Vyzkoušeno: HP LaserJet Tank MFP 2604sdw, laserovka s plnitelným zásobníkem toneru

Laserovou tiskárnu jsem v kanceláři nějakou dobu neměl, takže jsem s radostí využil nabídky otestovat nedávno představenou HP LaserJet Tank MFP 2604sdw. Jde o zajímavý stroj, do kterého si sami dosypete toner, aniž by bylo potřeba kupovat a měnit celé cartridge. To zní dobře, že?

Uživatelsky doplnitelné barvivo jsem poprvé zaznamenal u inkoustových tiskáren. Výrobci tím utnuli praxi, kdy se lidé v domácích podmínkách snažili za pomoci injekčních stříkaček znovu vpravit inkoust do vyprázdněných zásobníků. Kolik toho šlo bokem, na ruce a na oblečení, nebudeme rozebírat.

Že by se o totéž snažili v případě laserových tiskáren a tonerového prášku si ze svého okolí nevybavuji. Samozřejmě je tu celá řada alternativních výrobců i firem, které recyklují tonerové zásobníky s neoriginálním barvivem.

HP se snaží usnadnit celý proces i v případě laserových tiskáren. Už neměníte celý zásobník, ale jenom dosypete barvivo, přičemž jeho stav vám tiskárna signalizuje na čelním panelu. Nápad se mi zdá i docela ekologický, nevytahuji z tiskárny nic, co bych následně zahodil.

HP LaserJet Tank MFP 2604sdw

Recenze a první dojmy z HP LaserJet Tank MFP 2604sdw

Na to, že se jedná o multifunkční tiskárnu s monochromatickým oboustranným tiskem, skenerem a automatickým podavačem listů pro skenování, je HP LaserJet Tank MFP 2604sdw překvapivě kompaktní zařízení. V krabici jej najdete složené bez přední části zásobníku na papír.

Po vybalení a sestavení pak obdélníkový půdorys tiskárny narušuje pouze kryt zásobníku na 250 listů papíru, který ale zároveň slouží jako ovládací panel s displejem. Ten tedy poněkud netypicky najdete na krytu místo na samotném těle tiskárny.

HP LaserJet Tank MFP 2604sdw

Za pomoci displeje jste schopni tiskárnu částečně obsluhovat i bez počítače. Navolíte si množství kopií, nastavíte sytost a provedete skenování a tisk. Vytknul bych snad jen pro mě nesrozumitelné piktogramy na tlačítkách. U displeje si nejsem jist, zda je dobře čitelný při jakémkoli umístění tiskárny. Problém jsem s ním neměl, ale možná by nevadilo, kdyby byl nakloněný.

HP LaserJet Tank MFP 2604sdw

Vytahovací výstupní zásobník najdete v horní části spolu se stavovými LED signalizujícími množství barviva v zásobníku. Vysouvací je rovněž držák skeneru, a to jak úplně nahoře pro zdroj předloh (až 40 listů), tak na deklu tiskárny, kde se skládají již oskenované dokumenty.

V zadní části tiskárny najdete zdířku pro přívodní elektrický kabel, klasické USB a připojení do sítě. Častěji pravděpodobně využijete bezdrátové připojení přes Wi-Fi.

K zásobníku barviva se dostanete odklopením části se skenerem a držáku papíru. Ten skener podepře. Na rozdíl od starších laserových tiskáren zde nevidíte do útrob zařízení, ale čeká vás modrofialový uzávěr zásobníku. Do něj zacvaknete zásobník barviva a dosypete si. Zásobníky jsou v prodeji v podobě sady na doplnění 5000 nebo 2500 potištěných stránek.

HP LaserJet Tank MFP 2604sdw

Bleskurychlá instalace tiskárny

Jelikož mám z dřívějška na svém Macu instalovánu aplikaci HP Smart a využívám inkoustovku od HP, stačilo novou tiskárnu zapnout a nastartovat zmíněný program. Stačila chvilka hledání a software tiskárnu objevil a nainstaloval. Mou jedinou úlohou bylo po výzvě stisknutí tlačítka se symbolem i na tiskárně.

Toto mě příjemně potěšilo, instalace byla naprosto bezproblémová a hotová během pár okamžiků. Po dokončení software nabídl vytištění dokumentu nebo fotografie pro vyzkoušení.

HP LaserJet Tank MFP 2604sdw

Kvalita tisku a použití tiskárny

Prvotní tisk po zapnutí chvíli trvá, protože tiskárna se zahřívá. První stranu dokumentu dostanete zhruba 38 sekund od stisku tlačítko Tisknout v počítači. Ze zcela studeného stavu pak 10stránkový oboustranný dokument získáte za 77 sekund. Výrobcem udávaná rychlost tisku až 22 stran za minutu je podle mě reálná při běžném provozu.

Na Macu jsem si všiml drobného rozdílu při použití tučnějších fontů ve Wordu (písmo Calibri) a tenkého písma, které používá přímo tiskárna při vytištění systémových informací. Text z Wordu byl při detailním pohledu docela pixelizovaný. Nevšimnete si toho na první pohled a u kancelářské tiskárny asi nebudete očekávat perfektní vyhlazení okrajů zaoblených písmenek.

Kromě Windows a Macu tiskárna podporuje také iOS a Android. Uživatelé Linuxu mohou vyzkoušet tisk přes HPLIP.

Cena tiskárny a spotřebního materiálu

Cena HP LaserJet Tank MFP 2604sdw se dle eshopu pohybuje v rozmezí 10 000 až 12 000 Kč. Sada pro doplnění toneru přijde na 499 Kč (2500 stran) nebo 759 Kč (výtěžnost 5000 stran). Zobrazovací válec má životnost 50 000 stran.

HP LaserJet Tank MFP 2604sdw

Co mě zaujalo, tak byla dostupnost balení s náhradním barvivem. Tedy spíše nedostupnost. Jak na originálním HP Marketu, tak v e-shopech řady ostatních prodejců. Je třeba trochu více pátrat.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru