Jak řešit zaschlou barvu v tiskárně

Každá inkoustová tiskárna je vybavena tiskovou hlavou s tisíci malých trysek, kterými za vysoké rychlosti proudí miniaturní kapénky vody a usazují se na papíře. Jakmile v nich dojde k zaschnutí inkoustu a tím pádem k ucpání, tiskárna pochopitelně nemůže fungovat. V krajním případě mohou ucpané trysky způsobit i závažnější poruchy tiskárny.

Druhá možnost je, že inkoust zaschne přímo v zásobníku barvy (cartridgi) nebo hadičce. Toto se děje u originálního i neoriginálního inkoustu, ačkoliv originální inkousty většinou obsahují více složek bránící zasychání.

Zásobník s inkoustem

Příčiny zasychání inkoustu v tiskárně a jak jim předcházet

Tiskárna dlouho netiskla

Nejčastější příčina zaschnutí inkoustu v tiskárně je prostá: tiskárna ležela dostatečně dlouhou dobu ladem. Čím déle je ponechána bez tisku, tím více inkoustu stačí zaschnout a hůře se čistí. Řešení je jednoduché: jednou týdně stačí vytisknout stránku obsahující všechny barvy.

Tip: Zajímavou alternativu ke klasickým inkoustovým tiskárnám nabízí jejich nový typ s nádržkami na barvu. Zatímco tisk na klasické inkoustové tiskárně vyjde na cca 1,10 – 1,60 Kč za stránku černobílého tisku. Tiskárny s tankovým systémem nabízí tisk při ceně 0,05 Kč za stránku. V článku o tankových tiskárnách se dozvíte více o jejich výhodách a nevýhodách.

Nekvalitní cartridge

Možná nechcete kupovat originální náplně kvůli vysoké ceně, neměli byste však kupovat ani podezřele levné náplně od pochybných prodejců. Problémové mohou být i refill náplně neboli náplně, které byly po použití znovu naplněny. 

Příliš vysoké zásoby a špatné skladování

I inkoustové náplně do tiskárny mají své datum spotřeby. Používat prošlé cartridge zvyšuje riziko zaschnutí i poškození tiskárny. Proto je vhodné jich skladovat pouze tolik, kolik jich stihnete spotřebovat. Skladujeme je v suchu a temnu, při konstantní teplotě a necháváme zabalené až do momentu, kdy je chceme použít.

Nevhodné podmínky umístění tiskárny

Konstantní teplotu vyžaduje i sama tiskárna. Nejhorší místo, kam ji lze umístit, je vnitřní parapet okna. Slunce v létě, chlad v zimě a topení hned pod parapetem tiskárně škodí. Tiskárnu umísťujeme do dostatečné vzdálenosti od všech těchto vlivů na místo, kde panují konstantní tepelné podmínky.

Jak na zaschlou barvu v tiskárně

Krok č.1: Automatické čištění zaschlé tiskové hlavy

Některé tiskárny si čistí tryskové hlavy průběžně a zcela automaticky, takže by k jejich zanesení nemělo dojít. Všechny inkoustové tiskárny (snad až na muzejní exponáty) by však určitě měly touto funkcí disponovat, i když ji neprovádí zcela automaticky. V tom případě je nutné ji spustit ručně. To lze buďto přes softwarový ovladač na počítači, který je s ní propojený, nebo přímo na ovládacím panelu na tiskárně. Návod určitě najdete v manuálu zařízení.

Automatické čištění tryskové hlavy funguje tak, že tiskárna do trysek vlije inkoust z cartridge. Ten totiž obsahuje složky proti zasychání, které při kontaktu zaschlý inkoust rozpustí. Nevýhodou je kvůli tomu však velká spotřeba náplně. Je možné, že pokud je náplně v cartridgi již málo, automatické čištění nebude možné provést.

Proces čištění trysek také budete muset nejspíše několikrát zopakovat. Například 4x po sobě, vždy po půl hodině. Poté proveďte výtisk několika pokusných stránek. První jedna až dvě stránky budou rozpité a vybledlé, kvalita tisku by se ale měla po několika stránkách vrátit do normálu.

Je možné, že vám nepomůže ani několikeré opakování čistícího procesu. V tom případě budete muset problém vyřešit manuálně.

Krok č.2: Ruční čištění tiskové hlavy

Varianta A: čistící roztok na zaschlé tiskové hlavy

Roztok je navržen tak, aby rozpustil zaschlý inkoust a nedošlo přitom k poškození tiskové hlavy. Návod na postup čištění by se měl nacházet vždy na balení roztoku.

Tisková hlava je buď součástí cartridge a mění se tedy pokaždé, když vyměňujete náplň, nebo je mechanickou součástí tiskárny. Záleží na konkrétním modelu tiskárny. Jestli je součástí cartridge, zvažte, zda má smysl ji uvolňovat - respektive zda obsahuje ještě dostatek náplně.

Pokud je součástí samotné tiskárny, je nutné ji vyjmout. To by nemělo být složité, jelikož výrobci počítají s tím, že to zákazník bude chtít udělat. Problém může nastat pouze u starších modelů, kdy je potřeba tiskovou hlavu nějakým způsobem vymontovat za pomocí nářadí. Zvažte sami, zda za to riziko stojí, a zda jste technicky natolik zdatní, že vlastnoručně zvládnete vymontovat tiskovou hlavu.

Postup pro použití čistícího roztoku pro tiskové hlavy vypadá obecně takto:

 1. Vyjměte z tiskárny tiskovou hlavu a položte ji tryskami nahoru.
 2. Na trysky aplikujte několik kapek roztoku tak, aby zalil všechny trysky.
 3. Nechte působit 15 minut až 4 hodiny podle míry zaschnutí inkoustu na tryskách.
 4. Osušte tiskovou hlavu.
 5. Vložte tiskovou hlavu do tiskárny a proveďte čištění trysek.
 6. Vytiskněte 2-3 zkušební stránky. Kvalita tisku by se postupně měla vrátit zpět do normálu. Pokud k tomu nedojde, je potřeba vytisknout stránek více.
 7. Pokud bude tisk stále nedokonalý, opakujte celý proces znovu.

Varianta B: čištění vodou

Pokud nemáte po ruce roztok na čištění zaschlé tiskové hlavy, můžete místo něj zkusit následující návod. Předem však upozorňujeme na možné nebezpečí poškození tiskové hlavy. Tento postup využijte jen v případě, že nemáte momentálně možnost použít čistící roztok, a pro příště jej určitě pořiďte.

Když dojde k poškození tiskové hlavy na cartridgi, která je už tak víceméně nefunkční, není to žádná ztráta. Pokud ale dojde k poškození tiskové hlavy, která je přímou součástí tiskárny, vzniká velký problém. Musíte vyměnit buď tiskovou hlavu (pokud ji výrobce dodává), nebo samotnou tiskárnu.

Pokud si nejste jistí, zda čištění vlastnoručně zvládnete, zavolejte servis! Výdaje na servis nebudou tak vysoké jako oprava, nebo pořízení nové tiskárny.

Postup pro čištění vodou:

 1. Připravte si talíř a položte na něj kapesník namočený vodou.
 2. Vyjměte tiskovou hlavu a položte ji tryskami na kapesník.
 3. Voda začne postupně rozpouštět zaschlý inkoust a barvit kapesník. Ten můžete případně vyměnit.
 4. Po 30 minutách by měly být trysky uvolněné. Můžete nechat hlavu oschnout a namontovat ji zpět do tiskárny.
 5. Proveďte několika zkušebních výtisků.

Upozornění: tiskovou hlavu vodou nikdy neproplachujte! Voda se nesmí dostat dovnitř, dojde k jejímu jistému poškození.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru