9 let se Synology: NAS je mnohem víc, než chytré úložiště

S různými NAS jsem přišel do styku v době, kdy jsem psával pro IT magazíny. Před devíti lety jsem si řekl, že nastal čas si podobnou mašinku pořídit domů nastálo. Sáhl jsem po Synology a ani na vteřinu nelitoval. Dnes mám již druhé Synology NAS a využívám naplno nejenom funkce klasického síťového úložiště.

Na Synology se mi od počátku líbilo, že jeho rozhraní není obyčejné webové klikátko s formulářem, jako je tomu u řady routerů. NAS je něco jiného a vyžaduje plnohodnotnější ovládání. Byť jsem tedy už měl nějaké zkušenosti s přehráváním firmware v routerech na open source záležitosti, připojování disků a proměnu routerů v mnohem pokročilejší zařízení.

Synology samozřejmě nebylo jediné zařízení, které nabízelo komfortní rozhraní, ale jejich „vzdálená plocha“, kterou se připojíte do zařízení a vypadá, nebo spíše je, vzdáleným operačním systémem, mě zaujala nejvíce.

Mým prvním zařízením bylo NAS Synology DS214+ Disc Station vybavené dvěma disky WD Red NAS Edition s kapacitou 3 TB každý. Sloužilo to perfektně sedm let a sloužilo by dál, kdyby mi s jídlem nerostla chuť. Zatoužil jsem výrazně rozšířit možnosti NASu a pořídil si zařízení Synology, které umí provozovat i Docker a tím pádem nabízí nespočet dalších scénářů využití. Momentálně tedy mám Synology DS720+ s pamětí rozšířenou na 6 GB a osazenou dvěma disky WD Red Plus 14 TB.

Image
Synology NAS

Mimochodem, Synology se mi tak zalíbilo, že jsem si v průběhu let koupil i jejich router, konkrétně RT2600ac.

Tímto bych se rád podělil o několik tipů, jak svůj NAS využívám. Je důležité říci, že Synology má přímo ve svém operačním systému DSM řadu aplikací. Ať už jde o webový server, online galerii, stahovač souborů či cloudovou kancelář nebo dokonce mail server. Zejména u předchozího modelu jsem si funkce rozšířil i o neoficiální balíčky aplikací.

Image
Synology DiskStation Manager (DSM)
Synology DiskStation Manager (DSM)

NAS jako síťové úložiště

Klasické využití a zřejmě hlavní důvod, proč si většina lidí NAS pořídí. V Synology využívám přístupy pod různými uživatelskými účty a na síťový disk ukládám zálohy webů pro klienty, zrcadlím sem zálohy svých webů, válí se mi tu fotografie a videa i různé další soubory, na které už nezbývá místo v počítači.

Alternativa pro cloud storage

Co mi přijde jako skvělý doplněk, je aplikace Synology Drive. Je to taková odpověď na všechny ty úložiště typu Dropbox, Google Disk či Microsoft OneDrive. Proč za ně platit, když mám plně dostupnou alternativu ze svého NASu. Využívám ji pro synchronizaci složek ve svém počítači, především dokumentů, a to mezi domovem, notebookem i pracovními stroji. K dispozici je také mobilní aplikace, která mi několikrát v terénu pomohla, stejně jako webové rozhraní.

A protože zmíněná úložiště třetích stran mám u firemních účtů nebo klientů, využívám jinou aplikaci s názvem Cloud Sync ke kopírování a synchronizaci do NAS i z těchto úložišť.

NAS pro zálohování

Využití síťového úložiště pro zálohování se přímo nabízí. Svoje stroje s macOS zálohuji do NASu díky tomu, že Synology umí fungovat jako cíl pro TimeMachine. Tady musím zmínit, že úplně bez problémů to není, ale podezřívám spíše TimeMachine jako takové. Kolikrát se musí zálohování restartovat a provádět znovu.

Zálohování NASu samotného?

Vzhledem k tomu, že mám v NAS spoustu souborů, přemýšlel jsem, jak zálohovat úložiště samotné. Pravda, disky jsou dva totožné a jsou zapojené v RAID, ale opatrnost velí mít zálohy i na jiném místě. Operační systém DSM s vestavěnými aplikacemi se umí propojit na celou řadu online úložišť pro tyto účely. Já jsem sáhl po aplikaci Hyper Backup a zálohy ukládám na S3 storage provozovaný u Backblaze.

Ostatně Backblaze používám i přímo pro zálohování počítače, vřele doporučuji. Více v článku Zálohování? Backblaze Backup s neomezenou zálohou do cloudu za 5 USD měsíčně.

NAS od Synology jako git storage

V Synology snadno rozběháte git a připojíte se do něj pomocí SSH. Vše lze jednoduše nakonfigurovat pomocí grafického rozhraní v DSM. Když jsem před lety objevil odlehčenou alternativu GitLabu s názvem Gogs, okamžitě jsem sehnal balíček pro Synology a putovalo to na můj NAS.

Mělo to jedinou nevýhodou. Balíček Gogs pro Synology nebyl oficiální a já chtěl mít už kvůli bezpečnosti vždy nejnovější verzi aplikace. S přechodem na novější NAS a Docker jsem přesedlal na nástroj Gitea, který z Gogs vychází a nabízí více funkcí.

NAS jako proxy

Scénář pro využití NAS jako proxy serveru už nevyužívám často, ale několikrát se mi to hodilo v momentě, kdy jsem měl přesměrované některé webové stránky přes editaci místního souboru hosts, ale potřeboval jsem zároveň koukat na původní weby.

Podrobněji jsem se k tématu rozepsal v článku Dva weby z různých adres na jednom počítači? Pomůže FoxyProxy.

Online galerie

Synology nabízí aplikaci Photos, která poskytuje webové rozhraní k vašim albům s možností sdílení nebo přístupu jen pod uživatelskými účty. Využívám ji k třídění fotek do různých alb a zrcadlení složek z počítače.

Image
Synology Photos
Synology Photos

Chatovací server

Dříve jsem intenzivně využíval nabízenou chatovací aplikaci Synology Chat se svými spolupracovníky. Momentálně už tolik v kurzu není, a to především proto, že jsem spíše já v roli, kdy se musím přizpůsobit ostatním. Ale tento chat nebyl špatný. Uměl i posílání souborů. A jako bonus člověk neměl špatný pocit, že některé informace putují všude možně po cizích serverech.

Synology jako webserver

Vestavěný webový server s podporou PHP, ale také MySQL, Python či Node.js jsem hojně využíval pro různé testovací kopie webů především na svém prvním NAS. Nebylo to špatné, rozběhal jsem tam nakonec vše ke své spokojenosti, ale s příchodem nového zařízení dávám přednost Dockeru. Je to flexibilnější i bezpečnější.

NAS Synology a Docker

Docker byl důvod, proč jsem si pořídil svůj současný model NAS Synology. Virtuální počítače se mi tu často střídají, beru to jako skvělou možnost si něco vyzkoušet, aniž bych rozhasil cokoli v počítači nebo na produkčním serveru s Debianem.

Zajímavé je, že zatímco na NAS serveru mi Docker plně vyhovuje, na práci s ním v počítači jsem si nikdy nezvykl a nepoužívám jej.

Mám tu ale i stabilní aplikace. Tou první je už zmíněná Gitea, tedy odlehčená podoba grafického rozhraní ke Gitu. Protože jsem ji začal používat v době, kdy ještě neměla vestavěnou obdobu CI/CD jako GitHub s názvem Gitea Actions a zároveň jsem si je ještě nezvládl nakonfigurovat, běží mi zde stabilně i druhý nástroj. Stará se o deployment a jmenuje Drone.

Image
Drone CI/CD
Drone CI/CD

Abych byl kompletní, běží mi tu ještě Watchtower, který se stará o pravidelné aktualizace balíčků v Dockeru. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, jak v grafickém rozhraní nastavovat všechny složky tak, aby se mi při aktualizacích balíčků neztratila žádná data, ale vše funguje k plné spokojenosti.

Stačí 6 GB paměti?

A to je vše. Ze začátku jsem se bál, kolik toho Synology zvládne a zejména jestli bude vše v Dockeru fungovat spolehlivě. Nezaznamenal jsem zatím žádný problém s dostupností nebo vytížeností. Gitea i Drone jsou poměrně nenáročné aplikace, takže i spolu s dalšími scénáři, na které svůj NAS využívám, mi 6 GB paměti zatím stačí.

Disky od WD využívám tak nějak ze zvyku. Momentálně koukám, že Synology nabízí i balíčky NAS + Synology HDD, což může být zajímavá volba pro každého, kdo nechce bádat, z jakých částí výsledné zařízení poskládat.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru