Timing App: skvělá aplikace na měření času u počítače i nad projekty

Protože moje práce je čím dál různorodější, potřeboval jsem schopný nástroj pro sledování času, který strávím nad nejrůznějšími projekty a činnostmi. Vyzkoušel jsem celou řadu populárních a skončil u Timing App, kterou neznal nikdo z mé sociální bubliny.

Jaký nástroj používáte na měření času stráveného prací u počítače? Dostal jsem celou řadu odpovědí, nejčastěji však zazníval Toggl. Ano, je v základu zadarmo, je propojený na celou řadu dalších populárních aplikací a online služeb. Ale já hledal něco více automatického. Představa, že budu každých pět minut klikat start jiného projektu, protože prostě nemohu být půl dne ve flow nad konkrétním zadáním, se mi nezamlouvala.

Tip: Kdybyste chtěli zkoušet Toggl na Macu, všiml jsem si při psaní tohoto článku pěkné aplikace Timery, která vám s tím pomůže.

Koukal jsem na různá rozšíření mého oblíbeného Trello. Chvíli jsem si hrál s Rize.io. To vypadalo poměrně dobře. Ale nakonec jsem skončil u webového rozhraní a především desktopové a mobilní aplikace Timing.

Důvody? Pěkné rozhraní, přehledné nastavení, kombinace ručního i automatického rozpoznávání projektu dle nastavených pravidel. Má to samozřejmě celou řadu dalších předností, ale tyto zmíněné rozhodly, proč jsem si aplikaci po vyzkoušení zaplatil na další rok a používám ji hned na třech počítačích, na kterých pracuji.

Image
Timing App

Projekty, subprojekty a automatické měření času

Timing App přichází s přednastavenou sadou projektů v podobě různých typů činností. Od hraní her, přes evidenci úkolů, prohlížení webu až třeba k programování. K seznámení s tím, jak aplikace funguje, je to skvělé, ovšem po vypršení trial verze jsem je smazal a věnoval asi dvě hodinky vytvoření vlastních projektů.

Jednotlivé projekty lze stromově členit. Timing App jsem si tedy rozdělil na projekty týkající se mého působení v Lesensky.cz a na projekty, které mám pod sebou sám. Do těchto dvou kategorií jsem přidal jednotlivé klienty a jejich weby či další činnosti, kterými trávím čas. V případě agenturních záležitostí si také eviduji čas strávený v e-mailech, úkolech (Trello a Asana), různých interních věcech a na poradách.

A teď to nejdůležitější. Jakmile si vytvoříte nový projekt, tak v něm také specifikujete automatické rozpoznávání toho, že na něm zrovna pracujete. Timing App to v základu řeší podle řetězce, který se objevuje v titulku okna. Je přitom jedno, jestli je to PhpStorm nebo Firefox, jakmile se v titulku okna objeví například maxiorel, padne mi čas v aplikaci strávený do jednoho ze soukromých projektů.

Image
Timing App

Klíčových slov lze přidat ke každému projektu hned několik. Ne vždy to stačí. Například pro rozlišení Maxiorel.cz a Maxiorel.com bych potřeboval uvést celý název webu, nicméně klíčové slovo automaticky odebírá cokoli mimo písmen a nedovolí ani mezery. Ovšem Timing je samozřejmě chytřejší, než byste řekli. V projektu je také pokročilejší editor pravidel. V něm už nepracujete pouze s klíčovými slovy, ale i s doménou, kompletní URL, cestou k souboru, typem aplikace či zařízením.

Kdo by si rád evidoval i volný čas, má možnost. Každý projekt lze totiž ohodnotit, jak moc produktivní je trávit na něm čas.

Image
Timing App

Jakmile máte všechno takto nachystané, stačí nechat Timing běžet na pozadí a čas strávený v různých aplikacích se vám bude automaticky rozpadat do dílčích projektů. Co Timing nepozná, to lze samozřejmě po výběru úseku na časové ose dodatečně zařadit.

Tip: moc se mi líbí, že když zpětně přidám nějaký další projekt nebo u některého upravím pravidlo, lze jej aplikovat na zobrazený časový úsek a dodatečně to do něj zařadí strávený čas vyhovující pravidlům.

Samozřejmě, ač jsem zmínil, že jsem si oblíbil automatiku, tak občas prostě pracuji na nějakém projektu delší časový úsek. Pak ruční spuštění časovače se zařazením do konkrétního projektu využiji. Nechybí ani ruční zadání času.

Mobilní aplikace a propojení na kalendář

Timing App je coby aplikace pouze pro zařízení od Apple. Ale zase funguje nejenom na počítačích, ale i na telefonech. Stejně jako u desktopové aplikace se stačí přihlásit k účtu a vše se vám automaticky synchronizuje. V případě telefonů i časy strávené voláním s klienty. Že bych podlehl tlaku kolegů a konečně vyměnil Android telefon za iPhone?

Zajímavé je i propojení na kalendář, díky kterému není nutné ručně zadávat čas strávený na schůzkách mimo projekty. Přiznám se, že zatím jsem si jej nenastavil, ale mám to v plánu. Zatím schůzky zadávám ručně.

Webové rozhraní

Timing má i své webové rozhraní nezávislé na platformě, do kterého se dostanete po přihlášení na stránkách aplikace. Nabídne ruční zadávání informací i spuštění časovače. Projekt si tam ale musíte zadat ručně, automatické rozpoznávání webová aplikace samozřejmě z principu nenabídne.

Image
Timing App

Já ji využívám na notebooku, který mi už licence jako další zařízení nepokryla. Další situací, kdy webovou aplikace Timing využijete, je sledování práce celého týmu. Po pravdě, kdyby to rozhodnutí bylo jen na mě a nebral bych názory na potřeby kolegů, byl bych ji rád používal v celé firmě.

Reporting práce

Důvod, proč bych to rád viděl i u spolupracovníků je reporting. Ten je v Timing App opravdu pěkný, lze jej různě filtrovat podle časových období, projektů i typů aplikace. V nejvyšší verzi máte dostupné i API pro práci s daty z Timing App i v jiných aplikacích.

Základní verze stojí 8 € na měsíc při roční platbě. Používat lze jednou osobou na dvou počítačích. Já jsem si zaplatil prostřední verzi za 10 € měsíčně s licencí pro tři počítače a jednoho uživatele. Umožňuje navíc základní skriptování a automaticky vytvářené záznamy. Následuje nejdražší verze za 14 € s týmovým využitím.

Myslím, že necelé dvě stovky jsou ve většině případů obhajitelné. Timing App vám poskytne komfortní přehled nad tím, kolik času jste strávili prací pro své klienty a je to jedna z mála aplikací měřících čas, která vám jej opravdu ušetří a nebude vás nutit neustále něco zadávat.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru