Důvody pro koupi domén, které někdo zapomněl nebo nechtěl prodloužit, jsou různé. Pro někoho to je zajímavý zdroj zpětných odkazů, kterými podpoří svůj hlavní web. Za předpokladu, že na doménu vedly odkazy odjinud, dává smysl na ní postavit alespoň minimální web s nějakým obsahem a ten prolinkovat na váš hlavní projekt.
Proč kupovat smazanou doménu?
Já takto také koupil několik vyprchaných a smazaných domén. Web jsem na nich nestavěl, jen jsem jejich původní adresy přesměroval na články zde na Maxiorlovi. Podobně jsem to udělal s doménami jiných webařů či agentur nabízejících weby. Ty jsem zase přesměroval na podstránky svého profesního webu.
Z mého pohledu diskutabilní, ale zjevně velmi ziskovou příležitostí pro koupi smazaných domén je restaurování jejich původního obsahu s využitím internetového archivu a jeho následné rozšiřování. Z pohledu autorských práv takový postup podle mě moc komfortní není, ale přesto na českém internetu najdete několik podnikatelů, kteří takto vydělávají podle svých slov a přednášek zajímavé peníze.
Nástroj, který vám s tím pomůže
Ať už je vaše motivace ke koupi propadlých domén jakákoli, hodí se vám nástroj, který tu chci zmínit. Smazané domény. Seznamů vyřazovaných domén najdete více. Některé přímo u hostingových služeb a doménových registrátorů. Ale seznam domén, které již byly vyřazeny a nebyly prodlouženy, ten je unikátní, pokud vím. A právě tím, že jej nabízí, se SmazanéDomény.cz liší.
Po přihlášení se dostanete do administračního prostředí s přehledem smazaných českých a slovenských domén. Seznam lze řadit podle data smazání, data registrace, počtu zpětných odkazů či počtu jiných domén, které na tu vybranou odkazují. V seznamu najdete také počty odkazů z Wikipedie a počet záznamů v internetovém archivu.
Zkrátka velice rychle a na první pohled vidíte historii domény a její význam pro váš projekt. Netřeba se nejdříve někam složitě proklikávat a doménu analyzovat. Seznam lze také stáhnout jako CSV třeba do Excelu nebo Google Docs.
Šikovné je hledání podle klíčového slova. Smazaných domén jsou mraky a pravděpodobně se zajímáte o nějakou s konkrétním výrazem. Byť samozřejmě není nikde řečeno, že jen taková je vhodná pro posílení vašeho projektu nebo pro další spekulaci.
S pomocí Hlídacího psa nastavíte upozorňování až na dvacítku klíčových slov. Služba vás pak upozorní, pokud se v seznamu objeví nová doména, která by výrazu vyhovovala.
Jistý komfort prohledávání seznamu smazaných domén s sebou ale nese nutnost zaplatit si některé funkce. Základ s prohlížením padesáti posledních domén, vyhledávání podle klíčového slova a měsíčním reportingem je zadarmo. Přístup ke všem funkcím vás vyjde na 199 Kč měsíčně s roční nebo půlroční platbou.
Projekt se mi docela líbí. Nebýt toho, že jsem se rozhodl letos nekupovat nic nového a věnovat energii spíše posílení stávajících webů po obsahové stránce a případně rozběhnutí projektů tam, kde doména marně vyhlíží svůj obsah, určitě bych Smazané domény využíval aktivněji. Takto se alespoň dělím o tip na tento nástroj.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář