Za elektronický podpis se v širším významu dá považovat jakékoliv uvedení identifikačních údajů autora do elektronického dokumentu. Takovýto podpis samozřejmě není schopen zaručit ani integritu ani autenticitu podepsaného.
Avšak velmi často se tímto pojmem myslí zaručený elektronický podpis. Zaručený elektronický podpis zajišťuje pomocí kryptografických metod a dohledu nezávislé třetí strany (certifikační autority) integritu a autenticitu dat.
V současné době občané využívají elektronický podpis vůči orgánům veřejné správy především v oblasti správy daní a v obecných správních řízeních. Nutnou podmínkou pro komunikaci občanů se státní správou s použitím elektronického podpisu jsou tzv. kvalifikované certifikáty občanů.
Ministerstvo vnitra vykonává povinnosti stanovené zákonem č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu. Stanovuje požadavky podle vyhlášky č. 378/2006 Sb., o postupech kvalifikovaných poskytovatelů certifikačních služeb. Zpracovává také návrhy právních předpisů týkajících se elektronického podpisu a v jeho působnosti je rovněž zajištění mezinárodní spolupráce v této oblasti a plnění úkolů plynoucích z členství ČR v mezinárodních organizacích.
Kde všude využijete elektronický podpis
- podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ
- přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění
- elektronické podání přiznání k DPH
- elektronická komunikace se státní správou, krajskými a městskými úřady
- elektronická komunikace se zdravotními pojišťovnami
- žádosti o sociální dávky
- podávání žádostí o dotace EU
- datové schránky - datové úložiště, určené k doručování a provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci
- podepisování faktur
- elektronický podpis PDF dokumentů
- elektronický podpis e-mailů
Jak si elektronický podpis zřídit?
Zřízení elektronického podpisu je pro člověka, který se neorientuje v oboru informačních technologiích hlouběji, poměrně složitá záležitost, která zabere větší množství času. Existují však webové stránky, které se tímto oborem zabývají. Jednou z nich je služba zřízení elektronického podpisu kde Vám rádi pomohou, a to ať jste soukromá osoba, nebo podnikatelský subjekt, či státní organizace.
Další informace o elektronickém podpisu najdete na stránkách www.digitalni-podpis.cz.
Články označené jako placená inzerce jsou obsah, za který zadavatel inzerce zaplatil provozovateli tohoto webu.
Komentáře k článku
To já jsem si elektronický podpis zřídil na základě návodu z https://ideaclub.cz/media/jak-ziskat-elektronicky-podpis přes českou poštu a celá tato záležitost mě stála 400 kč. To mi nepřišlo jako nějak velký náklad vzhledem k tomu, jak velkou úsporu času při komunikaci s veřejnou správou to pro mě znamená.
Dobry den
Zde v UK, pokud některý z úředů vyžaduje e. podpis, pak v v jejich příloze je možné tento podpis aplikovat.
Nevím jakým způsobem z Velké Británie mohu splnit požadavek Důchodového zabezpečení v ČR.