Ještě před pár týdny jsem zálohování řešil jen tím, že jsem si disk v Macbooku jednou za čas zduplikoval pomocí Carbon Copy Cloneru. To ostatně dělám i nyní. Chci mít jistotu, že pokud se mi něco stane s diskem v počítači, budu moci nabootovat z něčeho jiného a hned používat všechny své programy s příslušným nastavením a daty. (Totéž jsem dělal ve Windows s Acronis True Image).
Ovšem právě s daty je potíž. Nikoho by si nebavilo neustále kopírovat celý disk, já to po pravdě řečeno taky nedělám každý týden. Na druhou stranu i jen několik dní stará záloha může přispět k bolestivému zjištění, že jste při nějakém incidentu ztratili včerejší důležité soubory.
V Macbooku, respektive v OS X je zálohování řešeno pomocí Time Machine, ale vyžaduje to mít nějaký NAS, do kterého se mi nechce investovat a hlavně nechci další krabičku, která někde bliká, žere elektřinu a vrní. Time Machine funguje i s externím diskem, ale pak trochu pozbývá smysl a je lepší použít už rovnou jeho naklonování.
Pak tu máme různé online služby s klientskými aplikacemi pro OS X i pro Windows, které data zašifrují a nahrají do cloudového úložiště. Nejznámější je (alespoň pro mě) Mozy, ve Windows jsem kdysi používal Norton Online Backup z Norton 360.
Nedávno jsem dostal tip na Backblaze Backup, který mě docela zaujal. Rovněž zálohuje do cloudu, v měsíčním paušálu však máte neomezený počet dat z jednoho počítače. Navíc se nemusíte starat o nějaké nastavování. Backblaze Backup zálohuje většinu souborů automaticky a průběžně.
Zálohování s Backblaze Backup na Macu
Backblaze Backup funguje ve Windows i v OS X, kde jej používám já. Po instalaci se objeví jako nová ikonka v System Preferences. Prvotní záloha trvá několik dní, přeci jenom je nutné na internet nahrát obrovské množství dat.
Co se do online úložiště se zálohou nahraje, to si z velké části Backblaze Backup určuje sám. Nepočítejte s tím, že by to bylo jako s Time Machine, která zálohuje úplně vše. Backblaze Backup jde hlavně o vaše data – fotky, archivy, dokumenty, videa atd.
V nastavení si určíte, které složky má ignorovat. Ve výchozím nastavení tak ignoruje například složku aplikací. Trochu mě překvapilo, že zálohuje i výchozí složku Downloads. To je dle mého názoru zbytečné, takže jsem ji přidal mezi ignorované. Nechci nahrávat na internet něco, co jsem před chvílí stáhl.
Prvotní záloha mého notebooku se zaplněnými 400 GB dat všeho možného, trvala něco přes dva týdny, z toho se do online zálohy dostala asi polovina velikosti. Měl jsem jej zapnutý od rána do večera a normálně na něm pracoval. Provoz Backblaze Backup není nijak znát.
V ovládacím panelu najdete odkaz, který vám zobrazí, jak dlouho bude první zálohování trvat. S největší pravděpodobností to nestihnete během dvoutýdenní zkušební doby.
Jistě teď přemýšlíte o tom, jak moc toto zálohování vytíží vaše online připojení. Nebavme se teď o počtu přenesených dat a nějakém FUP, ale o zátěži. Já jsem na připojení od Netboxu žádný problém nezaznamenal, ale taky jsem nic přesně neměřil. Každopádně v nastavení lze zapnout ruční omezení přenosové kapacity.
Rovněž doporučuji zkontrolovat seznam ignorovaných složek, které se do zálohy nezahrnou. Určitě přidejte i bezpečnostní klíč, kterým budou vaše data šifrována (pomocí AES).
Obnovení dat a jejich bezpečnost
Jistě vás bude zajímat obnovení dat a jejich správa na webu. Naštěstí jsem nemusel nic podobného zkoušet naostro a doufám, že ani nebude potřeba. Každopádně v jednoduchém prohlížeči souborové struktury si po přihlášení do webového rozhraní Backblaze Backup vyberete, co byste rádi obnovili a stáhnete si to jako ZIP. Respektive obnova dat se naplánuje a jakmile bude balíček připraven ke stažení, dojde vám zpráva na mail. Malá data jsou připravena prakticky ihned.
Přenos dat probíhá šifrovaně přes SSL, nicméně samotná obnova znamená stažení nešifrovaného ZIPu. V určitou chvíli se tak data minimálně na discích služby musí nacházet nešifrovaná.
Stažení ve formě ZIPu však není jediná možnost, jak se ke svým datům v případě potřeby dostanete. Ostatně, kdo by taky chtěl stahovat stovky gigabajtů dat. Backblaze Backup vám na vyžádání zašle flashdisk nebo externí disk s vaší zálohou, což je asi nejkomfortnější možnost v případě potřeby kompletní obnovy dat.
Cena Backblaze Backup
Líbí se mi jednoduchost, s jakou Backblaze Backup funguje – nainstaluj a zapomeň. Data jsou zálohována průběžně a není třeba na nic myslet. Je mi jasné, že není zálohováno úplně vše na disku, proto se také nevzdávám jeho klonování pomocí Carbon Copy Cloneru. Ale kombinace těchto dvou zálohovacích řešení mi přijde ideální pro mé potřeby.
Co se týče ceny, ta je myslím v pohodě. 5 USD za měsíc, nebo 50 USD ročně, případně 95 USD za dva roky, což jsem využil já. Ceny platí pro jeden zálohovaný počítač.
Součástí Backblaze Backup je i lokalizace počítače (lze vypnout) a k dispozici máte i mobilní aplikace pro práci s daty.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Crashplan jsem měl asi před rokem a dal jej pryč. Bohužel si teď nemohu vzpomenout, co mi na něm vadilo. Podle popisu, co umí, by to nemělo být nic :) Možná bylo tehdy omezené místo pro zálohování?
Jedna z poměrně zásadních výhod Acronis True Image Online (to jsem používal před cca rokem až dvěma) byla velmi dobrá přenosová rychlost. Jak to je u BackBlaze?
Takto:
Já osobně znám https://www.code42.com/store/ (crashplan) škoda že jste nevyzkoušel i ten. Cenově i funkčně dost podobné, je ovšem možné nastavit přesně co zálohovat.