Váš-server: jak jsem zkoušel české VPS se zajímavou administrací

Na české poměry zajímavý administrační nástroj nabízí poskytovatel virtuálních serverů s názvem váš-server. Využil jsem možnosti vyzkoušet jej na nějakou dobu zdarma a o své dojmy se s vámi podělím v tomto článku.

Virtuální servery nejsou na českém hostingovém a serverovém trhu žádnou vzácností. Začínal jsem s nimi kdysi v době, kdy můj tehdejší poskytovatel patřil mezi první průkopníky. Zřízení proběhlo po nějaké době od objednávky, vše se připravovalo ručně. V administraci hostingu neexistovala žádná udělátka pro práci s virtuálem, člověk dostal jen a pouze ssh. Tedy abych nekřivdil – na příkazové řádce fungoval jednoduchý skript pro přidávání databází a domén do Apache.

Mnohem smutnější je zjištění, že řada poskytovatelů VPS takto funguje i v současnosti. Na základní obhospodařování svého serveru zapomeňte. Chcete přeinstalovat systém? Nebo snad změnit linuxovou distribuci? V noci, když nemůžete spát a hrajete si s virtuálem? Zapomeňte. Chcete provést snapshot a pak z něj virtuál sami obnovit? Bez šance.

O nějaké pokročilejší správě, jako je sledování zátěže, nastavení automatických záloh, či předinstalace zvolených softwarových balíků s poloautomatickou konfigurací si také můžete velmi často nechat jenom zdát.

Proto jsem byl zvědav, co vlastně váš-server nabízí. Tvrdí, že lidé za ním stojící, jsou hračičkové a nebojí se žádné nové technologie. Výborně. Znělo to nadějně.

Zřízení serveru, základní informace a VPS Centrum

Váš-server řeší obsluhu virtuálního serveru pomocí vlastního nástroje nazvaného VPS Centrum. Designově je to postaveno na Bootstrapu s minimem úprav. Což může zklamat kreativní webdesignery, ale upřímně – vypadá to mnohem líp, jak 90 % administrací českých hostingů, kde se někdo snažil vymyslet vlastní rozhraní a moc se mu to nepovedlo.

Váš-server

Správa v podobě VPS Centrum poskytuje přístup ke třem hlavním položkám spojeným s vaším virtuálem:

 • Domény
 • Správa serveru
 • Přehledy

Jakmile je server zřízen, což trvá obvykle několik minut od objednávky, dostanete plný přístup pro roota na příkazovém řádku. Mailem vám dorazí rovněž údaje pro přístup k webmailu Roundcube, do dvojice databázových správců (Adminer a PhpMyAdmin), do Muninu a do aplikace pro restart serveru z webového prohlížeče.

Váš-server

Nechybí odkaz pro zobrazení výpisu phpinfo() a také zobrazení základních statistik o serveru generovaných nástrojem phpSysInfo. Díky nim jsem si uvědomil, že na serveru s 2 GB RAM mám zabraných 71 % operační paměti, aniž bych zatím spustil nějaký web. Předpokládám, že na vině je kompletní výbava serveru, kdy se nemusím jako provozovatel starat o instalaci například poštovních služeb. Anebo také cache v Linuxu, která s uvolňováním paměti moc nepospíchá.

Na druhou stranu, ne každému asi bude předinstalovaná sada vyhovovat. Já se například na serverech, kde mám weby, snažím minimalizovat všechny ostatní služby. Maily mám tedy odděleně. Naopak bych ocenil nastavení systémového jazyka serveru na češtinu.

Správa domén

Pro přidávání webů do serveru tedy není nutné sahat po příkazovém řádku a vše dělat ručně, ale pomůže vám s tím nástroj VPS Centrum. K němu se dostanete přes webový prohlížeč. Nový web znamená nová doména. Při jejím vytváření si nastavíte následující:

 • Velikost prostoru
 • Heslo pro přihlášení
 • Práva na databázi, FTP, datový přehled, cron, e-maily a DNS
 • Aktivaci SSL přes Let’s Encrypt
 • Zálohování (s historií záloh po dnech, nastavením doby zálohování a vyloučených adresářů)
 • Upravíte mailserver a webserver
 • Zvolíte si verzi PHP (od 5.6 do 7.2)
 • Upravíte php.ini
 • Nastavíte konfiguraci Apache nebo Nginx

Kromě těchto základních nastavení pak samozřejmě pro každý z webů v administraci VPS Centra upravíte konkrétní databáze, e-mailové schránky, FTP účty, DNS záznamy, cron a případně spustíte instalaci CMS na jedno kliknutí. U ní jsou momentálně podporovány WordPress a Prestashop.

Váš-server

Správa serveru

Přes administraci ve VPS Centru je možné restartovat, zastavovat, spouštět a reloadovat služby FTP, MySQL, Mailserveru a webového serveru Apache. Ze stejného místa spustíte také zálohu MySQL a PostgreSQL, restartujete celý server nebo vyprázdníte mailovou frontu.

Váš-server

Když jsem koukal na manipulaci se službami, tak jsem si říkal: a kde je Nginx? O něco níže jsem našel odpověď v podobě tlačítka měnícího výchozí webserver právě na tento.

Serverová část administrace slouží i ke změnám hesel a přípravě konfiguračních souborů pro nové domény. Přesněji řečeno pro konfigurace Apache, PHP a Nginxu.

Pokud byste před administrací skrze webový prohlížeč dali přednost shellovým skriptům, máte možnost. Váš-server jich nabízí celou řadu a kompletní výčet vám pošle do mailu s informacemi o zřízení služby.

Přehledy

Samostatný přehled základních informací serveru u váš-server zobrazuje již zmíněný phpSysInfo. V administraci VPS Centra najdete průměrné hodnoty vytížení procesoru za posledních 30 dnů, to stejně pro operační paměť. Nechybí informace o využití prostoru na serveru jednotlivými doménami s rozdělením na FTP, databáze a e-mail.

Váš-server

Výkon serveru

Původně jsem zvažoval, že napíšu něco o výkonu tohoto serverového řešení. Jenže zcela na rovinu – rychlost webu je tak komplexní záležitost, že samotná rychlost serveru vám žádnou konkrétní představu nedá. Záleží na webu samotném, na jeho velikosti, cacheování, momentální návštěvnosti na server, optimalizaci všeho možného.

Pro ilustraci rychlosti serveru z hlediska diskových operací jsem použil alespoň čas nutný k rozbalení instalačních souborů (tgz) redakčních systémů. K měření mi posloužil linuxový příkaz time a rozbalení pomocí tar xzvf. Testováno na VPS s tarifem Lite.

Time/CMS

Drupal 8.4.3

WordPress 4.9.1

Joomla! 3.8.2

Bolt 3.4.3

real

3,021 s

0,400 s

2,497 s

1,695 s

user

1,584 s

0,364 s

1,260 s

1,040 s

 

Pro srovnání stejné údaje na mém oblíbeném Linode s tarifem 4096, který se v tomto směru jeví rychlejší.

Time/CMS

Drupal 8.4.3

WordPress 4.9.1

Joomla! 3.8.2

Bolt 3.4.3

real

1,011 s

0,282 s

0,555 s

0,631 s

user

0,657 s

0,247 s

0,363 s

0,470 s

 

A totéž pro srovnání na jednom českém hostingu s přístupem přes SSH. Tedy nikoli na klasickém VPS, které by mělo výkon vyhrazený jen pro vás. Název služby neuvádím záměrně, nebylo by to asi fér.

Time/CMS

Drupal 8.4.3

WordPress 4.9.1

Joomla! 3.8.2

Bolt 3.4.3

real

128,779 s

14,665 s

56,773 s

48,339 s

user

61,484 s

0,352 s

0,800 s

0,948 s

 

Vyzkoušejte sami

Aniž bych jakýkoli hosting testoval alespoň rok v reálném provozu, nedovedu říci, jak je stabilní, zda má nějaké mouchy a zda je dobrá volba. Po vyzkoušení služby váš-server však mohu minimálně doporučit, abyste si jej také osahali.

Zkušební doba je zdarma, díky přehledné administraci přes webový prohlížeč nemusíte mít příliš hluboké znalosti práce se serverem na úrovni příkazového řádku. Určité plus hraje i skutečnost, že služba není nějaká nová vlaštovka, na trhu je již devět let.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru