila. Ustrnula v jednom okamžiku na místě. To je to moje lavírování mezi vlastními projekty a prací pro klienty. Svého webu se dočkala také prezentace knih, které jsem napsal.

Co bude s Maxiorlem dál?

Patnáct let blogování na vlastní doméně je tedy za mnou. Co dál? Momentálně nemám v rukávu žádné zásadní změny. Letošek byl po pracovní stránce hodně náročný, nedostal jsem se přes týden prakticky ani ven, takže je jasné, že na psaní nebyl čas téměř žádný. Přesto myslím, že jsem nějaké pěkné články přidal.

Příští rok bych chtěl zase trochu zvýšit frekvenci publikování nového obsahu. Mám připravenu řadu krátkých tipů pro tvůrce webů na Drupalu a WordPressu, ale i k různým zajímavým prográmkům. Tak trochu bych se tím vrátil k původnímu smyslu, proč jsem Maxiorla začal psát.

Dost přemýšlím, co s videonávody. Chtělo by to vylepšit workflow, tak, aby mi jejich příprava nezabírala tolik času, ale zároveň to bylo poslouchatelné a sledovatelné. Mírně upravím kategorie v diskuzním fóru. Tak uvidíme, kam se s tím v další maxiorlí pětiletce posunu.

15 let blogování na Maxiorel.cz

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Je to tady pěkné. Vždycky se dozvím něco nového, díky za to :) Nechci Vám kecat do cenotvorby, ale asi by jste měl za své služby chtít víc peněz. Odpadnou ti co na to nemají a vy budete mít více času.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz